nemea lwia recenzja

Król Lew to tego typu animacja, której popularność nigdy się nie kończy. Nic zatem dziwnego, że pośród zwierzęcych forów pojawiają się i takie, które odnoszą się do tej produkcji Disneya. Takim właśnie tworem jest Nemea, jeszcze jakiś czas temu istniejąca jako Ardhi na forumpolish.

Nemea nie ma opisu fabuły jako takiego nie licząc wpisów w kronice, a poszczególne informacje związane ze światem są porozdzielane na kilka subforów w taki sposób, ze trudno znaleźć interesujące elementy. Podział ten jest niestety dość nieintuicyjny , bo właściwie "Fabuła" zawiera wyłącznie odniesienie do Zielarstwa i Rzemiosła, opis Lwów jest traktowany jako ciekawostka, a większość części świata przedstawionego wrzucono do "Mechaniki". Z jednej strony to dobrze, że postarano się chociaż minimalnie przybliżyć specyfikę lwów, ale fakt, że dużo solidniej potraktowano charakterystykę krokuty cętkowanej (hieny), na forum, którego de facto głównymi bohaterami są lwy świadczy o dużej, niepoprawnej dysproporcji. Na PBFie znajdziemy też grafikę porównującą wielkości zwierząt afrykańskich, co może być przydatnym fabularnie dodatkiem. Nemea oferuje obecnie dwa stada: entuzjastyczny i harmonijny Złoty Brzask oraz stawiający na piedestale siłę Krwawy Zmierzch. Obie te grupy potraktowano dość solidnie wyróżniając ich historie, hierarchię, wartości, rangi oraz dodatkowe elementy.

Krótko scharakteryzowano zaś trzy profesje specjalne na forum takie jak Rzemieślnicy, Medycy i Szamani. Można by jednak bardziej ciekawie przedstawić te funkcje. Nieco lepiej rozpisano temat dotyczący rozwoju postaci. Cykl życia obejmuje takie etapy jak Młody, Wyrostek, Młodzieniec, Dorosły i Dojrzały. Ważne jest, że starzenie postaci odbywa się w czasie realnym. Krótko opisano kwestię ciąży, za to zupełnie nie rozumiem czemu temat śmierci postaci potraktowano w osobnym wątku, biorąc pod uwagę, że podkreślono jedynie, że postacie są śmiertelne i trzeba mieć ten fakt na uwadze. Nemea przewiduje trzy główne statystyki: Siła, Zręczność i Percepcja, zaś ich punktowanie odbywa się przez "zapełnianie kropek". Rozsądnym rozwiązaniem jest to, że postać może nie tylko się rozwijać poprzez fabularny postęp, ale także można tracić "kropki" w skutek pewnych zdarzeń jak chociażby kalectwo. Co więcej, realna wartość tych atrybutów różni się w zależności od gatunku, ale tutaj przydałaby się jakaś tabela grupująca poszczególne gatunki tak by wyraźniej podkreślić przewagę konkretnych zwierząt, bo obecne uproszczenie tej kwestii nie przedstawia się zbyt klarownie i może powodować niedomówienia. W walkach obowiązuje system turowy, a pomocniczo stosuje się także kości. na PBFie zwięźle opisano zasady leczenia i sposób ten zależy od pozostałego przy bohaterze procentu życia. Im mniejszy poziom życia tym bardziej profesjonalna pomoc jest wymagana aby postać doszła do siebie. Na Nemei walutą są diamenty. Diamenty zdobywa się jak rozumiem zarówno w fabularny jak i niefabularny sposób i szczególnie ten drugi jest jednak dyskusyjny, bo otrzymujemy fabularną zapłatę za choćby napisanie opowiadania czyli czynność nie związaną z dokonaniami bohatera. Na forum postacie mogą posiadać towarzysza, uwzględnia się także udział NPCów w grze, jednak szkoda, że takie najważniejsze postacie poboczne nie zostały gdzieś wypisane. Na pewno pozwoliłoby to bardziej urozmaicić rozgrywkę, a gracze mieliby większą orientację na fabule. Krótko też rozpisano zasady tworzenia barwinków, którymi można kolorować naszych milusińskich. Nemea uwzględnia możliwość fabularnego tworzenia przedmiotów przez postacie z rangą rzemieślnika. Skromnie wymieniono co może tworzyć taki rzemieślnik oraz jakie surowce są mu do tego potrzebne, aczkolwiek tutaj jednak znowu trochę brakuje uszczegółowienia. Zostało to jednak potraktowane po prostu po macoszemu jak na tak ciekawy temat. Spis ziół leczniczych, szkodliwych roślin, narkotyków i rzadkich okazów także jest dość skromny i właściwie niepotrzebnie te elementy zostały rozbite na kilka tematów, dużo wygodniej korzystałoby się z tej wiedzy gdyby została zebrana w jednym wątku. Co ważne na ziołach zna się tylko stadny medyk lub znachor. Na szczęście nieco lepiej potraktowano temat z Alchemią, bo tutaj porządniej już opisano różne mikstury i środki.

Na forum chyba nie ma regulaminu. Przepatrzyłam cały PBF i jedyne co znalazłam to krótki spis zasad przy rejestracji. Nie wiem czy jest to "właściwy" regulamin, ale jeśli tak to jego umiejscowienie jest fatalne. Kojarzy się bowiem z tekstem często akceptowanym na forach przy rejestracji niemal z automatu, bez żadnego czytania, a na dodatek jego ulokowanie w takim miejscu uniemożliwia właściwie zapoznanie się z regułami tutaj panującymi potencjalnemu użytkownikowi, który chciałby znać zasady forum przed kliknięciem "Zarejestruj". W bardziej technicznych działach znajdziemy Cennik sklepowy oraz ladę sklepową z artykułami zielarskimi. Znowu jest to niepotrzebne rozbicie na dwa tematy tego co można wygodnie złączyć w jednym. Podobnie skonstruowany jest warsztat rzemieślniczy z tym samym niewygodnym rozbiciem. Za comiesięczną opłatą w diamentach jest możliwość zabezpieczenia swojego cennego dobytku w Banku, co jest z kolei bardzo ciekawym i sensownie skonstruowanym rozwiązaniem. Co również mi się podoba to to, że w przypadku śmierci postaci, bankier zabiera dobytek i wystawia na sprzedaż aukcyjną czyli można brać udział w licytacjach. Dodatkowo jest możliwość przekazania własnych diamentów innej postaci. Wszystko to kreuje bardzo przekonujący system bankowy, który chociaż prosty to stworzony z ciekawym pomysłem.

Wzór karty postaci prezentuje się dość standardowo, aczkolwiek z uwypukleniem mocnych i słabych stron postaci, co na pewno pomaga realniej podejść do tworzonego bohatera. Większość kart postaci jest dość przeciętna, chociaż trafiają się i bardziej rozbudowane charakterystyki. Dodatkowo mamy subforum z ekwipunkiem, stworzone głównie z myślą o zielarzach, znachorach i szamanach i pewnie dlatego tak ubogie we wpisy postaci.

Jeśli chodzi o wątki fabularne mamy tutaj zarówno standardowe poznawanie się bohaterów, omawianie spraw stada, polowania czy też od czasu do czasu bójki. Jeśli chodzi o Mistrza Gry... to owszem, jest obecny, ale posty niestety w większości są krótkie, niedbałe, mało pomysłowe, a wręcz często ograniczone do trzech czy czterech zdań. Naprawdę warto by nad jakością postów MG popracować, żeby te wydarzenia przedstawiały się staranniej i ciekawiej. Posty pisane są zarówno krótsze jak i dłuższe, niekiedy niestety z błędami stylistycznymi czy gramatycznymi. Poszczególne lokacje zaopatrzone są w grafikę i króciutki, skromny opis. Tutaj też można by się wysilić na coś więcej.

W wyglądzie forum dominuje kolor niebieski, nagłówek stanowi niewielkie logo po lewej stronie, zaś w tle mamy niebo roztaczające się nad sawanną. I może ta prezentacja nie przedstawiała by się tak źle gdyby nie brak wyczucia estetycznego i ogólne wrażenie bałaganu. Poszczególne działy ułożone w dwóch kolumnach różnią się wysokościami, co jednak przedstawia się trochę niechlujnie. Do tych działów wrzucono luźno niewielkie grafiki, po lewej stronie zostawiono za dużo miejsca między opisem działu a ramką, co chyba miały rekompensować strzałki z rozwijanymi subforami, ale nijak nie prezentuje się to dobrze. Brakuje jakiejś dekoracyjnej czcionki, którą można by podkreślić niektóre elementy i nadać więcej klimatu, brakuje dobrego rozplanowania przestrzeni, bo pod tabelą z ostatnimi postami mamy mnóstwo wolnego miejsca, brakuje bardziej starannego i estetycznego ułożenia poszczególnych elementów forum. Wygląd profilu w widoku posta również nie zachwyca, jest po prostu przeciętny i obejmuje avatar z rangą w formie grafiki i luźno pod spodem wrzucone pola profilu.

Pierwsze co zatem rzuca się w oczy na tym forum to bałagan i naprawdę przydałoby się tutaj uporządkować wiele elementów. Inne rozplanowanie i ułożenie na pewno ułatwiłoby korzystanie z samego PBFa. Nemea ma parę ciekawych rozwiązań i na pewno ma zadatki na wciągające przygody w lwim świecie, ale na ten moment trudno przewidywać jak ten twór się rozwinie.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

 • Gość (Jeleń)

  Odnośnik bezpośredni

  Szkoda, że recenzja została wystawiona do raczkującego, nieprzygotowanego forum, które jeszcze dopracowywało szczegóły, estetykę itp.
  1. Forum nie jest tylko tematyka o lwach, fakt dominują bo zainspirowane jest to bajka Disneya jednakże jest to forum afrykańskie, gdzie każdy gatunek ma takie samo znaczenie. Stada/klany/grupy nie muszą być typowo lwie bo mogą je tworzyć dowolne gatunki. Disney wykreował hieny i sepy na tych złych padlinożerców gdzie w rzeczywistości są lepszymi myśliwymi od lwów. Stad trochę więcej informacji o nich uwzględnione w dziale ciekawostki.
  2. Z obecnych stad pozostało tylko jedno, które boryka się poważnymi problemami za-sponsorowanymi przez matkę naturę. Drugie rozpadło się przez zaniedbanie ze strony władcy i bunt tamtejszych członków powodując rozłam i ucieczkę. Każda decyzja i zaniedbanie ma wpływ na dalszy przebieg fabuły.
  3. Podkreślenie śmierci miało na celu uświadomienie niektórych, że ich postacie nie są nieśmiertelne. Co dla jednych wydaje się oczywiste innym trzeba tłumaczyć.
  4. Co do długości postów, osobiście preferuję takie, które nie są na stronę a4 gdzie w dużej mierze są wodolejstwem nie na temat. Niejednokrotnie krótsze potrafiły być bardziej treściwe niż te długie. Z umiarem do wszystkiego.
  5. Podsumowując jak dla mnie recenzja powinna powstać gdzieś po roku istnienia forum niż na samym jego początku. To tak jakby recenzować zapowiedź filmu czy książki nie znając dokładnie jego rozwiniętej treści (:

 • Gość (Lis Internetu)

  Odnośnik bezpośredni

  Było to chyba poruszane przy okazji jakiegoś innego pbf, ale nie ma nigdzie napisanego regulaminu, który zabrania recenzować nowe fora. Jak również nie ma nigdzie podanego takiego okresu ochronnego. I przyrównanie PBF'a do zapowiedzi filmu czy książki jest błędna. Jeśli forum wystartowało to masz gotowy produkt, który można zawsze poprawić. Trailer to nie jest gotowy produkt. Ile trzeba czekać na rozwiniętą treść? Niektóre fora żyją po 4 lata, a nadal ich fabuła i treść skupiają się wokół romansowania oraz jednego eventu, który toczy się od założenia forum xd

Dodaj komentarz