magia swiatow powrot do przeszlosci

Tym razem przeniesiemy się wspomnieniami do miejsc pełnych fantastycznych elementów i cech świata magii. Jakie kiedyś stawiano wyzwania przed graczami bawiącymi się w bardziej nadnaturalnych realiach? Czy magia istniała tam tylko z nazwy czy może wykorzystywano ją także w praktyce? Zerkniemy na dwa fora pochodzące z nieistniejącego już hostingu mojeforum.net oraz na jedno forum, które wciąż można podejrzeć z bliska.

Gangi Magicznych Kryształów

Kto widział, żeby w wątkach informacyjnych na temat świata i zasad gry pojawiały się często emotikony, a ortografia i interpunkcja wydawały się czymś nieznanym? A kiedyś tak było... Gangi Magicznych Kryształów nie zawierały żadnego opisu fabuły, za to na wstępie dostaliśmy spis wskazówek odnośnie gry. Były to zarówno podpowiedzi dotyczące karty postaci, jak i przynależności do gangów czy też opisy własnych domów. Co do tytułowych band, to mieliśmy tu trzy ugrupowania: Gang Róży, Gang Natury i Gang Cienia. Charakterystyki tych organizacji zawierały zaledwie kilka punktów odwołujących się do najważniejszych cech zrzeszeń. Całkiem ciekawie rozpisano zaś umiejętności bohaterów dzieląc je na trzy kategorie: Wojenne, Wspomagające i Inne. Poziom opanowania poszczególnych umiejętności wyrażano w procentach, zaś o rozwoju decydował czas poświęcony na trening bohatera. Może dzisiaj wydaje się to dziwnym czynnikiem rozwoju, ale kiedyś gdy posty wymieniano w ciągu kilku minut, przesiedzenie w jednym temacie kilku godzin było wbrew pozorom sporym poświęceniem. Niezwykle ważnym elementem na forum były kryształy czyli dusze jakichś stworzeń przyjmujące różne postacie. Kryształy nie tylko miały swoje moce, ale również określono ich poziomy i aby wskoczyć na wyższy poziom kryształu należało m.in. zdobyć określoną rangę, zaliczyć określoną ilość wypraw czy odbyć określoną ilość godzin treningu. Zdolności kryształów przypominały w pewnym sensie zaklęcia pozwalające uzyskać jeden, konkretny efekt. Forum wyposażono w dość prostą mapkę z opisem poszczególnych krain. Skrótowo opisano także najważniejsze religie, główne bóstwo i określone święta. Rangi były zarówno ogólne, jak i dostosowane do poszczególnych Gangów. Mieliśmy tu więc całkiem nieźle opisany system rozgrywki i rozwoju postaci.

Jeśli chodzi o regulamin, był to zbiór raczej prostych zasad, wśród których mieliśmy chociażby zakaz bilokacji, zakaz przechodzenia do innego klanu, wymiary avatarów na poziomie 260x260 oraz możliwość posiadania wyłącznie dwóch kont. Krótko opisano także reguły odbywania treningu oraz kwestie związane z bankowością. Wzór karty postaci również nie należał do skomplikowanych, zaś same karty postaci były bardzo króciutkie, ograniczone zaledwie do kilku słów. Nie inne były też posty na fabule, czasami tylko trafiały się odpisy bardziej rozbudowane na kilka czy kilkanaście zdań. Rozgrywki przebiegały szybko, w większości opierały się na nawiązywaniu kolejnych relacji między bohaterami, chociaż nie brakowało także treningów, wypraw czy magicznych sztuczek. Niestety, kwestie pewnych mocy czy umiejętności nie zawsze były odpowiednio kontrolowane przez Mistrza Gry, co doprowadzało do nadużyć. Wygląd PBFa nie powalał na kolana, chociaż poszczególne działy zawierały grafiki lokacyjne, czcionka była pokolorowana, obrazek w headerze raczej był skromną grafiką, a komunikat w ogłoszeniu najprostszą tabelką. Charakterystyczne dla forum były liczne pola profilu ciągnące się naprawdę długo pod avatarem, które dużo lepiej prezentowały bohatera niż same karty postaci. Gangi Magicznych Kryształów istniały na hostingu mojeforum.net od września 2008r. i zakończyły swoją działalność w lutym 2010r. z ponad czternastoma tysiącami postów na koncie.

Rebirth Day

Forum to powstało w lutym 2011r. czyli jest młodsze od wspomnianego wcześniej poprzednika. Opis fabuły zawierał opowieść starca, który swym wnukom przekazywał wiedzę na temat powstania świata. Wedle tejże opowieści Stworzyciel zwany Niewinnością stworzył siedem wymiarów i już ostatkiem sił wykreował ósmy wymiar, który zamieszkały istoty ludzkie. Wymiar ren podzielono na trzy królestwa i to właśnie one stały się fundamentem podziału graczy i główną osią rozgrywki. Mieliśmy tu mroźne Królestwo Ciała, którego mieszkańcy skupiali się na pracy nad tężyzną fizyczną, mieliśmy też bagniste Królestwo Duszy, w którym liczyła się harmonia ducha i ciała oraz deszczowe Królestwo Umysłu, którego obywatele skupiali się na pogłębianiu wiedzy. Wśród ras wyróżniono Magicznych i Niemagicznych, Gwiazdy, Wyblakłych, Duszomiennych oraz Dwustronnych. Dość ciekawie scharakteryzowano bogów odwołując się także do boskich symboli, a także magiczne Artefakty i ich moce. Jako specjalną organizację wyróżniono Zakon Niewinności z podziałem na unikatowe rangi. Dość porządnie skonstruowano bestiariusz obok samego opisu potworów podając ich poziom zagrożenia oraz miejsce występowania. Nie mogło też zabraknąć dość rozbudowanego spisu rang podzielonego wedle poszczególnych Królestw. Bardzo ważna była hierarchia, bowiem jak to bywa we wszelkich państwach czy księstwach społeczeństwa dzieliły się i na tych lepiej urodzonych i na tych biedniejszych, pełniących najczęściej role służących. Niestety niewiele napisano o samych mocach, część była przypisana do konkretnych funkcji, część najwyraźniej pozostawała do dowolnego wyboru.

PBF dawał możliwość tworzenia własnych rodów, a tym samym różnych bliższych i dalszych koligacji wśród bogatej śmietanki towarzyskiej. Regulamin zawierał tylko kilka zasad dotyczących chociażby zakazu bilokacji czy prawdopodobnej możliwości wskrzeszania bohaterów. Wzór karty postaci wymagał bardziej rozbudowanej charakterystyki, przy czym zdarzały się i te średnie prezentacje bohaterów i te przypominające małe opowiadania. Można było zauważyć, że całkiem sporą ilością mocy postacie mogły dysponować na początek. Sama fabuła była dość zróżnicowana. Nie brakowało nieco swobodniejszych wątków, ale zdarzały się również potyczki z wykorzystaniem magii. Całkiem sporo było intryg politycznych, dużą wagę kładziono również na rozwarstwienie społeczne. Same zaś posty raczej nie należały do krótkich, w większości były takie średniej długości, czasem z bardziej rozpisanymi wyjątkami. Szata graficzna forum była dość ciemna jeśli można tak to określić z wyróżniającymi się pojedynczymi grafikami i kolorowym tekstem opisującym poszczególne działy. Całość prezentowała się w miarę schludnie, chociaż można odnieść wrażenie, że grafika w nagłówku mogła zostać lepiej dobrana bądź ładniej przycięta. PBF dotrwał do kwietnia 2012r. z ponad sześć i pół tysiącem postów na koncie.

Avalon

Forum powstało w maju 2010r. na wówczas jeszcze mało popularnym hostingu forumotion. Oś fabuły opowiada o klęskach żywiołowych, które pogrążyły królestwa w biedzie i zniszczeniu. Para królewska wyruszyła na tajemniczą wyspę, na której postanowili odbudować swoją potęgę. Miejsce to nazwali Avalon. Wszystko toczyło się jak najlepiej do momentu konfliktu między królem, a królową, który dodatkowo podzielił państwo. Swój spadek w tym wszystkim otrzymała również córka władców po to by oswajać się z przyszłymi obowiązkami. Co ciekawe tą córką był nikt inny jak administratorka forum. Dość krótko mamy opisane grupy uwzględniające królestwa, władzę oraz przyjezdnych czy też obcych. Niewiele to mówi ani o samych krainach ani o ich specyfice. Co ciekawe PBF określał się jako Multiwersum z uwag na istnienie równoległych rzeczywistości, chociaż w praktyce wszystko to tworzyło jedną fabularną całość. Pokrótce wspomniano o innych planach jak choćby tym eterycznym planie żywiołów czy planie cienia oraz świecie neutralnym, a więc tym, w którym toczyła się rozgrywka. Ras na forum było mnóstwo i absolutnie zbędne byłoby wymienianie tutaj wszystkim, a to dlatego, że gracz mógł wymyślić własną rasę bądź wybierać już spośród istniejących. Były więc i anioły i demony i wampiry i duchy i smoki i wróżki i bogowie śmierci czyli właściwie co kto tylko sobie zażyczył. Oprócz tego brakowało wszelkich innych informacji o świecie przedstawionym.

Regulamin podzielono na część ogólną i szczególną, przy czym nie wprowadzono żadnych rewolucyjnych zasad, chociaż dla wielu osób dzisiaj zaskakujący może wydawać się zakaz bilokacji czy maksymalna szerokość avatarów na 300px. Chociaż wzór karty postaci wymagał podania bardziej szczegółowych informacji o bohaterach, same prezentacje nie były zbyt rozbudowane. Przeważnie jak na tamte czasy były to krótkiej bądź średniej długości karty w prosty sposób przedstawiające postać. Fabułę prowadzono dość swobodnie. Wiele wątków opierało się na zwykłym zawieraniu i rozwijaniu kolejnych znajomości, natomiast sporo akcji bardziej dynamicznych bohaterowie prowadzili sobie sami, odgrywając jednocześnie postacie poboczne i samemu decydując o efektach swoich działań, co czasem prowadziło do drobnych nieporozumień między graczami, szczególnie w przypadku niewielkich starć z wykorzystaniem mocy bohaterów. Tylko sporadycznie odbywały się większe wydarzenia z udziałem Mistrza Gry. Same posty były raczej dość krótkie, nie brakowało emotikon wrzucanych do odpisów czy wstawek typowo userskich. Wygląd PBFa nie zachował się w całości, ponieważ wiele obrazków wygasło, natomiast z tego co można zauważyć widać, że była to stosunkowo prosta szata graficzna, niezbyt dopracowana z dość zwykłą tabelką wykonaną w formie obrazka. Avalon zakończył swoją działalność pod koniec września 2011r. z ponad jedenastoma tysiącami postów na koncie. Dziś pod adresem http://myfantasy.forumotion.com/ nie spotkamy już nikogo.

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz