autorskie vs napodstawie

Kolejne zderzenie dwóch przeciwstawnych wydawać by się mogło elementów świata PBFowego będzie dotyczyć porównania PBFów tworzonych autorsko z tymi, które bazują na jakiejś książce, na jakimś filmie. Z reguły uważa się, że tym pierwszym jest trudniej i mają mniejsze szanse. A te drugie? W czym tkwi ich przewaga i popularność? Czy gracze boją się tworów autorskich?

Fora tworzone autorsko też czerpią często inspiracje z różnych dzieł, z różnych systemów i światów. Przeważnie jednak to tylko zbiór nawiązań w mniejszym bądź większym stopniu łączących elementy różnych uniwersów, podczas gdy twórca spaja je, koloryzuje, zmienia według własnych upodobań i dodaje jeszcze swoje pomysły, swoje wyobrażenia tworząc taki kociołek, który formuje się w jedną całość. Tak wykreowany twór nie opiera się o żadne konkretne dzieło, rządzi się swoimi prawami i często wymaga dogłębnego poznania aby sprawnie prowadzić rozgrywki. Natomiast PBFy opierające się o dany tytuł czerpią już z gotowca. Po prostu przenoszą określone uniwersum na grunt forum, odwzorowując je i ewentualnie ubarwiając o własne pomysły i rozwiązania. Fora autorskie tworzą więc własny świat, ewentualnie zapożyczając pewne elementy z innych dzieł, podczas gdy fora na podstawie bazują na konkretnym dziele.

Zaczynając od PBFów opartych o jakieś dzieło mamy tutaj fora bazujące na konkretnych tytułach anime, na konkretnych książkach, komiksach, filmach. Dostajemy zatem gotowy świat, o którym możemy znaleźć informacje na stronach i blogach tematycznych, na wikipedii... właściwie wszędzie w zależności od tego jak spopularyzowany jest dany tytuł. I teraz wystarczy ten świat przenieść na forum. Teoretycznie wydaje się to dość proste, spotkałam się z nie jednym PBFem, którego stworzenie wymagało jedynie użycia kilkanaście razy opcji kopiuj-wklej i już mamy gotowy produkt. Natomiast bardziej pracowici twórcy doskonale wiedzą, że przeniesienie określonej wiedzy z danego świata na forum wcale nie jest aż tak banalne. W końcu trzeba stworzyć określone systemy, w oparciu o które to wszystko będzie działało. W książce czy filmie wydaje się to naturalne, że bohater wykonuje jakiś atak, rzuca jakieś zaklęcie, przenosi się w jakieś miejsce, ale w trakcie gry muszą tym rządzić jakieś zasady, które zapobiegną bałaganowi. Dlatego oprócz przeniesienia określonego świata na grunt PBFa dochodzi jeszcze odpowiednie obrobienie go i wyposażenie w systemy, które pozwolą realizować elementy tego świata w trakcie gry. Innym zagadnieniem związanym z PBFem opartym o jakieś dzieło są postacie kanoniczne. Mamy tutaj trzy warianty: brak postaci kanonicznych, odgrywanie postaci kanonicznych przez MG i występowanie grywalnych postaci kanonicznych. O samych kanonach nie będę się rozpisywać, ponieważ ten temat był już podejmowany na VL, ale mogę tylko dodać, że obecnie można zauważyć trend odchodzenia od gry kanonami. Wiadomo że są fora, które się na tym opierają (jak np. te Marvelowskie), natomiast w pozostałych przypadkach widać już, że wielu twórców tak kombinuje z umiejscowieniem realiów, żeby ominąć te postacie kanoniczne (np. fora potterowskie). Jest to spowodowane wieloma czynnikami, zarówno obawą przed zdominowaniem gry przez kanony, obawą przed ich nieumiejętnym odgrywaniem, a i sama pamiętam niejedno takie forum, gdzie główni kanoniczni bohaterowie trafiali w ręce administracji i to wokół nich obracała się cała gra. Fora tego typu są też związane światem, który odwzorowują. Oczywiście wychodzenie bardziej poza ten świat jest możliwe, ale tylko w takich granicach, które nie naruszą uniwersum bazowego przeistaczając go w coś karykaturalnego.

Fora autorskie budują świat od podstaw, dlatego często muszą tworzyć rozbudowane opisy rzeczywistości wykreowanej w głowie autora. Nawet jeśli pojawiają się zapożyczenia z innych uniwersów, to i tak wszystko musi być tak rozpisane, aby stanowiło dla gracza kompletną całość. Właśnie z tego powodu rzeczywistość tak stworzona składa się z wielu elementów składowych, które użytkownik musi przyswoić. Naprawdę na palcach można policzyć osoby grające na forach potterowskich, które nie wiedzą czym jest Gryffindor, kto to był Lord Voldemort i dowiadują się tego dopiero na danym PBFie, natomiast na forum autorskim gracz nie posiada żadnej wiedzy z zewnątrz, a cały świat poznaje z materiałów zgromadzonych na forum. Nie można więc czegoś intuicyjnie wiedzieć i o wszystkim trzeba czytać. Dlatego zarówno dla admina nie jest łatwo przygotować takiego PBFa tak, aby przedstawić szczegółowo wykreowaną rzeczywistość, jak i dla użytkownika zetknięcie z takim tworem nie należy do prostych, bo musi poznać od podstaw każdy element uniwersum. Jednocześnie świat na tworze autorskim jest bardziej otwarty, ponieważ nie ogranicza go żadne uniwersum z zewnątrz, a jedynie to, co zaprezentuje na PBFie jego założyciel. To od twórcy zależy czy zaoferuje użytkownikom wąski świat ze ściśle określonymi możliwościami czy będzie to rozległa, niczym nieskrępowana rzeczywistość.

Zasadnicza różnica dotyczy również grona odbiorców. Fora budowane na podstawie danego tytułu mają już zagwarantowaną pulę potencjalnych użytkowników. W przypadku tworów bardziej spopularyzowanych (Harry Potter, Naruto, The Vampire Diaries) jest to na tyle duża grupa, że powstają różne warianty w obrębie tej samej tematyki różniące się podejściem do tytułu, czasem czy miejscem akcji. W przypadku tworów mniej spopularyzowanych zwykle ich fani znajdują miejsce na jednym czy dwóch PBFach i nie potrzeba im tu żadnego rozdrobnienia. W każdym razie jeśli tylko dany tytuł ma jakąś popularność, to już mamy zagwarantowaną pulę potencjalnych graczy. Z kolei w przypadku PBFów autorskich zawsze jest to duże ryzyko. Nie mamy żadnych ewentualnych użytkowników już na start, nie wiemy jak i na ile nasz twór spodoba się w świecie PBFów. Być może w ogóle nie trafimy w gusta społeczności graczy gier tekstowych. Warto więc dużo wcześniej zacząć się orientować czy w ogóle jest sens inwestować w takie dzieło. Popytać czy akurat taka tematyka znajdzie uznanie wśród użytkowników, zrobić mały rekonesans, zorientować się czego brakuje, czego poszukują gracze. PBFy autorskie są obłożone dużym ryzykiem, bo nigdy nie wiadomo jak przyjmie ich społeczność, czy akurat dany pomysł sprawdzi się na rynku PBFów. Natomiast z drugiej strony daje im to również niewielką przewagę nad forami opierającymi się o jakiś tytuł, bo gdy popularność tego tytułu zacznie spadać, PBFy uzależnione od grupy odbiorców będących miłośnikami danego tytułu mogą mieć problem z utrzymaniem odpływającego i znudzonego danym tematem elektoratu.

Stworzenie zarówno dobrego forum bazującego na jakimś tytule, jak i dobrego forum autorskiego wymaga sporo wysiłku. Wydawać by się mogło, że zarówno twórcy jak i gracze trochę się obawiają PBFów autorskich i wolą postawić na sprawdzone i znane uniwersa. Nic zatem dziwnego, że powstaje wiele PBFow związanych z jakimś konkretnym dziełem. W końcu to najlepiej właśnie się sprzedaje.

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (3)

  • Według mnie problemem autorskich światów jest stan, w jakim są oddawane graczom. Większość to po prostu ciemna masa bez żadnych informacji i istnieją one tylko w głowie autora. Lepiej poczekać te kilkanaście miesięcy - albo i lat, zrobić uporządkowany, wewnętrznie spójny świat i wtedy otworzyć forum. No chyba że autor celuje w jakieś luźne ramy, wówczas niewiele potrzeba i wszystko może być umowne.
    Już istniejące światy mają tę przewagę, iż są już opisane, istnieją pewne źródła, które można stawić jako argument takich a nie innych rozwiązań, no i gracze wybierający grę na takim forum są już fanami danego świata, więc łatwiej im się wczuć. Zaakceptowanie wizji nieznajomej osoby z internetu może być trudne albo wręcz niemożliwe.

  • Bądźmy szczerzy, nikt nie będzie czekał kilka lat z startem forum w oczekiwaniu na skompletowanie opisów do niego. Jednak faktycznie może być to problem. Jeżeli jednak świat jest osadzony w świecie, który z grubsza przypomina inne światy (takie generic fantasy) to po zapoznaniu się z najwazniejszymi elementami wyróżniający dany świat, gracze jednak powinni być w stanie w miarę łatwo się w niego wpasować.

  • Gość (Lis Internetu)

    Odnośnik bezpośredni

    Jest jeszcze opcja w autorskich światach taka, że piszesz ogólnikowo o czymś przez co dajesz graczom pole do manewru i wplatanie swoich pomysłów. Zachęca to ich do kreatywności, a ostatecznie i tak admin mówi co przejdzie, a co nie. Dobra opcja, bo jako admin pokazujesz też otwartość na nowe pomysły. Nawet jak kilka lat będziesz pisał to i tak możesz mieć masę dziur, których nie załatasz ostatecznie a mogą to zrobić użytkownicy. Takie podejście, że im dłużej tym lepiej jest po prostu bez sensu, bo zazwyczaj znikają te pierwsze pomysły, które zwykle zaliczają się do najlepszych. Zasadniczo jeśli nawet masz istniejące światy, a wywalisz z niego kanony to i tak musisz coś zmieniać. Weźmy np. RWBY jako serię. Załóżmy, że wywalisz jedną postać kanoniczną, a już cała kosmologia świata zaczyna się sypać i musisz kombinować.

Dodaj komentarz