wywiad admini dragonballng

Dragon Ball to tytuł, na którym wyrosło całe pokolenie. Sama pamiętam jak wysiadywałam przed telewizorem czekając na kolejny odcinek. Tematyka ta doczekała się kilku PBFów, zaś jednym z nich jest Dragon Ball New Generation, który niedawno charakteryzował Lu-chan na naszym portalu. Wówczas już widać było, że forum to wzbudza sporo kontrowersji i jest kilka zagadnień, o które warto byłoby zapytać u samego źródła, czyli u administracji tego tworu. Porozmawiałam więc z nową head adminką na temat tych kilku kwestii, które mogą budzić wątpliwości i o których warto wspomnieć.

Jass: Co aktualnie dzieje się na fabule Dragon Ball New Generation Reborn?
Vulfila: Obecnie następują duże zmiany na skalę całego świata fabularnego forum. Właśnie rozpoczęliśmy nowy event o nazwie „Smoczy oddech”, w którym wszyscy gracze będą mogli odegrać kluczową rolę i doprowadzą do wyklarowania się nowej ery. Czekają ich trudne decyzje, dramatyczne sceny i koniec wszystkiego, co znali do tej pory. Wszystko to będzie przedbiegiem wprowadzenia nowej mechaniki walki, nad którą od dłuższego czasu pracuje nasza Vvien. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do tematu eventu i oczywiście zapraszam do udziału: http://dbng.forumpl.net/t546-eventy#23865

Jass: Dlaczego działy z Kartami Postaci są ukrywane?
Vulfila: Przyznam szczerze, że ostatnio dużo grzebiemy na forum i robiliśmy porządki z tematami. Możliwe, że został nieumyślnie ukryty. Akurat dział związany z Kartami Postaci to coś, czym możemy się pochwalić, ponieważ nasi gracze posiadają zwykle fajne, bogate historie, z których Mistrz Gry może sporo smaczków wyłuskać.

Jass: Czy rzeczywiście każda zmiana proponowana przez użytkowników jest od razu skreślana przez administrację i tak słabo przebiega komunikacja na linii gracz – admin?
Vulfila: Event „Smoczy oddech” jest doskonałym przykładem na to, że chcemy wdrażać pomysły graczy. Ten event zaproponował Van’D jeszcze będąc tylko graczem i właśnie go realizuje już jako MG. Podobnie było przy okazji na przykład zasad dotyczących powrotów graczy. Dotychczas mieliśmy dość rygorystyczne reguły, co spotkało się z niezadowoleniem forumowiczów. Wyszliśmy temu naprzeciw i stworzyliśmy korzystne warunki dla powracających graczy zmieniając Regulamin Ogólny.
Oczywiście każda inicjatywa jest cenna i warta rozważenia. Myślę, że trzeba mieć tutaj jednak odrobinę cierpliwości. Gracze często chcieliby, aby ich pomysły były zrealizowane od razu i bez żadnych modyfikacji. Administracja musi natomiast najpierw ocenić, na ile te pomysły są wykonalne, kiedy je wprowadzić, czy nie umrą śmiercią naturalną itd. itd. Na pewno będziemy nastawiać się na to, by szybciej reagować na uwagi naszych userów.

Jass: Jak wygląda mechanika forum?
Vulfila: Obecna mechanika na forum oparta jest o kilka podstawowych atrybutów, na podstawie których można albo wykonywać podstawowe ataki albo wykorzystać znane graczowi techniki, a walka toczy się bez konieczności udziału sędziego. Ma ona swoje zalety, ale też pewne wady, które chcemy wyeliminować. Wydaje się prosta w założeniach, ale w praktyce sprawia, że potyczki są długotrwałe i wymagają sporo męczących obliczeń.
Obecnie pracujemy na czymś, co przy możliwie niewielkich modyfikacjach da nam więcej walki strategicznej, możliwość tworzenia buildów, dużą dynamikę walki oraz wyeliminuje najsłabsze punkty obecnej mechaniki. Stawiamy na prostotę, wachlarz wielu możliwości i większy fun z rozgrywki mechanicznej. Planujemy też coś szczególnego, co wyróżni DBNG na tle innych PBFów. O tym jednak nie będę jeszcze teraz mówiła. Przekonacie się, gdy wprowadzimy zmiany i będzie można wypróbować nowy system.

Jass: Jak wygląda rozgrywka na DBNG? Jak duży jest udział Mistrza Gry?
Vulfila: Na DBNG zawsze panowała duża swoboda, udział Mistrza Gry był niewielki. Będziemy od tego stylu jednak odchodzić, choć oczywiście wiemy, jakie są tego potencjalne zagrożenia. Jesteśmy w kadrze zgodni co do tego, że chcemy, aby DBNG było bardziej RPG niż tylko forum fabularnym, dlatego tak naciskamy na wprowadzenie nowej mechaniki, żeby inwestowanie w postać przekładało się na jej realne możliwości. System będzie bogaty, gracze będą częściej wchodzić w interakcje. Każdej grupce będzie przydzielany Mistrz Gry. Mimo to rozważamy i zapewne wprowadzimy możliwość prowadzenia sesji przez graczy, ale ta decyzja jeszcze nie zapadła.

Jass: Stara wersja Dragon Ball New Generation zniknęła w 2012 roku, by później ponownie się odbudować. Jak do tego doszło i kto teraz sprawuje kontrolę nad tym PBFem?
Vulfila: Dołączyłam do forum w 2013 roku, więc nie byłam świadkiem wydarzeń w tamtym okresie. Z tego, co wiem, to poprzednia kadra forum zadecydowała o jego zamknięciu, natomiast kolejna miała jednak dość motywacji i pomysłów, żeby forum ciągnąć dalej. Wiele na forach PBF zależy od wizji administracji i możliwości czasowych oraz motywacji. Co jakiś czas musi nastąpić wymiana kadry, jeśli forum ma się utrzymać. Obecnie mamy w kadrze 6 osób, z których wszyscy działają na forum już od dawna i dobrze znają się na tym, co robią.
Head adminem zostałam ja. Mam spore doświadczenie jako Mistrz Gry i tak właśnie patrzę na forum, aby GMom i graczom było dobrze. Drugim adminem jest Al, który zresztą wcześniej był Headem. Bardzo cieszę się, że chce ze mną współpracować i doradzać mi w oparciu o swoje bogate doświadczenie. Myślę, że tworzymy udany duet, który szybko i rozważnie podejmuje kluczowe decyzje.
Jednym Mistrzem Gry jest Van’D, który z DBNG ma sporo doświadczeń. Jest to osoba buchająca entuzjazmem i pomysłami. Myślę, że wzbogaci tym forum. Drugą GMką jest Vvien. Ona ma dryg do spraw mechanicznych dzięki doświadczeniom prywatnym i też bogatą wyobraźnię, by stworzyć dla graczy ciekawy świat. Takich GMów ze świecą szukać.
Od strony moderatorskiej wspiera mnie mocno Raziel, który od dawna już aktywnie działał w administracji. To jest osoba niezawodna, zawsze gotowa wesprzeć, analityczna i sprawiedliwa. W zespole moderatorów mamy również długoletniego gracza Kuro. Trudno jest mi wyobrazić sobie DBNG bez niego. Ktokolwiek z was umiałby?

Jass: Grafika forum nie wygląda zachęcająco. Raczej prezentuje się przestarzale. Co za to odpowiada i czy nie planowane są żadne zmiany?
Vulfila: Grafika to trochę kwestia gustu, bo mnie osobiście się podoba. Zresztą jest prezentem od pewnej dawnej graczki, ale nie będę może wymieniała z nicka, bo nie wiem, czy by jej to odpowiadało. Tak czy inaczej pozdrawiam! Grafika forum będzie musiała zostać zmieniona, ale pozostaniemy na pewno przy stylu mangowym i takim typowym dla Dragon Ball. Będziemy niebawem poszukiwać grafika. Obecnie pracujemy nad rzeczą pilniejszą czyli nagłówkiem, żeby go unowocześnić i uaktualnić. W tym też liczę na wsparcie pewnej osoby. A jeśli nie, to będziemy szukać kodera.

Jass: Co dalej z DBNG?
Vulfila: Co dalej? Myślę, że dalej będzie tylko lepiej. Jest duża grupa osób, którym zależy na forum i które są silnie zaangażowane. Praca przez ostatni miesiąc pokazała mi, że jesteśmy w stanie zrobić bardzo wiele i myślę, że to zrealizujemy, bo właśnie tego chcemy.

 

Dziękuję za rozmowę
Jass

 

Szanowni Państwo, ponieważ widzę, że zaczynają przez Was przemawiać przede wszystkim emocje i temat dyskusji zaczyna coraz bardziej odbiegać od jego sedna, system komentowania zostaje tymczasowo wyłączony. Ochłońcie, weźcie na wstrzymanie, za jakiś czas komentowanie zostanie odblokowane. Pozdrawiam. Jass.