Avengers Assembl - recenzja

Większość z nas marzyła w dzieciństwie o byciu superbohaterem, kimś, kto będzie ratował świat przed złoczyńcami. I chociaż w prawdziwym życiu są nikłe szanse na spełnienie tych dziecięcych marzeń, tak PBFy umożliwiają nam wcielenie się w niemal każdego komiksowego bohatera. Niestety w ostatnich latach ich liczba drastycznie się skurczyła. Avengers Assemble jest jednym z zaledwie kilku aktualnie działających forów opierających się o twórczość Marvela.

Po wejściu na forum pierwszą kategorią, na jaką trafiamy jest „Organizacja”, która została podzielona na cztery działy: „Regulaminopodobne”, „PDU – Poradnik Dla Użytkowników”, „Grupowe Zagadnienia” oraz „Misje”.

Pierwszy z nich liczy trzy tematy: „FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania”, „Wiadomości od administracji” oraz „Skrzynkę kontaktową”. „FAQ” zawiera sześć pytań wraz z dość wyczerpującymi odpowiedziami, jednak przy niektórych z nich rzuca się w oczy momentami niezbyt przyjemny wobec graczy ton administracji. Przykładem tego może być sugestia o pilnowaniu własnego nosa na końcu wyjaśnień do czwartego pytania. W kolejnym temacie można znaleźć ważne informacje od administracji forum. „Skrzynka kontaktowa” zawiera zaś numery GG do członków ekipy zarządzającej oraz do graczy, którzy chcieli się znaleźć na tej liście.
Dział ten liczy też dwa subfora: „Zapoznaj się, nim zaczniesz grać” oraz „Sprawy Użytkowników”. Ten drugi zawiera tematy znane z większości forów. Można tu zgłaszać swoje nieobecności, podrzucać pomysły, składać prośby lub skargi, czy składać podpisy oznaczające przeczytanie i zaakceptowanie regulaminu. Ponadto zapoznać się można ze spisem zarezerwowanych wyglądów czy listą multikont graczy.
Natomiast pierwsze subforum mieści w sobie regulamin, zwany tu „Cyrografem”, opis realiów świata, nakreśloną główną fabułę forum, listę postaci kierowanych przez mistrzów gry, a także spisy zajętych postaci i MG. Regulamin podzielony jest na pięć części dotyczących administracji, postaci i graczy, fabuły oraz chatboxa. Plusem całości jest dodanie punktu z wyjaśnieniem sposobu zapisu myśli, dialogów czy wypowiedzi w innych językach; minusem zaś rozwlekłość niektórych punktów (w tym także pisanie o jednej kwestii w kilku różnych miejscach zamiast w jednym) czy też wstawki, które w założeniu miały być śmieszkami, ale takiego wrażenia nie sprawiają, a osobom oczekującym konkretów mogą przeszkadzać. Kolejny temat to opis forumowego świata, z którego dowiadujemy się, że wydarzenia fabularne zostały osadzone w roku 2014 i skupiają się na organizacji T.A.R.C.Z.A., a także superbohaterach oraz X-Men. Ich głównym przeciwnikiem jest słynna HYDRA, która po drugiej wojnie światowej podupadła na znaczeniu, lecz obecnie wraca do dawnej potęgi i chwały. Opis fabuły wspomina również tajemnicze wydarzenie zwane „Otwarciem”. Jest krótki i raczej ogólny, nie podając praktycznie żadnych szczegółów o kierunku, w jakim forum zmierza.
Osobny wątek poświęcono na opisanie realiów świata, czyli grup i organizacji, które występują na forum. Mamy więc X-Menów z nakreślonym do nich stosunkiem reszty społeczeństwa, dowiadujemy się, że Avengers jeszcze nie zaistnieli, a T.A.R.C.Z.A. jest bardziej złożoną organizacją niż się nam wydawało. Możemy tutaj przeczytać, jakie departamenty wchodzą w skład agencji oraz jakie odpowiedniki S.H.I.E.L.D. znajdują się w innych częściach świata. Kolejne dwa dość krótkie paragrafy są poświęcone Inhumans i wszelkiej maści bogom. Na koniec wspomniana jest HYDRA wraz z jej odłamami. Ostatnie trzy tematy to lista NPC, spis zajętych postaci kanonicznych oraz wykaz Mistrzów Gry.

Dział z „Poradnikiem dla Użytkowników” zawiera w sobie dwa subfora poświęcone „Sprawom Fabularnym” oraz „Zasadom Uniwersum”.
W tym pierwszym znajdziemy szczegółowe zasady rozgrywania starć pomiędzy postaciami; opis punktów reputacji i zasad ich przydzielania oraz dostępne rangi, które są zależne od ilości tychże punktów, a także tego czy postać jest bohaterem, złoczyńcą czy też może cywilem. Dodatkowym smaczkiem są trzy rangi specjalne, które można otrzymać spełniając postawione w ich opisie warunki. Całość jest jasno i dość szczegółowo opisania, więc gracz z pewnością opuści te tematy usatysfakcjonowany. Znajdziemy tam także poradnik dla nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają zabawę z PBFami i chcieliby wiedzieć, z czym to się je. Nie zabrakło też tematu opisującego jak można tworzyć na forum nowe grupy.
Natomiast w drugim dziale możemy zapoznać się z różnymi rodzajami broni palnej czy białej, a także innymi rodzajami uzbrojenia, takiego jak broń rakietowa, pancerna czy masowego rażenia. Przy części z nich dopisano, które postacie lub organizacje mają je na wyposażeniu. Są też tematy opisujące rasy Celestianów oraz Skrullów. Charakterystyka tych ostatnich została oddana bardzo szczegółowo, uwzględniając nie tylko między innymi choroby, zdolności czy historię, ale też kilka słów o ich nauce, władzy i miejscu zamieszkania. Podobna sytuacja występuje przy opisach Inhumans, Symbiontów i wampirów. Dwa kolejne tematy zawierają opis różnic pomiędzy mutantami a zmutowanymi oraz krótki timeline, który poprzedza aktualne wydarzenia fabularne.

Kolejny dział to „Grupowe zagadnienia”. Znajdziemy tam opisy grup funkcjonujących na forum, lecz jest to spis mocno nieaktualny i odnoszący się do początków istnienia Avengers Assemble. Jak widać nie zaktualizowano go od czasu wprowadzenia zmian i dodania nowych grup. Nowy gracz może się poczuć nieco skonfundowany. Dwa pozostałe tematy dotyczą Fantastycznej Czwórki oraz Avengers. O ile pierwszy z nich zawiera opis, czym jest drużyna, od kiedy działa, kim są jej członkowie oraz główni wrogowie i jakie są założenia, tak temat z grupą Avengers ma w sobie jedynie listę aktualnych członków.
Funkcjonuje tutaj również subforum „Baza danych”, w której w osobnych poddziałach administracja założyła wątki dyskusyjne dla członków trzech najważniejszych grup – T.A.R.C.Z.Y., X-Men oraz HYDRY. Niestety tematy pozostają nieużywane.

Ostatnim działem są „Misje”. Można tam składać prośby o interwencje Mistrzów Gry, wzór formularza dla eventów oraz jeden temat z naborem na misję, aktualnie zakończony.

Kategoria „Organizacja” jest ułożona dość chaotycznie, a podstawowe informacje są rozbite na kilka działów i subforów. Tematy w „Zasady Uniwersum” posiadają zaś w większości tytuły nieadekwatne do zawartych w nich treści. Zaglądając do „Mutanci kontra czas” oczekiwałam wątku zawierającego informacje o podróżowaniu w czasie czy jego kontrolowania, a nie forumowy timeline dotyczący mutantów. Dużo logiczniej byłoby umieścić tematy z subforum „Zapoznaj się, nim zaczniesz grać” oraz działu „Grupowe zagadnienia” w dziale „PDU – Poradniki dla Użytkowników”. Wszystko byłoby w jednym miejscu i nie trzeba by było tak skakać pomiędzy działami.

Druga kategoria to „Formalności Postaciowe”, która dzieli się na cztery działy: „Zbiór Kart Postaci”, „Postacie poszukiwane”, „Zbiór danych o postaciach” oraz „Enuncjacje prasowe”.

W „Zbiorze Kart Postaci” znajdujemy dwa tematy założone przez administrację. Pierwszy z nich zawiera szczegółowe opisy poszczególnych statystyk, które są obecne na forum. Dzielą się na atrybuty fizyczne w skład których wchodzą takie cechy jak siła, szybkość, zręczność, wytrzymałość, zdolności bojowe, regeneracja i celność; oraz atrybuty mentalne, których jest już nieco mniej, a wliczają się do nich inteligencja, opanowanie mocy oraz ich zasięg. Każdy z atrybutów posiada po kilka poziomów dość szczegółowo opisanych. Przy części najwyższych z nich są dodatkowe uwagi, mówiące o ograniczeniach albo niedostępności całkowitej lub tylko dla dopiero co stworzonych postaci. Każdy poziom oprócz przypisanego numeru ma także nazwę własną. Niestety większość z nich w założeniu miała być dowcipna i nie oddaje zbytnio tego, co się za nimi kryje. I tak czwarty poziom w szybkości to „Czterokołowe wozidło”, drugi w wytrzymałości pyta „Mogę się pobawić, tatusiu?”, a siódmy w tym samym atrybucie mówi „Jestem reinkarnacją Śmierci”. Gdyby nie podane numery, to ciężko byłoby się połapać co jest czym. Drugi z tematów to wzór karty postaci, prosty i czytelny dzięki wykorzystaniu bbcode. Oprócz standardowych danych personalnych, wyglądu, charakteru i historii zawiera także pola na słabości postaci, wspomniane wyżej statystyki, punkty reputacji i sławy (otrzymywane od Mistrzów Gry po zakończeniu danej sesji), spis posiadanego ekwipunku (z podziałem na broń, pancerz, posiadane przy sobie przedmioty oraz to, co postać ma w miejscu swojego zakwaterowania). Kolejne punkty wymagają podania miejsca zamieszkania, jakimi środkami transportu postać dysponuje czy jak zasobny jest jej portfel. Dalej jest miejsce na podanie mocy i stopnia ich opanowania, jeśli bohater takowe posiada, a także zwykłych, wyuczonych umiejętności. Na końcu karty postaci jest miejsce na wpisanie wszystkich innych informacji, które gracz uważa za ważne do wspomnienia.
„Postacie poszukiwane” to nic innego jak dział przeznaczony zarówno dla graczy, jak i dla administracji do szukania chętnych na pożądane przez daną osobę postacie. Tak, więc Kitty Pryde poszukuje przyjaciół z X-Men, X-23 tęskni za bratem, a Johnny Storm pozostałych trzech członków Fantastycznej Czwórki. Na samym dole listy tematów wisi jeden ze wzorem do poszukiwań, zaś na górze jest przyklejony kolejny, w którym można znaleźć partnerów do gry.
„Zbiór danych o postaciach” jest działem całkowicie pustym. Z niewiadomych względów wszelkie związki pomiędzy postaciami znajdują się w subforum „Relacje”. Przejrzałam większość założonych tam tematów. Niewiele z nich zawiera coś więcej niż podstawowy schemat pozytywnych, neutralnych i negatywnych znajomości. Ta sekcja forum sprawia wrażenie nieco zapomnianej i przykurzonej.
Ostatni dział w tej kategorii to „Enuncjacje prasowe”. Niestety wbrew nazwie subforum „Prasa” i jego poddział „Daily Bugle” świecą pustkami. Podobnie sprawa ma się z „Prywatnymi dziennikami” oraz „Internetem” (w którym jest tylko odezwa Victora Von Dooma) i jego subforum „Komunikacja”. W tym dziale największa i właściwie jedyna aktywność ma miejsce w „Podsumowaniach tygodnia”. Jest to temat założony i aktualizowany przez założycielkę forum Panią Kar. Każdy tydzień lub czasem więcej niż jeden na raz dostają krótkie podsumowanie, w którym przedstawiani są nowi gracze, prezentowany jest aktualny stan postaciowy forum, opisane są krótko wydarzenia fabularne, a także wspomniane aktualne poszukiwania. Dodatkowym smaczkiem jest dodawany na końcu humor rysunkowy lub filmowy. Jest to ciekawa forma archiwizowania fabularnych wydarzeń oraz stanu osobowego forum.

Mając już wiedzę o zasadach działania forum i zawartego na nim uniwersum nadchodzi czas na stworzenie postaci i wrzucenie jej karty do sprawdzenia. W głównym dziale z KP znajdują się wszystkie nowe, będące w trakcie nanoszenia poprawek czy też dopiero pisane karty. Regulamin mówi, że każdy gracz ma czternaście dni na stworzenie KP. Niestety rzeczywistość ma się trochę inaczej. Pepper Potts „buduje się” od trzydziestego maja, Hunter od dwudziestego trzeciego czerwca, Acolyte od dwunastego lipca, a Spider-Man od szesnastego i w żadnej z tych kart nie ma uwag od osoby sprawdzającej. Natomiast Magnus Bane już dawno przekroczył trzy do pięciu dni na naniesienie poprawek, co wedle panujących na forum zasad powinno nastąpić najpóźniej dwudziestego szóstego lipca.
Przechodząc do zaakceptowanych postaci, możemy odnieść wrażenie, że trafiliśmy na forum crossoverowe, a nie na czystych Avengers i niewiele się pomylimy, bo wbrew nazwie regulamin zezwala na tworzenie postaci spoza uniwersum Marvela pod warunkiem ich dopasowania do realiów panujących na forum. Tak więc możemy napotkać Karę Kent, The Flasha czy Mon-Ela z DC Comic, Santanico Pandemonium z „Od zmierzchu do świtu”, również wspomnianego wcześniej Magnusa Bane’a ze świata „Mortal Instruments”. Wszystko wydaje się w porządku, w końcu są to postacie dopasowane do realiów, ale czy świat Marvela jest tak mały by sięgać po postacie z innych uniwersów? A przypominam, że forum się reklamuje jako marvelowskie, nie jako crossoverowe. Warto tu też wspomnieć o postaciach, które gracze poddali hibernacji lub innym zabiegom, aby przetrwały do roku 2014, piękne i młode. W regulaminie nie znalazłam żadnych informacji chociażby w jakiś sposób regulujących tę kwestię. O ile obecność młodej Peggy Carter jest szczegółowo i logicznie wytłumaczona, tak długowieczna młodość Magneto czy Profesora X budzą lekkie wątpliwości, a komiksowa wersja mówi jedynie o przywróceniu tego pierwszego ze stanu niemowlęctwa do jego odmłodzonej o kilkadziesiąt lat dorosłej wersji. Administracja zezwala na postacie z Earth-616 oraz z MCU, ale niespecjalnie stara się, aby zachować pewną spójność w biografiach kanonicznych bohaterów.
Pochwalić natomiast należy autorów zaakceptowanych KP, a przede wszystkim sprawdzających je administratorów, którzy dokładnie każdą z nich czytają i analizują. Gracze przykładają uwagę do pisania kart postaci i starają się zawrzeć w nich jak najwięcej istotnych informacji o swoich bohaterach. Dużym plusem jest też brak usuwania postów w temacie z kartą, gdy już zostaje ona podbita jako zaakceptowana. Od razu widać, że są one sprawdzane bardzo szczegółowo i nikt nie zatwierdza ich na tak zwane piękne oczy.

„Rozgrywki fabularne” to kategoria, w której toczy się gra. Są Stany Zjednoczone ze wszystkimi stanami jako subforami, lecz niestety zaledwie siedem z nich posiada założone jakiekolwiek lokacje, reszta stoi pusta i straszy. Jest też „Reszta świata” ze wszystkimi kontynentami oraz Atlantydą; „Hen w niebiosach” z miastem Inhumans; „Kosmos”, w którym znajdziemy imperia Kree i Skrullów czy też statek Strażników Galaktyki, a nawet ziemski Księżyc; „Inne wymiary”, w których trochę niesłusznie umieszczono trzy z królestw Yggdrasil obok Piekła, Olimpii, Strefy Negatywnej i Faltine. Ostatnim działem są „Mroki dziejów”, które są miejscem na wszelkiego rodzaju retrospekcje.
Co jako pierwsze rzuca się w oczy, to absolutny brak opisów działów fabularnych. Kolejnym rzeczą jest gigantyczna ilość subforów, zwłaszcza w stanie „Nowy Jork”, gdzie ma miejsce większość wydarzeń. Dodatkowo podział jest tu mało intuicyjny. Nie wiadomo, dlaczego w „New York City” mieści się Salem, które nie dość, że nie jest w granicach miasta, to jeszcze ma niżej osobny dział. W przeciwieństwie do założenia działów dla każdego stanu w USA, New York City ma tylko wyróżnione dwie dzielnice – Bronx oraz Manhattan i to właśnie ostatni z nich zawiera najwięcej fabularnych postów.
Dużo lepiej sprawa się ma, gdy chodzi o tematy z lokacjami. Większość z nich posiada nie tylko zdjęcie lub grafikę pokazującą jak dane miejsce wygląda, ale też bardziej lub mniej obszerny opis. W zaledwie kilku tematach zauważyłam wyłącznie zdjęcie lub jedynie opis lokalizacji.
Jeśli zaś chodzi o samą grę, to widać dużą aktywność Mistrza Gry, który bywa obecny w wielu wątkach, podrzucając graczom co smakowitsze wątki lub też sędziując walki. Mamy więc niespodziewany pożar w opuszczonym hotelu, odmrażanie Kapitana Ameryki, polowanie Winter Soldiera na X-23, atak Gravitona w dokach (co dało początek pierwszemu forumowemu eventowi), czy też znalezienie się Iron Mana, Kapitana Ameryki oraz Phila Coulsona w pułapce, kiedy wrak Hellicarriera postanowił nieoczekiwanie zatonąć. Na brak akcji nikt z pewnością nie może narzekać. Oczywiście mają też miejsce sesje, w które MG nie ingeruje. Część z nich ma miejsce w głównej fabule forum, ale większość zalicza się do retrospekcji. Jest to na plus, bo to właśnie rozgrywki z Mistrzem Gry dają najwięcej akcji, a także zysków i strat. Częstotliwość odpisów bywa zaś różna. Bywa tak, że pojawiają się tego samego dnia, następnego, a czasem trzeba poczekać kilka dni. Dla kogoś szukającego bardzo aktywnych sesji może to być problem, lecz dla graczy, szukających rozgrywek w wolniejszym tempie z pewnością będzie to niewątpliwą zaletą.

Czas przejść do ogólnego wyglądu forum. Szata graficzna jest utrzymana w szarościach i pastelowej zieleni. Rolę nagłówka pełni tapeta w tle, przedstawiająca Thora, Kapitana Amerykę oraz Iron Mana. Jest statyczna, więc przy przewijaniu nie przesuwa się razem z listą działów. Dalej mamy tabelkę z ogłoszeniami, którą podzielono na trzy kolumny. Z lewej znajdziemy dane kontaktowe do administracji oraz konta dla Gościa lub Partnera. Część centralna przeznaczona jest na wszelkiego rodzaju poszukiwania i ogłoszenia. Z prawej zaś jest lista linków do najważniejszych tematów. Całości pilnuje mała grafika przedstawiająca Kapitana Amerykę. Tabelka jest prosta i minimalistyczna. O ile jest w większości czytelna, tak informacje w lewej kolumnie mają zbyt małą czcionkę i trzeba mocno się wysilić, by rozszyfrować, co tam jest napisane. Większość odnośników jest w jasnym zielonkawym kolorze z dodanym cieniem. O ile nazwy działów są przez to czytelne, tak reszta linków wydaje się nieostra, a wszystko z winy zbyt małej czcionki. Ten sam rozmiar występuje w tych kilku raptem opisach do działów, a także w datach ostatnich postów i tabeli „Kto jest na forum” na dole strony głównej. Dodatkowo w tych miejscach czcionka jest czarna, przez co niemal się zlewa z szarym tłem, czyniąc całość kompletnie nieczytelną. Niewiele jest lepiej w postach, gdzie czcionka ma ten sam rozmiar i chociaż jest zielonkawo-szara, to rozmiar czyni ją mało czytelną. Ponieważ regulamin zezwala na kolorowanie wypowiedzi postaci, to dodatkowo posty są pstrokate, ponieważ każda postać używa innych barw. Kolorystyka ogólna jest przyjemna dla oka, lecz przez malutką czcionkę korzystanie z forum bardzo męczy wzrok o ile nie powiększy się strony do 130%.

Avengers Assemble to forum, na którym sporo się dzieje, chociaż jest to rozciągnięte w czasie. Z pewnością odnajdą się tutaj osoby, którym bardziej odpowiada wolniejsze tempo gry. Niestety rozrzucone po kilku działach informacje o forum i grze, mała czytelność tekstu oraz mnogość pustych lokacji i ogromna ilość subforów rzucają cień na tego PBFa. Zmiana wielkości czcionek, poprawienie kontrastu i usunięcie pustych lokacji i sztucznych subforów zdecydowanie uczyni Avengers Assemble bardziej atrakcyjnym, ale przede wszystkim czytelnym i niemęczącym wzroku.

Jane Weller

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (11)

 • Niechlujny layout skutecznie odstrasza przed grą na forum. Nie trzeba być mistrzem w grafice, ale wypadałoby dopracować szatę graficzną.

 • Layout dziecinny niczym strona z kreskówkami, pomieszane uniwersa Marvela i DC co jest grzechem. Avengers to Marvel i tak powinno pozostać. Chyba nie bez powodu forum nosi taki a nie inny tytuł? Do tego dziwny SYSTEM STATYSTYK co jest kolejnym grzechem. PBF'y to wyobraźnia. Jak niby zamknąć w statystykach postaci tak różne i czasami przepotężne? Ogólnie temat superhero ma wzięcie wśród for ale do tego potrzeba dobrego backup'u i pomysłu.

 • Nie pisze się "for", bo to niepoprawna odmiana. Piszemy "forów". Tak samo jest ze słowem album. Nie zapisujemy liczby mnogiej jako "alb", tylko "albumów". No, ale na temat... Zaciekawiony twoim komentarzem zerknąłem na w/w forum. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to komiksowy styl. Całkiem przyjemny dla oka. Pomieszanie uniwersum DC z Marvelem to grzech, ale z drugiej strony to PBF. Oferuje coś innego, zakłada sytuację "co gdyby spotkać dwa światy?". Jak dla mnie ciekawy pomysł. Dlaczego mamy się ograniczać?

  W kwestii statystyk - poszperałem trochę i poczytałem jak działają. Chyba nie czytałeś jak zaprojektowany jest ich system. Nie ma tam twardych statystyk typu "40 pkt. siły, 20 pkt. zwinności", tylko podział statystyk na poziomy i opisowe przełożenie tychże poziomów w taki sposób, aby każdy gracz potrafił sobie wyobrazić różnicę między postaciami. Poza tym PBF (Play By Forum), to określenie gry przez forum. A słowo "gra" jest definiowana w bardzo szerokim zakresie. Statystyki (nawet te "twarde") nie muszą czegokolwiek ograniczać, jeśli potrafi się je przystępnie przedstawić. Stereotyp, że PBF to jedynie wyobraźnia jest w moim odczuciu nieprofesjonalny, ignorancki. Gra Przez Forum, czyli skrót z ang. "PBF" ma dostarczać rozrywki. A w jaki sposób zostanie zrealizowana rozgrywka, zależy wyłącznie od osób tworzących dany projekt. Pisanie słów nie musi i nie powinno być jedyną formą zabawy/gry. Wszak są organizowane różne konkursy. Ich realizacja także nie musi być standardowa.

  Dodam, że cały nasz świat to jedna wielka bryła matematyczna. Wszystkie zjawiska da się przedstawić przy pomocy odpowiednich algorytmów. Stąd system "STATYSTYK", który w twoich słowach brzmi jak grzech, wcale nim być nie musi. Rzecz jasna, stworzony prostacko grzechem będzie. W przypadku Avengers Assemble stworzony jest bardziej literacko z nutą oryginalności. Ale tylko nutą, bo podobne rozwiązania już były.
  PBF'y posiadające na swoim pokładzie mechanikę opartą o rozwój postaci, zawsze będą posiadały choćby namiastkę statystyk. Wielu ludzi lubi gry, w których można rozwijać swojego bohatera, a sam rozwój jest widoczny podczas rozgrywki. Dlatego takie gry tekstowe muszą istnieć żeby zapełnić pewną lukę w tematyce.

  Dążę do tego aby wyplenić niemądre i niezdrowe podejście "Statystyki są złe!", "Tylko wyobraźnia". Jedno drugiemu nie musi wadzić. Jesteśmy na PBF'ach. Mają dostarczać nam rozrywki, a to w jaki sposób ją dostarczą - zależy wyłącznie od nich samych i tego jakie są nasze preferencje rozgrywki.

  Wujek Kratos

 • Gość (Rhoshan)

  Odnośnik bezpośredni

  Nie miesza się świata DC i Marvela z bardzo prostej przyczyny - power level postaci jest zupełnie inny. Superman sprałby gębę praktycznie każdej postaci, nawet tej z reality warping bo sam praktycznie coś takiego też mógł w swojej przegiętości. Poza tym są znaczne różnice geograficzne. Tak samo nie miesza się wódki z piwem - niby alkohol, ale jednak się nie miesza. Marvel nie ma też tego mrocznego klimatu jak DC.
  Statystyki i RNG to zło w grach tekstowych. Prowadzi to do sytuacji, w których nowy gracz jest bardzo w tyle względem starych i nie ma jak tej różnicy nadrobić. Są też kwiatki w stylu "zabrakło ci jednego punktu w charyzmie by przekonać mieszczkę i mimo genialnego dialogu po prostu nie wyszło". No i rzeczy pokroju "Nieskończony - siła, którą posiadają WYŁĄCZNIE postacie kanoniczne pokroju Hulka" - dlaczego gracz nie może sobie dolevelować do tego poziomu OC'kiem? Dyskryminacja! Dlaczego tylko kanony mogą zaczynać z darmową statą geniusza? Również dyskryminacja bo OC musi się wykazać, a osoba robiąca postać kanoniczną nie. Dodawanie statystyk tam gdzie nie są potrzebne to taka na siłę próba zrobienia ze swojego forum czegoś wyjątkowego. Wskaż mi Kratosie tę literacką nutę oryginalności bo jej nie widzę, a raczej widziałem na kilku innych forach które chciały być "oryginalne". Ze statsami da się grać, ale tylko w momencie gdy forum jest od nich w pełni uzależnione (coś jak Dungeons and Dragons pbfowe gdzie każda cyferka ma znaczenie), a tekst ma mniejszą wagę. Nie da się zrobić i tego i tego, gdyż MG łatwo jest zarzucić stronniczość bo po prostu lubi styl pisania danej osoby bardziej, a drugiej mniej. Na forach z cyferkami (nie mówię o pseudocyferkowych forach, które chcą być "oryginalne" jak to wyżej) tego problemu nie ma, bo wszystko rozwiązują kości (mimo absurdów, które z nich często powstają).

 • Pozwolę sobie rozłożyć twój komentarz na części pierwsze, bo dostrzegam tu trochę bzdur.

  Nie miesza się świata DC i Marvela z bardzo prostej przyczyny - power level postaci jest zupełnie inny. Superman sprałby gębę praktycznie każdej postaci, nawet tej z reality warping bo sam praktycznie coś takiego też mógł w swojej przegiętości. Poza tym są znaczne różnice geograficzne. Tak samo nie miesza się wódki z piwem - niby alkohol, ale jednak się nie miesza. Marvel nie ma też tego mrocznego klimatu jak DC.


  PBF istnieje min. dla takich uniwersów, które nie mają prawa bytu. Co z tego, że DC i Marvel posiadają różnice geograficzne? Powiedz mi, co to za argument skoro rozgrywka toczy się w alternatywnej rzeczywistości? Podobnie z power level'em Supermana. Hulk mógłby mierzyć się z nim, tym bardziej mając na uwadze słabości tego pierwszego. Zarówno w DC jak i Marvelu znajdziemy dwie skrajności - najsilniejszy oraz najsłabszy. Przeplatając te dwa światy ze sobą otrzymamy widełki stawiające wszystkich w pewnym umownym rankingu. Na swój sposób, to zdrowsze podejście, że oba uniwersa mają szansę się spotkać. Twój argument o power level'u ma drugą stronę medalu. Jeśli nie ma kto przeciwstawić się Supermanowi, to "power level" przestaje mieć znaczenie w obliczu jednej najpotężniejszej postaci. A tak, mamy grupę, która potencjalnie mogłaby się przeciwstawić zdeprawowanemu bohaterowi. Marvel nie ma mrocznego klimatu... No patrząc na X-Manów, Spidermana, Punishera... Przypominają mi się historie o rozrywanym na kawałki Wolverinie. Parkerze, który zamieniał się w pająka oraz sama brutalność Punishera. Pierwsze z brzegu co mi przyszło do głowy. Byłbym na twoim miejscu bardzo ostrożny z porównywaniem obu uniwersów. Oczywiście, Marvel i DC prezentują trochę inny klimat, ale wciąż wrzucając ich w alternatywną rzeczywistość oba te klimaty tracą na znaczeniu. Bowiem siłą rzeczy musi powstać nowy. Przypomnę raz jeszcze, że jesteśmy na PBF'ach. Jak to ładnie VL kiedyś napisało: "Świat zamyka się w Twoich słowach".

  Statystyki i RNG to zło w grach tekstowych. Prowadzi to do sytuacji, w których nowy gracz jest bardzo w tyle względem starych i nie ma jak tej różnicy nadrobić. Są też kwiatki w stylu "zabrakło ci jednego punktu w charyzmie by przekonać mieszczkę i mimo genialnego dialogu po prostu nie wyszło". No i rzeczy pokroju "Nieskończony - siła, którą posiadają WYŁĄCZNIE postacie kanoniczne pokroju Hulka" - dlaczego gracz nie może sobie dolevelować do tego poziomu OC'kiem? Dyskryminacja! Dlaczego tylko kanony mogą zaczynać z darmową statą geniusza? Również dyskryminacja bo OC musi się wykazać, a osoba robiąca postać kanoniczną nie.


  Kto ci nalał do głowy tyle bzdur? Ktoś kto gra od lat na forum i coś osiągnął, ma pełne prawo do bycia "lepszym" pod pewnymi względami od osoby, która dopiero zaczyna. To trochę jak w grach mmo. Osoba która gra od dawna, ma pełne prawo do posiadania dobrego/lepszego ekwipunku i pokaźnego wachlarza umiejętności w odróżnieniu od kogoś kto dopiero zaczyna grę. Jeśli ktoś chce rozwijać swoją postać i dogonić innych - droga wolna. To byłoby mega nie fair w stosunku do tych, którzy grają od dawna, osiągnęli coś fajnego i nagle przychodzi sobie pospolity Kowalski z syndromem boga, tworzy bez wysiłku postać lepszą od innych, bo system na to przyzwala. Oczywiście, punkt widzenia opieram o swoje autorskie uniwersum, na mojej stronie. A kwestia tego, czy nie ma jak nadrobić różnicy... Stek bzdur. Albo nigdy nie widziałeś porządnego systemu, który pozwala nadrabiać różnice, albo nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Dobrze zorganizowana mechanika wzbogaca grę tekstową i pomaga w sprawiedliwy sposób toczyć rozgrywkę. Jestem Mistrzem Gry nie tylko na sowim forum, ale także prywatnie. Znam D&D, Warharmera, Diadem, Neuroshimę na tyle żeby swobodnie porównywać każdy system. Zajmuję się rozwijaniem swojego projektu od kilku lat a na samych PBF'ach siedzę jeszcze dłużej. Coś co bywa wkurzające podczas gry na żywo, to liczne cyferki i rzuty kośćmi. Na forum da się tą irytującą rzecz wprowadzić tak, aby gracze nie myśleli o cyferkach a cieszyli się fabułą. Grą tekstową i swoimi decyzjami, intrygami. Da się to zrobić przy odpowiednim podejściu i wiedzy zarówno teoretycznej jak praktycznej w pisaniu skryptów.

  Dlaczego tylko kanony muszą zaczynać z darmową statą geniusza? Kanon jest zwyczajnie znanym bohaterem. Nikomu nie wkręcisz, że Hulk jest łucznikiem o przeciętnej sile i niezwykłej precyzji. Poza tym, im więcej bohaterów będzie startowało z podobnym wachlarzem "geniuszu", tym większa szansa na to żeby całe forum straciło wszelki balans. To pierwszy krok do stworzenia "boskich" postaci. A tego każdy twórca stara się uniknąć. "Również dyskryminacja bo OC musi się wykazać, a osoba robiąca postać kanoniczną nie." brzmisz trochę jak pseudo feministka. Z mojej perspektywy to zaleta. Fajnie, że mogę się wykazać tworząc własną, unikalną postać. Niektórzy lubią grać kanonami, a niektórzy (jak ja) preferują granie czymś unikalnym. Im więcej wysiłku włożę w swoją postać, tym większą satysfakcję będę miał na sam koniec. W obliczu postaci kanonicznych można traktować własną, unikalną kreację jak "wygryw". Tyle, że z mojego punktu widzenia, chodzenie na łatwiznę jest mało imponujące.

  Dodawanie statystyk tam gdzie nie są potrzebne to taka na siłę próba zrobienia ze swojego forum czegoś wyjątkowego. Wskaż mi Kratosie tę literacką nutę oryginalności bo jej nie widzę, a raczej widziałem na kilku innych forach które chciały być "oryginalne". Ze statsami da się grać, ale tylko w momencie gdy forum jest od nich w pełni uzależnione (coś jak Dungeons and Dragons pbfowe gdzie każda cyferka ma znaczenie), a tekst ma mniejszą wagę. Nie da się zrobić i tego i tego, gdyż MG łatwo jest zarzucić stronniczość bo po prostu lubi styl pisania danej osoby bardziej, a drugiej mniej. Na forach z cyferkami (nie mówię o pseudocyferkowych forach, które chcą być "oryginalne" jak to wyżej) tego problemu nie ma, bo wszystko rozwiązują kości (mimo absurdów, które z nich często powstają).


  Częściowo pisałem na temat tego wyżej, ale powtórzę się. Dodawanie statystyk tam, gdzie nie są potrzebne - to robienie czegoś na siłę - prostactwo. To się zgadza. Dlatego jak już pisałem w poprzedniej wiadomości, jeśli ktoś nie potrafi stworzyć dobrego systemu, a jeno jakąś prostacką imitację statystyk - taka rzecz nie będzie mieć racji bytu.
  "Nuta". Już ją wskazywałem w poprzednim poście. Jeśli nie dane Ci czytać ze zrozumieniem, to nie widzę powodu aby podawać informację na tacy, skoro nie jesteś w stanie podnieść przykrywki.
  Ostatnia część twojej wiadomości przywodzi mi na myśl słowo "bzdura" i tak też zostawiłbym najchętniej wiadomość. Znając jednak tendencje ludzi do szukania dziury w całym, pewnie zarzucono by mi brak argumentów.
  To co piszesz o całkowitym uzależnieniu statystyk od gry nie jest prawdą. Da się taki system zrobić jeśli Mistrzowie mają także ustalone pewne bezwzględne zasady. Wszystko zależy od tego jakie założenia ma system statystyk. Jakie sfery rozgrywki musi wspierać aby usprawnić rozgrywkę. Nie jest to łatwy system do stworzenia, ale da się go wykonać. Jestem przekonany o tym nie tylko przez wzgląd na swoją wiedzę i doświadczenie, ale także na sam fakt tworzenia z moim zespołem dedykowanej wtyczki noszącej wdzięczną, roboczą nazwę "Auto MG".
  Rozprawianie o tym jak taki system powinien wyglądać, mógłbym zapisać na kilkunastu kartkach A4 a i tak jego wykonywanie w czasie gry nie będzie widoczne dla graczy. Kluczowym jest rozdzielenie Statystyk i gry tekstowej w taki sposób żeby punktowy rozwój postaci nie zdominował tekstowej rozgrywki a jedynie ją usprawnił. Bez specjalistycznych rozwiązać i skryptów jest to cholernie trudne do zrobienia, ale jak już pisałem - da się wykonać taki system.

 • Gość (Rhoshan)

  Odnośnik bezpośredni

  A ja będę niemiły i nie będę kroił tego tekstu, który jest pełen bullshitu jak oba uniwersa komiksowe. Zacznijmy od tego, że położenie ma znaczenie (nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak wielkie jest uniwersum marvela. Cinematic Universe to nie wszystko niestety) tak samo jak mechaniki, którymi się rządzą niektóre elementy światów. Pewnie nie zrobiliście researchu i nie wiecie, że magia w DC i Marvelu różni się od siebie znacząco, a na 100% wiem że nie zadaliście sobie również trudu by napisać własne rozwiązanie tego problemu. Podpowiem, że zmiany w którejkolwiek z magii wpływają ZNACZĄCO na postacie kanoniczne i ich biografie/moce. Nie będę na tyle łaskawy i po prostu powiem „googluj sobie”. Nie wiem, w którym miejscu to podejście jest zdrowsze skoro większość postaci kanonicznych w DC jest bardziej przegięta „bo tak” i to na samej płaszczyźnie projektu mocy.
  Mroczny klimat to nie tylko krwawe jatki albo durne akcje z TMSemiców Punishera pod tytułem „zabijmy kolejną włoską rodzine hehe”. Nie należy mylić czystego gore z mrocznością, bo to tak jakby być noobem i mylić cień z ciemnością (co się często zdarza niestety, ale cóż nawet osoby z 10 letnim stażem nadal mają z tym problem). Porównaj sobie klimat batmana lub gotham central z którymkolwiek z marvela. Byłbym bardziej ostrożny i używał wyszukiwarki zanim postawiłbym forum. Argumentowanie wszystkiego „alternatywną rzeczywistością” jest próbą zamiecenia pod dywan wszelkich zgrzytów logicznych, które osoby znające temat po prostu wyśmieją. Zresztą dosyć nieudolnie. Jak dla mnie przygarnęliście sobie tylko markę marvela i dc po to, by zwabić ludzi a nie stworzyć coś sensownego.

  Nie jestem przeciwko temu by długo grający byli OP, a jestem przeciwko temu by nie pozwolić nowym w osiągnięciu tego samego statusu na inne sposoby niż żmudny grind expa. Nie podawaj też przykładu MMO jeśli się nie znasz lub twoje jedyne doświadczenie to Metin albo Tibia, bo nadrabianie różnicy w levelach i gearze na pewnym etapie jest dziecinnie proste, a różnicy bardzo nie widać bo są to niewielkie liczby.
  Na razie porządnego systemu patrząc na ten z AA to nie widzę. Skoro jesteś tak doświadczoną osobą to czemu nie stworzycie czegoś porządnego z ekipą forum tylko robicie taki paździerz byleby doczepić łatkę rpgową?
  Jeśli nie widzisz zgrzytów w tym systemie oraz uważasz, że jest potrzebny to chyba powinieneś odpuścić sobie pbf, bo skoro od kilku lat jesteś na tym poziomie i stoisz w miejscu to chyba jest coś nie tak. Jeśli gracze mają nie myśleć o cyferkach i cieszyć się fabułą to po kiego grzyba to wprowadzać? Siłę, szybkość, wytrzymałość kanonów da się łatwo określić dzięki komiksom i różnego rodzaju stronkom z ich statystykami. Trzeba tylko wiedzieć, że udźwig nie zawsze znaczy silniejsze puknięcie z piąchy, a cios to więcej niż machnięcie ręką.
  Świadomie godzicie się na to, że kanony mają być bardziej OP niż OC’ki i mają lepszy start. Ciekawe, nie powiem, że to strzał w stopę i to całkiem niezły, zwłaszcza gdy potem mówi się o balansie. Trochę jakby zamachowiec samobójca mówił o pokoju na świecie. To nie jest brzmienie jak feminizm, a po prostu równe szanse dla każdego. Niezależnie od tego czym gra. Jak sobie lubi grać geniuszem to niech robi taką postać, byle umiał ją odegrać. Jeśli takie masz podejście, że każda myśl mająca na celu zapewnić równe możliwości na start to współczuje graczom. Mają naprawdę słabego admina/gm’a.
  No i po co mam podnosić przykrywkę, skoro z opisu dania (i zapachu bleh) wynika, że jest spartaczone po całości? Raczej powinno się zwrócić uwagę na to, że autorzy tego forum porwali się z motyką na słońce i chyba niewiele wiedzą o obu uniwersach, które dosyć niechlujnie zderzyli ze sobą. To nie jest golem, którego lepisz z gliny i będzie działał po napisaniu mu na łbie emeth.
  Jeśli chcesz udawać programistę to naucz się jednej podstawowej zasady – upraszcza się kod tam gdzie się da i używa się najbardziej optymalnych rozwiązań. Inaczej jest większa szansa, że coś się spartoli i takim czymś jest dodawanie na siłę do gry tekstowej cyferek. Nie przewidzisz wszystkich opcji, które może gracz wykorzystać, a jeśli wprowadzisz cyferki to by skrypt działał musisz zmusić gracza do konkretnych wariantów. No a przecież wiadomo, że MG który zabrania graczowi jakichkolwiek wykraczających poza jego „scenariusz” to zły MG piszący tylko dla siebie. Ten system da się opisać na jednej A5 i w 2 zdaniach na niej zawartych.
  „Używaj mózgu i graj mądrze robiąc dokładne opisy czynności. Zwalczaj głupotę gdzie się da i ucz się na cudzych oraz swoich błędach.”
  Kończąc ten dwustronicowy wywód pewnym fun factem: forum zostało założone (w sumie nie tylko AA bo pare innych by się znalazło) przez osoby, którym na coś nie pozwolono albo się obraziły na MG/Adminów z TheAvengers. Muszę was pochwalić bo jak na razie żyjecie najdłużej z takich Frankensteinów.

 • Ale ty pieprzysz. Tutaj mogę wstawić swoją poprzednią wiadomość, jest wystarczająca dla większości tego co napisałeś. "Jeśli chcesz udawać programistę to naucz się jednej podstawowej zasady – upraszcza się kod tam gdzie się da i używa się najbardziej optymalnych rozwiązań." - Po pierwsze nie ucz ojca dzieci robić. Po drugie jeśli jesteś gównianym programistą/skrypterem - to owszem - coś się spartoli. Stąd nie dziwi mnie trochę twoje nastawienie.

 • Osobiście, ani mnie nie razi ani nie brzydzi, że uniwersa są mieszane. W końcu od tego są fora. Szata graficzna - dla mnie, mocno średnia. Podobnie z rozłożeniem działów w forach, pustych działach czy wszechobecnym moderatorze MG.
  Statystyki na forach są słabe. I nie chodzi tu o "system statystyk" co fakt, że potrafią upośledzić rozgrywkę. Co prawda większość forów z jakiś statystyk korzysta, w końcu opisanie siły postaci to jest jakaś statystyka, nawet, jeśli jest wpisana na gruncie czystej teorii. Tak więc opisowe czy numeryczne, statystyki zawsze istnieją.
  To forum korzysta ze statyk zmutowanych. Wykonanie nie jest dobre. Każda statystyka różni się od pozostałych swym zakresem, a nawet sposobem opisu. Do tego, po przeczytaniu tekstu, dostrzegalnym jest, że osoba opisująca statystki, nie zadała sobie trudu zrobienia "researchu". Same statystki są również niejasno sformułowane. A mowa o opisach dla postaci graczy, nie NPCków.
  Siła - ale jaka? Możliwość podniesienia sztangi? Czy udźwig ciężaru, jaki łącznie jest w stanie utrzymać postać? A może siła, z jaką postać jest w stanie uderzyć? Rozłożenie oraz niejasność liczb. Przedział od 500 kg do 5 ton, w KP wymagałoby to sprecyzowania. Bo mamy do czynienia ze sporą różnicą. No i poziom specjalny, przeznaczony wyłącznie dla kanonów, dodatkowo wyłącznie dla specyficznego - jak chociażby nieszczęsny Hulk. Po co zamieszczać w ogólnych, statystkę dla pojedynczej postaci? Szybkość postaci, podobnie. Poziom dochodzi do 10-tego, niedostępnego na forum. Po co jest wpisany? Następnie zręczność, gdzie przeciętnym poziomem jest coś typu 2/3. Wytrzymałość, gdzie opis zaczyna się od posiadania chorób, do tego nie specjalne związanych z tematem. Ogólnie, czytając poszczególne poziomy dowiadujemy się, że wytrzymałość odpowiada za choroby, następnie za odporność na ból (co siedzi bardziej w psychice i wcześniejszych doświadczeniach), potem dodawana jest do tego wydolność organizmu. No i skok z poziomu 2 na 3, a potem poziom czwarty - gdzie po mistrzowsku postać zranią kule, noże, ogień ale jednocześnie autor bądź autorka nie sprawdziła, że COP "Derringer" wygląda słodziutko i niegroźnie ale używa amunicji .357 Magnum. Tej amunicji można z powodzeniem używać do polowania na niedźwiedzie. Więc wszystko może nas zranić czy nie? Tak więc cały czas, ogólne, niespójne opisy, niesprawdzone, zaprzeczające sobie - źle stworzone. Zdolności bojowe i te dziwne porównania, niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Losowo praktykujący "samoobronę" poradzi sobie raczej z łotrzykiem (kimkolwiek ta mityczna postać miałaby być) ale np. stale trenujący nie ma doświadczenia w starciu z prawdziwym przeciwnikiem. To co on robi na treningach? Trenuje przychodzenie na nie? Regeneracja woła, by ja pomścić. Celność. Serio? Procentowe statystyki nagle? Wpływ mają czynniki, jasne ale jak z czterech metrów ktoś ma 55% szans na trafienie w cel wielkości człowieka, pomimo dobrych wyników, ciężkiej pracy... nie no, średnio 1/2 celne strzały, to tragiczny wynik. To brak pracy, umiejętności, doświadczenia w obsłudze broni, którą się posługujemy. No i opisy stworzone w taki sposób, że do końca nie wiem. Chodzi o celność z łuku, broni palnej czy umiejętność wpasowania pięści w przeciwnika? Inteligencja i skoki + promowanie kanonów. Dajcie tym kanonom geniuszy, niech gracz pracuje przy kanonie i ma z tego wyższego poziomu profit. Złamie szyfr, którego ten z geniuszem by nie dał rady. Cokolwiek. Moc jest w miarę dobrze rozpisana, trochę mnie nie odpowiada, jednak ogólnie pozwala zrozumieć schemat. Może pozbyłbym się "arcymistrza". Mistrz wystarczy, na prawdę. Zasięg mocy... ile postaci realnie może widzieć lub jakkolwiek posiąść wiedzę na temat otoczenia do zakresu pół kilometra? Ta statystyka jest potrzebna? Nie.
  Karty Postaci są różne, jak na każdym forum. Od ciekawszych, po takie, które wolimy pominąć. Boli natomiast sposób ich oceniania. Ciężko odnaleźć, by kanony były specjalnie kontrolowane. DC czy Marvel - przechodzi prawie na ślepo. OCki są już poddane kontroli. Zdarza się, że więcej, niż jedna osoba wypowiada się odnośnie oceny danej KP. Co jest dziwne. Dodatkowo, bardzo niemiły nawyk punktowania rozmówcy. Nie lepiej napisać komentarz, wypowiedź, złożyć to w całość? Punktowanie jest sugestią, że odbiorca nie poradzi sobie ze zrozumieniem ciągu zdań, dlatego lepiej mu to wypunktujmy. A potem punktujmy ponownie, jeżeli będzie potrzebna odpowiedź na poprawioną KP.
  Z takich faktów ciekawszych, czyli dalej - czego szukamy zaraz po wejściu na forum. Regulamin? Zanim do niego trafimy, zauważymy FAQ. Najczęściej zadawane przez użytkowników pytania... czyżby? Bo temat powinien się nazywać: "Jeśli masz problemy dotyczące własnej egzystencji lub przeżywasz weltszmerca - zajrzyj tutaj!". Gdzie znajdę regulamin? Jakie są ogólne ograniczenia? Jakie są realia na forum? Gdzie znajdę listę ważnych eventów lub wydarzeń które mają bądź miały miejsce? Kogo powinienem znać, a kogo nie? O czym powinienem wiedzieć, a o czym nie? Nie interesuje mnie, że użytkownik A ma problem z historią/kanonicznością/mocą/czymś tam postaci użytkownika B. To nie powinno być w FAQ, jak ktoś ma problem to niech idzie go rozwiązać gdzie indziej, a nie zawraca łeb.
  Cyrograf - bo tak się nazywa regulamin. Niestety. Sugeruje, by nie brać go na poważnie. Pierwszy punkt, admini. Okej. Drugi to moderatorzy. Wiadomo, najważniejsi, muszą być na pierwszym miejscu, najbardziej tam potrzebni. Trzeci punkt to numer GG bliżej nieokreślonego bytu, do którego mamy napisać w razie problemu. 1.2 określa stosunek prawny administratora do regulaminu. 1.3 określa admina jako człowieka, bez tego zapisu admin nie jest istotą odczuwającą emocje. <- Tego nie powinno być w regulaminie. 1.4 admin to człowiek. Znowu. 1.5 Admin i regulamin. 1.6 admin to człowiek. 1.7 - przydatna informacja, która powinna znaleźć się gdzieś na początku, dotyczy konta partnera oraz gościa. Tak oto marnuje się nasz czas na pierwsze sześć punktów.
  Administracja nie toleruje postaci "OP". Statystyki opisane powyżej, pochodzą z alternatywnej rzeczywistości forum, w którym nie istnieją. Nie wiem gdzie jest granica OP. W ogóle demokratycznie można uznać administratorów za niezdolnych do pełnienia funkcji. 2.7, regulamin. Dopiero pod koniec regulaminu dowiadujemy się czegoś ciekawszego. Po drodze należy się zderzyć z wzorowaniem oraz przeniesieniem postaci z innego uniwersum co wydaje się mieć dwa jednocześnie różne i identyczne znaczenia zarazem (w regulaminie). Można spróbować skrócić regulamin i usunąć z niego niepotrzebne zapisy, przeczytać, zastanowić się czy to, co tam jest, ma wpływ na gracza. Czy ten może o czymś nie wiedzieć bądź wiedzieć. No i nazwać go regulaminem. Aktualnie nie brzmi zbyt poważnie. Można pisać dalej, dam sobie spokój. Forum średnio dopracowane, nie przyciąga uwagi, do końca nie wiadomo na co można sobie pozwolić, a na co nie.

  Peace.

 • Gość (Bob Marley)

  Odnośnik bezpośredni

  JA PIEPRZE! CHORE FORUM!

  Kilka lasek na krzyż zrobiło po 5 multikont i oto wszystkie postaci tego forum. Grają kolesiami, których łączą w parki i romanse. Ulubiony temat na całym forum to oczywiście shippowanie xD No bo jakby inaczej xD

  Do tego na chacie (po 23:00) odpieprzają się jakieś porno sesje gejowych postaci. Autentycznie tekst "niby akcji" wklejany jest na chat gdzie przesiadują gracze po czym druga strona odpisuje w ten sam sposób. CHOREEEEE!!!

  ODRADZAM xD

  nie pozdrawiam xD

 • Gość (Gość)

  Odnośnik bezpośredni

  https://i.imgur.com/CpQCrUi.png

  Cały obraz forum xD
  Powiesz jedno słowo które się nie spodoba i nara xD

 • A czemu nie wrzucisz całego screena z tej całej sytuacji tylko wycinasz fragment, który jest wyjęty z kontekstu? Byłam przy tej całej sytuacji wtedy i to wcale tak do końca nie jest, jak tutaj przedstawiasz. Twoje zachowanie i innego użytkownika było karygodne. Nawet wtedy wyjaśniłam, za co Gość dostał tak zwany opieprz.
  Ogółem, tamta sytuacja była, że tak powiem żenująca, bo jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem to już nie problem Administracji.
  I tak ogólnie nie jesteś przypadkiem Winter Soldier, czy jak to tam się zwało?

  Swoją drogą, gram na tym forum i muszę przyznać, że jak każde ma swoje plusy i minusy. Jest mi tam dobrze, mimo, że pewne rzeczy można by było udoskonalić, ale nie zapominajmy, że każdy uczył się i uczy pracować nad forum. Tutaj jest to samo. Ja daję szansę i temu forum i Administracji, bo jestem pewna, że wyjdą na prostą. Po prostu poczekam i zobaczę co będzie dalej.

Dodaj komentarz