wywiad z ekipa zmiennoksztaltnych

Są fora, które sprawiają wrażenie tworów poszukujących złotego środka między różnymi odmiennymi tematykami. I tak oto tworzone są PBFy skierowane do różnych grup odbiorców. Zmiennokształtni łączą w sobie miasteczkowy charakter ze zwierzęcymi metamorfozami i nadnaturalnymi dodatkami. Postanowiłam porozmawiać z administracją tego forum o jego specyficznym charakterze, o elementach, które mnie zastanawiają oraz o wydarzeniach, w których postacie mogą brać udział.

Jass: Skąd pomysł na akurat taką tematykę?
Alain Scherbatsky: Cóż, trudno podać jedno konkretne źródło, z którego pomysł został zaczerpnięty. Na pewno zaś jestem za niego odpowiedzialna, jako osoba, która założyła Zmiennokształtnych. Od dziecka byłam zwierzolubem i niejednokrotnie wyobrażałam sobie, że jestem w stanie zamieniać się w takie czy owakie zwierzę. Kiedy podrosłam, tematyka ta wciąż była dla mnie interesującą – nawet moimi ulubionymi X-menami byli ci zmiennokształtni, nawet jeśli nie przybierali form zwierząt. Może chęć bycia kimś/czymś innym?

Jass: Do czego służą statystyki na forum?
Alain Scherbatsky: Statystyki niejako charakteryzują daną postać: w czym jest dobra? Jakie ma szanse, że uda jej się wypełnić dane zadanie? Są cenną wskazówką zarówno dla Mistrzów Gry, którzy muszą określić, jakie szanse powodzenia ma dana postać, jak również dla samych Użytkowników: daje im możliwość kreowania postaci pod określonym kątem. Niektórzy są szybkimi i cwanymi złodziejaszkami, inni na przykład posiadają wysokie umiejętności obronienia siebie czy bliskich.

Jass: Czy zasada, która mówi, że "Ciąża trwa około 15 dni, a na świat przyjść mogą maksymalnie dwa maluchy" nie stoi w sprzeczności z realizmem?
Alain Scherbatsky: I tak, i nie. Faktycznie, upierając się przy rzeczywistym biegu czasu można odnieść takie wrażenie i zapewne jest ono słusznym. Z drugiej jednak strony, nie należy zapominać, że Kvapas jest światem przepełnionym magią, a postaci posiadają w sobie nieco więcej ze zwierząt, niż na pierwszy rzut oka widać.

Jass: Dlaczego na forum obowiązuje zakaz zabijania postaci bez zgody użytkownika oraz jest możliwość odmówienia zgody na rany czy choroby?
Matthias Arsen: Chcemy przede wszystkim, aby użytkownicy nie musieli się obawiać nagłego wtargnięcia Mistrza Gry podczas rozgrywki, by nagle postać została uśmiercona. Wiemy o tym, że dla wielu osób to, co stworzyli na Zmiennokształtnych, jest cenne oraz ważne – dlatego postanowiliśmy dać im swobodę w decydowaniu o tym, jakie akcje mogą zostać podjęte. Pozwala to także na zniwelowanie wszelkich nieporozumień między graczem a MG.
Alain Scherbatsky: Wychodzę z założenia, że forum ma być miejscem rozrywki, odsapnięcia od problemów, skupienia się na przyjemności bycia wśród innych. Nie każdy lubuje się w krwawych rozrywkach; niektórzy wolą grać spokojniej, na zasadzie pogawędek przy kawie. Zgody stanowić miały pewnego rodzaju kompromis. Wiemy, że Userzy są różni, każdy z nich w inny sposób podchodzi do rozrywki oraz swojej postaci. Dlatego chcemy uniknąć sytuacji, kiedy ktoś poczuje się pokrzywdzony – kiedy jego postać zostanie pokrzywdzona mocniej, niż chciał.

Jass: Dlaczego wymaga się tylko krótkiej charakterystyki przy dokonywaniu zapisu postaci do gry?
Matthias Arsen: Doskonale wiemy o tym, że nie każda postać musi posiadać rozbudowaną historię, zaś zapis ma na celu umożliwić użytkownikowi szybką rozgrywkę oraz dołączanie dodatkowych ciekawostek o prowadzonym przez niego charakterze podczas trwania sesji fabularnych. Wbrew pozorom działy dla Kart Postaci są dość ciekawą alternatywą dla pojedynczych tematów (które w wielu przypadkach posiadają dziwną nazwę), gdyż umożliwiają naprawdę niezłe dobudowanie historii, jeżeli gracz ma tylko na to pomysł. Jednocześnie nie jest do tego zmuszany i stawiamy tutaj na swobodę działania. Dzienniki fabularne, ciekawostki, zwierzaki, przemiany, pamiętniki, a nawet blogi: do koloru, do wyboru!
Alain Scherbatsky: Nie wymagamy rozbudowanej karty, żeby gracz mógł szybko i sprawnie rozpocząć grę, posiadając szkic postaci, a nie wybudowaną od fundamentów po dach. Dla nowych graczy czasami wizja rozpisania KP na stronę A4 jest bardziej odpychającą. Stawiamy na swobodę, indywidualizm w kreowaniu postaci oraz twórczość Graczy. Ponadto wychodzimy z założenia, iż postać „tworzy się” podczas całego czasu trwania rozrywki i czasami trudno przewidzieć przed rozpoczęciem gry, co wyjdzie spod naszych paluszków.

Jass: W ramach nagrody administracja może zezwolić na przemianę w zwierzęta magiczne czy legendarne. Czym kieruje się tutaj administracja przyznając taką nagrodę i jakie fabularne uzasadnienie ma przemiana w zwierzę mistyczne?
Alain Scherbatsky: Generalnie świat zmiennokształtnych osadzony jest w miarę realistycznych ramach, jest jednak pełen mistycyzmu oraz magii, a samo wprowadzenie do gry jakiegoś smoczka czy innego elfika może uczynić grę zabawniejszą, ciekawszą, urozmaica możliwe do przeżycia przygody o jakiś niecodzienny ładunek. Jednakże niesie do ze sobą pewne niedogodności, np. jaki dokładnie opis przyjąć oraz ile niecodziennych zdolności taka postać może zyskać. Wszystko jest regulowane z administracją.
Niemniej obecnie trwa dyskusja nad tym, czy nie warto zrezygnować z tego urozmaicenia, które początkowo miało być nagrodą za zasługi względem swojej Drużyny tudzież forum, a ostatecznie niekoniecznie prawidłowo spełnia swoją funkcję.

Jass: Co się dzieje aktualnie w Kvapas?
Alain Scherbatsky: Na czas około-wielkanocny na zmiennokształtnych pojawiło się kilka okolicznościowych eventów; w obecnej chwili mamy chwilę odpoczynku pod względem zabaw prowadzonych przez Mistrza Gry. Nie oznacza to oczywiście, że nie dzieje się nic godnego uwagi! Jest u nas wiele rozmaitych postaci, a każda z nich wiedzie prym, bardziej lub mniej kolorowy. I tak na przykład naga agentka biega po mieście, rosły mężczyzna jest w trakcie bójki, pozbawiona nogi dziewczyna jest w trakcie nieprzyjemnego spotkania z ulicznymi dresami, jakaś para wyznaje sobie miłość, inna rzuca w siebie nożami czy talerzami. Kogoś pogonił dzik, ktoś inny potrącił psa, który okazał się być lekarzem w pobliskim szpitalu, szkocka krowa goni lisa, a inni dowiadują się nagle (w sposób teoretyczny lub bardziej cielesny) o mocy Kvapas, zmieniając się niespodziewanie w zwierzę. Jedna młoda kobieta jest także bliżej do rozwiązania zagadki tych przemian niż ktokolwiek inny wcześniej...

Jass: Wygląd Zmiennokształtnych jest dość starodawny. Co za to odpowiada?
Alain Scherbatsky: Staramy się szatę odświeżać co jakiś czas; po stylu zimowym przyszła pora na wiosenny, a już kolejny jest niemal gotowy do użycia. Niemniej racja, szablon może przywodzić takie skojarzenia. Z pewnością wynika to z faktu wieku założycielki, jestem osobą, która na PBFach spędziła długie lata i być może zatrzymała się na szablonach, które utknęły jej w pamięci i do których wraca z czystego sentymentu. Niemniej wśród obecnych użytkowników zmiennokształtnych podobny wygląd „ma to coś”. Poza tym zdaniem userów, obecny szablon dobrze się prezentuje na telefonie, jest przejrzysty i nie rozprasza uwagi masą udziwnień.

Jass: Jakie plany ma forum na przyszłość?
Alain Scherbatsky: Na razie koncentrujemy się głównie na modernizacji rang, pól profilu, żeby były nieco bardziej „ucywilizowane” i jednocześnie oddawały poniekąd fantastyczny świat Kvapas. Pozwoli to na rozwój kwestii sporów pomiędzy ugrupowaniami, lepszego zarządzania nimi, nowe przygody. Z racji na ograniczony czas Administracji, organizacja może się zdawać iść mozolnie, jednak brniemy do przodu, a forum z propozycjami dalszego rozwoju jest często oblegane i żaden temat nie pozostaje bez odpowiedzi. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Użytkowników, jednocześnie zdając sobie sprawę z ograniczeń naszych własnych, jak i platformy wxv.

 

Dziękuję za rozmowę,
Jass

Additional Info

  • Data publikacji: Czwartek, 26 Kwiecień 2018

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

Dodaj komentarz