powrot do przeszlosci moda na wampira

Być może niektórych zaskoczy poruszany tym razem w cyklu temat. Dla jednych są to ciekawe fora, które miały ogromny wpływ na mentalność wielu użytkowników PBFów, dla innych jedno z największych przekleństw, które mogło przyczynić się do obniżenia jakości gry. Zdania są tu podzielone, nie zamierzam pchać się w ten spór, ale uważam, że sam fakt niezliczoności forów, które powstawały pod tymi dwoma szyldami zasługuje na to, by poświęcić im trochę miejsca. Trudno zaprzeczyć, że ich rola w naszym społeczeństwie była całkiem spora, że wychowywali się na nich różni gracze. Co prawda moda na tego typu wampirki zdaje się, że już minęła, ale trwało to przez ładnych parę lat. Sama przeważnie ich unikałam, dlatego nie mam zbyt wielkiej wiedzy o poszczególnych tworach, ale starałam się wyszukać do tego tekstu takie PBFy, które pewnie zapadną w pamięci użytkowników na dłużej, a biorąc pod uwagę, że część z tych tworów pochodzi z dość odległych czasów nie było to takie proste.

Zmierzch

Młodsi użytkownicy mogą nie pamiętać szaleństwa, jakie kiedyś zapanowało po ekranizacji powieści amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Było to ładnych parę lat temu i oczywiście od razu znalazło odbicie na scenie PBFowej. Ja sama byłam wtedy jeszcze początkująca w świecie gier forumowych, więc nie traktowałam tego zjawiska w żaden szczególny sposób. W miarę ukazywania się kolejnych filmów i części książki szał narastał, moda nabierała rozpędu. A o czym w zasadzie tu mówimy? Isabella Swan to nieśmiała, trochę zagubiona nastolatka. Gdy poznaje w szkole tajemniczego Edwarda Cullena zaczyna fascynować się chłopakiem i w końcu odkrywa jego sekret. Zarówno Edward zarówno, jak i cała jego "rodzinka" to wampiry. Pijawki są na tyle udomowione, że nie rzucają się na ludzi, a spożywają krew zwierząt starając się normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Mamy więc typowy zakazany związek człowieka z wampirem. Motyw, który przyciąga i był w stanie zauroczyć całe rzesze wpatrzonych w relacje Belli i Edwarda nastolatek. PBFów tego typu powstało całe mnóstwo, a niedowiarkom mogę podrzucić link do wygrzebanej z otchłani internetu toplisty. Niestety, ponieważ fora tego typu powstawały dość dawno, większość adresów jest już zupełnie pustych, nie działa nawet część hostingów, na których te fora zakładano. Podrzucę tu jednak to, co udało mi się znaleźć. Pierwszym takim PBFem jest Twilight RPG/PBF. Jak widać, konstrukcja tego tworu była niezwykle prosta i bez żadnych upiększeń, a początek możemy datować na jesień 2008r. Pokuszono się o krótki opis fabuły, brak dodatkowych wyjaśnień czy opisów świata, krótki regulamin, a posty... od króciutkich przez takie, których nawet dzisiaj nikt by się nie powstydził. Rzucają się też w oczy malutkie avatary i pola profilu ograniczone do minimum. Twór ten przetrwał do stycznia 2012r. Następnie zerknijmy na Last Sacrifice. Obecnie to forum wygląda dość nieskładnie, ale pośród tego bałaganu udało mi się znaleźć też trochę postów fabularnych. Nawet avatary mieszają się tu realne z mangowymi. Na wspomnienie zasługuje także My breaking dawn.To już nieco bardziej unowocześnione forum z tabelką i pokolorowaną czcionką w działach. Na PBFie całkiem sporo pisano, rejestrację administratorki datuje się na grudzień 2009r., zaś działalność można uznać za zakończoną w połowie 2012r., czyli twór ten ma na swoim kocie całkiem pokaźny okres istnienia. Z kolei na mojeforum.net istniał kiedyś RPG Twilight, którego akurat trochę bardziej pamiętam. Było bardziej skonkretyzowane, uwzględniało statystyki, posiadało własną gazetę, a wątki opierały się nie tylko na romansach, zdarzały się bowiem też bardziej dynamiczne akcje. PBF ten upadł też jakoś po mniej więcej dwóch latach istnienia. A potem przyszła era na kolejną wersję młodzieżowych pijawek, czyli...

Pamiętniki Wampirów

Szał na The Vampire Diaries trwał kilka lat i zebrał spore żniwa na polskiej scenie PBFowej, bo tytułów opierających się o ten serial powstało mnóstwo. Biorąc pod uwagę ilość serii tej wampirzej telenoweli, nie każdy może pamiętać od czego to wszystko się zaczęło. Mianowicie rodzice 17-letniej Eleny Gilbert giną w wypadku, zaś ona sama przejawia coraz większą fascynację względem tajemniczego ucznia Stefana Salvatore, który jest wampirem, starającym się spokojnie żyć wśród ludzi. Nieco mniej spokojny jest jego brat Damon, który po jakimś czasie również zaczyna zabiegać o względy panny Gilbert. I to tyle. Nasza społeczność graczy podzieliła się wówczas na dwa obozy: jedni kochali ten serial, inni go nienawidzili. Nie można jednak powiedzieć, żeby nie odcisnął on swojego piętna na naszym rynku PBFów, ponieważ fora tego typu mnożyły się jak króliki. Ale tylko kilka z nich zyskało większą popularność. I tutaj właśnie o nich wspomnę. Będzie krótko, ponieważ o ile kiedyś PBFy zostawiano po prostu na wymarcie, o tyle od kilku lat zamyka się je na cztery spusty, co znacznie utrudnia mi zbieranie informacji. Będę się posiłkować więc tym co znajdę i tymi reklamami, które uda mi się gdzieś odgrzebać. Zacznijmy od Drink with me, którego akcja przypadała na trzeci sezon serialu, więc nie było to nic ponadprzeciętnego. W przeciwieństwie do Bite me, bo tutaj fabułą odbiegnięto od tego, co prezentował serial, a na miejsce akcji wybrano Nowy Orlean. Co więcej, zarówno Stefan, Elena, jak i Damon zostali uśmierceni, aby uniknąć obracania wydarzeń całego forum wyłącznie wokół tego miłosnego trójkąta. Z kolei Life Sucks When You Are Ordinary doczekało się kilku odsłon, nie wiem czy wszystkie udało mi się znaleźć, ale jak mówiłam, można przeczytać w archiwalnym wątku reklamy na czArcie w Mystic Falls pojawia się klątwa nieśmiertelności i rozprzestrzenia się plaga sobowtórów. O ile się nie mylę Fuck Rules również powstawało z popiołów. O tym forum niestety nie wiadomo mi nic więcej, aczkolwiek pamiętam, że miało dość specyficzną szatę graficzną i zostało ciepło przyjęte przez graczy. Na sam koniec wspomnę o recenzowanym kiedyś przeze mnie Under Control, które przetrwało ponad dwa lata próbując łączyć świat "Pamiętników Wampirów" z "Supernatural". Wyszło im to raczej nie najlepiej, aczkolwiek byli jednym z najdłuższej istniejących tworów tego typu. Wszystko wskazuje na to, że era The Vampire Diaries już zakończyła się na dobre i próżno szukać zapowiedzi forów z tej tematyki. Wpłynęło na to zapewne zarówno znudzenie serialem, który w pewnym momencie zaczął przypominać brazylijską telenowelę, jak i przesyt kolejnymi tworami, które pojawiały się na naszej PBFowej scenie.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (3)

Dodaj komentarz