5po12 jorden

— Jestem tą, która przynosi wam objawienie. Oddam ci cząstkę swej wiedzy, ale ty musisz oddać mi swoje intencje — rzekła piękność. Nie było już żadnych wątpliwości, to musiała być Wyrocznia. Jej oczy zajarzyły się zielenią, w tym samym momencie Starolfsson zaczął krzyczeć i rozdrapywać swe policzki. Wiedza, która wlewała się w niego wlewała zbyt obciążała umysł, wszystkie te obrazy sprawiały, iż czuł niewyobrażalny ból. Widział, jak z Wielkiego Wiru wyłaniają się lądy, widział Thonghara tworzącego Bożków, a potem ludzi. Widział, jak jego synowie i córy buntują się przeciw niemu, widział jak Bóg stara się przywrócić balans i obdarza nowy gatunek cząstką swej mocy. Widział swoje narodziny i siłę, którą otrzymał od Stwórcy. A potem się obudził, u podnóży gór. Nad nim stali wieśniacy, jeden z nich starał się go ocucić, uderzając lekko raz po raz w twarz. Przyniosło to oczekiwany skutek. Ragnar wstał, spojrzał na nich pustym wzrokiem i głośno westchnął. Nie bał się już niczego co ludzkie, nie lękał się natury – tym, co teraz wywoływało w nim przerażenie, była jego siła i siła jego wrogów, których ujrzał w wizji. Teraz po prostu odszedł pewnym siebie krokiem, wiedział już czego pragnie. Odnalazł swą ścieżkę.

Jorden pojawiło się na naszej scenie tekstowych gier forumowych dość nagle. Twór zapowiedziany w pierwszej połowie sierpnia otworzył się już na początku września oferując graczom mroźny świat fantasy nawiązujący do mitologii nordyckiej i kultury skandynawskiej. Tematyka ta już na start gwarantuje zainteresowanie, bo jej miłośników wśród graczy PBFów nie brakuje.

Opis realiów jest przedstawiony dość przystępnie ze szczególnym zaznaczeniem roli waluty oraz wspomnieniu o gildiach, spośród których najbardziej rozpoznawalni są Jeźdźcy. Ich założycielem był Wybraniec, który miał tego dokonać po starciu z jednym z tytanów. Dość konkretnie scharakteryzowano kilka rodów odgrywających największą rolę w Jorden, tak samo potraktowano zbiór najważniejszych bożków oraz zaznaczono istotną rolę religii w uniwersum. Wyróżniono także trzy miasta, wokół których gromadzi się społeczeństwo. Styl rozgrywki na Jorden to połączenie mechaniki ze storytellingiem. Pierwszym elementem mechaniki są atrybuty i sub-atrybuty, drugim talenty dzielące się na wady i zdolności, zaś ostatni element to umiejętności postaci. Działanie tej mechaniki zostało klarownie rozpisane, chociaż można zastanawiać się czy poszczególnych przykładów konkretnych cech i umiejętności nie powinno być więcej, aby dać większą podstawę użytkownikowi do kreacji postaci. Mamy tu również na pewno pomocny spis imion dla bohaterów.

Administracja na pewno pomaga w tworzeniu karty postaci przez zarówno skonstruowanie przydatnego poradnika jak i zaprezentowanie przykładowej prezentacji bohatera. Mamy więc wszystko co potrzebne do stworzenia postaci wraz z galerią avatarow. Na Jorden funkcjonuje system pojedynczych sesji, z których pierwsze już wystartowały. Gra toczy się w spokojnym tempie, pierwsze posty są staranne i klimatyczne.

Wygląd forum na pierwszy rzut oka przedstawia się minimalistycznie i surowo, ale za to pojedyncze elementy jak nagłówki w poszczególnych tematach określające nazwy rodów czy bożków, dodatkowe grafiki, dopasowana czcionka czy przyjemne dla oka ramki wokół avatarów tworzą ciekawą kompozycję, która pomimo tej prostoty w wyglądzie PBFa nadaje mu odpowiedni klimat.

Jorden to świat, który w założeniu ma się opierać na plotkach, domysłach i niewiedzy. Administracja zapewnia o wciągającej fabule i aktywnych Mistrzach Gry, którzy poprowadzą gracza przez zakątki tej tajemniczej i nieprzystępnej rzeczywistości. Jak rozwinie się forum? Czas pokaże, ale nie można zaprzeczyć, że jak najbardziej tkwi tu potencjał.

http://www.jorden.pl/

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz