Rok 2066. Europa stoi w ogniu. Wypatrywaliśmy końca w gwiazdach, czuliśmy go z każdą kometą niebezpiecznie zbliżającą się do Ziemi, szukaliśmy zagłady w każdej znaczącej dacie i nieprzychylnym układzie planet. Nie przybyli z żadnego ze znanych nam miejsc.
Wypluły ich inne światy.
Tuż za granicą, na zachód stąd, rozciąga się Gehenna – dominium balrogów i jegrów, kraina karmiąca się krwią, bólem i strachem. Królestwo Zła – pierwotnego, nieznającego przyczyny, niedającego się wyplenić. Czystego Zła. Tam, gdzie są Czarni, panuje porządek. Bo Ordnung muss sein.
Za Odrą, na zachód stąd, Europa krzyczy i płonie – wciąż broni się wolna Twierdza Barcelona, dogorywa Kopenhaga. Niemcy i Francja nie istnieją. Wschód spowija mordercza Czerwona Mgła, którą władają urka-hai. Ale my przetrwaliśmy. Walczymy ramię w ramię z sojusznikami. Ogniem i pistoletem, bombą i toporem. Na elficki mithrill i dobrą, polską stal ze Stalowej Woli. Na pradawne miecze i karabiny PGZ SA z Radomia. Modlitwą i zaklęciem nanokadabrowym, runą i porządnym, słowiańskim prawym sierpowym. I walczyć będziemy dalej.

Co otrzymamy z połączenia science-fiction i fantastyki z naszą rodzimą, polską rzeczywistością? Czarny Horyzont. Nie znam takich dzieł jak „Czarny Horyzont”, „Czerwona Mgła”, „Biała reduta” Tomasza Kołodziejczaka, dlatego nie będę tutaj wchodzić w żadne porównania. Sama wątpliwie podchodziłam do tego projektu, ale efekt jednak wzbudza zaciekawienie. I już wkrótce poznamy pełny obraz Czarnego Horyzontu.

Kim będziemy mogli zagrać? Człowiekiem, elfem bądź półelfem, z czego te ostatnie dwie grupy są limitowane z uwagi na fakt, że odgrywają dość znaczną rolę w uniwersum Czarnego Horyzontu. Mamy tu trochę magii z objaśnieniem zarówno jej istoty, jak i technicznych zasad wykorzystania, mamy skromny, ale za to przystępny bestiariusz, mamy też wymienione artefakty jakie możemy zdobyć podczas rozgrywek czyli te elementy, bez których nie może się obejść nie jedno dobrze przygotowane forum fantasy. Duże znaczenie w tym świecie ma wojsko, co wyraźnie można odczuć nie tylko po wyróżnieniu i tych standardowych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i sił specjalnych, ale również po zwróceniu uwagi na stopnie wojskowe. Gdyby ktoś czuł się zbyt obco w tej rzeczywistości albo nie znał dzieł, na których opiera się forum, administracja zadbała o to, by przedstawić Polskę po 2066r. nie tylko od strony terytoriów, nauki czy gospodarki, ale również codziennego życia. A to jeszcze nie wszystko. Dorzućmy to tego Zakon Łabędzia walczący z wrogami elfów i różne plany przeplatające się ze sobą, by otrzymać oryginalny mariaż przedstawiony w sposób wyczerpujący, całościowy i ciekawy.

Wzór karty postaci jest prosty, wyposażony w pomocne objaśnienia, a obok - w tym samym dziale zamieszczono różne spisy, w tym zapewne przydatny spis NPCów. Regulamin zakazuje tworzenia postaci kanonicznych, zakazuje bilokacji w działach fabularnych i podkreśla fakt, że podczas rozgrywki postać może zginąć. Miejscem akcji jest przede wszystkim Warszawa i tzw. Kresy Zachodnie. Co prawda są to lokacje dość dobrze nam znane to jednak troszkę brakuje opisów, które na pewno wprowadziłyby więcej klimatu w świat Polski po 2066r.

Wygląd przedstawia się interesująco, klimatycznie i z całą pewnością tworzy atmosferę właściwą dla uniwersum. Tło jest szare, poszczególne działy zawierają dopasowane tematycznie grafiki i jedyne co tu się lekko gryzie to mieszanie fotografii z obrazkami rysunkowymi. Nie ma ani przesadnej ekstrawagancji ani zbyt surowego minimalizmu, można powiedzieć, że prezentacja Czarnego Horyzontu współgra z treścią. Zostały do wykończenia jeszcze ostatnie szlify graficzne, jednak już teraz wygląd PBFa przedstawia się obiecująco.

Na forum trwają beta testy, wciąż można zgłaszać własne uwagi, które poprawią i usprawnią jego funkcjonowanie. Moim zdaniem jest to PBF warty poświęcenia na niego trochę czasu, nawet w przypadku osób nie znających twórczości Kołodziejczaka. Zapowiada się obiecująco. Jak wyjdzie w praktyce? Czas pokaże.

http://czarny-horyzont.forumpolish.com

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz