powrot krolestwo zwierzat

Jednym z popularniejszych zwierzęcych motywów na forach są wilki, ale nie tylko one przewijają się jako główni bohaterowie tego typu PBFów. Trafiają się i psy, koty, gryfy, smoki czy inne stworzenia. Kiedyś na forach zwierzęcych było dużo więcej graczy i nie jeden twór przyciągał miłośników takich rozgrywek w swoje progi. Chciałam więc wrócić do kilku PBFów, które jeszcze zaledwie kilka lat temu istniały na naszej scenie i oferowały zabawę w zwierzęcym świecie.

Wild Land

Wild Land to forum, o którym nie wspomnieć nie można, chociaż wspominać jest trudno, bo obecnie jest zamknięte i pozostało o nim niewiele informacji. Z tego co pamiętam był to twór dość rozbudowany, który utrzymywał się bodajże przez parę lat. Było to forum umożliwiające wcielenie się w kilka gatunków zwierząt, takich jak wilki, psy, domowe mruczki czy drapieżne, dzikie koty. Miejscem akcji były Północne Góry Kłów Tygrysa, Zachodnie Lasy Wilczego Skowytu, Wschodnia Woda Dzikich Oczu i Południowe Ziemie Psiej Wolności, a wszystkie te tereny miały przydzielone swoje stada z konkretnego gatunku. Grupy z kolei dzielono na Stada z Północy, Stada z Zachodu, Stada ze Wschodu i Stada z Południa oraz dodatkowe grupy specjalne. Wild Land skonstruowano z pomysłem, wyszczególniono rasy i odmiany, funkcjonowało doświadczenie i umiejętności, obowiązywały rangi, można było zakładać własne stada, prowadzono eventy, a nawet istniała forumowa gazetka. PBF miał całkiem ładnie przygotowaną szatę graficzną, która chociaż była prosta, to dość przyjemna dla oka. Niestety, pod obecnym adresem nie zastaniemy już nic.

Deireadh

Dawno temu pewien wilk zjednoczył zwaśnione watahy i stworzył Cesarstwo Deireadh. Obecnie jednak nie dzieje się dobrze. Regentka nakazała wojskom zaatakować sąsiednie królestwo, Captivity. Podbój przyniósł ze sobą nowych niewolników. Arystokracja niestety pozostaje niezadowolona powstaniem nowych rodów szlacheckich, zaś kłopotem są jeszcze czarownice, które odgrodziły Cesarstwo od Captivity magiczną barierą. Tak przedstawiała się fabuła wilczego forum. A przynajmniej w teorii wilczego. Funkcjonowały tutaj stany społeczne takie jak szlachta, zwykli obywatele oraz niewolnicy, zaś grupom tym przypisano szereg rang. Postać definiowały konkretne umiejętności, wyróżniono kilka statusów majątkowych, wypisano choroby, całkiem przystępnie skonstruowano zielnik i tak jak w przypadku innych PBFów zwierzęcych, omówiono też kwestię polowań. Forum posiadało także opisy charakteryzujące wiarę, siły zbrojne, historię czyli wszystko było dość sensownie skonstruowane.

Natomiast, co ciekawe, tutejsze wilki funkcjonowały... jak ludzie. Mogły poruszać się na dwóch łapach, miały chwytne pazury, nosiły ubrania i właśnie to nadawało Deireadh specyficzny klimat. Bo niby wilki, ale z zachowania tych dumnych drapieżników zostawiono niewiele, uczławiaczając ich maksymalnie. Przez to dość dziwnie czytało się fabułę, gdy takiego zwierzaka mamy na avatarze, a je on z talerza, używa klucza albo pije kawę. Wydarzenia skupiały się na dworskim życiu bohaterów, widać było podziały społeczne, pojawiała się kwestia niewolnictwa, a grę ubarwiały lekko fantastyczne akcenty. Odbywały się drobne eventy, posty zaś pisano od krótszych po nieco dłuższe.

Wygląd forum nawet dziś prezentuje się dość schludnie. Utrzymany jest w szarościach z tłem zachodzącym czerwienią, a pod obrazkami w działach fabularnych znajdziemy opisy poszczególnych miejsc. Używano głównie zdjęć wilków, chociaż trafiały się także i rysunki, a pola profilu starannie ułożono pod avatarem. Deireadh rozpoczęło działalność na początku września 2015r., a zakończyło ją na początku listopada 2016r.

Wolvex

Nie wiadomo jak wilki posiadły umiejętność władzy nad żywiołami. Czarny Kieł, który objął władzę odkrył, że każdy wilk nosi w sobie jeden z żywiołów. Kraina zyskała swoją magiczną aurę, zaś jej przywódca stworzył Kręgi Mocy, dzięki którym drapieżniki mogły uwolnić swoje zdolności. Na łożu śmierci Czarny Kieł każdemu żywiołowi wyznaczył władcę. W tak powstałych klanach z czasem obudziła się chęć rywalizacji. Tak przedstawia się geneza tego świata. I właśnie w oparciu o te podziały na forum funkcjonowały watahy wody, natury, powietrza, ognia i mroku. Rangi jakie występowały na tym PBFie to nie tylko znane wszystkim bywalcom forów zwierzęcych samiec i samica alfa czy medycy, ale szeroko też rozpisano rangi charakterystyczne dla poszczególnych watah. Do zmiany przynależności służyły tzw. Kręgi Mocy. Walutą tutejszego świata był Rubin, zaś sposobem zarabiania były porwania czy też szukanie składników. Statystykami jakie tu obowiązywały były punkty życia, punkty siły oraz moc. Dość ciekawie opisano różnorodne składniki, których mógł poszukiwać nasz czworonożny bohater oraz magiczne artefakty, które można było kupować.

Zdziwił mnie dość długi regulamin, w którym opisano zasady funkcjonowania wielu elementów tego świata, włącznie z regułami zakładania rodziny, prawami dotyczącymi posługiwania się mocą, wykonywania ataków czy leczenia. Zapisów dokonywało się standardowo w odpowiednim wątku przeznaczonym dla danej grupy. Chociaż na fabule pojawiały się fantastyczne elementy czy fantastyczne stworzenia to akcja głównie skupiała się na poznawaniu się postaci, wspólnych zabawach czy opiece nad młodymi. Lokacje zawierały obrazek i stosowny opis, zaś posty pisano krótkie bądź średnie.

Prezentacja forum jest raczej skromna i chociaż prosta to zupełnie niepotrzebne są te gify obrazujące kategorie działu. Avatary najczęściej były rysunkowe, czasem tylko trafiały się zdjęcia wilków, natomiast pola profilu w sposób prosty ułożono pod avatarem. Wolvex wystartowało w połowie kwietnia 2014r, zaś wypaliło się prawdopodobnie gdzieś na początku 2017r.

Wilki94

Wilki, smoki i gryfy żyły w pokoju do momentu aż ich krainę odwiedziło kilka istot z zewnątrz. Jedno z nich założyło Watahę Nocy, drugie z nich siłą zmusiło słabszych do niewolnictwa, trzeci wilk chciał przywrócić ład i harmonię, więc wyruszył na wojnę. Przywódca Wietrznego Stada został schwytany i pokonany, zaś ostatnia z tych tajemniczych istot założyła Watahę Wody zaprowadzając samotników na wyspę obok krainy. Losy Gryfów i Smoków również się rozdzieliły, a dzieje krainy toczą się dalej. Tak przedstawia się główna oś fabularna Wilków94. Forum wyposażono w spis umiejętności, które posiadają postacie, omówiono także poszczególne rasy smoków. Opisy watah mogliśmy znaleźć w konkretnych działach fabularnych przypisanych tym watahom i tak oto mieliśmy Watahę Nocy, do której przynależały wilki z ponurą przeszłością, żywiołową Watahę Ognia, spokojną Watahę Wiatru oraz optymistyczną Watahę Wody. Wskazano specjalne rangi tych watah oraz nastawienie do innych grup. Osobną frakcją było Grono Gryfów zrzeszające te rzadkie istoty. Walutą Wilków94 były Kości, zaś bohater po śmierci mógł powrócić do świata żywych w formie zombie. Szeroko rozpisano podział rang wraz z bonusami z nich wynikającymi oraz podział atrybutów naszych milusińskich.

Na forum można było czarować, a w kwestii magii wspomagały nasze postacie wątki dotyczące specjalizacji, poziomów oraz zaklęć. Większość lokacji posiadała opis, zaś lokale usługowe nawet cenniki. Chociaż bohaterami były zwierzaki, odbywały się i polowania i nauki polowań, to całość rozgrywki utrzymana była w stylu furry/anthro. Fabuła polegała nie tylko na wzajemnym poznawaniu się postaci i rozwijaniu relacji, ale także na walkach, wykorzystaniu technologii, odbywały się wyprawy, zaś zwierzaki przemykały tuz obok ludzi. Nie brakowało też elementów fantastycznych, zaś posty były różnorodne – od krótszych do dłuższych.

Wilki94 posiadały dość przeciętną szatę graficzną, nie było to nic co przykuwało oko. Poszczególne działy fabularne wyposażono w odpowiednie grafiki, zaś większość avatarów miała charakter rysunkowy. Forum w drugiej połowie maja 2014r, przeniosło się z adresu wilki94.fora.pl na hosting forumpolish, zaś wymarło na jesieni 2016r

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (8)

Dodaj komentarz