riverdale high school wywiad

Jakiś czas temu pisałam recenzję forum Riverdale High School. PBF ten utrzymuje się w szkolnym klimacie, a te jak wiadomo są dość popularnym motywem wśród tworów mangowych. Minęło trochę czasu, zajrzałam więc tam kolejny raz i postanowiłam porozmawiać z administracją o tym co może być charakterystyczne i wyróżniające na forum szkolnym. Jak zmieniało się Riverdale i co oferuje dla obecnych i przyszłych użytkowników? Jakie atrakcje czekają i uczniów i dorosłych w tej niby zwykłej codzienności?

Jass: Dlaczego na miejsce akcji wybrano Vancouver?
Mercury: Szczerze mówiąc, wpłynęły na to dwa czynniki. Pierwszym i zapewne najważniejszym, był fakt, że większość for o tematyce szkolnej, jakie powstawały jak do tej pory mieściły się głównie w najpopularniejszych miejscach. Japonii, Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Ze szczególnym naciskiem na Japonię, nie trzeba w końcu mówić, jak olbrzymia ilość osób w ostatnich latach rozwinęła w sobie zafascynowanie Krajem Kwitnącej Wiśni. Osobiście szukałem czegoś nieco bardziej oryginalnego, a jednocześnie znanego każdemu. Kraj, który kojarzy się większości pozytywnie, z otwartością mieszkańców, wieloma imigrantami, którzy czują się tam jak w domu. Nic dziwnego, że w końcu rzuciłem luźno do Alana "Hej, czemu nie Kanada? Vancouver jest świetne". I tak już jakoś zostało. *śmiech*

Jass: Jak funkcjonują na forum Punkty Umiejętności?
Mercury: Punkty Umiejętności mają na celu urozmaicenie rozrywki graczom szukającym czegoś więcej niż zwykłej sielanki opierającej się na poznawaniu nowych osób. Wprowadza poczucie realizmu, choć już na start możemy wymienić w karcie mocne strony naszej postaci, z pomocą Punktów Umiejętności zyskujemy szansę na dodatkowe rozwijanie swoich talentów. Są one szczególnie użyteczne podczas potyczek z NPC, których nasyła na nas mistrz gry czy eventów. Za przykład może posłużyć nam jeden z ostatnich konkursów, które odbyły się na forum - strzelanie do celu. Podzieliliśmy go na trzy części według poziomu trudności: A, B i C. Najniższy i średni poziom (A, B) były dostępne dla każdego. Jednak by wziąć udział w najwyższym (C) uczestnik musiał mieć wykupioną umiejętność posługiwania się bronią palną (na strzelnicach). Analogicznie, wynagrodzenie za najwyższy poziom również było największe. Tak samo podczas oceniania biegów, braliśmy pod uwagę czy dany uczeń ma rozwiniętą u siebie umiejętność sprintu, czy ci z konkursu kulinarnego rozwinęli u siebie gotowanie itd. Punkty Umiejętności można zatem nazwać swego rodzaju inwestycją, która w przyszłości niewątpliwie się zwraca. Jednocześnie wiemy, że nie każdy szuka skomplikowanej rozgrywki ze statystykami, dlatego są one wyłącznie opcją dla chętnych. Niestety, by zachować sens i logikę, rezygnując z Punktów Umiejętności, użytkownik jednocześnie rezygnuje z ingerencji Mistrza Gry.

Jass: Jak wygląda szkolne życie ucznia Riverdale?
Mercury: Można powiedzieć, że dość zwyczajnie. *śmiech* Choć wiele zależy od statusu naszej postaci. Podstawą Riverdale jest w końcu podział między klasy A (najbogatszych), a klasy B (zwyczajnych uczniów). Od tego roku, zaprzestano integracji klas A i B, rozdzielając ich zajęcia - aczkolwiek zdarzają się nauczyciele, którzy prowadzą otwarte wykłady dla wszystkich. Dość barwna grupa ludzi zapewnia nam zatem kilku naszych problematycznych uczniów rzucających cukierkami czy gumą do żucia w nauczycieli, ściągających na siebie krytyczne spojrzenia uczniów z klas A, skarg, wykręcania się, obietnic poprawy, zawieszeń w prawach ucznia, wydaleń ze szkoły. Czasem zdarzy się jakaś bójka, gdy prefekt akurat nie patrzy - choć większość stara się robić to poza obrębem murów szkoły. Jak w każdej placówce - mamy wycieczki, zawsze świętujemy rozpoczęcie i zakończenie roku często organizując eventy na co większe święta typu Halloween czy Boże Narodzenie. Ponadto pojawiają się dodatkowe szanse na świętowanie choćby urodzin najbogatszej piątki Vancouver - rzecz jasna, jeśli zostaniesz zaproszony!

Jass: Jak przedstawiają się zajęcia dodatkowe? Jak funkcjonują kluby czy też inne miejsca, w których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności?
Mercury: Mamy całą listę klubów, do których uczniowie mogą się zapisać, by rozwijać swoje umiejętności. Zarówno zwykli członkowie klubów, jak i przewodniczący mogą organizować własne eventy, wycieczki i wszelkie inne wydarzenia związane z ich zainteresowaniami: koncerty, oglądanie gwiazd, rysowanie w plenerze, cokolwiek zechcą. Nauczyciele mogą zgłosić się na opiekuna danego klubu, w innym wypadku przydzielony zostaje NPC.
Z innych czynności - każdy użytkownik ma możliwość zgłoszenia swojej postaci do pracy dorywczej (na którą szkoła, jak najbardziej zezwala), pod warunkiem że spełnia wymogi zarzucone przez pracodawcę. Bądź co bądź, chcemy utrzymać realizm i uniknąć 16-latków prowadzących restaurację w centrum Vancouver czy 15-latków robiących za barmanów w pubach.
Za wszystkie te czynności, zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i mieszkańcy mogą zarobić dodatkowe Punkty Umiejętności, choć rzecz jasna głównym wyznacznikiem jest tu ich własna inwencja twórcza, chęci i aktywność.

Jass: Czy na forum organizowane są eventy bądź innego rodzaju specjalne wydarzenia?
Mercury: Jak najbardziej. Staramy się od czasu do czasu przerwać 'szkolną monotonię' i rzucić użytkownikom coś, co pozwoli im się wykazać. Z reguły raz do roku prowadzimy też event kompletnie niezwiązany z fabułą forum, który pozwala im puścić wodze fantazji i oderwać się nieco od kanadyjskiej codzienności. W tamtym roku przenieśli się do wyjątkowo przesłodzonej, niewątpliwie sparodiowanej krainy mającej w sobie elementy Alicji w Krainie Czarów, każdemu z nich przydzieliliśmy odrębne zwierzę i kazaliśmy szukać zaginionej księżniczki. W tym roku ich zadaniem było odnalezienie "Mikiego", Świętego Mikołaja - by uratować Święta, rzecz jasna! Biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie w ciągu pierwszych kilku dni życie na evencie straciła blisko połowa uczestników, chyba niektórzy nie docenili bieguna północnego. *śmiech* Za udział w eventach oprócz standardowych Punktów Umiejętności, często najaktywniejsi uczestnicy mogą zyskać także unikalne przedmioty, które pomogą im w późniejszych potyczkach w normalnych realiach Vancouver. A odrobina szczęścia, gdy po wyjściu z klubu napadnie na ciebie gang podpitych nastolatków - niewątpliwie się przyda!

Jass: Jak wygląda życie bohaterów poza murami szkoły? Co z postaciami dorosłymi?
Mercury: Podzieliliśmy grupę pozostałych na pięć mniejszych podgrup. Służby Specjalne, zapraszające w swoje progi wszelkich policjantów, portrecistów, agentów i innych obrońców sprawiedliwości. Czarny Rynek dla tych szukających przygód. Dilerzy narkotyków, z którymi walczą służby, członkowie gangów, mafii - istny raj dla wielbicieli czarnych charakterów. Gwiazdy Showbiznesu, rozpoznawalne przez każdego, od videoblogerek, poprzez modeli, youtuberów, gitarzystów, na wokalistach kończąc. Oprócz tego są zwykli mieszkańcy Vancouver, parający się zwyczajnymi pracami. Adwokaci, barmani, bibliotekarze, fotografowie, instruktorzy sztuk walki, księgowi, komputerowcy, koronerzy, tatuażyści. Co tylko dusza zapragnie. Ostatnia grupa - młodzież, przeznaczona jest głównie dla tych, którzy nadal są w wieku szkolnym (do 26 lat), a jednak nie uczęszczają do Riverdale, ani nie są z nim w jakikolwiek sposób powiązani..
Wszyscy mieszkańcy w przeciwieństwie do uczniów pracujących dorywczo, w przypadku wykazania chęci aktywniejszej gry, mogą pracować na cały etat w dowolnej firmie, bądź założyć swoją własną placówkę, za której prowadzenie również otrzymują Punkty Umiejętności na rozwój swoich postaci. Staramy się też większość eventów robić otwartych, by udział w nich mogli brać nie tylko uczniowie, ale też nasi dorośli osobnicy. W końcu - nie oszukujmy się - każdy potrzebuje nieco rozrywki w życiu. Za główny cel jaki mogą sobie obrać dorośli będzie z pewnością zdobycie jednego z tytułów dostępnych na forum. W końcu kto by nie chciał być Ikoną Vancouver?

Jass: Czego można spodziewać się grając na Riverdale High School?
Mercury: Z pewnością wszystkiego co wymieniłem powyżej! Każdy ma olbrzymią wręcz ilość szans na rozwój postaci, jeśli tylko wykaże się podobnymi chęciami. Nie jesteśmy też forum, które cały czas 'stoi w miejscu', nasze postacie żyją, rozwijają się i starzeją. Z roku na rok przenosimy uczniów do następnych klas, rozwijamy się, przeprowadzamy w kartach aktualizacje, podczas których użytkownicy mogą wskazać zmiany, jakie zaszły w ich postaci w przeciągu poprzedniego roku. W końcu to, że zrobisz na start zamkniętego w sobie 15-letniego chłopaka o 150cm wzrostu, nie wiąże się z tym, że będzie on wiecznie taki sam. Lata mijają, postać rośnie, napotyka na swojej drodze osoby, które mają na nią wpływ i ją zmieniają. Na lepsze, a może na gorsze?
Oprócz standardowych telefonów, poszerzyliśmy komunikację o wszelkie czaty, blogi, portale społecznościowe (od facebooka, poprzez instagrama, po snapchata), pamiętniki. Sposobów na wyrażanie swoich postaci jest zatem mnóstwo. Warto jednak wspomnieć, że robiąc ucznia, trzeba się jednak liczyć z zaliczeniem lekcji. Nie pobłażamy 'wagarowiczom', z roku na roku, wraz z dyrektorem czujnie czyścimy spisy, przydzielamy stypendia. Riverdale jak na prestiżową placówkę przystało, musi w końcu utrzymywać konkretny poziom.
Dla tych, którzy nie chcą spędzić całego życia w Kanadzie, mamy też wiele szans na wyjazdy zagranicę. Każdy użytkownik może zgłosić się o utworzenie dowolnego miejsca zagranicą, więc nawet nasi fani Japonii nadal mogą znaleźć u nas swoje własne Tokyo. *śmiech*
Ponadto jesteśmy bardzo otwarci na propozycje i zmiany. Zawsze chętnie wysłuchamy wszelkich nowych pomysłów i wprowadzimy je w życie - pod warunkiem, że pasują do naszej tematyki rzecz jasna. Dbamy też o szczegóły, co wprowadza dość miły dodatek do całej rozgrywki. Jeśli wygrasz konkurs na najlepsze ciasto, nie zdziw się jeśli znajdziesz je w jednej z naszych kawiarni z przypisanym własnym nickiem, który na dobre utrwali cię w naszej historii!

 

Dziękuję za rozmowę.
Jass

Additional Info

  • Data publikacji: Czwartek, 06 Kwiecień 2017

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz