wyglad ma znaczenie

Kwestia podejścia do szaty graficznej forum jest bardzo zróżnicowana wśród graczy PBFów. Niektórzy uważają, że wygląd nie ma najmniejszego znaczenia, inni z kolei stawiają niemal wyłącznie na jak najbardziej wymuskaną prezentację, a są też tacy, którzy w mniej czy bardziej udany sposób starają się nadążyć za trendami. Co forum to inne podejście do tego tematu, ale jednak nikt chyba nie zaprzeczy, że ładnym PBFom jest po prostu łatwiej.

Przeciwnicy upiększania swojego tworu przywołują przede wszystkim naszą forumową rzeczywistość sprzed kilku lat. Wtedy wystarczyło czarne czy białe tło albo niedbały pattern, ozdobiony jakimś tekstem obrazek w headerze, drobne grafiki przy działach i ewentualnie prosta tabelka z ogłoszeniem. To wszystko. I taki PBF przyciągał kilkudziesięciu graczy dziennie! Szok. Więc dlaczego nie da się teraz? Na dobrą sprawę trafiają się pojedyncze przypadki forów, które w tak surowym stanie dają radę egzystować przez kilka miesięcy albo i dłużej. Jednak to wciąż wyjątki. Dzisiaj większość tworów musi przyciągać oko, kusić, niemal uwodzić swoim wyglądem. Coraz lepiej obsługujemy programy graficznie, znacznie rozwinęła się nasza znajomość htmlu i cssu w stosunku do tego co było kiedyś, więc coraz bardziej dbamy o prezentację naszych forów. Teraz już nie wystarczy zachwycić tylko treścią, teraz trzeba także wiedzieć jak przyciągnąć oko klienta. Nasz towar nie ma być tylko treścią, ale musi być wygodny, funkcjonalny i zgrabnie opakowany. Kolejne fora wykorzystują coraz bardziej zmyślne triki, kolejne twory muszą za tym nadążać, żeby nie przepaść w tłumie. Tak właśnie wygląda rozwój i chociaż zawsze znajdą się maruderzy, którzy chcieliby wrócić do starych czasów, wydaje mi się, że to po prostu musiało prędzej czy później nastąpić. Byle jakość nie jest atrakcyjna. Musi być coraz więcej i coraz lepiej. Jak spojrzymy na nasz realny świat, sytuacja przedstawia się identycznie. Młodsi nie pamiętają już telefonów stacjonarnych, które służyły wyłącznie do dzwonienia. Wszystko się rozwija, nie zatrzymamy tego w miejscu.

Wygląd ma bardzo duże znaczenie, chociaż bezwzględnie najważniejsza jest treść. Ale to odpowiednia prezentacja pozwala nam tą treść jak najlepiej sprzedać. Nie każdy musi być mistrzem grafiki czy genialnie opracowywać kolejne skrypty. Podstawą jest estetyka. Czasem nawet drobne elementy mogą sprawić, że po prostu źle będzie się czytało nam tekst. Wystarczy źle dobrana czcionka, która uczyni przekaz zupełnie nieczytelny. Lepiej zastosować prosty krój tekstu niż taki po którym użytkownik będzie musiał kilka minut wpatrywać się w napisaną frazę aby ją przeczytać. Jeśli chcemy wrzucić bardziej ozdobną czcionkę, zwróćmy uwagę na to czy ma polskie znaki i czy będzie pasować do tematyki tworu. Niektóre kroje pisma bardziej kojarzą nam się z motywami science-fiction, inne z fantastyką, a jeszcze inne z regułkami zapisywanymi w szkolnych zeszytach. Warto zwrócić uwagę na to do jakiej kategorii przynależy dana czcionka i najlepiej od razu ją przetestować. Nie zawsze jej mniejszy rozmiar będzie wyglądał równie atrakcyjnie co duże literki. Inna sprawa to kontrast. Nie rozumiem tej mody na tak mocno przyblakły kolor tekstu, że zlewający się właściwie z tłem. Być może to jest trendy, być może to kolejny zwyczaj, który przyszedł do nas z zachodu, ale nie rzadko na forach (szczególnie tych second life'owych) tekst w działach czy subforach jest tak podobny do koloru tła, że praktycznie się wtapia. Przesadzanie w drugą stronę czyli dodawanie zbyt kontrastującego koloru również może nie wywołać zbyt pięknego efektu. Nie bójmy się też wyróżniać pewnych elementów przed pogrubienie wybranej frazy czy podkreślenie. Bardziej to zwróci uwagę czytelnika. Zwracajmy uwagę też na marginesy. Treść zamknięta w ramce nie będzie się dobrze prezentować, jeśli literki będą praktycznie wychodzić poza granice ramki. Dlaczego jest to tak ważne? Czytelnie i przejrzyście zaprezentowany tekst ułatwia jego przyswojenie i zrozumienie. To tak samo jak notatka w zeszycie. Lepiej wygląda zgrabne pismo linijka pod linijkę niż mnóstwo chaotycznie zapisanych bazgrołów.

Wygląd powinien być dopasowany do tematyki i motywu. O co chodzi z tym drugim? Łatwo można zauważyć, że second life'y są zwykle jasne, a ich obrazki w nagłówku barwne i przejrzyste. Z kolei PBFy z cięższą akcją są bardziej mroczne, dominują w nich szarości, czernie bądź ciemne brązy czy granaty. Innymi słowy tam gdzie fabuła toczy się bardziej sielankowo można spodziewać się jaśniejszej prezentacji, a tam gdzie jest bardziej groźnie, wygląd jest przeważnie przyciemniony. Jedne fora są bardziej wyszukane, inne mniej. Trudno znaleźć pola profilu chowane za avatarem na PBFach fantasy, nie są też spotykane na forach mangowych. Niezbyt dobrze również prezentuje się jak zbyt dużo elementów na PBFie się kręci, rusza i wysuwa. Absolutnym morderstwem na prezentacji tworu są gify w działach, ale kiepsko też wygląda kiedy mamy jedno menu boczne z jednej strony, drugie z drugiej strony, trzecie od góry... nawet jeśli pełnią różne funkcje powinniśmy się tutaj ograniczyć do jednego, maksymalnie dwóch. Zbytnie upiększenie PBFa może doprowadzić do efektu odwrotnego. Przesyt drobnych elementów uczyni z forum kolorową mozaikę, która będzie straszyć, a nie zachęcać.

Prostota potrafi być bardziej atrakcyjna niż nadmiar. Kiedy jedne elementy tworu są szczegółowe, inne niech pozostaną stonowane. Ważna jest również konsekwencja. Znam przypadki osób, które tworząc swoje fora zapożyczały poszczególne części wyglądu z innych PBFów co doprowadzało do tego, że w tworzonym forum nic do siebie wzajemnie nie pasowało. Bardzo trudnym wyzwaniem jest dopasowywanie do siebie różnych kolorów. Niby są strony ułatwiające taki wybór, ale wiadomo, że w praktyce wygląda to różnie. Osobiście nie specjalnie umiem dobierać kolory, dlatego zwykle wybieram kilka odcieni tego samego koloru bądź barwy do siebie mocno zbliżone i chyba to jest najlepsze rozwiązanie dla osób, które też nie mają pod tym względem wyczucia. I jeszcze jedna rzecz na koniec... lepiej wygląda PBF z najprostszym układem i wyglądem niż forum, na którym ktoś nieudolnie używa htmlu i cssu i kiepsko dobiera obrazki. Wszystkim tym, którzy na siłę próbują w ten sposób upiększyć swoje dzieło polecam stworzyć forum testowe i tam próbować, uczyć się i eksperymentować. Naprawdę... zamiast tworzyć niewymiarową ramkę w dziale i umieścicie w nim tekst nieczyteną czcionką lepiej jednak zastanowić się nad prostym tekstem wrzuconym bezpośrednio w opis działu.

Ktoś może powiedzieć, że wygląd PBFa to przecież tylko puste opakowanie. Ważna jest treść, a prezentacja forum... zupełnie nie ma znaczenia. Ale zastanówmy się jak to wygląda w naszym realnym życiu. Czy chłopak idący ulicą nie obejrzy się za ładną dziewczyną? A przecież nie zna jej osobowości! Czy nie z większym smakiem rzucimy się na porcję lodów podaną w kryształowym pucharku, na dodatek posypaną czekoladowymi wiórkami z waflową rurką wbitą w całość tej deserowej kompozycji niż na kulkę lodów rozpłaszczoną byle jak na talerzu? A przecież i jedno i drugie to tylko waniliowe lody! Ludzie są wzrokowcami. Lubią to co ładne. To co widzimy tworzy pierwsze wrażenie, a dopiero później zaglądamy do środka. Na forach ma to dodatkowe znaczenie, ponieważ tworzy klimat gry. Lepiej się czujemy na forum, które buduje atmosferę. Poza tym jeśli PBF na dodatek jest funkcjonalny i rozplanowany estetycznie, to buduje nasze uczucie komfortu. Gracz pójdzie tam gdzie będzie się lepiej czuł i mając do wyboru dwa fora z bogatą treścią, z których to pierwsze ma jeszcze przyciągający wygląd, wybierze właśnie to. Czasem nawet wygląd zaczyna się bardziej liczyć niż zawartość. Nie jest to oczywiście słuszne podejście, ale zazwyczaj to czas weryfikuje ten stan. PBFy, które mają do zaprezentowania tylko ładną prezencję i nic ponadto nie utrzymają się zbyt długo na rynku.

Fora przechodzą różne okresy rozwoju. Po początkowej erze prostoty, przyszedł czas na erę bogactwa, a teraz wydaje się, że wiele tworów znów wraca do estetycznego minimalizmu. I chociaż niektórzy wciąż wydają się przeklinać to, że wiele użytkowników przykłada taką wagę do prezentacji PBFa, to jednak nie można zaprzeczyć, że lepiej czujemy się na forach ładnych. I to się nie zmieni, bez względu na to jak będziemy próbować zaklinać rzeczywistość. W uwadze przykładanej do wyglądu naszego tworu nie zapędzajmy się jednak za daleko. Nie gramy przecież tylko dla ładnej szaty graficznej, warto o tym pamiętać.

 

Jass

More in this category: « Trzylatek Nazwa »

Komentarze (49)

 • Jeden z niewielu artykułów, z którym mogę się zgodzić w niemal stu procentach. W obecnych czasach porządny wygląd forum to podstawa. Minimalizm nie jest zły, ale jak to zostało wspomniane w tekście - ludzie są wzrokowcami. Każdy ocenia najpierw szatę graficzną forum, nim zerknie w fabułę, mechanikę, oraz inne najważniejsze elementy gry. Przy Everoldzie przez długi czas zajmowaliśmy się dopieszczeniem forum od strony graficznej. Długie poszukiwania obrazków, które będą do siebie pasować, odnalezienie czcionki pasującej do klimatu PBFa, stworzenie oryginalnego wzoru Karty Postaci, jak i personalizacja wszelkich nagłówków tekstu. Warto włożyć wysiłek w dopracowanie stylu graficznego gry forumowej. Naprawdę.

 • Temat, który urzekł mnie w stu procentach. Jak zaczynałam grać na forach to wielkim halo był fakt, że ktoś miał inny avatar niż 100x100, ogłoszenie na forum, a jak już na polach się coś ruszało to wielkie "o ja pierdole" a teraz nie jesteśmy w stanie wrócić do tych początków, ale to dobrze! Gdybyśmy się nie rozwijali, dalej tkwilibyśmy w tym, że wszystko byłoby takie samo, a teraz chociaż mamy szansę się odróżniać. W świecie PBF'ów pojawiło się dużo osób, które zajmują się grafiką, jedne lepiej, inne gorzej, a jeszcze niektórzy są dopiero początkujący, ale pamiętajmy, że nie od razu Kraków zbudowano.
  Prawdą jest jednak to, że w tym momencie ludzie częściej patrzą na wygląd, ale nie dziwie się, bo dlaczego miałabym grać w miejscu, które sprawia, że nie chcę tam siedzieć? Wydaje mi się jednak, że wszystko zostało podsumowane trzema zdaniami znajdującymi się w waszym artykule: "Ale zastanówmy się jak to wygląda w naszym realnym życiu. Czy chłopak idący ulicą nie obejrzy się za ładną dziewczyną? A przecież nie zna jej osobowości!"

 • Grałam na forach, gdzie były avatary 100x100 i chociaż nie chciałabym wrócić do takich rozmiarów, to jednak wiele rzeczy z tamtego okresu byłoby warte przywołania, chociażby po to, aby uświadomić młodszym twórcom i graczom, że - używając świątecznego porównania - choinka z kilkoma bombkami i paroma łańcuchami, nawet bez lampek, będzie wyglądać lepiej niż choinka z bombkami na każdej gałązce, wycinankami, pierniczkami, cukierkami, cukrowymi laseczkami, wstążeczkami, a wszystko jeszcze okraszone kilometrami łańcuchów i migających jak na dyskotece lampek.
  Nie rozumiem braku kontrastu pomiędzy czcionką i tłem. Może niektórzy mają sokoli wzrok, ale inni wolą widzieć co czytają. Zarówno zbyt jasne forum, jak i zbyt ciemne mnie odstraszają jeśli czcionka zlewa się z tłem. Kolejną rzeczą są chowane pola profilu. Jeśli ktoś tu jest z SLów, proszę, niech mi wyjaśni jaki jest sens istnienia tych pól, skorą są ukryte? Po co wpisywać w nie informacje, których i tak nie widzę na pierwszy rzut oka? Bo do tego właśnie te pola służą. Aby mieć zawsze pod ręką najbardziej istotne dane i nie musieć przebijać się przez tekst w karcie postaci. Osobną kwestią są gify, których sensu na forum też nie widzę, a jak każdy gracz takowy ma, to całość wygląda jak pożerany przez miliony larw trup.
  Podsumowując, lepiej mniej, niż za dużo. :)

 • Gość (szania)

  Odnośnik bezpośredni

  A ja nie rozumiem hejtu na ukrywane pola, tak jest estetyczniej, w wątku widzisz avatar a nie milion niepotrzebnych informacji - najechanie na avatar to nie jest wielki problem, żeby je "odkryć", więc mam wrażenie, że ktoś tu hejci, bo nie umie zrobić ;P
  a gify jak nie są wklejane bez sensu mogą dodać fajnego klimatu. znowu, ukryte nie atakują z każdej strony, a jednak budują klimacik. <3

 • Pola w profilu są po to by informacje były dostępne od ręki, bez szukania w KP, bez machania kursorem myszki nad avatarem by się pojawiły. Widziałam fora, gdzie pola profilu nie były ukrywane i były opracowane graficznie jeśli komuś przeszkadzał ich domyślny wygląd, więc to chyba kwestia tego, że osoby ukrywające pola profilu nie potrafią zrobić ich inaczej.

  w wątku widzisz avatar a nie milion niepotrzebnych informacji

  Więc po co w ogóle używać pól profilu, skoro są tam tylko niepotrzebne informacje?
  Co do gifów, to po pierwsze, ich ilość powoduje, że forum wczytuje się bardzo długo, a po drugie, migające zewsząd w podpisach czy często też avatarach gify nie są przyjemnym widokiem.

  I polecam zapoznać się z definicją hejtu, bo jej nie znasz.

 • Nie, gify nie budują klimatu. Często wręcz kompletnie nie pasują do całości, w dodatku cholernie zamulają działanie całej strony. Co do pól się nie wypowiem, bo to kwestia indywidualna, ale takie pojawianie się tekstu po najechaniu na avatar, w jego polu, wygląda co najmniej brzydko.

 • Jane Weller gram na SL'ach od 5 lat i widziałam już wiele rozwiązań do pól w profilu, tak samo jak na forach fantasty. Było kilka gdzie trzeba było najechać na avek aby w ogóle zobaczyć co tam jest, ale nie uważam aby to było złe. Jeśli ktoś coś umie zrobić i wygląda to ładnie, dlaczego miałby iść w prosty schemat, który zostawiałby dane na wierzchu? Nikt nie każe klikać w KP aby coś przeczytać, a jedynie najechać na avatar. 2 sekundy roboty, a to wcale nie znaczy, że jest okropne, niepotrzebne i takie tam. Tak samo jak gify, pojawiały się już na forach o TVD, dlatego nie rozumiem czemu miałoby ich nie być.

 • Zerknij na odpowiedź pod komentarzem Szani :)

 • A czy jest taki wielki problem najechać na avatar? Myślę, że w naszym społeczeństwie już dawno doszliśmy do takiego porozumienia, że coś musi być i ładne i funkcjonalne. Moim zdaniem pola na avatarach takie są, bo nikogo nie zaboli przesunięcie myszy. Osobiście jestem zwolenniczką pól na avatarach, ale robiłam już kilka razy (nawet na swoim forum) pod nim i według mnie nie ma żadnej różnicy.

  Co do gifu, przepraszam, myślałam, że chodzi Ci tylko o ten w polach, bo jego mogę bronić, ale już podpisów nie uważam za atrakcyjne, dlatego z tym się spierać nie będę.

 • Dla mnie informacje z pól profilu są istotne i chcę je widzieć. Jak piszę posta, to nie będę latać co chwilę myszką by przypomnieć sobie na przykład jakie cechy szczególne ma postać, co ma w ekwipunku, a w przypadku superbohaterów jakie moce posiadają. Te informacje muszą być widoczne.

  Myślę, że w naszym społeczeństwie już dawno doszliśmy do takiego porozumienia, że coś musi być i ładne i funkcjonalne.

  Społeczeństwie czego? Chowanie pól profilu za avatarem może jest i ładne [chociaż to kwestia dyskusyjna], ale z pewnością nie jest funkcjonalne. Zresztą skoro to chowacie, to czemu w ogóle te pola istnieją? Czemu nie ma pod postem linków do danych tematów, a nad nim tych paru pól, gdzie można cytat wpisać czy coś takiego? Zero kodowania, wszystko ładnie wygląda.

 • Jane Weller różnica jest tylko taka, że na SL'ach nie ma czegoś takiego jak ekwipunek, moce, itd. Tam w polach są linki, wiek, zawód, partner, a wydaje mi się, że to jest akurat co, co łatwo jest zapamiętać. Po drugie już nie raz widziałam na forach innych niż SL schowane pola i nikt nie narzekał, nie marudził, bo było, więc było. Jestem zdania, że ludzie są w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego, nie koniecznie akceptując, bo każdy ma swój gust, ale też skoro technika idzie na przód, dlaczego z tego niby nie korzystać?

  Czemu nie ma pod postem linków do danych tematów, a nad nim tych paru pól, gdzie można cytat wpisać czy coś takiego? Zero kodowania, wszystko ładnie wygląda.
  Nie wiem czy ostatnio chodziłaś może po sl'ach, ale jakieś pół roku temu, może trochę więcej powstała moda na to aby linki były właśnie pod postem albo nad postem. Zresztą wydaje mi się, że tak jak wspomniałam wszystko zależy od gustu i na ten temat można by dyskutować naprawdę długo, dla jednych pola powinny być schowane, dla innych nie.

 • Gość (szania)

  Odnośnik bezpośredni

  "I polecam zapoznać się z definicją hejtu, bo jej nie znasz."

  uważam, że hejt jest zjawiskiem na tyle potocznym, że każdy może je rozumieć nieco inaczej. I ja na ten przykład uważam za hejt dyskusję, która opiera się na rozmowie tak-nie bez przytoczenia argumentów. I taka dyskusja jest w tym momencie z Wami: to, co odpowiada mi, nie odpowiada Wam. Argument, że to dlatego, że trzeba najechać myszką, jest trochę nietrafiony, bo ja na przykład nie mam problemu z zapamiętaniem konkretnej wartości, która jest mi potrzebna w konkretnej chwili, odpisując na posta. Czytasz, że ktoś ma bliznę - to chyba nie potrzebujesz cały czas patrzeć na ten tekst o bliźnie, z szacunku dla osoby, z którą piszesz - się o tym jednak pamięta.

  Nie zgodzę się z tym, że gify nie budują klimatu, ale trudno jest mi pertraktować z argumentem "nie jest tak". Uważam, że na forum fantasy lecący po niebie smok - przepiękny oblepiony złotem Smaug z hobbita - albo uderzające o siebie klingi z władcy pierścieni, konie czy poderżnięte gardła z gry o tron budują super klimat i mogę bez końca przerzucać się argumentami typu tak-nie, pytanie tylko czy o to w tym wszystkim wchodzi. Warto zaakceptować punkt widzenia innej osoby i przyjąć, że gusta to tylko gusta: są lepsze i gorsze, ale niekoniecznie nieznane zawsze są gorsze.

 • Gość (szania)

  Odnośnik bezpośredni

  A, i co do zamulania strony - szanujmy się, tak faktycznie było jakieś 10 lat temu, ale dzisiaj przeciętne łączę internetu jest dużo szybsze niż kiedyś i brzmi to jak powtarzany przez dekadę - bez zrozumienia - frazes.

 • Dekadę temu, czy nawet więcej, miałam internet wdzwaniany i gdyby wtedy było tak nawalone gifów, kodów, to przeglądarka by wywaliła błąd 110. Obecnie mam internet światłowodowy i jeśli przy takich prędkościach forum wczytuje mi się przez kilka minut (przy czym każda inna strona wbija się szybko, a serwer forum działa bez zarzutu), to znaczy, że czegoś na stronie jest o wiele za dużo. Dziesięć lat temu mogłabym zwalić winę na prędkość łącza, teraz wina jest po stronie twórców forum. A gifofanom polecam trochę zastanowienia się co migające w różnych częstotliwościach obrazki mogą spowodować.

 • Naah nie oszukujmy się, że teraz im więcej dobrch bajerów na forum, tym fora są bardziej popularne. Oczywiście, trzeba to zrobić ze smakiem.
  Sama wiem po sobie, że tonacja na forum musi zostać zrównoważona (po radykalnej zmanie CE na jasny kolor ludzie mi zaczęli uciekać, teraz przy ciemnym tle problemem jest czcionka bardzo wpasowjąca się w kolor tła). Jednak, prostota też ma swój urok, ale też trzeba wiedzieć, jak to zrobić.
  Dlatego, uważam, że jeśli ktoś uczy się zabawy z grafiką na forum, tudzież ma problem/utrdnone możliwości, by coś poprawić z różnych powodów-zamiast czepiać się po chamsku takiej osoby, bo się zdarzają takie sytuację i sama miałam z tym styczność (mimo tłumaczenia, że nie posiadam komputera, a z małego tabletu jest trudno cokolwiek grzebać w kodzie kończy to się na ogół katastrofą) słyszychać pretensje. Taka osoba, szybko się zrazi-lepiej zaproponować pomoc, a nie narzekać, że coś jest za jasne, coś jest za ciemne itd, bo czasami treść zawarta na forum, może okazać się czymś, co lubm.

  I tak, są gusta i guściki :P

  Sam artykuł jest bardzo dobry, ale czegoś w sumie brakuje w nim...

 • Gość (szania)

  Odnośnik bezpośredni

  dlatego wyraźnie zaznaczyłam, że mówię o sytuacjach, w których tych gifów nie wrzuca się głupio - nadmiar wszystkiego jest głupi.

  "A gifofanom polecam trochę zastanowienia się co migające w różnych częstotliwościach obrazki mogą spowodować." - chyba jednak musisz zrewidować swoje poglądy, kilkuklatkowe ciemne gify nie niosą zagrożenia epileptycznego.

 • Co nie zmienia faktu, że wyglądają w stu procentach kiczowato i nieprzyjemnie dla oka.

 • "wyglądają w stu procentach kiczowato i nieprzyjemnie dla oka" - napisał administrator Everold, które jak wygląda... każdy wie ;) Dla Ciebie kiczowato i nieprzyjemnie wyglądają gify, a dla innych (choćby dla mnie) Twoje forum czy tam jakieś jego elementy i wpychanie na siłę, że "to brzydkie, bo brzydkie" to najgorsza dziecinada.
  Zwykle tylko czytam tutejsze artykuły, ale tego wręcz nie da się nie skomentować. Dwie osoby tu nie umieją pojąć, że jak mawiali starożytni "de gustibus non est dispuntandum" i po to mamy różnorodność na scenie PBF, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Na różnych gatunkach forów panują różne trendy i nie wszystko wszystkim musi się podobać, ale zaciekłe odpychanie argumentów szczeniackim "nie, bo nie" albo "mnie się nie podoba, więc nikomu nie ma prawa się podobać" to kompromitacja w najbardziej parszywej postaci.

 • W takim wypadku wytłumacz mi co na Everoldzie wygląda źle i co mu nie pasuje, skoro w 99% przypadków opinie nt. szaty graficznej forum są pozytywne. ;)

 • Gość (Logik)

  Odnośnik bezpośredni

  "napisał administrator Everold, które jak wygląda... każdy wie"

  Ja nie wiem. Dlaczego wypowiadasz się w sposób nieuprawniony w moim imieniu? Dlaczego kłamiesz, skoro nie każdy wie?

 • Gość (mroczny rycerz antygifeł)

  Odnośnik bezpośredni

  Moja opinia co do gifów jest mniej więcej taka, obciążają mi przeglądarkę a rzadko się zdarza żebym robił tylko jedną rzecz naraz na kompie to po pierwsze. Po drugie jak już wspomniał Amavith gify są irytujące. Gdy siedzi się puźną nocą to przy ciemnej kolorystyce forum to doprowadza do nerwicy. Już nie będę rozwijał tematu samej kolorystyki ale to jest moim zdaniem bezsens. Img starczy spokojnie do przedstawienia czego trzeba.

 • Gość (Kot z Boru)

  Odnośnik bezpośredni

  Drogi Pacie czemuż to Evelord jest według ciebie kiczowaty, patrzaj na takiego Leviathana tam masz zepsucie szaty graficznej. Swoja drogą nowy Evek wygląda całkiem spoko w porównaniu do reszty ostatnimi czasy.

 • Myślę, że każdy ma swój gust odnośnie szaty graficznej, poza tym... wyglądy mają swoje specyficzne cechy w zależności od gatunku. Miłośnicy second life'ów będą uwielbiać gify i pola profilu chowane za avatarem, co nie spodoba się miłośnikom forów fantasy i odwrotnie... miłośnicy PBFów fantasy będą stroić swoje twory w bardziej toporne elementy, za co będą krytykowani przez zwolenników second life'ów. Swoje specyficzne cechy mają też fora zwierzęce, mangowe i cechy te mogą być z trudem akceptowane przez graczy innych gatunków.

  I zgadza się, każdy ma swój gust. A na dodatek... każdy admin będzie uważał swoje forum za piękne i eleganckie. Mnie przykładowo również nie podoba się wygląd Everoldu, a jestem graczem, który przeważnie gra na forach fantasy. Nie jest jednak nigdzie napisane, że musi mi się podobać każde forum fantasy. Tak samo nie podobają mi się fora z gifami, z polami profilu chowanymi za avatarem. Mam swój gust, dlatego staram się zwracać uwagę na estetykę, staranność wykonania i zdaję sobie sprawę, że tak samo wygląd mojego forum może komuś nie przypaść do gustu bo za ciemny/za taki/za siaki. Myślę, że sam wygląd tak naprawdę jest sprawą zbyt zindywidualizowaną ze względu na gatunek i target odbiorców, dlatego liczy się przede wszystkim estetyka i funkcjonalność.

  Komentarz ostatnio edytowany około 3 lat(a) temu przez Jass
 • Gość (Kot z Boru)

  Odnośnik bezpośredni

  Jass ale mogłabyś wyjaśnić czemuż to Evelord ci się nie podoba albo też dać namiary co coś według cb. lepszego. Mi osobiście nie podchodzi wiele rzeczy. Tak jak mówisz każdy ma swój gust jednak jakoś to trzeba zrobić. Żeby zadowolić każdego trzeba by było dziesiątków skórek które komplikowały by obsługę. Mimo że każdy ma inny gust na coś trzeba się zdecydować. Osobiście uważam że jednak ciemna kolorystyka jest dużo lepsza niż jasna np. z uwagi na większą uniwersalność jak i praktyczność. Zdecydowanie lepiej czyta się na ciemnym tle.

 • Mogłabym, ale to już za pośrednictwem prywatnej wiadomości/gg, bo miejsce pod tym artykułem raczej nie jest odpowiednie do komentowania wyglądów poszczególnych PBFów (gdybyśmy tak chcieli komentować tutaj wygląd każdego forum skończyłoby się na jednym wielkim burdelu), dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany moim zdaniem, to zapraszam.

 • Gość (Kot z Boru)

  Odnośnik bezpośredni

  Jass zgadzam się aczkolwiek nie posiadam kont toteż nie będę mógł skorzystać z okazji :< jeśli jednak masz ochotę podzielić się opinią to wyślij ją na maila kamilszkaradnik@gmail.com

 • Amavith, wypowiem się pokrótce, a komentarz Logika przemilczę, bo jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. A nuż może Ci się przyda do czegoś moja opinia :)

  1. Układ forum w dużej mierze przywodzi mi na myśl trochę zbyt mocną inspirację Atarashii. Szczególnie w kwestii "góry" forum (nagłówek, panel logowania itd).
  2. Nadmiar grafik, który czyni forum bardzo nieprzejrzystym. Próbuję skupić na czymś wzrok, ale ciągle wokół jest milion pikseli, kolorów, ozdobników i nie jestem w stanie. Grafika jest statyczna, ale nie musi być nawalenia gifów, żeby jej nadmiar utrudniał czytanie. Denerwujący jest też slider, na którym ciągle coś się przesuwa. Możliwość przewijania tylko strzałkami byłaby wygodniejsza i ładniejsza. Układ forów też jest dziwny. Na pewno oryginalny i ciekawy, ale te wszechobecne grafiki... Jakby przebiegł po ekranie wypchany obrazkami folder, który cierpi na rozwolnienie. Przez to forum jest męczące nie tylko w odbiorze, ale też ciężkie i ładuje się bardzo długo.
  3. Czcionka jest straszna. Dla mnie to czysty kicz, ale już pal sześć mój gust. Jest okropnie nieczytelna i o ile rozumiem ją przy nickach postaci to przy opisach działów na przykład już nie. Po dłuższym czytaniu to gwarant bólu głowy i trzeba się skupić, żeby się doczytać w niektórych miejscach. Nie ratuje tego nawet dobry dobór kolorów.
  4. Muzyczka. Fajnie, że można ją włączyć/wyłączyć, ale to już się mieści w słownikowej definicji kiczu i nie wierzę, że ktoś z tego korzysta. No i kolejny zamulacz strony.
  5. Nadmiar wszelkich wysuwanych okienek i przycisków ulokowanych po bokach. To z lewej, to z prawej, jak jeszcze jesteśmy na stronie głównej to z góry atakuje ten slider...

  Jednym zdaniem forum wygląda na bardzo chaotyczne i wszystkiego za dużo. Przerost formy nad treścią, czyli krótko mówiąc kicz, a dałoby się zrobić to ładnie i klimatycznie, ale bez przesadyzmu.

  Ogólnie podpisuję się rękami i nogami pod komentarzem Jass. Z PBF'ami jest jak z muzyką. Każdy gatunek ma swoje trendy, style i swoich odbiorców i nie da się wszystkim dogodzić. Trzeba tworzyć coś, co przypada do gustu odbiorcom konkretnego gatunku i jestem też zdania, że takiego konkretnego gatunku się trzymać. Dlatego nie rozumiem ogólnego hejcenia pod tematem na gify przez osobę prowadzącą forum fantasy, bo to nie jej estetyka po prostu jest. Tak samo fani SL'i będą hejcić fora fantasy, bo to nie w ich guście. I tak w kółko. Z tym nie dojdzie się do ładu, więc najlepiej pogodzić się, że fora są różne, gusta są różne, a dla siebie poszukać miejsca, w którym wszystko nam odpowiada :)

 • To tak lecąc punktowo, po kolei, tak jak ty to zrobiłeś/zrobiłaś.

  1. Nie wiem skąd wzięła ci się taka rzecz jak "inspiracja Atarashii". Szczególnie przy tym górnym panelu forum, który jest przecież całkowicie domyślny. Nie został w nim zmodyfikowany żaden kod, jedynie samoistnie wrzuciła się tam zakładka "medale". Nagłówek też nie wiem co ma mieć wspólnego z AS, ale okej. (xD)
  2. Wypraszam sobie, u nas nie widać pojedynczych pixeli, wszystkie grafiki są wysokiej jakości. Śmiem też nadmienić, że forum ładuje się tylko raz, za pierwszym wejściem na stronę, bowiem jest zapis zwany "polityką cookies", który informuje o tym, że cache strony są zapisywane w pamięci przeglądarki. Slider jest przecież po prawej stronie, wysuwa się dopiero jak klikniesz. Całkowicie nie rozumiem co ci on przeszkadza, ale znowu - okej. Tak więc wszelkie argumenty o tym, że "forum ładuje się długo", czy jest "ciężkie" kompletnie odrzucam. To nie GIFy, które ładują się za każdym razem po wejściu na stronę. Też inna śmieszna sprawa "Układ forum w dużej mierze przywodzi mi na myśl trochę zbyt mocną inspirację Atarashii", chwilę później "Układ forów też jest dziwny. Na pewno oryginalny i ciekawy [...]"
  3. Czcionka - no tutaj to już rzecz indywidualna i kłócił się nie będę. Jedni są zachwyceniu, inni trochę mniej, ale zazwyczaj po kilkudziesięciu minutach na forum przyzwyczajają się do niej.
  4. Tutaj to głupotę walnęłaś/walnąłeś całkowitą. Ten "player" to cztery linijki javascriptu, który nawet nie potrzebuje 0.000001 sekundy, żeby załadować się na forum. Po prostu jest odnośnikiem do zewnętrznego pliku muzycznego. I wypraszam sobie, po raz kolejny, kilku naszych użytkowników słucha sobie tej muzyczki podczas pisania postów (xD). Tak więc, tutaj powiem tyle - jeśli nie masz pojęcia o czysto technicznej sprawie, to zwyczajnie się w niej nie wypowiadaj.
  5. Wysuwane okienka to, wysuwane okienka tamto. Wysuwane okienko jest jedno, po prawej, żeby nie zaśmiecać naszego pięknego forum tryliardem bannerów niepasujących do konwencji. Po lewej jest tylko odnośnik do FB, oraz przycisk wyświetlający mapę świata.

 • Muszę przyznać, że Pat ma sporo racji. W sumie tak się wtrącam, ale nie czytałam tego co pisaliście poniżej, bo wydało mi się to nieprzyjemne a nieprzyjemności staram się unikać. Niemniej, skomentuję, a co. Patrząc na Everold oczami niewinnego dziecka, które po raz pierwszy eksploruje nowy świat, forum w swojej szacie graficznej faktycznie wydaje się chaotyczne. Ja tu może nie wezmę sobie za honor nazywanie layoutu kiczowatym, ale poprzestanę na określaniu go jako chaotyczny. Bardzo ładna mapka, podobają mi się ogłoszenia, zbędna jest wysuwana belka po prawej (do wymiany najlepszy jest temat lub podstrona). Dodatkowo uważam, że logo jest paskudne i ni w pięć ni w dziesięć - nie pasuje do całości. Poniższa treść - czyli to na czym należy się skupić - to styl phpBB3, który znam i o którym nie wiem co myśleć, bo jest... chaotyczny. Jak już się tak wymądrzam, działając rzecz jasna w dobrej wierze i ku przyszłości symbiozy (bo kto wie czy nie zrobię KP? Uprzedzając fakty, nie jestem rycerzem SLów, choć zdarzyły mi się, krótkie bo krótkie, epizody w światach do nich podobnych), polecam próbę zminimalizowania tego co prowadzi do bezsprzecznego oczopląsu u osób wrażliwych. Tak czy siak, słyszałam o Was wiele dobrego, ale jako ten błędny rycerz (albo li błędna pani rycerz), nie mogę obiecać wspólnej przygody.

  Krytyka jest dobra, jeszcze lepsza ta konstruktywna. Przyjęcie jej to rzecz szlachetna, by grało się lepiej! Pozdrawiam i uczulam wszystkich tutaj zebranych ażeby spojrzeli na siebie oczyma nieco przychylniejszymi. Dobrze jest rozmawiać, nie obrzucać się wzajem błotem czy podszytą ironią wzgardą wobec bliźniego swego.

  Mam taką wizję marzycielską, że wszyscy Polacy to jedna rodzina! :D
  Pozdrawiam,
  digidengi

 • digidengi , zalecamy jednak czytanie tego co poniżej i powyżej... bo wtedy masz szansę się dowiedzieć, że niestety napisałaś komentarz o Everoldzie w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Jeśli chcesz komentować wyżej wspomniane forum, serdecznie zapraszamy tutaj -> http://visionlighthouse.cba.pl/index.php/component/k2/item/165-everold bo dyskusja o Everoldzie została już zakończona i wszystkie posty dotyczące tego tematu będą ukrywane przez administrację.

 • Gość (Logik)

  Odnośnik bezpośredni

  @Pat
  Używasz dużego kwantyfikatora "każdy", skoro każdy to ja też. Wystarczy, że znajdzie się choć jedna osoba, która nie wie, np. ja i już można Ci zarzucić fałsz lub manipulację. Używasz tego mocnego wyrażenia nie po to, aby wyrazić jakąś prawdę, lecz by w sposób erystyczny wzmocnić wydźwięk swojego zdania i sprawić, że wygląda jakby miało wartość jakieś prawdy obiektywnej, podczas gdy jest tylko Twoją subiektywną opinią. Bo prawdziwie zdanie: "napisał administrator Everold, które jak wygląda... niektórzy wiedzą", nie brzmiałoby tak dobitnie, co? Nieładnie, nieładnie.

  Skoro uważasz, że logika klasyczna i klasyczny rachunek zdań jest poniżej poziomu, to ja nie mam pytań.

 • Gość (mroczny rycerz antygifeł)

  Odnośnik bezpośredni

  Pat Inspiracja Atarashii, na Atarashii rozwiązano to inaczej. Pasek tam jest bardzo skrótowy i jest tylko szybkim odnośnikiem. Ostatecznie i tak trzeba klikać. Powiem tak im więcej w jednym miejscu tym lepiej o ile nie wali po oczach. Już nie będę komentować że chwilę potem stwierdzasz że układ jest dziwny ale ciekawy i oryginalny. Najpierw inspiracja potem orginalność. Bynajmniej ktoś inny tu dostał rozwolnienia :v
  Wszechobecne grafiki są w wysokiej rozdzielczości i są dobrane tak kolorystycznie żeby właśnie nie irytowały. Najgorsze co może być to właśnie jednolite tło. Czcionka, ból głowy spędziłeś nad czytaniem tego więcej niż 5 min. Jeśli dalej boli cię głowa to nie polecam nauki rosyjskiego skoro do tego doprowadza inna czcionka. Serio tak trudno się przestawić na kaligrafię. Kiedy ostatni raz widziałeś pismo nie pisane na kompie. Jeśli nie miałeś okazji zachęcam do użycia narzędzia o nazwie długopis.
  Co do wysuwanych okienek to jest przydatne z resztą to jest dość popularne bo nie każdemu chce się zasuwać po tematach szukając durnej mapy. Może fora partnerskie by przeszkadzały a nie czekaj, przydało by się jednak jakoś aktywniej reklamować niż tylko wstawić linka do innego forum gdzieś w trzewiach. Niech się dzieje co chce.
  Idz z tym swoim rozwolnieniem po maść na ból tyłka.

 • Amavith, i myślę, że tu kończy się nasza dyskusja ;) Pokazałeś, że nie potrafisz przyjąć krytyki na temat swojego forum i wynajdujesz teraz kosmiczne argumenty, byle tylko się obronić, próbując łapać za słówka, co trochę marnie Ci wychodzi. Nawet nie próbuje przyjąć cudzego punktu widzenia. Gwoli wyjaśnienia: nie chodzi o jakość grafik, chodzi o ich przesadny nadmiar, o czym napisałam jakieś 3 razy. Nie chodzi o jeden wysuwany div, chodzi o tego ruchomego błyskacza (to się nazywa sliderem, tak do Twojej wiadomości) w ogłoszeniach i atakujące ze wszystkich stron przyciski, buttony, nazywaj je jak chcesz. Sformułowanie "układ forum" (forum jako ogół, to chyba oczywiste...) natomiast nie jest równoznaczne ze sformułowanie "układ forów" (może w takim wypadku czytelniej będzie nazwać je działami). Ten "zewnętrzny plik muzyczny" o wadze kilkudziesięciu gifów natomiast też musi się skądś załadować, żeby mógł się odtworzyć i fakt, że nie jest ulokowany w plikach forum tego nie zmienia. A jeśli chodzi o Atarashii to do niedawna nagłówek, jego umiejscowienie i panel logowania wyglądały niemalże tak samo, tylko tam to na szczęście zmienili na ładniejsze rozwiązanie.
  Zdystansuj się trochę do swojego forum, to wyjdzie Ci na zdrowie i może pomoże trochę popatrzeć na nie obiektywnym okiem. To z kolei by wyszło na zdrowie całemu forum. Sugestie i krytyka są po to, by je przemyśleć i wyciągnąć z niej wnioski, nie strzelać dziecinne fochy i wystawiać o sobie bardzo negatywną opinię, zniechęcając przy okazji ludzi do forum. Pod względem treści Everold wydawał mi się interesujący, ale za grę na forum, gdzie administracja ma podejście "moja racja jest racja najmojsza" to ja podziękuję.

 • Nawet nie próbujesz przyjąć cudzego punktu widzenia* miało być.

  Logik, jeśli masz tak poważny problem z używaniem wyrażeń potocznych, to musisz mieć ciężkie życie na co dzień :)

 • Szanownych Państwa uprzejmie proszę o przeniesienie się z dyskusją o Everoldzie na kanały prywatne [gg, maile, czaty, discordy i inne takie]. Dalsze ciągnięcie dyskusji na w/w temat poskutkuje ukryciem tychże komentarzy.

  Komentarz ostatnio edytowany około 3 lat(a) temu przez Jane Weller
 • Gość (Logik)

  Odnośnik bezpośredni

  Pat, po prostu wprost nie cierpię, jeżeli ktoś wypowiada się w imieniu innych, bez ich zezwolenia i tylko po to, aby wypowiedź jego wyglądała atrakcyjniej i jakoby stała za nią jakaś większa siła, wypływająca z rzekomego powszechnego uznania, niż stoi realnie.

 • Gość (Obserwator)

  Odnośnik bezpośredni

  Rozumiem, że jako członek administracji VL nie chcesz dopuścić do znacznego obniżenia poziomu dyskusji, ale po co usuwać komentarze? Nie wydaje mi się to dobrym zagraniem.

 • Ja mam tylko pytanie natury technicznej. Przed chwilą widziałem tu komentarz Vitava, ale po odświeżeniu strony zniknął.
  Czyżby usuwano tutaj komentarze? Do tej pory myślałem, że VL jest po to, by każdy mógł się powypowiadać w komentarzach i poprowadzić forumowy dyskurs, ale jak w imię czegokolwiek usuwane są komentarze, to wydaje mi się, że możliwość ich dodawania mija się w ogóle z celem.
  Piszę, bo jak dotąd komenty Vitava zawsze były rzetelne i konstruktywne i zdziwiło mnie ich zniknięcie.

 • Amavitha jak już. Napisałam w swoim komentarzu wyżej, żeby temat Everoldu przeniósł się na grunt prywatny. Komentarz nie został usunięty, lecz ukryty i w każdej chwili autor może poprosić o jego kopię. I będą ukrywane każde kolejne, w których będzie tenże temat ciągnięty. Proszę o uszanowanie decyzji administracji, która woli zadusić w zarodku zalążek shitstormu.

 • Gość (Blanka)

  Odnośnik bezpośredni

  @Pat.
  Tak tylko zapytam, co też jest złego w tym, że administrator broni swojego forum? Tym bardziej, że zarzuty, które wysuwasz, nie są tylko obiektywną krytyką, ale wręcz subiektywnym atakiem na to forum, na które "ojciec" ma pełne prawo odpowiedzieć kontrargumentami. Postawa "ktoś źle powiedział o moim forum, szybko to zmienię, bo liczę się z każdym zdaniem randomowego człowieka z internetu" nie należy do tych najlepszych. A ten pan ma przecież prawo się z Tobą nie zgodzić i nawet odpowiedzieć na zarzuty. Osobiście uważam, że to Ty próbujesz teraz na siłę wystawić negatywną opinię o tym forum, popieraną subiektywnymi argumentami.

 • Oczywiście, że ma prawo bronić forum! Ja nawet chętnie bym doprecyzowała, co uważam za nieładne, ba, mogłabym przenieść się na drogę mailową, bo absolutnie nie jest moim celem wystawianie na siłę negatywnych opinii na temat forum :) Tylko że jego "obrona" polegała na przeinaczeniu połowy tego, co napisałam i przy okazji dodaniu napastliwego tonu, którego zaistnienia ja kompletnie nie rozumiem, próbach wyśmiana oraz deprecjonowania moich słów. To nie były konstruktywne kontrargumenty, tylko klasyczny foch, bo komuś coś miało czelność się nie spodobać i otwarcie o tym napisał. Tylko po co tak? Naprawdę nie da się prowadzić rozmowy na poziomie? Bez złośliwości?

 • Gość (Logik)

  Odnośnik bezpośredni

  To Pan najpierw używa argumentów erystycznych, potem mówi coś o obiektywnym zdystansowaniu się względem własnego forum (czyżby Pana subiektywne opinie, stanowiły jakąś obiektywną prawdę, co próbował Pan nam przed chwilą wmówić?), a teraz śmie Pan coś mówić o dyskusji na poziomie. Doprawdy zabawne.

 • Gość (Imgrith)

  Odnośnik bezpośredni

  A już odbiegając od dyskusji z Amavithem, to masz jakieś własne forum, które wygląda lepiej od everolda?

 • Widzę, że zebrali się gracze wiadomego forum, a poziom spada coraz niżej, więc nie będę zaogniać, bo to nie ma najmniejszego sensu ;) Gdyby ktoś był zainteresowany dyskusją czy kontynuowaniem tematu Everolda, choćby Amavith, który zdaje się nie zrozumiał do końca, o co mi chodziło w niektórych punktach tej mojej "oceny", to zapraszam: giempati@gmail.com

 • Mili Państwo...
  wierzę, że nikogo nie dziwią tajemniczo znikające komentarze, jak również nikogo nie zdziwi gdy ten artykuł zostanie zablokowany w przypadku dalszej dyskusji. Dużo wyżej Jane poprosiła o przeniesienie rozmowy na grunt prywatny. Tudzież jest jeszcze jedno miejsce, w którym możecie wesoło gawędzić sobie o zaletach i wadach wyglądu Everoldu, dzielnie go bronić, bądź mężnie krytykować -> http://visionlighthouse.cba.pl/index.php/component/k2/item/165-everold o ile oczywiście będzie to utrzymane na gruncie kulturalnej dyskusji bez prywatnych pojazdów czy innych podobnych. Ci, którzy mieli problem ze zrozumieniem tego komentarza Jane... niestety musieli liczyć się z konsekwencją magicznie znikającego postu w tej dyskusji. Polecamy go przeczytać jeszcze raz, a jak to nie pomoże jeszcze raz... może za n-tym razem dotrze do co poniektórych osób jego treść.
  Życzymy miłego wieczoru.

 • No cóż, zobaczymy. Moim zdaniem wszystko zależy od targetu. „Niebawem” zamierzam przenieść Leviathana na nowy silnik z domyślnym, prostym i nienawiązującym do klimatu gry stylem graficznym.

 • Gość (iks de)

  Odnośnik bezpośredni

  O Leviathana to nikt nawet nie pyta, bo to trup.

  W kwestii tematu: grafika dra drugorzędne skrzypoce, ważne żeby była zawartość, atmosfera no i rozgrywka, która sprawa przyjemność. Nawet taka Atarashi - mimo iż piękna - ma problemy, bo jej się MG wykrzyszyli i powoli dogorywa dzieląc łoże z Leviathanem. Pytanie, które z tych 2 forum pierwsze wystawi kopyta?

 • Trup jak trup. Za sprawą Twoich komentarzy gości np. na VL-u całkiem często. Ja z reklamowania swojej gry zrezygnowałem, ale dziękuję za pamięć. Natomiast dzielenie łoża z Atarashii brzmi dobrze.

 • Artykuł wywołał jak widzę, sporą sensację... Mimo, iż temat zdaje się dość oklepany i oczywisty. Żadną nowością jest fakt, że trendy, umiejętności i cała gama technologii postępuje. My, jako odbiorcy i twórcy stajemy się przez to bardziej wymagający. W dobie czasów pojęcie "nie ocenia się książki po okładce" odeszło do lamusa. Ludzie (z przykrością trzeba stwierdzić) OCENIAJĄ najpierw to co widzą, a dopiero potem resztę. I nic z tym nie zrobimy.

  Tak trochę offtopowo:

  Dziękuję pięknie za pochwałę. Czy Atarashii dogorywa? Od boku może tak to wyglądać, ale w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Co roku między końcem grudnia a lutym notujemy słabą aktywność. Średnia wieku na AS to 23 lata na dzień dzisiejszy, gra u nas wielu studentów, którzy borykają się z uczelnianymi sesjami. Prędko nasz grajdołek nie zgaśnie zwłaszcza, że niedawno przedłużyliśmy umowę z naszym usługodawcą. W drodze mamy także wiele projektów: min gry z naszego uniwersum na platformy mobilne i usprawnienia do działających już systemów.

Dodaj komentarz