vampire diaries wywiad

Mimo przemijającej mody na serialowe wampiry, obecnie jedyne forum osadzone w tej tematyce wydaje się nieźle trzymać i cały czas się rozwijać. Główni bohaterowie The Vampire Diaries, czyli jednej z tematyk, która zawładnęła PBFami na kilka lat, wciąż zatem mają swoich fanów, którzy wcielają się zarówno w kanoniczne postacie jak i osobowości będące wyłącznie wytworem własnej wyobraźni. Porozmawiałam z administracja Vampire Diaries o ich forum, o tej właśnie przemijającej modzie i o tym czy i tutaj gra jest zdominowana przez braci Salvatore i ich miłosne perypetie.

Jass: Wygląda na to, że popularność forów na podstawie słynnego serialu z miłosnym trójkątem dwóch wampirów i śmiertelniczki jest już na wygaśnięciu, a jednak zdecydowano się założyć kolejnego PBFa. Ne obawiacie się ryzyka związanego z przemijającą sławą The Vampire Diaries?
Administracja Vampire Diaries: Mimo zakończenia emisji, serial ma swoją oddaną rzeszę fanów, z których część jest nadal obecna w świecie PBFów. Faktycznie, może i nie mamy takiego popytu jak to bywa na innych forach, ale przez to mamy mniejszą rotację wśród użytkowników i większą swobodę w budowaniu swojej fabuły, dzięki czemu angażujemy w to istniejące postacie, bez obawy, że znikną bez zapowiedzi i ów wątki przepadną. Może to zabrzmi banalnie, ale – dzięki naszym użytkownikom jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i nie zamierzamy ich zawieść, i znikać. Nasze forum działa nieprzerwanie od połowy marca i mamy nadzieję, że będziemy istnieć na scenie PBFów jeszcze przez długi czas

Jass: Dlaczego na forum działa multilokacja? Czy to nie powoduje problemów z chronologią wydarzeń?
Administracja Vampire Diaries: Multilokacja jest dużą wygodą użytkowników, którzy mają więcej wolnego czasu niż ich partner, bo nie muszą czekać z rozpoczęciem nowego wątku, aż zakończy się stary. Oczywiście, nie jest ona obowiązkowa i jeśli ktoś nie ma czasu bądź jest zwolennikiem bardziej „realistycznej” rozgrywki, to może się skupić na jednym wątku.
Problemy z chronologią nie powinny występować, o ile dany użytkownik pilnuje swoich rozgrywek. Jeśli ma życzenie, może je dokumentować w udostępnionym przez nas kalendarzu, gdzie jest pełna dowolność w jego modyfikacji – może zawierać samo kalendarium, gdzie wypisuje tylko czas rozgrywki i najważniejsze wydarzenia i/lub wklejać posty po zakończonej fabule razem z linkiem do lokacji, cytatami i innymi istotnymi dla niego detalami.
Warto również mieć na względzie, że dzięki multilokacji sporo zyskuje całe forum, gdyż fabuła rozwija się szybciej, a my jesteśmy w stanie więcej zaoferować użytkownikom.

Jass: Dlaczego zdecydowano się połączyć funkcję karty postaci z możliwością uzgadniania powiązań między postaciami znaną z działu "Relacje" często występującego na innych forach?
Administracja Vampire Diaries: Połączenie Karty Postaci z relacjami jest znacznym udogodnieniem zarówno dla starych użytkowników, jak i nowych, gdyż nie trzeba szukać w kilku miejscach interesujących nas informacji. Spis relacji jest ściśle powiązany z biografią, bo o ile sama historia jest pisana głównie na podstawie naszego pomysłu na postać, relacje są jej uzupełnieniem i pokazują, jak wygląda w praktyce życie danej osoby, a ponadto wzbogaca naszą wiedzę na temat postaci. Oczywiście idealnie by było, gdyby relacje były uzupełniane systematycznie, ale to tylko zależy od danego użytkownika. Warto również zauważyć, że cała nasza Karta Postaci jest trochę nietypowa. Skupia się na najważniejszych informacjach i jest bardzo zwięzła w porównaniu ze standardową Kartą. Jesteśmy zwolenniczkami bardziej „praktycznego” podejścia do postaci. Lepiej jest, jeśli rozwiniemy naszą postać poprzez rozgrywkę niż biografię, gdyż czasami wykreowana postać może znacznie się różnić od końcowego produktu.

Jass: Jakie na forum organizowane są eventy czy wydarzenia podobnego rodzaju?
Administracja Vampire Diaries: Nasza fabuła jest podzielona na rozdziały, który każdy jest ze sobą mniej lub więcej powiązany. Forumowe wydarzenia mają ogromny wpływ zarówno na rozwój fabuły forum, jak również fabuły istniejących postaci. Na forum istnieje podział na mniejsze i większe wydarzenia. Te większe są szczegółowo omawiane przez nas i Mistrza Gry, przez co mają większy wpływ na obecny rozdział. Pojawiają się one rzadziej na forum, ale jednocześnie bardziej rozbudowane i wymagają większego wpływu zarówno MG, jak i użytkowników. Te mniejsze wydarzenia często są bardziej spontaniczne i mają większy walor rozrywkowy. Część z nich jest organizowana przez naszych użytkowników, którzy wyrażają chęć utworzenia danego eventu w odpowiednim temacie. Oczywiście w obu przypadkach nad rozgrywką czuwa nasz MG i wtrąca swoje przysłowiowe trzy grosze. Niestety ostatnimi czasy mieliśmy lekki zastój, gdyż zmienił się nasz mistrz gry, ale w planach mamy kolejny większy event, który zakończy obecny, trzeci rozdział i wprowadzi nas w następny.

Jass: Jak działa Mistrz Gry?
Administracja Vampire Diaries: Na forum mamy różnych Mistrzów Gry, z których każdy ma swoją określoną rolę i działa w inny sposób. Jest jeden główny, który działa jak na innych forach – wtrąca się w codzienne rozgrywki użytkowników, prowadzi wydarzenia itd. On pełni największą rolę na forum. Drugi jest epizodyczny, który może się pojawić wraz z nowym rozdziałem, jeśli zajdzie taka potrzeba (przykładowo ostatnim takim MG był Mnich) i skupia się bezpośrednio na istniejącej fabule, działając głównie w codziennych rozgrywkach. Trzecim mistrzem, który głównie pełni rolę informacyjną z tego co się dzieje w fabule, jest reporterka ze stanowej strony internetowej. Mamy w planach poszerzenie jej działalności i wprowadzenie jej do codziennych rozgrywek.

Jass: Vampire Diaries bliżej jest do standardowego second life'a czy do forum innego gatunku?
Administracja Vampire Diaries: Nasze forum jest niejako łącznikiem obu gatunków, odnajdą się u nas zarówno osoby, które swojej stopy w życiu by nie postawiły na standardowym second lifie, jak również ci, którzy na co dzień grają na forum o tym gatunku. Łączymy w sobie nadnaturalne wydarzenia i mroczny klimat z możliwością kreowania całej otoczki życia postaci, w tym związków, rodziny itd. Również serial sam w sobie łączy te dwa aspekty – życie nocy oraz pozory normalnego życia, co staramy się odwzorować. Ponadto, ciężko by nas było nazwać typowym SLem ze względu na możliwość grania wampirami, wilkołakami itd., bo one nie występują w codziennym życiu. Przykładowo możemy się wczuć w seryjnego mordercę, którego głównym pragnieniem jest krew, ale i również w wiedźmę stojącą przed odwiecznym konfliktem bycia przeciwnikiem czy też sprzymierzeńcem istot nocy.

Jass: Fora na podstawie tego popularnego serialu często kręciły się wyłącznie wokół bohaterów kanonicznych, a w szczególności braci Salvatore i Eleny Gilbert. Jak jest tutaj?
Administracja Vampire Diaries: Owszem, relacje między głównymi bohaterami są bliskie serialowi, jednakże nie ma to żadnego wpływu na fabułę forum i ogólną rozgrywkę. Postacie serialowe nie posiadają żadnych specjalnych przywilejów, są tak samo traktowane jak autorskie. Ponadto posiadanie takiej osoby można nazwać utrudnieniem, gdyż kreację postaci mamy ograniczoną, ze względu na historię, relacje, czy chociażby wygląd, do którego wiele osób przywiązuje dużą wagę.
W kwestii fabuły, to szczerze mówiąc najbardziej wpływowymi i rozpoznawalnymi postaciami, są postacie autorskie, które idealnie się wkomponowały w klimat Pamiętników, a ich historie są nie mniej interesujące i rozbudowane od tych serialowych. Użytkownicy chętniej tworzą swoje postacie i jest ich zdecydowanie więcej na forum.

Jass: Czy to PBF przeznaczony tylko dla miłośników i znawców serialu?
Administracja Vampire Diaries: Nie trzeba oglądać serialu ani być jego fanem, by do nas dołączyć. Tylko osoby sprawujące pieczę nad postaciami serialowymi muszą posiadać jako taką wiedzę na temat serialowej fabuły, ale to też własna wola, bo część z użytkowników otwarcie mówiła, że obejrzała np. tylko 3 sezony bądź mniej, w zależności od tego jaką prowadzą postać. W organizacji znajdziemy wszystko, co niezbędne, by u nas rozpocząć rozgrywkę i w tej kwestii nie różnimy się wiele od innych forów fantastycznych, bo mamy opis ras, miast, magicznych przedmiotów itd. Wykorzystałyśmy tam tylko to, co było niezbędne do zbudowania forum w realiach Pamiętników Wampirów i jednocześnie chciałyśmy ułatwić użytkownikom rozgrywkę.
Ponadto jak wspominałyśmy wcześniej, posiadamy własną fabułę, którą tworzymy same i jeśli ktoś myśli o rejestracji, to tematy, które znajdzie w organizacji są wystarczające, by zrozumieć jak wygląda fabuła oraz jak działa nasze forum. W razie wszelakich pytań i wątpliwości, to jesteśmy zawsze dostępne, by rozwiązać wszelakie problemy.

Dziękuję za rozmowę.
Jass

Additional Info

  • Data publikacji: Czwartek, 16 Listopad 2017

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz