discord niestraszny 908

Discord – jednym kojarzy się, jako świetna platforma do rozmów, a innych przyprawia niemal o ciarki i niechęć. Jednak czy faktycznie jest się czego obawiać? Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie ma żadnych podstaw do tego. Co więcej, Discord pod pewnymi względami przewyższa znacząco wiele innych popularnych komunikatorów z Gadu-Gadu, AQQ, Skype’em czy TeamSpeakiem na czele.

Czym więc właściwie jest Discord? Najprostsza odpowiedź, jaka ciśnie się teraz na usta to: wszystkim. I nie ma w tym nawet cienia przesady. Discord łączy to wszystko, co jest najbardziej potrzebne użytkownikom i dostarcza to opakowane w trzech wygodnych opcjach. Można używać aplikacji desktopowej, można zainstalować na telefonie wersję mobilną, która pochłania minimalną ilość transferu, a także używać Discorda przez przeglądarkę, jeśli ktoś ma starszy system niż Windows 7.
Discord to zarówno czat tekstowy, jak i głosowy, podobnie zbudowany jak chatroomy znane z największych polskich portali. Jest okno rozmowy, jest lista uczestników. I na tym podobieństwo do tradycyjnego czatu się kończy. Rozmowy są archiwizowane, rozmówcy nie znikają po wylogowaniu, a przechodzą do domyślnej grupy offline. Ponadto aplikacja oferuje bogaty system formatowania tekstu, długą listę emoticon oraz możliwość przesyłania plików bezpośrednio z komputera czy telefonu.
Po stworzeniu tak zwanego „serwera” mamy możliwość ustawienia w jego ramach „kanałów”, czyli – nawiązując do terminologii czatów – pokojów, które mogą być dedykowane przykładowo do rozmów ogólnych lub dzielenia się plikami. Kanał może być dostępny dla każdego, kto pojawi się na serwerze lub też admin ma możliwość ustawienia do niego dostępu tylko dla użytkowników z poszczególnych grup. Kanały mogą być zarówno tekstowe, jak i głosowe, bo Discord oferuje podobne funkcje rozmów przez Internet jak Skype czy TeamSpeak. Jest też możliwość ustawienia dla danego kanału opcji NSFW (ang. Not Safe For Work), jeśli rozmowy tam prowadzone są przeznaczone dla osób powyżej osiemnastu lat. Od niedawna jest też możliwość tworzenia kategorii i przypisywania im poszczególnych kanałów.
Discord - czatNiezwykle pomocne jest to, że Discord oferuje opcję tzw. „usercalla”, czyli możliwość powiadamiania użytkowników, że wiadomość jest bezpośrednio do nich skierowana. Wystarczy wpisać „@” oraz nazwę użytkownika, do którego piszemy. Aplikacja wyświetla już po znaku „at” dostępne osoby i nawet nie trzeba wszystkiego ręcznie wpisywać. Tekst jest wtedy wyróżniany kolorową ramką, a przy nazwie kanału pojawia się czerwony kwadrat z ilością wiadomości, jakie dany user otrzymał przy użyciu tej funkcji. Discord - usercallPo nadaniu odpowiednich uprawnień użytkownicy mogą używać usercalla do pisania do wszystkich aktualnie zalogowanych osób (@everyone) lub powiadamiać wszystkich, którzy są obecni w danej chwili na serwerze (@everyone). Ważne jest też to, że admini oraz osoby do tego wyznaczone mają możliwość przypinania wiadomości, dzięki czemu wszystkie ważne komunikaty są łatwo dostępne pod ikonką pinezki, która znajduje się nad oknem czatu. Umożliwia to na przykład łatwy dostęp do najczęściej używanych komend czy listy znaków, jakie są używane do formatowania tekstu.
Jeśli zaś chodzi o samych użytkowników, to Discord umożliwia nielimitowane zmiany nazwy użytkownika z poziomu ustawień konta, a także daje opcję ustawienia pseudonimu w ramach danego serwera. Discord - menu kontekstowe profiluPseudonim jest widoczny tylko i wyłącznie na serwerze, na którym został on zmieniony. Administratorzy i użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami również mogą zmieniać pseudonimy pozostałych osób. Pozwala to na używanie różnych nazw na różnych serwerach i identyfikowanie się nazwą użytkownika, którą członkowie danej społeczności znają.
Równie bogata jest funkcja prywatnych wiadomości. Właściwie jedynym ograniczeniem jest brak możliwości używania w trakcie tych rozmów emotek, które zostały wgrane na dany serwer, gdyż wiadomości prywatne działają niejako w odrębnej sieci w stosunku serwerów, jakie tworzą użytkownicy. Nie ma tutaj ograniczenia do kontaktu wyłącznie z jedną osobą. W prywatnej konwersacji może brać udział do dziesięciu osób. Discord oferuje tutaj również możliwość połączeń głosowych i video. Podobnie jak na kanałach w ramach danego serwera tak i podczas prywatnych rozmów można przypinać ważne wiadomości.

Zarządzanie serwerem Discord może się wydawać z początku dość skomplikowane, głównie przez mnogość opcji, jakie są oferowane. Nie powinniśmy jednak dać się im przytłoczyć, a na spokojnie zastanowić się, jakie kanały są nam potrzebne oraz jakie role, czyli grupy, powinniśmy utworzyć dla użytkowników.
Discord - założyciel serweraOsoba zakładająca dany serwer otrzymuje status założyciela (oznaczany małą koroną przy loginie) i głównego admina. Jeśli stworzy rolę o nazwie „Admin”, nadając jej uprawnienia do zarządzenia serwerem, to żaden z pozostałych adminów dodanych przez założyciela, nie ma możliwości edytowania tejże roli i zmieniania znajdujących się tam uprawnień. Założyciel nie może zostać pozbawiony funkcji administracyjnych czy zbanowany przez innych adminów.
Role pomagają nadać odpowiednie uprawniania użytkownikom. Ich kolejność na liście w ustawieniach serwera można zmieniać, przeciągając je myszką. Należy pamiętać, że im wyżej rola się znajduje na tej liście, tym więcej pozostałych ról jest jej podrzędnych i to kolor grupy umieszczonej najwyżej dany użytkownik będzie miał na swoim loginie.
W ramach danej roli można ustawić, czy ma ona wyświetlać się, jako osobna grupa na liście użytkowników, która mieści się przy oknie czatu czy nadać jej członkom status admina, zezwolić na zarządzanie serwerem, czyli zmianę jego nazwy i regionu, w którym się znajduje, czy dać dostęp do dziennika zdarzeń, który rejestruje między innymi zmiany pseudonimów userów, wyrzucanie z kanału czy przypadki banowania. Przede wszystkim jednak role umożliwiają ustawienie poziomu dostępu i moderacji dla danej grupy użytkowników. Discord - roleAdmin może zezwalać im na zmiany pseudonimów, tworzenie zaproszeń na znajdujące się na serwerze kanały, czytanie i pisanie na kanałach tekstowych czy wyświetlanie kanałów głosowych, wysyłanie wiadomości, zamieszczanie linków i plików, używanie wzmianek, dodawania reakcji do wypowiedzi innych. Jednym z ważniejszych ustawień jest też danie zezwolenia bądź też zakazanie czytania starszych wiadomości, czyli tak zwanej historii czatu. Jeśli nie chcemy by nowi użytkownicy mogli czytać starsze wiadomości, jakie pojawiły się na danym kanale przed ich dołączeniem, to jest to bardzo przydatna funkcja. Są tu też funkcje dotyczące kanałów głosowych, gdzie posiadacze danej roli mogą mieć możliwość łączenia się głosowo, przy czym mogą mieć zezwolenie jedynie na słuchanie albo na słuchanie i wypowiadanie się w ramach tego kanału. Discord oferuje tu również opcje moderatorskie takie jak wyciszanie użytkowników lub wyłączanie im dźwięku oraz przenoszenie ich do innych kanałów. Warto tu nadmienić, że po założeniu serwera jest od razu otrzymujemy domyślną grupę o nazwie „@everyone”, która określa uprawnienia dla wszystkich użytkowników bez przypisanej im jakiejkolwiek innej roli.
To jednak nie są wszystkie możliwości, jakie daje ustawienie różnych ról na serwerze. Są one niezwykle przydatne, gdy tworzymy poszczególne kanały i chcemy zachować ich prywatność. Do każdego z nich możemy przypisać daną rolę, dając jej członkom ustawione w jej ramach uprawnienia, ale czy koniecznie muszą być one identyczne na kanale A i na kanale B? Absolutnie nie. Przypisując daną grupę do kanału otrzymujemy dostęp do prawie wszystkich opcji, jakie są dostępne przy ustawieniach ról, poza funkcjami czysto administracyjnymi. Discord daje możliwość pozostawienia ich w formie niezmienionej, czyli takich, jakie dana rola posiada (środkowy szary kwadrat z ukośnikiem) albo też odebranie (czerwony kwadrat z lewej z iksem) lub dodanie (zielony kwadrat z prawej ze znakiem fajki) części z nich.
Przykład: Rola „Przyjaciele” daje możliwość czytania i pisania na kanałach tekstowych, ale na kanale #informacje nie chcemy, aby ktokolwiek poza adminami mógł tam cokolwiek umieszczać. Po wejściu w ustawienia kanału oraz roli „Przyjaciele”, przy opcji wysyłania wiadomości zaznaczamy czerwony iks z lewej i zapisujemy zmiany. Od teraz członkowie tej roli nie będą mogli wysyłać żadnych wiadomości na kanale #informacje, natomiast jak najbardziej będą mogli widzieć umieszczane tamże ogłoszenia.

Discord oferuje o wiele więcej niż najbardziej popularne komunikatory jak Gadu-Gadu czy Skype, przede wszystkim oferując grupowe rozmowy bez konieczności robienia tak zwanych konferencji i ręcznego zapraszania do niej wybranych osób. Wersja mobilna aplikacji zużywa minimalną ilość transferu danych w porównaniu do innych popularnych komunikatorów. Jednak to ma też swoją cenę, a jest nią ograniczenie do wybranych systemów. Wersja desktopowa wymaga posiadania co najmniej systemu Windows 7 lub MacOS 10.10+ (Yosemite). Aplikacja mobilna zaś działa, jeśli posiadamy minimum iOS 8.1+ lub Android 4.1 (Jellybean) zainstalowane na telefonie. Tylko wersja przeglądarkowa działa na systemach starszych niż Windows 7, chociaż ograniczona jest do najpopularniejszych trzech: Google Chrome, Firefoxa i Opery.

A jaka jest przydatność Discorda dla PBFa? Na pewno jest to nowa forma komunikacji z graczami oraz osobami chcącymi dołączyć do gry. Gadu-Gadu notuje odpływ użytkowników już od jakiegoś czasu, głównie przez popularność Facebooka. Jednak nie każdy z nas ma ochotę dzielić się z nieznajomymi swoimi danymi i prywatnymi profilami facebookowymi, więc Discord jest doskonałym komunikatorem. O ile aplikacje desktopowa i mobilna niejako wymuszają rejestrację, tak wersja przeglądarkowa umożliwia tworzenie tak zwanych kont tymczasowych, które można potwierdzić przez podanie adresu e-mailowego i kliknięcie w otrzymany na niego link weryfikacyjny, jeśli chcemy zachować wybraną nazwę użytkownika i przypisany mu numer, które razem tworzą discordowy login. Daje to sporą swobodę w dostępie do informacji, jakich mogą udzielać przedstawiciele danego PBFa. Nadmienić tutaj należy, że Discord oferuje również widżet, który można umieścić na forum. Jest też możliwość integracji discordowego czatu w miejsce shoutboxa, o ile ma się dostęp do plików swojej strony.

Discord - zaproszeniaZałożenie serwera Discord jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę https://discordapp.com, ściągnąć aplikację na swoje urządzenie lub otworzyć wersję przeglądarkową. Następnie podajemy wybraną przez siebie nazwę użytkownika i potwierdzamy, że nie jesteśmy botem. Pojawi się okienko z możliwością potwierdzenia konta i tym samym jego zachowania na stałe, ale wystarczy kliknąć obok niego, aby zniknęło. Otrzymujemy ekran powitalny, czyli widok skrzynki PW oraz możliwość przejrzenia samouczka. Oczywiście jeśli chcemy założyć serwer dla forum, to konto trzeba potwierdzić. Discord nie wymaga podania jakichkolwiek prawdziwych danych osobowych. Potem wystarczy wygenerować link zaproszenia, dzięki któremu użytkownicy będą mogli pojawiać się na naszym serwerze.

Często słychać pytania odnośnie wpływu Discorda na aktywność na forumowym shoutboxie. Oczywiście można go przestać używać, zastąpić discordowym czatem lub całkiem przenieść się na serwer aplikacji. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest trudno zachować równowagę pomiędzy jednym a drugim przy odrobinie dobrej woli ze strony administracji i graczy. Widzę, że mój forumowy Discord bywa bardziej aktywny od rana do wczesnego popołudnia, kiedy większość graczy jest w pracy, w szkole czy na uczelni i wiele osób korzysta wtedy z urządzeń mobilnych, natomiast później i wieczorem aktywność przenosi się w dużej mierze na forum i jego shoutbox. To tylko od nas samych zależy w jakim stopniu pozwolimy Discordowi na dominację w życiu PBFa, bo bez nas tego nie zrobi. Pamiętać należy jednak, że nowy gracz w pierwszej kolejności zauważa aktywność na shoutboxie, a dopiero potem w tematach. Dbajmy więc, aby bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy, nasze fora tętniły życiem.

Jane Weller

Additional Info

  • Data publikacji: Środa, 31 Styczeń 2018

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (3)

Dodaj komentarz