Vampire Diaries - recenzja

Gdy w 2009 roku w telewizji pojawiła się adaptacja serii „Pamiętniki Wampirów” autorstwa L.J. Smith, nie minęło wiele czasu, gdy na scenie PBFowej zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu kolejne fora inspirowane Mystic Falls z zamieszkującymi je nadnaturalnymi postaciami. Kto wtedy nie chciał być Eleną Gilbert czy braćmi Salvatore, mrocznym Damonem i praworządnym Stefanem? Wiele forów pojawiało się wtedy, by móc odgrywać miłosny trójkąt z tymi właśnie bohaterami. Sporo z nich miało krótki żywot, a moda na pamiętnikowe wampiry zaczęła powoli przemijać, aż w połowie marca 2017 roku otworzyło się zupełnie nowe forum z tej tematyki – Vampire Diaries.

Akcja dzieje się w roku 2017, a fabułę można ustalić na przełom drugiego i trzeciego sezonu serialu, kiedy do Mystic Falls powracają członkowie rodziny Mikaelsonów, pierwszych wampirów, jakie stąpały po Ziemi. Akcja podzielona jest na rozdziały i tak pierwszy z nich, który wystartował wraz z otwarciem forum, dotyczył tajemniczej mgły, która spowodowała spore zamieszanie w nadnaturalnej społeczności, odwracając naturalną kolej rzeczy. Wilkołaki przez większość miesiąca pozostawały w wilczej formie, powracając do ludzkiego ciała wyłącznie w trakcie pełni. Wampirza dzienna biżuteria przestała działać i jej właściciele zostali skazani na wyłącznie nocną egzystencję. Natomiast czarownicy nie potrafili utrzymywać kontroli nad swoimi mocami, doprowadzając do wielu groźnych incydentów. W kolejnym rozdziale w Mystic Falls zawitali Pierwotni, a do miasta napłynęła spora liczba wampirów, co potrząsnęło mocno społecznością czarowników. Mgła z pierwszego rozdziału znikła, lecz jak się okazało, zwiastowała większe problemy i nadejście tajemniczych Potępionych oraz otwarcie się zasłony pomiędzy światem realnym a zaświatami. Obecnie rozgrywany, trzeci rozdział, wprowadza drugie miasto, Sunsetrose, w którym również mieści się spora społeczność nadnaturalnych istot. W tej części fabuły także pojawiają się Potępieni, którzy później stają się na powrót ludźmi.

Część techniczno-organizacyjna forum zawarta jest w dwóch działach. Pierwszy z nich, nazwany „Na wstępie”, mieści w sobie trzy subfora. Najważniejszym z nich jest „Organizacja”, czyli miejsce, w którym oprócz regulaminu znajduje się opis fabularnych rozdziałów; krótki opis Mystic Falls wraz z najważniejszymi wydarzeniami, jakie miały tam miejsce; charakterystyka drugiego z miast, Sunsetrose, wraz z dość szczegółowymi opisami lokalizacji w poszczególnych dzielnica i określeniem, które są bezpieczne, a które nie; można poczytać także opisy ras, występujących na forum, a więc wampirów, wilkołaków, hybryd, czarowników i ludzi; nie zabrakło również krótkiego słowniczka, gdzie scharakteryzowano rośliny i przedmioty ważne dla nadnaturalnych istot. Regulamin jest zbudowany dość standardowo, zaczynając od nakreślenia ram, w jakich powinna się zmieścić postać, poprzez nakazy rozwiązywania konfliktów drogami prywatnymi i zasady gry, a kończąc na kilku słowach o Mistrzach Gry. Na wspomnienie zasługuje tu niewątpliwie jeden z punktów dotyczących rozgrywki, który mówi, że „Na forum jest dostępna multilokacja, lecz należy pamiętać o tym, że rozgrywki nie mogą odbywać się jednocześnie, ponieważ postacie nie mogą pojawiać się w dwóch miejscach na raz”. Z definicji multilokacja oznacza przebywanie w kilku różnych miejscach o tej samej porze. Czyli można być w kilku miejscach w tym samym czasie, a jednocześnie nie wolno tego robić. Przypomina to dylemat z kotem Schrödingera. Podsumowując – niestety to małe kompendium wiedzy o świecie fabularnym jest wymieszane z tematami typowo technicznymi, takimi jak spisy postaci kanonicznych, nieobecnościami, partnerstwem, ogłoszeniami administracji, miejscem na dyskusje, zamówieniami czy poszukiwaniami osób chętnych do pisania sesji. Brakuje tu podziału, który można by było bardzo łatwo osiągnąć chociażby przyklejając tematy dotyczące realiów gry, a pozostałe, czysto techniczne rzeczy, pozostawić jako zwykłe wątki. Ponadto, jest spora różnica w opisach Mystic Falls, gdzie są podane tylko główne zdarzenia, i Sunsetrose, gdzie wydarzeń nie ma wcale, ale za to są opisane wszystkie niemal lokacje.
W kolejnym subforum, dotyczącym działalności MG, znajdują się wszystkie zakończone eventy oraz „Kącik Mistrza Gry”, w którym można poprosić o prowadzenie sesji lub też zdać się na los i trafić na coś niespodziewanego. Jest też temat z objawami, jakie podczas aktualnie rozgrywanego, trzeciego rozdziału, będą odczuwać wszystkie nadnaturalne postacie.
Ostatnim działem jest Offtop z formowymi pogaduszkami, grami oraz graficznymi warsztatami.

Drugi z działów technicznych dotyczy postaci i wszystkiego tego, co z nimi związane. Mamy, więc tutaj subforum z „Metrykami”, czyli kartami postaci, podzielonymi według płci oraz archiwum dla nieaktywnych kont. W „Dodatkowych” w trzech osobnych kategoriach telefony, kalendarze, gdzie gracze, jeśli zechcą, mogą prowadzić zapiski z prowadzonych przez siebie sesji oraz miejsce na rozgrywanie retrospekcji. Pomiędzy nimi zaś znalazła swoje miejsce forumowa gazeta „Virginia News”.
Wzór karty postaci, czy też raczej metryki postaci, bo kartą ciężko to raczej nazwać, składa się ze zdjęcia przedstawiającego bohatera, podstawowych danych jak personalia, wiek, kolor oczu, wzrost, rasę, pochodzenie czy aktualne zajęcie, listy słabości bądź też lęków, spisu cech charakteru i krótkiej historii dotychczasowego życia w mieście, które zamieszkują. Ponadto należy wpisać jakie nadnaturalne rasy się zna, zaś wampiry wskazują ulubioną grupę krwi, a czarownicy preferencje dotyczące magii. Wilkołaki natomiast zaznaczają opcje dla „aktywnej klątwy”. Kolejną częścią metryki jest opisanie stosunku postaci do osób, które kocha, lubi albo nienawidzi. Na samym końcu formularza należy zaznaczyć orientację seksualną bohatera oraz wpisać postaci, z którymi ma się jakiekolwiek relacje. Metryka jest połączeniem bardzo luźnego rodzaju karty postaci oraz spisu relacji, jakie postać zawiera. Tematy nie są zamykane, by inni gracze mogli podrzucać swoje propozycje stosunków pomiędzy postaciami. Z jednej strony jest to nawet dość praktyczne, z drugiej jednak wymaga sporego zaufania wobec graczy, że w międzyczasie nie pozmieniają czegoś w opisie postaci, by dostosować je do aktualnie rozgrywanych sytuacji. We wrześniu wzór metryki się zmienił i zostały dodane nowe pola, jednakże sporo kont nadal nie przeprowadziło aktualizacji.
Część fabularna forum podzielona jest na dwie lokacje – znane z serialu Mystic Falls oraz pobliskie Sunsetrose. Oba miasta mają wydzielone dzielnice mieszkalne, a pozostała część jest podzielona na dzielnice. Żaden z działów na stronie głównej nie ma opisu danej części miasta, jedynie te z mieszkaniami i domami zawierają anglojęzyczne złote myśli. Sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, kiedy wejdzie się w poszczególne dzielnice – tam już każde subforum posiada zarówno dobrany do danej lokacji obrazek, jak również opis, który pojawia się po najechaniu kursorem myszki na daną grafikę. Niestety, tak różowo już nie jest, gdy przychodzi do poszczególnych tematów. W żadnym z nich nie ma jakiegokolwiek opisu czy chociażby zdjęcia prezentującego dane miejsce. Parę wyjątków z grafikami pojawia się jedynie w działach mieszkalnych, a i tam jest to ewenementem. Sytuacja ma się nieco lepiej, gdy przychodzi do Sunsetrose, bo w dziale organizacyjnym, w temacie z informacjami o tymże mieście są zawarte opisy poszczególnych miejsc, które się tam znajdują. W przypadku Mystic Falls gracz jest zmuszony do pamiętania jak dane miejsce wyglądało w serialu lub do improwizowania. Prowadzić to może do tego, że podczas sesji gracze mogą zupełnie inaczej opisywać dany pokój czy sklep.
Jeśli zaś chodzi o prowadzone sesje, to należy zauważyć, że gracze piszą co najmniej na tak zwaną „długość awatara”, a często też i dłuższe posty. Częstość odpisów jest różna. Trafiają się rozgrywki, w których gracze piszą po kilka postów dziennie, są też inne, gdzie odpisy pojawiają się raz dzienne, co dwa-trzy dni, czasem nieco rzadziej. Nie wpływa to bardzo znacząco na dynamikę gry, a na pewno zadowoli zarówno tych, którzy lubią pisać dużo, jak i tych, którym odpowiada wolniejsze tempo.
Na wspomnienie zasługują również przeprowadzone na forum eventy. Pierwszym z nich był ślub Katherine Pierce i Remy’ego Moonlighta, kolejnym zaś wystawienie manuskryptu Codex Gigas, zorganizowane przez galerię sztuki w Sunsetrose. Ostatnim za zakończonych wydarzeń specjalnych było fabularne rozwiązanie kwestii Potępionych. Aktualnie na forum trwa czwarty event, będący połączeniem balu maskowego oraz charytatywnej aukcji. Informacja fabularna wspomina, że akcja forum zaczęła się pod koniec drugiego sezonu serialu, a obecnie jest na poziomie trzeciego, lecz administracja zdecydowała się nie odgrywać serialowego scenariusza, a pójść w autorskim kierunku, dzięki czemu gra nie jest odtwórcza. Większość sesji jest obyczajowa, zaś akcja i zagrożenie pojawiają się praktycznie niemal wyłącznie podczas zorganizowanych wydarzeń.
Mistrz Gry pojawił się na forum na końcu kwietnia, lecz jest aktywny głównie podczas eventów i raczej sporadycznie do tej pory pojawiał się w wątkach. Przez pięć miesięcy istnienia na forum MG napisał zaledwie nieco ponad trzydzieści postów. Trudno tu ocenić czy jest to spowodowane chęcią graczy do prowadzenia bardziej swobodnych rozgrywek we własnym gronie, czy też z braku pomysłu na urozmaicanie postaciom fabularnego życia.

Szata graficzna jest utrzymana w kolorach ciemnego grafitu oraz kawy z mlekiem. Standardowe menu, które zwykle znajduje się pod lub nad nagłówkiem przesunięto do pionowej kolumny po lewej stronie. U jej dołu jest „Menu Forum” – wysuwany po kliknięciu w napis panel z listą odnośników najważniejszych tematów, takich jak regulamin, opis ras, poszukiwania, zajęte wizerunki, partnerstwo czy wzór metryki. Nagłówek jest kolorystycznie wkomponowany w styl forum i chociaż jest sporych rozmiarów, to wygląda schludnie. Przesuwające się w tle chmury dodają forum nutkę tajemniczości. Tabela ogłoszenia na głównej stronie jest schludna i dosyć minimalistyczna, ograniczając się do trzech elementów: skrótu fabularnego, listy odnośników do ogłoszeń oraz listy administratorów i junior adminów. Jedynym minusem jest użyta czcionka, której delikatny krój sprawia, że nie jest zbyt wyraźna.Vampire Diaries strona główna
Działy na stronie głównej są przesunięte do lewej, co pozostawia sporo pustego miejsca po prawej stronie, które pozostaje niewykorzystane. Wycentrowanie całości oraz umieszczenie ilości tematów i postów obok siebie zamiast jedno nad drugim z pewnością wprowadziłoby przyjemną dla oka symetrię, a także pozwoliłoby wykorzystać wolne miejsce. Tym bardziej, że miejsca na loginy kont, które jako ostatnie napisały post w danym dziale nie zawsze wystarcza i te dłuższe się nie mieszczą na szarym prostokącie, który wyznacza granice tego pola. Również przydałoby się zrobić jaśniejszą czcionkę linków prowadzących do subforów. Czarny kolor jest mało widoczny na beżowo-brązowym tle, tym bardziej po najechaniu myszką, gdy pojawia się efekt przejścia i kolor podkładu staje się ciemniejszy.
Bardzo dużym plusem jest czytelna tabela u dołu strony głównej z listą grup i kont, które się ostatnio logowały. Kolory są na tyle zróżnicowane, że nie ma problemów z rozróżnieniem, kto jest czarownikiem, człowiekiem, wilkołakiem czy wampirem. Złamana biel kont administracyjnych i specjalnych od razu pozwala dostrzec, że takowe są aktywne na forum.
Wygląd w działach i tematach psują jedynie pozostałości ikon z oryginalnego stylu, które nijak nie pasują do kolorystyki forum. Natomiast całość prezentuje się bardzo schludnie. Avatary są w prostych ramkach w nieco ciemniejszym odcieniu kawy z mlekiem, jaka pojawia się w layoucie. Pod awatarem są pola na imię i nazwisko postaci oraz ikonki prowadzące do metryki, telefonów, kalendarium oraz miejsca zamieszkania bohatera. Poniżej z nich jest standardowo wyglądające już miejsce na multikonta, jeśli gracz takowe posiada. Pozostałe pola profilu znajdują się nad postem i to właśnie tam można zapoznać się z rasą postaci, miastem, w którym mieszka, jej wiekiem, zawodem i kim jest jej życiowy partner. Żadna profilowa informacja o postaci nie jest schowana za awatarem i wszystko jest od razu widoczne. Bardzo ciekawym pomysłem było stworzenie tła pod treść postów, które składa się z jaśniejszych pasków u góry i dołu oraz ciemniejszego tła pod tekstem. Całość daje wrażenie rozwiniętego rulonu pergaminu.

Vampire Diaries to z pewnością forum dla osób, które lubią w miarę spokojną grę i tylko okazjonalnie wydarzenia bardziej zagrażające zdrowiu postaci. Rozczarować się mogą natomiast ci, którzy liczą na coś bardziej zbliżonego do serialowej rzeczywistości, gdzie postacie co i rusz traciły życie, a zagrożenie wisiało nad nimi każdego dnia. Organizacyjnie nie jest źle, chociaż przydałoby się dopilnować, aby wszyscy zaktualizowali metryki i zrobić porządek w dziale z kompendium, rozdzielając tematy techniczne od tych, które dotyczą fabuły, a także pozbyć się ikon z oryginalnego stylu, bo aktualny layout jest świetnie dobrany. Największym minusem jest tu brak opisów lub chociaż zdjęć lokalizacji w części fabularnej, co może prowadzić do różnego interpretowania wyglądu danego miejsca przez graczy, lecz nie jest to nic, czego nie dałoby się naprawić przy odrobinie chęci.

Jane Weller

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz