wizards world recenzja

Fora potterowskie nadal są całkiem popularne, chociaż nie powstają już w tak masowych ilościach jak kiedyś, a i twórcy nie rzadko szukają coraz bardziej odległych od głównej historii wariantów gry. Efektem tego są takie PBFy, które nawiązują do tego świata, ale nie są z nim zbyt mocno zespolone. I takim forum jest właśnie Wizard's World. PBF ten miał już kilka edycji, ale ta obecna jest najbardziej intrygująca, bo tutaj ten magiczny świat kieruje się w naprawdę zupełnie inną stronę.

Na głównej stronie przedstawiono krótki opis poszczególnych ras wraz z z kreatorem postaci, a informacji o uniwersum nie będziemy szukać na forum tylko na zbierającej wszystkie elementy świata przedstawionego wikipedii. Z jednej strony pozwoliło to spakować wszystkie potrzebne wiadomości w jednym miejscu, z drugiej strony jest to miejsce osobne od samego forum, więc może to być zarówno wygodne jak i niewygodne rozwiązanie. Sprzymierzone siły Chin, Iranu, Kuby, Kolumbii oraz Meksyku przeprowadziły atak z użyciem magii jądrowej, co spowodowało nieodwracalne zmiany na świecie i śmierć mnóstwa istot. Przeżyli czarodzieje którzy zamknęli się w Londynie i Hogsmeade, a także dzieci ziemi, zwierzęta, rośliny, wampiry, wilkołaki i zmiennokształtni. To był Kataklizm. Obecnie mija dziesiąty rok od tej katastrofy. Czarodzieje, Wilkołaki, Wampiry, Magowie Żywiołu (rasa zawieszona) oraz Zmiennokształtni szukają swojego miejsca na tym świecie starając się przetrwać. Poszczególne grupy zostały potraktowane naprawdę dość szczegółowo z uwzględnieniem cech, historii, istotnych elementów, hierarchii, stereotypów czy nawet tradycji i poglądowych słowników. Każda grupa ma też własne, porządnie rozpisane kalendarium z podziałem na poszczególne okresy. Dodatkowo wspomniano tu o gadoludziach oraz ludziach-niedźwiedziach, chociaż z tego co wywnioskowałam nie są to grupy grywalne. Poszczególne rasy posiadają typowe dla siebie umiejętności, które podzielono na poziomy, a każdy poziom kosztuje określoną liczę punktów treningu, co jest całkiem logicznym rozwiązaniem. Po raz kolejny mamy tu konkretnie przedstawioną rozpiskę wraz z podziałem na dane typy umiejętności. Zbiór cech bohatera czyli atrybuty dzielą się na Fizyczne, Społeczne i Mentalne, przy czym każda z ras ma dodatkowe bonusy w cechach rasowych i przydziela się je przez podział określonej ilości kropek na dane cechy, co bardzo czytelnie przedstawione jest na stronie głównej Wizard's World i dzięki zastosowanemu tam kreatorowi karty postaci stworzenie bohatera jest proste i wygodne.

Forumowa wikipedia oferuje nam także bogaty spis eliksirów, chociaż trochę brakuje mi tutaj konkretnych przepisów na stworzenie danych mikstur. W przeciwieństwie do tradycyjnych forów potterowskich czy fantastycznych tutaj magia miesza się z techniką i mamy tu nawet nieco inspiracji steampunkiem, z tym, że to nie para jest podstawową napędową siłą, a Magiczne Kryształy. Jak dla mnie opis tej techniki jest jednak zbyt skromny, tym bardziej, że możliwość przeplatania magii z technologią daje ogromne możliwości i trudno szacować jak daleko te możliwości można wykorzystać. Dodatkowym elementem systemu Wizard's World jest obszerny spis zalet i wad odnoszący się zarówno do wszystkich postaci jak i z wyróżnieniem cech odpowiednich dla konkretnych grup. W trakcie rozgrywki zalety i wady postaci mogą się zmienić. Czarodzieje podobnie jak w świecie potterowskim posługują się magią skonstruowaną w formie spisu zaklęć, wśród których znajdziemy wiele dobrze nam znanych czarów.

Na forum funkcjonuje Akademia nauk magicznych, technomagicznych i technologicznych dla przedstawicieli wszystkich ras, którą można skojarzyć z Hogwartem, chociaż zasadniczo znacznie się różni. Funkcjonują tu trzy specjalizacje: wynalazca (bractwo Dracon), mistrz magii (bractwo Regulus) lub technomag (bractwo Chimaera). Cała ta szkoła została sensownie scharakteryzowana ze szczególnym naciskiem na jej budowę oraz działające tu bractwa. Z ważnych organizacji działa tu także Bractwo Łowców wyszkolonych w chwytaniu różnych istot począwszy od smoków zakończywszy na wilkołakach czy też wampirach oraz Zakon Smoczego Serca, której przyświeca idea równości oraz pomocy słabszym. Ta druga grupa jest nieco solidniej scharakteryzowana i myślę, że w przypadku łowców można by to jeszcze ciekawiej rozbudować. Istotną rolę na fabule pełni także Ród Vulkodlaków, do którego należy kilka bohaterów fabularnych.

Na wikipedii znajdziemy także spis magicznych stworzeń oraz przedmiotów, chociaż w zasadzie nie wiem czy jest sens sporządzania takiego katalogu skoro część tutaj pokrywa się ze zwierzętami nam znanymi ze świata potterowskiego. Z ciekawszych stworzeń warto wspomnieć o żywiołakach, żmiju czy duchowych niedźwiedziach. Opisy krain jak dla mnie są zbyt skromne, jak na świat, w którym aż tyle się zmieniło, dobrze by było móc zapoznać się z ich bardziej szczegółową charakterystyką. Mapę za to wykonano starannie, a umieszczona z lewej strony forum zawiera także odnośniki do właściwych działów. Do kategorii "Różne" na wikipedii wrzucono z kolei rozmaite, dodatkowe informacje, chociażby krótkie potraktowanie kwestii waluty oraz używek, skromny opis funkcji Wynalazcy, Technomaga i Mistrza Magii oraz zwięzłe charakterystyki takich artefaktów jak detektor aury, obroża kontroli czy choroby zwanej Skazą Zepsucia, odnoszącej się tylko do wilkołaków. Dodatkowo znajdziemy tutaj także kilka zabawnych komiksów oraz numery Proroka Codziennego, chociaż naprawdę szkoda, że jest ich tak niewiele, ponieważ mogą stanowić przydatną informację dla graczy przez przybliżanie im aktualnych wydarzeń fabularnych. Jest tu również opis kilkunastu prawdopodobnie ważnych dla fabuły postaci graczy.

Podsumowując całe to kompendium wiedzy można powiedzieć, że wiele elementów rozpisano bardzo porządnie i widać tu wiele składników świata potterowskiego, ale jednocześnie wszystko tak bardzo odbiega od tego uniwersum, że tworzy unikatową i ciekawą całość i tylko niektóre części składowe tej rzeczywistości można by jeszcze lepiej opracować aby umożliwić potencjalnym użytkownikom dokładniejsze poznanie świata. System gry i rozwoju postaci został zaprojektowany rozsądnie i ciekawie. Jednocześnie mnie nie przekonało umieszczenie całej tej wiedzy w wikipedii i jednak mam przez to wrażenie informacyjnego bałaganu, a na pewno poszczególne wątki można by sensowniej rozłożyć i uporządkować.

Żeby przekonać się jak wygląda zakładanie karty postaci postanowiła spróbować przejść ten proces ze strony głównej. Po nadaniu bohaterowi imienia i nazwiska oraz rozdzieleniu atrybutów, nie przechodzę na forum, a dalej niejako jestem na portalu i to właśnie tutaj dokonuje się opisu postaci przez dodanie avatara, opisu wyglądu, charakteru, historii oraz przyjemny rozdział wad i zalet. Wszystko pięknie tylko... ja nie wiem co dalej, bo bez akceptacji czyli uzupełnienia tych danych ja nie wiem czy to znajdzie się na forum, czy później na forum muszę coś jeszcze uzupełniać, czy są tam jeszcze jakieś działy dedykowane postaciom jak załóżmy jakieś wątki z ekwipunkiem postaci czy cokolwiek co jeszcze kreuje postać. Przydałby się jakiś zestaw wskazówek. Dopiero po zaakceptowaniu tego profilu dostajemy dostęp do forum, zaś przed tym funkcjonujemy tam tylko jako "gość". To rozwiązanie na pewno ma tą zaletę, że uniemożliwia wiszenie na forum kont, które zarejestrowały się, ale prawdopodobnie nigdy nie napiszą karty postaci, ale jednocześnie trochę blokuje możliwość wcześniejszego dołączenia do tej społeczności, bo takie pogaduszki przyszłego gracza z obecnymi mogą zaowocować budowaniem już na wstępnym etapie więzi między użytkownikami i wciąganiem przyszłego narybku do społeczności.

Na Wizard's World użytkownik może posiadać tylko dwie postacie, a większa ilość kont wymaga zgody administracji. Można zabijać postacie bez zgody użytkownika, a bilokacja jest zabroniona, co wprowadza na forum realizm gry. Co ciekawe osoba z avataru nie może przedstawiać osoby powszechnie znanej i sławnej, a sam avatar może być zarówno zdjęciem jak i rysunkiem.

Co się dzieje na fabule? Dzieje się dużo. Oprócz bardziej standardowego poznawania się postaci i rozwijania relacji, bohaterowie eksplorują świat, ale przede wszystkim warto podkreślić aktywny udział Mistrza Gry. Naprawdę jest go bardzo dużo, co otwiera postaciom wiele możliwości. I tak mamy polowania, ataki magicznych stworzeń, porwania, walki, ucieczki, bale, handel niewolnikami, tajemnicze rytuały, epickie wyprawy, pokonywanie rozmaitych przeciwności losu. Jedyne co kładzie się trochę cieniem na tych barwnych przygodach to fakt, że posty MG przeważnie ograniczają się do kilku krótkich zdań (niestety podobnie jak opisy lokacji). Odnosi się przez to wrażenie byle jakości, utrudnia to odbiór klimatu, bo ciężko jest zbudować klimat wydarzeń przez dwa czy trzy zdania, a Mistrz Gry jednak to funkcja, która powinna wyjątkowo się do tego przykładać. Na fabule funkcjonuje wspomniana już Akademia i co prawda faktycznie odbywają się w niej lekcje, ale jednak trochę brakuje rywalizacji między Domami znanej ze świata potterowskiego. Natomiast co do realiów znanych z książek J.K. Rowling na fabule nie spotkamy zbyt wiele odniesień, można raczej odnieść wrażenie, że jest to uniwersum przywodzące na myśl bardziej odrębny fantastyczny świat z drobnymi zapożyczeniami.

Jeśli chodzi o wygląd Wizard's World, prezentuje się on na pewno specyficznie. Z jednej strony bowiem spoglądając na portal widzimy tutaj pomysłowość wykonania, zaproszenie do gry, pierwszy etap tworzenia postaci, ale z drugiej strony o ile kilka lat temu taki wygląd byłby bardzo zachęcający, o tyle teraz z upływem czasu nie wzbudza to już takiego wrażenia. Kolejne odnośniki otwierają się w formie prostych pergaminów. Wygląd samego forum jest już bardziej skromny, chociaż równie interesujący, choćby z uwagi na obraz sowy siedzącej na gałęzi, podczas gdy cała konstrukcja forum zawieszona jest w formie drewnianej tabliczki. Im dłużej jednak przyglądam się tej prezentacji tym bardziej widać, że niektóre elementy tego widoku przedstawiają się trochę topornie i sztywno. W podobnych "tabliczkach" zamknięto statystyki oraz chatbox. Widok działów przedstawia się już mocno przeciętnie, może nawet trochę zbyt skromnie jak na tak wymyślne otoczenie, bowiem to proste grafiki wrzucone w "gałązkową" ramkę i luźno wrzucony krótki opis obok. Jednak można by to trochę bardziej klimatycznie i staranie dopracować. Zdecydowanie odbiór psuje też lista bannerów rozciągających się ku dołowi. Widok posta jest podobnie przeciętny i chociaż avatary objęte są dopasowaną ramką to na pewno lepiej można by ułożyć to co jest pod avatarem, bo obecnie wygląda to tak jakby poszczególne pola tak od niechcenia wisiały sobie zawieszone gdzieś w przestrzeni. Innymi słowy prezentacja tego magicznego forum jest na pewno ciekawa, ale jednocześnie przy niektórych elementach trochę brakuje estetycznego wyczucia.

Wizard's World to forum z bogatą historią, które stworzyło unikatowy, fantastyczny świat korzystając z niektórych elementów uniwersum potterowskiego. Rozgrywka prowadzona jest żywo i ciekawie i chociaż są pewne braki czy cienie, które kładą się na tym tworze, forum to z pewnością jest tego typu PBFem obok którego trudno przejść obojętnie.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

Dodaj komentarz