zmiennoksztaltni recenzja

Forum to zwróciło moją uwagę w pierwszej kolejności nazwą i starodawnym wyglądem. Zmiennokształtni sugerują, że będziemy się tu bawić w przemiany, a to już jest czymś co intryguje. Z drugiej strony twór ten wygląda jakby czas na nim zatrzymał się w miejscu kilka ładnych lat temu i trudno od razu zorientować się w tym, co ten PBF tak naprawdę oferuje. Postanowiłam więc przyjrzeć mu się jeszcze bliżej.

Kvapas jest niewielką wysepką położoną na Morzu Bałtyckim. Kraina ta składa się z pięciu stref, zamieszkiwanych przez cztery Drużyny, ale tym co tak naprawdę wyróżnia to miejsce jest fakt, że każda osoba znajdująca się na terenie Kvapas potrafi zamienić się w zwierzę, zachowując przy tym ludzką mowę. Co tak naprawdę odpowiada za te przemiany? W tych krótkich słowach można streścić fabułę tego forum, co brzmi dość intrygująco. Przewodnik po Kvapas tak naprawdę zawiera tylko spis tematów, a szkoda, bo liczyłam na jakieś pełniejsze scharakteryzowanie tej wyspy pod kątem ludności, kultury, najbardziej atrakcyjnych miejsc czy może obchodzonych świąt.

W osobnym temacie mamy opisane wspomniane cztery drużyny, które wyróżniono w oparciu o najbardziej charakterystyczne cechy członków tych Drużyn. Trochę brakuje w tym wszystkim jakiejś historii i czegoś, co jeszcze bardziej różnicowałoby te grupy, nie tylko na podstawie osobowości bohaterów. Rozpisano również zasady przemian, które głównie zależą od ilości napisanych postów, co może i jest trochę dziwnym wyznacznikiem, ale na pewno pozwala nagradzać w ten sposób najaktywniejsze postacie. Co jednak mnie zdziwiło to dodatkowa możliwość przemiany w zwierzęta mistyczne. Z jednej strony nadaje to forum bardziej fantastycznego wymiaru, z drugiej zaś może być kwestią sporną czy ten fantastyczny element skomponuje się z pozostałą częścią PBFa. Bo rodzi to pytania – na jakiej podstawie dokonują się te przemiany, czy przyjmujemy, że skoro postacie mogą przemieniać się w mistyczne bestie to takie bestie istniały bądź istnieją w tej rzeczywistości, czy przemiany dokonują się tylko na podstawie znajomości takiego stwora z jakiejś książki czy filmu chociażby? Na szczęście zabroniono zmiany zwierzęcia, które już wybrał gracz dla swojej postaci, bo zbyt częste podmiany mogłyby powodować duży chaos.

Rangi przedstawiono w formie gwiazdek symbolizujących miejsce w hierarchii Drużyny. Całość została przedstawiona dość wyczerpująco z opisem poszczególnych rang i przypomina trochę hierarchizację z forów starego typu bądź forów zwierzęcych. Administracja określając zasady starzenia się postaci postawiła na naturalny upływ czasu z dodatkami w postaci eliksirów, które mogą zmienić ten tryb. Na forum występują statystyki w formie punktów zdrowia, punktów siły, punktów obrony, punktów szybkości i punktów doświadczenia wymienianych na wcześniejsze trzy wartości, które zdobywamy za eventy, wyprawy bądź zasługi. Każda postać o randze dodatkowej i/lub podejmująca pracę zarobkową ma prawo do pobrania comiesięcznej wypłaty w banku. W przypadku rang specjalnych zależy to od gwiazdek przypisanych randze, zaś w przypadku rang zawodowych od stanowiska. Całość wydaje się dość rozsądnie skonstruowana z uwagi na fakt, że właściciel zobowiązany jest doglądać interesu, zaś wysokość wypłaty pracowników uzależniona jest od utargu. Zmiennokształtni wyposażeni są także w konkretnie przygotowany spis chorób, podobnie opracowany spis ziół oraz trucizn. Krótko scharakteryzowano zasady kradzieży i napadów odnosząc się tutaj do Spiżarni i Skarbców innych drużyn. Podsumowując ten zbiór wiedzy, chociaż ma on pewne braki to skonstruowany jest dość ciekawie i nawet w pewien sposób zachęca, żeby te wszystkie elementy świata przedstawionego wprowadzić już bezpośrednio do fabuły.

Poszczególne punkty regulaminu zostały według mnie trochę za bardzo rozpisane. Trzeba pamiętać, że często nie jest to zbyt chętnie czytany element forum, więc konkretne zasady powinny być przedstawione zwięźle i treściwie. Na PBFie nie ma ograniczeń co do multikont, można być w trzech miejscach na raz czyli dozwolone jest klonowanie bohaterów, natomiast najbardziej zdziwiły mnie dwie zasady. Pierwsza mówiąca o tym, że dozwolone jest granie z samym sobą (co prawda w ograniczonym zakresie, ale jednak) oraz druga mówiąca o tym, że "Ciąża trwa około 15 dni, a na świat przyjść mogą maksymalnie dwa maluchy". Nie wiem co mnie bardziej zaszokowało... to, że administracja nie ma nic przeciwko temu by użytkownik "pisał sam ze sobą", co już trochę zaprzecza istocie PBFów, które de facto polegają na interakcji postaci gracza z postaciami innych graczy bądź MG czy to, że twórcy Zmiennokształtnych sami zaprzeczyli regułą o długości ciąży wspomnianemu wyżej naturalnemu upływowi czasu, który obowiązuje w kwestii starzenia postaci. Wyszło to dość absurdalnie, chyba że ta skrócona ciąża jest wynikiem jakiegoś cudownego działania Kvapas, ale takiego wyjaśnienia nigdzie nie znalazłam. Zakaz zabijania innych bohaterów bez zgody użytkowników też jest dość kontrowersyjny, ale to, co dużo bardziej budzi zdziwienie to pola profilu, w których można wyrazić bądź nie, zgodę na rany, choroby i gwałt. To tym samym umożliwia uczynienie z każdej postaci niezniszczalnego i wszechmocnego boga, bo przecież wystarczy tylko wpisać w każde pole profilu "nie". Na Zmiennokształtnych znajdziemy też spis osób odpowiedzialnych za forum, spis kont specjalnych, miejsce do wzywania MG do fabuły, do zgłaszania swoich lokalów czy nagradzania użytkowników za zasługi dla forum.

Jeśli dobrze zrozumiałam, "zapisy" postaci dokonuje się w jednym temacie, co jest często spotykane na forach zwierzęcych. Tam wyszczególnia się do jakiej grupy chce się należeć i jaką się ma przemianę. Oprócz tego o bohaterze nie wiadomo praktycznie nic, bo charakterystykę bohatera ograniczono do pola "KRÓTKO O POSTACI". Efektem tego spora część prezentacji bohatera jest byle jaka, krótka i niestaranna, wnosząca minimalną garść informacji, co ogranicza mocno zarówno sam proces kreacji postaci, jak i wiedzę jaką można pozyskać o bohaterze z tego zapisu. Tylko część graczy bardziej rozbudowuje swoje zapisy.

Założenie tzw. "karty postaci" jest już jak się domyślam nieobowiązkowe, a odbywa się w dość niecodzienny sposób, bo użytkownikowi zostaje przydzielone subforum nazwane imieniem i nazwiskiem bohatera i tutaj można zawrzeć o bohaterze wszystko co się zechce. I tak oto trafiają się tu bardziej rozbudowane karty postaci, informacje o przemianach, relacje, spisy fabuł, garderoby i chociaż są tematy, które są pieczołowicie rozpisane to całkiem sporo jest też takich, w których znajdziemy tylko: "Jak będę mieć wenę to opiszę!" albo jakiś pojedynczy obrazek, co czasami poddaje w wątpliwość sens tworzenia takich subforów, o których użytkownicy rzadko kiedy dbają. Dział z retrospekcjami i podróżami jest pusty, funkcjonuje tu tu również dział z komunikacją obejmujący głównie telefony i komunikatory, standardowy dział z relacjami, tajemnicze (i puste) subforum zatytułowane "potomstwo" oraz popularne tematy ze spisem wizerunków, spisem zawodów czy poszukiwania chętnych do gry. Na Zmiennokształtnych funkcjonuje też dział, w którym mają być ogłaszane i archiwizowane różnego rodzaju wydarzenia, na ten moment obejmujące Boże Narodzenie i Karnawał.

Co zatem tak naprawdę dzieje się w Kvapas? Szczerze mówiąc nie dzieje się zbyt wiele. Większość fabuły opiera się na standardowym poznawaniu się postaci, rozwijaniu relacji, odgrywaniu prostych zdarzeń o codziennym charakterze i nawet, gdy bohaterowie znajdują się w tej formie zwierzęcej nie dzieje się nic specjalnego. Dalej mamy to samo. Mistrz Gry przeważnie obdarowywał postaci prezentami, chociażby na Boże Narodzenie i dopiero od niedawna akcja nieco bardziej ruszyła. Był atak wilków, były poszukiwania informacji o tajemnicy tej wyspy i źródle tych przemian, ale to wciąż bardzo mało jak na bądź co bądź nadnaturalną tematykę. Posty są i bardzo krótkie i bardzo długie, niestety przeszkadzają w czytaniu gify wrzucone do postów Mistrza Gry, które nie wiem czemu mają służyć, bo jednak mogą rozpraszać czytelnika. Część lokacji zawiera tylko obrazki, część zawiera opis, a przy części postarano się nieco bardziej wyposażając miejsca w różnego rodzaju prezentacje "asortymentu".

Wygląd Zmiennokształtnych jest dość starodawny. Forum na pewno nie wyróżniałoby się tak pod względem prezentacji gdybyśmy mieli 2012 rok. Natomiast w obecnym czasie ta szata graficzna chociaż zachowuje cechy minimalizmu to widać, że ktoś tworzył ją na modłę PBFów sprzed kilku lat. To wówczas były modne "kropkowane" ramki wokół działów czy obrazków, zmiany kolorów w grafikach po najechaniu kursorem czy zmieniające kształt obramowania otaczające obrazki w lokacjach. Dzisiaj nie są to już elementy atrakcyjne. Forum posiada prosty nagłówek z lisem w roli głównej i podobnie prosto skonstruowaną tabelkę ogłoszenia, w której znajdziemy skrót najważniejszych informacji. Działy fabularne wyposażono w obrazki zaś pozafabularne w treściwe opisy. Avatary zwyczajem starych forów mają dość duże wymiary, zaś pola profilu ułożono jedno pod drugim i tylko te migające gify trochę przeszkadzają w odbiorze. Zmiennokształtni nie przyciągają wzroku atrakcyjną szatą graficzną, wybrane "dekoracje" raczej nie upiększają tego tworu, aczkolwiek nie ma też ciężkiego w odbiorze przesytu grafiki.

Zmiennokształtni zarówno opisami świata przedstawionego jak i wyglądem przywodzą na myśl PBFy starego typu. Niestety, ciągle temu forum bliżej do "miasteczkowej" tematyki niż nadnaturalnej i chociaż są tutaj zadatki na ciekawą akcje i ciekawą fabułę, jest również nad czym pracować.

Jass

Additional Info

 • Data publikacji: Czwartek, 25 Styczeń 2018

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (5)

 • Recenzja bardziej przypomina krytykę restauracji ;D ale ok. Nie dowiedziałam się nic o aktualnej linii fabularnej i mechanice. Czy takie są na tym forum?

 • Hej Vulfila!
  Fabułę forum krótko scharakteryzowano na początku drugiego akapitu czyli tutaj:

  Kvapas jest niewielką wysepką położoną na Morzu Bałtyckim. Kraina ta składa się z pięciu stref, zamieszkiwanych przez cztery Drużyny, ale tym co tak naprawdę wyróżnia to miejsce jest fakt, że każda osoba znajdująca się na terenie Kvapas potrafi zamienić się w zwierzę, zachowując przy tym ludzką mowę. Co tak naprawdę odpowiada za te przemiany?

  To co obecnie dzieje się na fabule masz napisane tutaj:
  Co zatem tak naprawdę dzieje się w Kvapas? Szczerze mówiąc nie dzieje się zbyt wiele. Większość fabuły opiera się na standardowym poznawaniu się postaci, rozwijaniu relacji, odgrywaniu prostych zdarzeń o codziennym charakterze i nawet, gdy bohaterowie znajdują się w tej formie zwierzęcej nie dzieje się nic specjalnego. Dalej mamy to samo. Mistrz Gry przeważnie obdarowywał postaci prezentami, chociażby na Boże Narodzenie i dopiero od niedawna akcja nieco bardziej ruszyła. Był atak wilków, były poszukiwania informacji o tajemnicy tej wyspy i źródle tych przemian

  Natomiast za mechanikę forum odpowiadają statystyki, o których napisano tutaj:
  Na forum występują statystyki w formie punktów zdrowia, punktów siły, punktów obrony, punktów szybkości i punktów doświadczenia wymienianych na wcześniejsze trzy wartości, które zdobywamy za eventy, wyprawy bądź zasługi.

  Jak więc widzisz, wszystko co Cie interesuje zostało napisane, wystarczyło tylko uważnie przeczytać ;)
  Pozdrawiam!

 • Hej z tej strony Matt (MG), dziękuję za recenzję forum Zmiennokształtni! Konstruktywnej krytyki oraz opinii nigdy nie za wiele - dzięki temu wiemy, nad czym mamy popracować i co wnieść ;).

  Pozdrawiam.

 • Wygląda na to, że form umarło. Link przestał działać.

 • Forum stało na hostingu wxv.pl, który kilka lat temu zakończył działalność. Niestety to spowodowało, że wiele forów zniknęło bezpowrotnie ze sceny PBFowej. Jak spojrzysz także na koniec artykułu, to zobaczysz, że recenzja jest ze stycznia 2018. Jeśli szukasz aktualnie działających forów zwierzęcych, to możesz zerknąć w naszą bazę PBFów do działu Zwierzęta.

Dodaj komentarz