wesole jest zycie staruszka

Coraz mniej powstaje nowych forów, a te które się otwierają z coraz większym trudem są w stanie przetrwać nawet kilka miesięcy i to bez względu na tematykę. Nasze PBFowe społeczeństwo się starzeje i to nie tylko jeśli chodzi o wiek użytkowników. Na naszym podwórku nie brakuje tworów kilku czy kilkunastoletnich. Ten tekst będzie przeglądem takich forów. Wzięłam tu pod uwagę PBFy, które są w bazie VL na portalu oraz mają co najmniej pięć lat. I wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo.

Galaxy to świat Gwiezdnych Wojen, którego początek datowany jest na 2006 r., a pierwszym adresem forum był ten na darmowym hostingu: http://www.hyperspacewar.mojeforum.net. Osadzona w tym samym uniwersum Mgławica Mocy została założona w 2008 r. przez Gyar-Than Hadyyka oraz Dagosa Bardoka pod nazwą Akademia Jedi. Nieco młodsza jest Cytadela umieszczona w realiach znanych nam z serii gier Mass Effect. Najstarsze posty, do których się tam dokopałam pochodzą z 2012 r., chociaż z wprowadzenia do gry wynika, że forum wystartowało z wydarzeniami, jakie miały miejsce po zakończeniu ataku znanego z pierwszej części gry, czyli rok wcześniej. Nie trudno domyślić się z jakimi realiami związane jest The Avengers PBF. Forum to wystartowało w połowie 2012 r., tuż po zakończeniu serii filmów fazy pierwszej, czyli po The Avengers. Forum osadzone w klimatach Marvela z X-Men, Avengers, Spidermanem i Strażnikami Galaktyki, czyli X-Men RPG powstało z kolei w lipcu 2007 r.

Wehikuł Czasu powstał w marcu 2008 r. na nieistniejącym już hostingu mojeforum.net. Dziś to historyczne forum jest nie tylko na innym adresie, ale także oferuje grę w czasach Edwardiańskiego Londynu, podczas gdy początki skupiały się na czasach wiktoriańskich. Tree Hill znane też jako RPG Seriale działa od 2007 r. Wcześniej na mojeforum.net, a od 2009 r. na obecnym adresie, zaś Hello Boston powstało w grudniu 2012 r. i chociaż ma dużo mniej graczy, wciąż oferuje im miejsce do rozgrywki. 31 marca 2018 r. Ylo (obecnie Yellowlair Oats) obchodziło swoje siódme urodziny. Chociaż kiedyś było to forum krzyżujące tematykę miasteczkową i zwierzęcą, dziś już coraz bardziej skłania się ku tej pierwszej.

Borysada rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2009r, jeszcze na innym adresie, a obecnie trwa 11 edycja oferująca sesje strategiczną w klimacie starożytnym. Historia Imperiusa zaś sięga ponad osiem lat wstecz, aczkolwiek trudno mi znaleźć na forum potwierdzenie tego w postaci postów.

Wolv RPG jest zapewne jednym z najdłużej istniejących forów ogólnie, bo istnieje od 2005/2006 roku. Świat tego forum to świat fantasy całkiem zdominowany przez wilki. Wojownicy, czyli kocie forum zainspirowane książką Erin Hunter o tytule takim jak nazwa PBFa liczą sobie ponad 11 lat, chociaż na obecnym serwerze nieco mniej. Orchard Stable, na którym możemy się wcielać w rolę jeźdźca, konia lub dowolnego zwierzęcia na obecnym adresie istnieje od 23 stycznia 2013 r., bo to wówczas przeniosło się z Agromer Stable. Król Lew PBF to forum, którego obecna fabuła dzieje się długo po zakończeniu filmu Król Lew II: Czas Simby, a powstało ono 3 czerwca 2006 roku pod adresem http://krollew.mojeforum.net/. Początki Smoków Wolnych Stad z kolei sięgają 2006 r. Jak sama nazwa wskazuje świat ten skupia się na potężnych mistycznych gadach i ich życiu stadnym.

Start fabuły Bleach OtherWorld czyli gry PBF osadzonej w uniwersum popularnej mangi stworzonej przez Kubo Tite datuje się na kwiecień 2012 r. Bleach.iowoi oparte na tym samym świecie w obecnym kształcie funkcjonuje już bodajże od 2008 roku. Z kolei Fairy Tail Path Magician opierające się na mandze z gatunku shonen autorstwa Hiro Mashimy zaczęło działać w sierpniu 2012 r. Niedawno swoje piąte urodziny obchodziło Black Butler nawiązujące do mangi Kuroshitsuji autorstwa Yany Toboso. Długą historię ma także Pokemon Crystal, na którym możemy wcielić się w rolę w trenera lub koordynatora pokemonów. Forum powstało 23 marca 2011r., pierwszą domeną był pun, drugą aaf, a trzecią jun. Tenchi czyli świat stworzony z połączenia dziesiątek różnych mang i anime jak wynika z daty pierwszych postów swój początek miał w pierwszej połowie 2009 r. Ninja Gaiden pochodzi gdzieś z okolic 2009 bądź 2010 r. Na pograniczu pięciu lat istnienia jest osadzone również w realiach Naruto Shinobi no Mono. Historia Dragon Ball NG sięga zaś prawdopodobnie początków 2010 r., chociaż obecna wersja istnieje od 2012 r.

Wizard's World to forum stworzone w 2005 r. Rozgrywka w pierwszych miesiącach osadzona była w Hogwarcie za czasów Harrego Pottera, ale obecnie akcja toczy się w 2045 r. Czarodzieje z kolei istnieją w sieci od października 2009 r. Aktualnie na forum trwa rok szkolnym 2017/2018 czyli mamy czasy nam współczesne. Hogwart Dream zaczęło działać w maju 2010 r. na hostingu mojeforum.net. Swoją przygodę rozpoczęło fabułą z V tomu przygód czarodzieja z blizną, a obecnie akcja rozgrywa się prawie dwa lata po słynnej Bitwie o Hogwart. Herbia w swojej początkowej formie, jeszcze na innym serwerze, powstała w 2008 roku, a w 2012 r. ujrzała światło dzienne w nowej formie. Spectrofobia powstała pod koniec 2010 r. Chociaż pierwotnie była osadzona na hostingu mojeforum.net, musiała go opuścić przed jego upadkiem i przeniosła się na cba. Natomiast Marant, czyli forum fantasy, na którym można spotkać aż 19 ras istnieje od 2008 r. Everold powstał gdzieś pod koniec roku 2007, bądź początkiem 2008. Istniał pod adresem everold.feen.pl wraz z chwilowym przeskokiem na everold.pun.pl. To forum dark fantasy na obecnym adresie jest od końca zeszłego roku.

Łącznie forów co najmniej pięcioletnich jest 32. Biorąc pod uwagę, że wszystkich forów znajdujących się w bazie VL na portalu jest 78, daje to aż 41% wszystkich PBFów! To jest naprawdę spora liczba. Z tego forów około 10 letnich (rocznikowo 10 letnich i starszych, nie w każdym przypadku udało mi się ustalić datę miesięczną startu forum, przy czym niektóre fora działały z przerwami, o czym też warto pamiętać) jest 14, co daje prawie 18% z całej puli forów zamieszczonych w bazie VL na portalu.

PBFy "stare" często są spychane na bok przez użytkowników poszukujących rozgrywki w danym klimacie. Zupełnie niesłusznie, bo skoro przetrwały tyle czasu to znak, że wciąż coś tam się dzieje, wciąż można znaleźć tam kompanów do gry i wspólnie się bawić, a ponadto administracja nie porzuca swojego tworu gdy tylko licznik odwiedzających pokazuje nieco mniejszą liczbę zarejestrowanych użytkowników. Jak pokazuje również ten przegląd, PBFów dojrzałych jest całkiem dużo i te najbardziej zadbane miejsca po prostu starzeją się razem z nami.

 

Jass

Komentarze (17)

 • Niby fakt, że tak wiele starych forów wciąż funkcjonuje, może wydawać się budujący, ale sam artykuł napawa mnie smutkiem. Widzę tutaj zmarnowany potencjał na naprawdę ciekawe podsumowanie PBF-ów o różnej tematyce. A co mamy? Mamy średnio dwa zdania na każdy tytuł, z czego wiemy tylko, kiedy powstał, jak się nazywa i czy wcześniej działał na innym serwerze. Wyjątków od tej reguły jest bardzo mało, więc wygląda to raczej tak, jakby ktoś nie doszukiwał się niczego ponad to, a nie po prostu w paru przypadkach trafił na niewiedzę obecnie aktywnej administracji. Brakuje takich informacji jak większe zmiany na forum, jak na przykład stworzenie całkiem nowego settingu (jest co najmniej jeden taki przypadek) lub znaczna rozbudowa. Albo informacji o niezmiennym, poza kosmetycznymi poprawkami, stanie forum (znowu, tutaj też kojarzę co najmniej jeden przypadek). Dzięki temu można by wysnuć umotywowaną przykładami refleksję na temat tego, czy lepiej pielęgnować pierwotny system, czy też bardzo zmieniać, aby dostosowywać się do zainteresowania. Albo też refleksję na zupełnie inny temat, w zależności od tego, o jakie wiadomości by się wzbogaciło tekst. Wiem, że poszukanie większej ilości informacji o tak wielu forach byłoby czasochłonne, ale czy nie lepiej włożyć wysiłku, by stworzyć coś bardziej konkretnego?

 • Witaj Airless!
  Zapraszam Cie do Bazy PBFów na portalu, na której znajdziesz bardziej rozbudowane informacje o forach oraz do śledzenia newsów, gdzie zamieszczamy poszukiwane przez Ciebie informacje o większych zmianach na forach. Ten tekst miał być tylko przeglądem PBFów "starych" bez wgłębiania się szczegóły ich rozwoju, bo te szczegóły możesz śledzić właśnie chociażby poprzez newsy ukazujące się na portalu.
  Pozdrawiam!

 • Zabawne, jak niektóre fora zostały opisane, a przy niektórych próbuje się ograniczyć potencjał.

  The Avengers PBF zajmuje się szeroko pojętym Marvelem, łącząc go z bardzo rozbudowanymi pomysłami MG oraz graczy, co tworzy bardzo rozbudowaną otoczkę dla gry OC. Zaczynając od Avengersów, przez F4, Strażników Galaktyki, Young Avengers, Runaways, X-Factor, X-Men - w tym New X-Men oraz inne podgrupy. Swoje miejsce mają również SHIELD oraz grupa OC - CORE. No i nie można zapomnieć o zreformowanym AIM czy walczącym o swoje miejsce Thunderbolts. A do tego całe gromy niezrzeszonych bohaterów. Więc Marvel + oryginalny pomysły użytkowników.

  Na resztę uwagę zwraca Airless. Jaki jest cel tego artykułu? Paczcie, oto fora internetowe, które nadal istnieją? No tak. A co się na nich zmieniło od początku? Jak było kiedyś, a jak jest teraz? Ten artykuł aż prosi o to, by pokazać doświadczenie oraz rozbudowane systemy. Nie pustkę "oto forum, fajne?".

 • Odpowiedź znajduje się już we wstępie:

  Na naszym podwórku nie brakuje tworów kilku czy kilkunastoletnich. Ten tekst będzie przeglądem takich forów.

  Tekst miał być przeglądem tego typu forów. Są fora, na których od początku zmieniło się bardzo wiele, a są fora, które w niezmienionym stanie istnieją te kilka lat... i pomimo tego, że de facto nie doświadczają rozwoju technicznego czy nie dokonuje się na nich żadnych zmian systemowych trzymają się nadal. Podkreślę jeszcze raz to miał być tylko przegląd forów istniejących te co najmniej 5 lat, które są w bazie. Opisów tych PBFów można szukać w bazie, a o zmianach staramy się pisać w Vision News. Rozumiem, że fora istniejące te co najmniej kilka lat mogą się czuć pokrzywdzone, że bogato nie rozpisano ich historii, zmian technicznych, systemowych, fabularnych... ale po prostu nie taki był cel tego artykułu. Celem tego tekstu był tylko przegląd tych forów, bardziej szczegółowe informacje o nich można znaleźć w innych miejscach.

 • Tak, tylko w tym przeglądzie niektóre fora dostały opis "rozbudowany", a inne zostały ograniczone. I ustawione to zostało w bardzo schematyczny sposób odbioru. Więc tu nie chodzi o "pokrzywdzenie". Zwracajcie na takie rzeczy uwagę, jak piszecie artykuły.

 • Nie sposób się nie zgodzić z przedmówcami. Osobiście gratuluję tym forom tak długiego istnienia, ale sama zadaję sobie pytanie "co się tam ostatnio działo?".
  To bardzo ważna kwestia, szczególnie, że ten przegląd długoletnich forów powinien też zachęcać potencjalnego gracza czym więcej niż informacją, że te fora żyją. Przy tak długiej żywotności forów zmiany są konieczne, tak jak rozwój techniczny, fabularny i tym podobne. Inaczej te fora pod wieloma względami stoją w miejscu i czasie, w którym powstały. Choć to tylko moje zdanie.
  Od dwóch ostatnich artykułów na tym portalu zauważam fakt, że pisane artykuły mają praktycznie zerową przydatność do użycia, niewiele wnoszący przegląd forów i nic nie wnoszący artykuł o remontach i reaktywacjach forów. Coś, co znają wszyscy grający na forach i prowadzący te, które upadły. Brak lepszych artykułów poruszające bardziej potrzebne zagadnienia adminowania, prowadzenia sesji czy pisanych ich scenariuszy.

 • Hmm... pokuszę się o ostatnie podkreślenie, że to tylko przegląd, bo widzę, że ten fakt (pomimo, że kilka razy podkreślany przeze mnie) cały czas gdzieś ucieka. Jeśli interesują Cie szczegółowe zmiany na danym forum, zachęcam do lektury newsów.
  A co do "przydatności" artykułów - nie piszę artykułów pod kątem "jakiejś" użyteczności. Czasem to po prostu są zaobserwowane zjawiska, podsumowania funkcjonowania pewnych elementów PBFów - tak jak piszesz, coś co wszyscy znają, kojarzą - ja to po prostu zbieram i opisuje.

 • Bo to tak nie działa, że rzucisz hasłem "to tylko przegląd" i wszystko jest okej. Można zapomnieć o jakichś zasadach czy moralności.

 • Mnie się za to wydaje, że PBFy mają się całkiem nieźle i jakoś nie przepadam za tym dramatyzowaniem pod tytułem: "PBFy znikną z sieci". Przepisem na sukces jest duże zaangażowanie, popytna tematyka, ciągły rozwój i nadążanie za trendami. Zobaczcie, że kiedy pierwsze PBFy powstawały, to odsetek ludzi w Internecie był znacznie niższy. Dzisiaj prawie nie ma osoby, która by nie siedziała w Internecie, nie licząc osób w słuszniejszym wieku. Z tego ogromu Internautów można wyciągnąć świeżą krew, jeśli PBF przedstawi się atrakcyjnie i nowocześnie.

 • Gość (Kaligula)

  Odnośnik bezpośredni

  Nowi gracze nie są wstanie grać na starych fora, bo to kółka wzajemnej adoracji, utrwardzane latami. Grają tam sami znajomi, ciężko jest się wkupić w takie grupy, chyba że można grać z osobą poznaną na innym forum. Poza tym kto o zdrowym umyśle jest wstanie prowadzić tyle lat PBF-a? Im szybciej to spadnie z rowerka tym lepiej dla obecnych graczy.

 • Nie zgodzę się. Ale nim dalej brnie się w Twój komentarz...

 • Zazdrość cię zżera czy jak?

 • Ja tam klaszczę.
  Administratorom forów, że tak długo wytrzymali (jestem waszym fanem z pierwszego rzędu). I osobie, która napisała artykuł — bo to tylko przegląd, więc nie ma sensu poświęcać każdemu forum dziesięciolinijkowego akapitu o fabule (większość z nas posiada palce i może sobie kliknąć w „bazę danych”, to nie zadaje obrażeń, sprawdzałem). Artykuł byłby ZA DŁUGI, bo to nie kwestia opisu trzech pozycji. I sądzę, że niewielu dotarłoby do ostatnich dziaduszków. To dopiero byłoby nie fair.

  Poza tym człowieka dosłownie boli jak słyszy, że coś, co istnieje kilka lat, powinno paść. Nie, nie powinno. To nie zawsze kółeczka wzajemnej adoracji (zresztą, co to w ogóle za tekst? Obarcza się nim też ludzi, którzy się po prostu dobrze ze sobą dogadują, co nie znaczy, że nie wpuściliby między siebie świeżej krwi). Strzelam, że każdy byłby w stanie wdrożyć się gdziekolwiek, gdyby miał trochę więcej samozaparcia i trochę mniej uprzedzeń.

  To admini forów padających po kilku miesiącach powinni się zastanowić czy ich powołaniem jest tworzenie fundamentów dla graczy. Powtarzam: GRACZY. Nie poszukiwaczy. Jak chcesz grać na forum — jesteś graczem. Jak chcesz znaleźć forum, doświadczyć jego upadku, a potem wyruszyć na poszukiwania kolejnego miejsca — to jesteś poszukiwaczem. Albo hakerem. Lub innym psujem.

  Tak czy inaczej, czapki z głów, ukłon czołem po samą podłogę. Już wam zamówiłem balkoniki, więc kulajcie się z tymi forami jak najdłużej. Skoro ludzie wciąż grają to znak, że warto.

 • Gość (Marshall)

  Odnośnik bezpośredni

  Słyszałem, że Pokemon Crystal ma przenieść się na nową domenę. Ciekawe jaką teraz wybierze Daisy7. :D :D :D :D

 • Gość (Ruckus)

  Odnośnik bezpośredni

  Dragon Ball NG powstał już w 2007 roku. :) Tak nawiasem.

 • 2007? Ja byłam na forum od marca 2010, a pierwsze posty były chyba z września 2009. Pierwszy użytkownik był zarejestrowany jakoś marzec/kwiecień. No chyba, że jeszcze była wersja jakaś przed 2009 :D ??

 • Jest jeszcze takie niszowe forum LeviathanRPG.pl, nie wiem, czy słyszeliście; działa od lutego 2011.

Dodaj komentarz