tenchi recenzja

Tenchi to nic innego jak forum dyskusyjne, które w dużej mierze poświęcone jest mandze i anime. Zdarzało mi się tam czasem kiedyś zerkać, aczkolwiek nie jest to na tyle dynamiczny twór aby przyciągnąć mnie na dłużej. Jeden z działów został tam poświęcony PBFom i nie jest to wcale tylko ułamkowa część forum, bowiem ponad 4 tysiące postów, które się tam znajdują czyni z niego najaktywniejszą część Tenchi. Jak więc wygląda tutaj rozgrywka?

Świat Tenchi to świat łączący w sobie fantasy ze sci-fi. Jak dowiadujemy się z pomocnego wątku dla początkujących, celem zabawy jest osiągnięcie i utrzymanie pozycji najlepszego, jak również sprawienie, że państwo, do którego się przynależy zdominuje pozostałe. Fabularny wstęp pisany jest w formie opowiadania, obok którego występuje opis wprowadzający nas w podstawy funkcjonowania tej rzeczywistości. I tak dostajemy sojusz niewielkich krajów północno-wschodnich zwany Sanbetsu, zachodnie cesarstwo Nag, państwo zjednoczonego kościoła czyli Babilon oraz Khazar, którego obywatele potrafią budzić w sobie moce nadczłowieka. Każde z tych państw ma swoją specyfikę i chociaż nie ma otwartej wojny to walki toczą się poprzez specjalnie wyszkolonych agentów, a skarbem, który się chroni bądź zdobywa są przede wszystkim informacje. Z tego wstępu poznamy także opis realiów świata, wyjaśnienie dotyczące prowadzenia walk oraz wskazówki dotyczące tworzenia bohatera. Muszę przyznać, że zostało to przedstawione ciekawie, sensownie i po prostu dobrze się to czyta. Bardziej szczegółowe informacje odnośnie tej rzeczywistości zostały zebrane w odrębnym wątku, w którym wyszczególniono nie tylko stolice poszczególnych regionów i ważne miasta, ale też bogato je rozpisano uwypuklając tło historyczne czy najważniejsze miejsca na danym obszarze, a oprócz wymienionych już państw pojawiają się także mikronacje, czyli narody ze skłonnościami separatystycznymi. Chociaż niektóre charakterystyki sprawiają wrażenie niedokończonych, to jednak szczegółowość podejścia do tego tematu robi wrażenie.

Osobne wątki traktują o mieszkańcach poszczególnych krajów. Niestety, te tematy wyglądają już na nieco zaniedbane, bo przy niektórych zagadnieniach znajduje się tylko krótka informacja "W budowie...". Ogółem jednak i te wiadomości przedstawiono dość konkretnie wskazując na listę najbardziej poszukiwanych, chronologię, wkład technologiczno-kulturowy czy wreszcie odpowiednich dla właściwych państw nadludziach, czyli agentach, zealotach (czarodziejach), rycerzach oraz szamanach (zmiennokształtnych), a także ich umiejętnościach. Dodatkowo dostajemy listę grup, klanów i innych organizacji ze świata Tenchi zebranych w jednym temacie. Jest tego naprawdę sporo, nawet nie wiem czy nie za dużo, chociaż przy części brakuje opisów, a są tylko wymienione stanowiska. Nie wiem czy jest o celowy zabieg, ale wprowadza trochę dezorientacji.

Tenchi posiada bogaty i szczegółowy spis NPC. Postaci niezależnych jest mnóstwo, a każda z nich wyposażona jest w konkretną charakterystykę zawierającą także wyszczególnienie atrybutów. Już w pierwszym poście znajdziemy wyjaśnienie tego jak wykorzystywać NPC i co oznaczają poszczególne zagadnienia i wartości w ich opisach. Raczej na forach nie spotyka się aż tak rozbudowanych list postaci niegrywalnych, ale tutaj jest to uzasadnione specyfiką rozgrywki. Mamy tu też poruszenie tematu religii i wierzeń, aczkolwiek pomimo rozbudowania też wydaje się jakby wątek był nadal "w budowie". Forum porządnie potraktowało kwestię umiejętności. Mamy zbiór umiejętności niebojowych, które rozwija się poprzez punkty aktywne zdobywane za wygrane walki, napisane opowiadania, prace w Art Section, mamy bogatą i szczegółową rozpiskę szkół walki i charakterystykę onten, czyli pewnych technik. Sam wątek ze zbrojownią, to jest z wszelkimi dostępnymi brońmi także zasługuje na uznanie. Dodatkowo poruszono tu kwestię sojuszników, a więc możliwych pomocników naszej postaci oraz pokrótce kwestie majątku. Na Tenchi prowadzony jest także ranking mający na celu mierzenie, obliczanie i kontrolowanie poziomu siły wszystkich bohaterów w grze. Na górze strony znajdziemy odnośnik do mapy, którą możemy zręcznie operować dzięki zbliżeniu oraz odnośnik do punktacji czyli rozpiski za co zarabiamy punkty oraz spis osiągnięć każdego, indywidualnego użytkownika. Punkty zdobywa się nie tylko zadziałania stricte fabularne, ale także za szereg innych czynności, co nie jest co prawda zbyt mile widziane na tradycyjnych forach, ale biorąc pod uwagę specyfikę Tenchi tutaj nie budzi to aż takich kontrowersji.

Podsumowując ten cały zbiór wiedzy trzeba powiedzieć, że informacje o świecie zostały przedstawione w szczegółowy, ciekawy i rozbudowany sposób. Nawet niewielkie braki nie przeszkadzają tak w zagłębianiu się w to uniwersum. Sama konstrukcja tej rzeczywistości jest intrygująca, widać tu wiele mangowych inspiracji i dbałość zarówno o staranne charakterystyki jak i przyjęty system rozgrywki.

Dodatkowe pomoce w zrozumieniu funkcjonowania Tenchi znajdziemy także w FAQ, do którego odnośnik znajduje się na górze strony, zaś bardziej szczegółowe reguły ujęto w formie spisu zasad oraz dodatkowych objaśnień związanych z prowadzeniem gry. Co ciekawe i kontrowersyjne nie ma możliwości zabicia w walce swojego przeciwnika, ale biorąc pod uwagę formę, o której napiszę później jest to nawet sensowne. Po Tablicy zleceń można poznać, że wiele opisów przygotowują sami użytkownicy, którzy są później za to nagradzani punktami. Użytkownicy mogą też rzucać sobie nawzajem wyzwania oraz relacjonować najnowsze wydarzenia w tematach odpowiednich dla właściwych grup, za co również otrzymują pewne wynagrodzenie. Widać tu zatem duży udział samych graczy we współtworzeniu świata. Karty Postaci znajdują się w subforum z Walkami, przez co z początku ich nie zauważyłam, bo to dość nieintuicyjna lokalizacja takich zapisów. Po jednym wątku przeznaczono na zapisy postaci każdej z grup, co może nam się kojarzyć z formą zapisów, lata temu popularną na tradycyjnych PBFach, a obecnie niekiedy jeszcze spotykaną na tworach zwierzęcych. Pierwszy post zawiera całe bogactwo instrukcji oraz wskazówek, zaś same karty postaci są bardzo różnorodne, od nieco skromniejszych przez bardziej rozbudowane. Warto wspomnieć o Generatorze Karty Postaci, z którego także możemy skorzystać, a do którego odnośnik znajdziemy na górze strony.

Odnosząc się już do rozgrywek na Tenchi zapewne wyjaśni się to, co miałam na myśli pisząc kilka razy wcześniej o szczególnej specyfice tego forum. Mianowicie rozgrywki toczą się tu na trzy sposoby: Ninmu czyli po prostu napisanie opowiadania, w którym wykonujemy dane zlecenie, Tankyuu czyli sesja z innymi pod kierownictwem narratora oraz Azyl, a więc sesje postaci z inną postacią. Specyfiką Tenchi jest to, że zdecydowanie przeważa tutaj ta pierwsza forma, czyli po prostu tworzenie opowiadań bez udziału innych grywalnych bohaterów czy Mistrza Gry. Odbiera to w dużej mierze charakteru "gry". Tankyuu występują rzadziej i właściwie też bardziej przypominają opowiadania tylko pisane wspólnie przez kilku użytkowników wedle instrukcji narratora, a już najrzadziej pojawia się tu forma Azylu.

Opowiadania te pisze się w odpowiednich tematach, wiele z nich zawiera solidne opisy lokacji, a za każde takie opowiadanie czy sesję otrzymuje się punkty. Trzeba jednak przyznać, że tematyka tych historii jest bardzo dynamiczna bowiem pojawiają się tu wątki akcji wywiadowczych, zleceń, zagadek do rozwiązania, szpiegostwa, misji do wykonania. Podobnie odbywają się także walki. Walki mogą być prowadzone bądź z NPC, bądź z postacią innego gracza. W tym pierwszym przypadku użytkownik w opowiadaniu opisuje całą walkę (wraz z historią toczącą się wokół danego starcia), natomiast w tym drugim najpierw pierwszy, a potem drugi gracz piszą swoje opowiadania. Następnie dokonuje się szczegółowej oceny tej walki zarówno pod względem pomysłu jak i gramatyki, przystępuje się do typowania i wygrywa ten kto otrzyma więcej punktów od tzw. Wielkiej Rady.

Jak widać sposób prowadzenia tutaj "gry" jest naprawdę nietypowy i w mojej ocenie pomimo tego dokładnie przygotowanego świata, a nawet porządnie rozpisanej mechaniki trudno tu mówić o grze w pełnym tego słowa znaczeniu, skoro zdecydowana większość działań opiera się o pisanie opowiadań. Każdy rok na Tenchi zwieńcza podsumowanie zawierające zbiór statystyk z ostatniego roku.

Co do wyglądu Tenchi to trudno mi tutaj oceniać prezentację tego forum, bo jest to po prostu wgląd tradycyjnego, zwykłego forum dyskusyjnego, a na sam PBF przeznaczony jest jeden dział. Mimo tej prostoty poszczególne tematy wyglądają schludnie, najważniejsze informacje czy linki są odpowiednio wyszczególniane, dodatkowo czasem trafią się drobne grafiki w niektórych tematach odpowiednio dopasowane pod wątek, a postacie NPC mają także swoje niewielkie mangowe wizerunki. Nie jest to zatem nic cieszącego oko, ale przynajmniej nie razi niedbałym czy nieumiejętnym wykonaniem.

Tenchi to ciekawa pozycja dla osób szukających odmiany. Wyczerpująco wykreowany świat i system z niewielkimi niedociągnięciami co prawda zachęca do wspólnej zabawy, ale dla mnie to wciąż bardziej pisanie opowiadań niż faktyczna rozgrywka i dlatego do mnie jednak ten twór nie przemawia, co nie oznacza, że wśród tradycyjnych graczy PBFów nie znajdzie swoich zwolenników.

 

Jass
Background vector created by Harryarts - Freepik.com

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz