atlas chmur recenzja

Fora, które kreują obraz alternatywnej rzeczywistości o świecie będącym u swego kresu zwykle budzą ciekawość nie jednego gracza PBFów. Bo jak to jest egzystować w tak trudnych warunkach, w których dla człowieka jest coraz mniej miejsca na ziemi? Jednym z tworów, które szukają odpowiedzi na to pytanie jest Atlas Chmur. PBF ten zaprasza do rozgrywki w radioaktywnym świecie i chociaż pozornie prezentuje się dość minimalistycznie, to potencjał tego tematu jest naprawdę wielki.

W 334 roku przed naszą erą na ziemie spadły pierwsze radioaktywne deszcze. Ludzkość została zmuszona do poruszania się w specjalnych kombinezonach i maskach, a jedynym miejscem, w którym jeszcze można spokojnie oddychać jest Polis usytuowane w okolicy kopalni Hamilton, która umożliwia stałe wydobywanie węgla. Nie każdy jednak może stać się obywatelem Polis. Tak w skrócie można opisać fabule tego tworu. Co ważne, wszystkie opisy realiów zawarto w jednym temacie tworząc w ten sposób duże kompendium wiedzy o świecie bez potrzeby rozdrabniania się na inne wątki. I tak oto mamy tu wyjaśnienie działania radioaktywności, która doprowadza do mutacji oraz charakterystykę rzeczywistości Polis. Forum utrzymane jest w klimatach lat 20 i 30 XX wieku z dodatkiem dieselpunku i steampunku. Przybliżono nam historię Polis, wspomniano o prawach kobiet, znaczeniu robotników, kulcie pracy, scharakteryzowano społeczeństwo oraz krótko technikę. Nie ma tego zbyt wiele, raczej są to informacje potraktowane dość ogólnikowo, ale jednocześnie wyraźnie zaakcentowane, co na forach toczących się w alternatywnej rzeczywistości jest potrzebne i czego czasem brakuje. Funkcję burmistrza pełni NPC, co zapewnia ciągłość tego stanowiska. Nie obyło się bez wskazania najważniejszych praw, służb porządkowych oraz wymienienia przykładowych zawodów, co czyni tą rzeczywistość jeszcze bardziej przyswajalną i realnie wykreowaną. Mamy tu także sześć ważnych rodzin fabularnych, do których można dołączać pod warunkiem zapoznania się z ich historiami i skontaktowaniem się z innymi ich członkami. Temat "kończą" akapity o świętach i sklepach, które jednak pozostają "w budowie", co sprawia wrażenie że nie wszystko jeszcze zostało w pełni przygotowane do gry i można mieć tylko nadzieję, że administracja sprawnie uzupełni te braki.

Podobnie całą wiedze na temat mechaniki gry zebrano w jednym temacie. I tak oto nasz bohater może przynależeć do jednej z czterech grup czyli Ponad głowami skupiającą wyższe warstwy społeczne, Mieszkańców, a więc zwykłych obywateli, Górnikow czyli pracowników wydobywających węgiel oraz Nokturn skupiający tych, którzy w mieście przebywają nielegalnie. Jest to dość prosty, a zarazem praktyczny podzial. Atlas Chmur oferuje system "statystyk" polegający na rozdawaniu kropek poszczególnym cechom. Rzuty kością określają procent szans na wykonanie danego działania, a to wszystko wzmacniają kropki, które zwiększają procent szansy na sukces. Mamy tu więc zespolenie siły cech postaci z kością, co zapewne spodoba się miłośnikom takich rozwiązań, chociaż niekoniecznie przypadnie do gustu tym, którzy za takimi systemami nie przepadają i wolą swobodniej działającego Mistrza Gry. Wszystkie cechy krótko rozpisano, co na pewno będzie pomocne przy rozdawaniu kropek na start. Co ciekawe, na forum określamy także poczytalność swojej postaci. Osiąganie wyższych poziomów obłąkania ma dać szansę lepszego zrozumienia świata i to jest naprawdę bardzo intrygujący element. Krótko opisano czym są mutacje w świecie Atlasu Chmur oraz scharakteryzowano rodzaje rzutu kośćmi. Na szczęście wszystko zostało całkiem czytelnie opisane. Po akceptacji karty postaci mistrz gry ustala z użytkownikiem listę posiadanych rzeczy oraz miesięczny przychód bohatera. Bardzo spodobało mi się to, że zwrócono uwagę na koszt utrzymania swojego miejsca zamieszkania i jeśli koszt utrzymania budynków przez kilka miesięcy wyniesie więcej niż przychód, postać zostaje bankrutem. To jest bardzo praktyczne podejście, które zwiększa realizm rozgrywki. Ostatni akapit czyli Limbo i świat astralny zawarty w tym temacie zostanie opisany dopiero gdy jakaś postać osiągnie wystarczający poziom obłąkania. A wiec jest pewien zagadkowy element, który może stać się czynnikiem napędzającym chęć rozwoju postaci pod tym kątem.

Regulamin forum nie jest przesadnie rozwleczony, za to konkretny i zawiera wskazanie najważniejszych zasad funkcjonowania forum. Administracja zwróciła uwagę na klimatyczność avatarów, co na pewno ma szanse pomóc w wyeliminowaniu wizerunków nie pasujących do realiów. Na Atlasie Chmur można posiadać dowolną liczbę mulitkont, minimalny wiek postaci wynosi 18 lat czyli zabronione jest granie dziećmi, zaś post fabularny musi zawierać minimum 100 słów czyli mamy tu nastawienie na grę w świecie dorosłych oraz dążenie do rozwijania swoich umiejętności literackich poprzez niezbyt przychylny stosunek do postów zbyt krótkich. Wzór karty postaci sporządzony jest w bbcode, pozwala na dość obszerne scharakteryzowanie postaci, znaczenie poszczególnych pól zostało objaśnione przez administrację, zaś co szczególnie zwróciło moją uwagę to pole z koncepcją bohatera, co jest na pewno pomocnym elementem nie tylko dla gracza przy określaniu celu istnienia postaci, ale również dla Mistrzów Gry, którzy na podstawie tego wiedzą do czego bohater dąży. Karty postaci znajdują się jednak w dziale z rozgrywkami z Mistrzem Gry, co jest dość nieintuicyjne jak na mój gust. Każdy gracz ma tu swoje subforum przeznaczone dla swojej postaci, w którym znajduje się temat z kartą postaci, użytkownicy mogą zakładać tu temat dodatkowy tzw. Notatnik z uzupełniającymi informacjami o swoich bohaterach, znajdują się tu także zapiski Mistrza Gry zawierające to co zapisano w koncepcji danej postaci oraz prawdopodobnie jakieś ukryte adnotacje. Takie rozdrobnienie na pojedyncze subfora pewnie pomaga zebrać te garść informacji o określonym bohaterze w jednym miejscu, ale przy dużej liczbie graczy poruszanie się po dużej liczbie subforów może być niezbyt wygodne. Na forum obowiązuje też spis zajętych wizerunków z bardzo ciekawą zasadą, że aby wizerunek został na stałe przypisane do danego bohatera, musi mieć on co najmniej 40 postów fabularnych. Jak wiadomo... użytkownicy lubią znikać, przechodzenie z rak do rąk tych samych mordek trudno jest trochę wyjaśnić z punktu widzenia fabularnego, a takie rozwiązanie chociaż bolesne dla wielbicieli wybranych buziek zwiększa realizm gry. Oprócz tego znajdziemy także temat z relacjami rodzinnymi określający liczbę wolnych miejsc w drzewach genealogicznych, co zapewne może okazać się przydatne szczególnie dla nowych użytkowników, niezorientowanych jeszcze w tym kto jest kim na forum oraz parę wątków z technicznymi podpowiedziami obsługi forum.

Jak zatem wygląda świat Atlasu Chmur od praktycznej strony? Trudno powiedzieć. Bo wątki idą do przodu, ale póki co gracze piszą tylko z innymi graczami. Dział, w którym prawdopodobnie mają się odbywać sesje z Mistrzem Gry świeci pustkami oprócz umieszczonych tu kartotek bohaterów, próżno też szukać udziału MG w rozgrywkach graczy, a te dzielą się na aktywne gry oraz retrospekcje, przy czym użytkownicy częściej korzystają z retrospekcji. Jakkolwiek jest to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pisać więcej (a na fabule głównej nie mogą, bo jest zakaz bilokacji), tak jednak duża przewaga sesji toczących się w przeszłości może sugerować, ze gracze kładą większy nacisk na to co już było niż na to co toczy się obecnie. Tak czy inaczej, w wątkach prowadzonych przez użytkowników pojawia się większe czy to mniejsze nawiązanie do realiów i świata przedstawionego poprzez chociażby temat mutacji, wynalazków, praw kobiet, ale mimo tego brakuje po prostu czegoś co nadawałoby tym wątkom mocniejszy akcent, czegoś co wyklarowałoby jakąś akcję, bo na tak intrygująco stworzoną rzeczywistość, to co obecnie prezentuje to forum to bardzo mało. Posty w większości są dość staranne, zaś w jednym temacie zebrano zrzut charakterystyk lokacji graczy.

Wygląd Atlasu Chmur można opisać jako estetyczny minimalizm. Forum bowiem przedstawia się całkiem elegancko pomimo tego, że nie ma tu zbyt wielu graficznych bajerów ani skomplikowanych skryptów, a strona główna ogranicza się tylko do trzech działów. Obrazek w nagłówku jest klimatyczny i pomimo tego, że zapisany jest w formacie gif, ta "animacja" nie jest męcząca dla oczu. Kolorystyka utrzymana jest w bieli i jasnych szarościach z ciemniejszym tłem, zaś działy podzielono na kolumny z avatarem użytkownika ostatniego postu, odnośnikiem do tego postu, opisem i subforami, co prezentuje się starannie i czytelnie. Jedynie w działach, w których nie napisano żadnego posta te kolumny zwężają się ku lewej stronie, co już nie wygląda tak ładnie. Pod avatarem znajdziemy informacje o obecności i częstotliwości odpisów. Takie wskazówki na pewno pomogą w planowaniu wspólnych sesji.

Atlas Chmur z pewnością ma predyspozycje do tego, żeby wciągnąć graczy w ciekawy świat na skraju swego istnienia. Pomimo pewnych braków, realia tego uniwersum i mechanika zostały przedstawione starannie i interesująco, a konstrukcja poszczególnych elementów wskazuje, że administracja stawia na realizm zabawy. Niestety, szkoda, że te świetne predyspozycje wciąż pozostają niewykorzystane.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (5)

Dodaj komentarz