hogwart dream 7 urodziny

Ponieważ piszę ten tekst nie po raz pierwszy, nie po raz drugi i nawet nie po raz trzeci, coraz trudniej znaleźć mi punkt zaczepienia do którego mogłabym się odwołać. Hogwart Dream obchodzi siódme urodziny, a to znaczy, że istnieje już w społeczności PBFowej szmat czasu. Przez te miesiące i lata dużo się działo zarówno fabularnie, jak i poza wydarzeniami fabularnymi. Tym razem zamiast odwoływać się ogólnie do historii HD bądź do przeżyć bohaterów naszej zabawy, chciałam napisać o czymś innym. Zrobiłam taki powrót do przeszłości pod względem szat graficznych jakie kolejno były zamieszczane na PBFie. No to zaczynamy!

Teraz jak na to patrzę... trudno uwierzyć, że tak wyglądające forum znalazło jakichś graczy. Ale był to maj 2010 roku, kiedy to wiele PBFów prezentowało się podobnie. Chociaż gdy dzisiaj zerkam na niektóre fora z ledwo co obrobionym stylem, to jednak nie. HD sprzed siedmiu lat nie odstrasza aż tak bardzo. Tło było jednym obrazkiem w formie tapety, a że wówczas miałam laptop o mniejszej rozdzielczości ekranu, to nic dziwnego, że obecnie ta tapeta mi się powiela. Grafiki i styl edytowałam sama, widać tu zatem pierwsze kroki w obsłudze gimpa. Obowiązkowo kolorowe czcionki, w każdym dziale rzecz jasna inny kolor, dość rażące kolory grup, brak tabelki w ogłoszeniu, a zaledwie kilka luźno wrzuconych komunikatów oraz przewijany suwak z toplistami. Obrazek w nagłówku musiał oczywiście odzwierciedlać czas akcji, czyli piątą część przygód Harry'ego Pottera.

 

Z drugiej wersji wyglądu zachowało się niestety najmniej śladów. Był to okres szóstego tomu, a cała kolorystyka utrzymana była w brązach i beżach. O ile dobrze pamiętam, nagłówek wykonywała wtedy inna osoba (co za ulga), więc na pewno prezentował się o niebo lepiej. Każdy dział miał już wówczas własny obrazek, odpowiednio podrasowany (chociaż zapewne obecnie wyglądałby raczej żałośnie), zaś czcionki zostały już właściwie stonowane i nie rzucały się tak po oczach. Ewolucji uległa także tabelka z ogłoszeniem, która przybrała rzeczywiste kształty tabelki, a poszczególne informacje zostały w niej odpowiednio uporządkowane.

 

Trzecia prezentacja HD odnosiła się do ostatniego tomu przygód nastoletniego czarodzieja. To był pierwszy, nieco mroczniejszy obraz forum. W tle znajdowała się tapeta z palącym się Hogwartem, podobnie też był dobrany obrazek w nagłówku. Dominowała szarość, która przeplatała się z zaledwie minimalnym obrobieniem grafiki znajdującej się w działach. Nie było to nic spektakularnego, ale przyzwoicie się komponowało. Już całkiem ujednolicono kolory czcionek, stonowano nieco kolory grup, zrezygnowano także z przewijanego suwaka z toplistami i nawet stopka sprawiała wrażenie bardziej uporządkowanej. Jednak chyba największą zmianą na forum była tabelka ogłoszenia. Byliśmy jednym z pierwszych polskich forów, które wykorzystało onmouseover do stworzenia kilkuwarstwowej tabelki (nie powiem, jej stworzenie zjadło mi sporo czasu i nerwów, a na tamte czasy było to jednak coś odmiennego). Każda zakładka zawierała inne informacje, wygląd każdej był odpowiednio dopasowany do fabularnej sytuacji na PBFie. Jeszcze z tym wyglądem wyemigrowaliśmy z mojeforum.net na cba.pl.

 

Kolejna odsłona była zdominowana przez brązy. Najwyraźniej taka kolorystyka jakoś szczególnie przypasowała mi do tematyki magicznej szkoły stworzonej przez Rowling. Główny obrazek w headerze przedstawiał palący się Hogwart, tło było patternem, a z lewej strony wysuwał się skrót najnowszego wydania Proroka Codziennego. Wygląd ten wciąż był tworzony na niemal legendarnym stylu AdInfinitum, na którym niegdyś budowały się niemal wszystkie fora związane z mojeforum.net. O ile nazwy kategorii przedstawiały się dość skromnie, o tyle widać tu już moją coraz większą uwagę przykładaną do zabawy htmlem i cssem, który zaczął pojawiać się widoczniej w poszczególnych działach. Tabelka ogłoszenia zachowała efekt onmouseover, ale przybrała postać klimatycznej magicznej księgi z zakładkami. Według mnie prezentowało się to naprawdę zacnie, wszystkie informacje były stosownie uporządkowane z dodatkiem drobnych grafik pełniących funkcję ozdobników. Minusem tej tabelki było to, że była strasznie duża, jej widok zajmował cały ekran, ale byłam wtedy tak uparta na to, żeby to właśnie księga pełniła funkcję tła dla tych zbiorczych komunikatów, że nie wyobrażałam sobie niczego innego.

 

Piąta szata graficzna na Hogwart Dream była skąpana w niebieskościach i granatach. Już wtedy odeszłam od AdInfinitum na rzecz bardziej elastycznego Saphica, z którym zostałam do dziś. Obrazek w nagłówku tradycyjnie przedstawiał szkołę, tło również było patternem, natomiast zmieniły się znacząco kategorie i grafiki w działach. Wtedy to właśnie obrazki w kategoriach pełniły rolę graficznego przedstawienia danej części forum i z tego względu były dość duże, natomiast obrazki w działach były ujednolicone w stosunku do odpowiadającej im kategorii. Dużo było wówczas motywów związanych z drewnem. W kwestii tabelki z ogłoszeniem, można powiedzieć, że odeszłam już od poprzedniego przywiązania do kilku warstw zmieniających się w zależności od tego na jaką zakładkę najechałam kursorem. Szczerze mówiąc było to konstruowane przeze mnie dość chałupniczo, sam kod był zawikłany i samo odnalezienie ogłoszenia, które mam zaktualizować zabierało trochę czasu, dlatego wróciłam do modelu tradycyjnej tabelki. Prezentowała się ona niczym ściana, na której zawieszona była półka, w której zawarto poszczególne informacje, zaś obok dopięto kilka odnośników w formie powieszonych na tej ścianie portretów. Osobiście mi się to bardzo podobało, prezentowało się chyba dość klimatycznie.

 

Obecnie jaki jest styl graficzny każdy widzi, więc rozpisywać się tutaj nie będę. Tekst być może nietypowy, też nie potrafię zupełnie obiektywnie podejść do wyglądu swojego forum i wiem, że nie każdemu przypadnie do gustu z różnych powodów. Uważam jednak, że warto coś takiego zostawić gdzieś ku pamięci, ot... choćby po to, żeby popatrzyć jaką forum przeszło drogę pod względem prezentacji, jak się rozwijał styl i jak dużo się na nim zmieniło przez te siedem lat.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (3)

Dodaj komentarz