innoswiat recenzja

Chętni na forum fantasy znajdą się zawsze, ale stworzenie autorskiego świata, który usatysfakcjonowałby miłośników tej tematyki jest niebywale trudnym wyzwaniem. Dlatego PBFów tego typu nie ma zbyt wiele, a kiedy już coś nowego powstanie od razu wzbudza ciekawość. Innoświat rozpoczął swoją przygodę jakiś czas temu oferując użytkownikom rzeczywistość przepełnioną intrygami bogów i ich rywalizacją o liczbę wyznawców. Brzmi interesująco, a jak dokładniej przedstawia się ten fantastyczny twór?

Na początku był chaos. Bogowie nie starali się za bardzo by dopracować świat w najmniejszych szczegółach, za to rozpoczęli między sobą rywalizację o liczbę wyznawców, bo to dzięki nim stawali się silniejsi. Ludzie osiągali postęp, a chaos coraz bardziej się wzmagał. O ich losie decydowało prawo siły i pozycji, a bogowie czerpali rozrywkę z ich poczynań, trudów i porażek. Tak można w skrócie przedstawić fabułę Innoświata. Trochę dla mnie jest zbyt ogólna o tyle, że co prawda przybliża nam sposób funkcjonowania tej rzeczywistości, ale po przeczytaniu tego ja nie do końca wiem jaki cel jest egzystencji pojedynczej jednostki - do czego zmierza fabuła i jak w odniesieniu do niej ustosunkować rolę swojej postaci w tym świecie. O realiach Innoświata dowiemy się z właściwego wątku, w którym przedstawiono zbiór skrótowych, ale potrzebnych informacji opisujących zarówno organizację Filirjonu jak i klimat czy geografię, ale znowu... brakuje pociągnięcia tych zagadnień poprzez bliższe omówienie miasta, poprzez pociągnięcie tematu wiary, bo o ile znajdziemy dalej temat z kanonem bóstw, w którym dość konkretnie scharakteryzowano tych kilku wszechmocnych, to jednak jak wskazuje fabuła ta rywalizacja o wyznawców powinna być ważnym elementem rozgrywki, dlatego warto by ubarwić ją o bardziej baśniowe, bardziej mistyczne zaprezentowanie tej wiary. Przypomina mi się tutaj dość stara gierka komputerowa, nad którą lubiłam spędzać czas - Black&White, w której wcielaliśmy się w rolę boga i walczyliśmy o swoich wyznawców, również rywalizując z innymi bogami. Ten temat naprawdę można świetnie wykorzystać na forum odpowiednio go rozbudowując. Innoświat udostępnia także mapę, aczkolwiek dużo większy byłby z niej pożytek gdyby zawierała odnośniki do poszczególnych miejsc.

Kim możemy być? Oprócz ludźmi, których potraktowano dość po macoszemu, możemy być agresywnymi Bestiami, pięknymi Elae, miłującymi naturę przedstawicielami Małego Ludu czy odrzuconymi przez społeczeństwo Hybrydami. I znowu wkrada się duże uogólnienie. Bo na podstawie tych opisów ja nie wiem czy jako "Bestię" mogę stworzyć tylko zwierzęcopodobną postać, a jeśli tak to czy mam kierować się tylko zwierzętami realnymi, czy w grę wchodzą też mistyczne (np. czy mogę stworzyć takiego humanoidalnego smoka), czy mogę wybrać sobie jakiegokolwiek potworka, byle tylko miał kształt ciała na wzór człowieka, czy liczba bohaterów, którzy wybrali na rasę "Hybrydy" jest jakoś limitowana skoro według fabularnego założenia występują one dość rzadko? Trochę za dużo wkrada się tu niewiadomych. W ramach Organizacji wyszczególnionych na forum działają Bifröst czyli główna linia obrony Filirjonu, Apostaci dążący do całkowitej eliminacji bogów, szerząca oddanie się wierze Inkwizycja, żądne mordu Dzikie Zastępy oraz Dwór skupiający najszlachetniejszych przedstawicieli Elae. Mimo pomysłowego rozplanowania tych grup, znowu potraktowano temat dość ogólnie, ale w tym przypadku można to o tyle usprawiedliwić, że bardziej szczegółową organizację każdej z tych frakcji zawarto w temacie z Rangami. Na najwyższe stanowiska wymagana jest historia w karcie postaci, natomiast nie do końca jestem przekonana do tego czy od razu powinny one trafiać w ręce graczy. W końcu użytkownicy lubią znikać w tajemniczych okolicznościach, a częste przekazywanie naczelnej funkcji z jednej do drugiej postaci nie wygląda zbyt dobrze. Trochę myląco został nazwany temat z artefaktami, bowiem zaglądając do wątku nazwanego "Zbrojownia" spodziewałam się raczej przeczytać o broniach i zbrojach, a nie o magicznych przedmiotach. Tych artefaktów póki co nie ma jednak zbyt wiele, mam nadzieję, że w trakcie gry pojawi się ich więcej. Dość konkretnie, ale również krótko potraktowano spis ziół czy wytworów alchemicznych i zupełnie nie rozumiem dlaczego Bestiariusz (dość bogato i ciekawie przedstawiony) znalazł się w dziale "Biblioteka Kultury". Innoświat posiada także temat ze spisem umiejętności, z których każda posiada krótki, naprowadzający opis.

We wspomnianym dziale "Biblioteka Kultury" znajdziemy też póki co puste tematy odnośnie kultur poszczególnych grup. Wydaje mi się, że zamiast tak rozdrabniać te informacje dobrze by było zebrać je w jednym miejscu - przy okazji opisu poszczególnych ras, żeby nie zmuszać użytkowników chcących poznać pełny opis rasy do przeskakiwania między kilkoma tematami. O ile oczywiście kiedyś te informacje na temat tradycji tych grup zostaną uzupełnione. Trochę też szkoda, że pustką zawiewa temat z geografią i historią, natomiast bardzo porządnie został potraktowany wątek odnośnie lingwistyki i najważniejszych rodów. W tak szczegółowy sposób powinno zostać potraktowanych wiele innych elementów świata tego forum.

Mechanika Innoświata została zebrana w oddzielnym dziale. Na forum występują kości, których zadaniem jest wprowadzić element losowości. W trakcie fabularnych interwencji Mistrzów Gry, wyniki rzut są sprzęgane z modyfikatorami umiejętności postaci, co pozwala realniej wykorzystać zdolności bohatera, aczkolwiek nie jestem fanką kości i do mnie takie rozwiązania niezbyt przemawiają. Magia w Innoświecie jest naturalnym elementem jego rzeczywistości. Aspekt określa sposób w jaki postać korzysta z magii, zaś Heyat to energia, która pozwala na wykorzystanie zdolności magicznych. Zasady stosowania magii zostały przedstawione dość sensownie i co ciekawe punkty Heyat mogą przybierać wartości ujemne co staje się już niebezpieczne dla bohatera. Osobny temat poświęcono na walkę i jej modyfikatory, zaś w oddzielnym wątku zaprezentowano reguły rozwijania umiejętności i to zarówno magicznych jak i niemagicznych. Rozwój umiejętności niemagicznych odbywa się za pomocą punktów rozwoju, natomiast w przypadku magicznych zdolności ważne jest to, że podkreślono iż bohater powinien zaznajamiać się ze swoimi zdolnościami poprzez ich używanie, a także że rozwój następuje poprzez podejmowanie się misji tematycznych związanych z danym Aspektem. Ostatnim elementem mechaniki forum jest wyróżnienie tzw. miejsc oczaszkowanych określających stopień ryzyka w danych lokacjach. Może być to przydatny drogowskaz dla osób, które chcą podjąć się ryzyka określonego rodzaju bądź go uniknąć, ale takie rozwiązanie ma też drugą stronę bowiem zmniejsza realizm rozgrywki. Ostatecznie w realiach anarchii i chaosu trudno zdefiniować pewne miejsca jako mniej niebezpieczne od innych i wykluczyć całkiem pewne rodzaje zagrożeń.

Regulamin Innoświata skonstruowany jest całkiem treściwie, dozwolone jest posiadanie dowolnej ilości multikont, dozwolona jest też bilokacja (a nawet multilokacja biorąc pod uwagę, że misje i eventy nie wliczają się do ilości sesji fabularnych), co być może ma zwiększyć aktywność graczy na forum (póki co efektów nie widać), ale stanowi nadszarpnięcie realizmu gry i o ile w rzeczywistościach nastawionych na normalną, spokojną egzystencję jeszcze jest to do przyjęcia, o tyle trudno zaakceptować takie rozwiązanie na forum fantasy. Wzór karty postaci sporządzono w htmlu, na szczęście jest on dość czytelny, a dodatkowo zawiera pomocne objaśnienie poszczególnych pól. Każdej postaci na start przysługuje aż osiem umiejętności. Jak dla mnie trochę dużo, nawet pomimo faktu, że są w stopniu podstawowym. Ważne, że wymagane jest także podanie słabości bohatera, co pozwoli go uczynić mniej idealnym, a bardziej realnym. Każdy obywatel Filirjonu ma również obowiązek wnieść wniosek o wpis do Kronik miasta, a brak wpisu może mieć w przyszłości swoje konsekwencje fabularne. Same karty postaci są w większości staranne, chociaż ograniczanie poszczególnych pól suwakami utrudnia czytanie całego tekstu. Dodatkowo na forum są także działy, w których można zawrzeć relacje oraz dobytek naszych podopiecznych.

Co zatem dzieje się na Innoświecie? Trochę się dzieje i z pewnością nie można odmówić prowadzonym sesjom klimatyczności, chociaż póki co akcje nie są jeszcze zbyt porywające. Nie brakuje wątków z tradycyjnym wspólnym popijaniem trunków, poszukiwania kompanów na wyprawy czy scysji w karczmach. Wtrącenia MG mają charakter bądź tak drobny jak spotkanie wilka bądź nieco bardziej daleko idący jak dyskusja z jedną z bogiń. Odbył się już nawet festiwal podczas którego bohaterowie wykonywali dodatkowe zadania, ale miały one charakter raczej symboliczny. Co prawda toczy się misja związana z zabójstwem jednego z Elae, lecz wyraźnie brakuje mocniejszych akcentów fabularnych, które niejako wymusiłyby większą dynamikę akcji. Po świecie ogarniętym chaosem i anarchią, w którym zderzają się odmienne rasy i organizacje oczekuje się jednak, żeby te akcje mocniej odzwierciedlały tą barwną, ale i niebezpieczną rzeczywistość. Posty graczy są przeważnie długie i staranne, chociaż trafiają się i nieco skromniejsze odpisy, zaś lokacje wyposażone są w przeciętny opis oraz grafikę. Ostatnio fabuła na Innoświecie zaczęła nieco zwalniać, ale mam nadzieję, że to tylko chwilowy przestój. Na forum można prowadzić również retrospekcje, we właściwym dziale można się upominać o ingerencje Mistrza Gry, natomiast zagadką są dla mnie informatory. Niby wypełnienie ich czyli wyrażenie bądź nie wyrażenie zgody na określone obrażenia nie chroni postaci przed konsekwencjami jej decyzji, ale w takim razie... po co są? Trochę w takiej sytuacji ich obecność nie ma sensu, już lepiej byłoby po prostu dorzucić w karcie postaci dodatkowe pole z ewentualnymi uwagami do Mistrza Gry czy wizją rozwoju swojej postaci jeśli administracja chce by gracz mógł kierować jakieś zalecenia do MG.

Wygląd Innoświata na pewno przyciąga oko i pierwsze wrażenie jest raczej pozytywne. Kolorystyka jest dopasowana - utrzymana w odcieniach brązu i bordowego, zaś zarówno w przypadku grafiki w nagłówku jak i obrazków poszczególnych kategorii są one klimatyczne, utrzymane w fantastycznej konwencji. Tabelka ogłoszenia prezentuje zbiór najważniejszych informacji, zaś każdy dział jest podzielony na schludnie ułożone komórki i nawet czcionka dobrana została pod klimat forum. Im jednak dłużej przyglądam się Innoświatowi, tym bardziej widać w jego prezentacji pewne niedociągnięcia. Przede wszystkim jedna z komórek w działach została przeznaczona na subfora, natomiast działy z subforami są raczej w mniejszości, w wyniku czego większość tych komórek została pusta. Podobnie jak pusta jest jedna z komórek w tabelce ogłoszenia. Świadczy to o nie najlepszym rozplanowaniu przestrzennym forum, bo puste miejsce to miejsce niewykorzystane, a więc zbędne. Ponadto tabelka z bannerami na dole strony jest zdecydowanie za duża. Nie wszystkim też może się podobać mieszanie na forum avatarów zarówno fantastycznych jak i mangowych, ale to już kwestia dość sporna. Co więcej, bardzo dobrze, że pola profilu znajdują się pod avatarem, co gwarantuje szybki dostęp do podręcznych informacji o bohaterze, ale należało by jednak pomyśleć o trochę innym rozplanowaniu przestrzennym tych pól albo ich jakimś ograniczeniu, bo strasznie wydłużają one profil.

Innoświat to twór oferujący ciekawy, ale wciąż jeszcze za mało dopracowany świat. Trudno określić w jakim kierunku ten PBF ma szansę się rozwinąć, chociaż nie można mu odmówić potencjału. Jest tu i pomysł na interesującą rzeczywistość, są zadatki na wciągającą fabułę, a i wygląd nie odstrasza, natomiast jeszcze wiele elementów można by ulepszyć tak aby ten fantastyczny zakątek mógł rozwinąć skrzydła.

 

Jass

Additional Info

  • Data publikacji: Wtorek, 01 Maj 2018

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz