znane tytuly anime 3

Minęło już trochę czasu od momentu gdy cofałam się wspomnieniami do najbardziej ciekawych i niegdyś popularnych PBFów opierających się o konkretne tytuły mang i anime. Do tych tekstów zaliczyć można Znane tytuły anime, część I i Znane tytuły anime, część II. Obecnie wyraźnie można dostrzec, że coraz mniej powstaje forów autorskich, a coraz więcej tych na podstawie konkretnych dzieł. Zwróciłam tutaj uwagę na kilka właśnie takich tworów w mangowym klimacie.

Shibusen
Death City

Soul Eater to manga stworzona przez Atsushiego Okubo, która zadebiutowała jako trzy one-shoty opublikowane w 2003 roku. Na jej podstawie wydano również 51-odcinkowe anime. Fabuła obraca się wokół Szkoły Zawodowej dla Broni oraz Władających Broniami Śmierci czyli Shibusen, która przede wszystkim ma nie dopuścić do odrodzenia się demona Kishina. Uczniowie dobierają się w pary bądź trójki, które składają się z broni i władającego nią. Razem mają na celu zdobyć 99 tak zwanych „jaj Kishina”, czyli dusz przesiąkniętych złem oraz jedną duszę wiedźmy. Tytuł ten miał swojego czasu spore grono fanów, ale nie na tyle, by podbić PBFowy rynek na dłuższy czas. Jedno z bardziej znanych forów opierających się o tę mangę powstało pod adresem Shibusen.forumpl.net. Niestety po jakimś czasie na stronie wybuchł konflikt w wyniku czego doszło do podziału, a PBF zaczął istnieć z nową administracją na nowej stronie http://deathcity.forumpl.net/. Nie jestem w stanie powiedzieć czy był to zupełnie nowy twór czy zaszczepiony od poprzednika, ale tam w każdym razie ruszyła ponownie rozgrywka. Początkowo PBF ten rozwijał się całkiem nieźle, ale w końcu zaczął pustoszeć, jego dawna treść prawdopodobnie została ukryta, zabawa miała się stać niezobowiązującą grą, ale po datach ostatnich postów widać, że forum nie utrzymało się do dzisiaj. Twór ten zakładał możliwość wcielenia się w rolę Władającego, Wiedźmy, Czarnej Krwi, Magicznej Broni, Potwora czy standardowego Człowieka. Treść widocznych tematów mogłaby pozostawiać wiele do życzenia, linki często odsyłają donikąd i przez to niestety trudno coś więcej na temat tego forum napisać

 

Feari Teiru Rebellion of the Dragons
Fairy Tail New Generation

Fairy Tail to manga z gatunku shonen autorstwa Hiro Mashimy, która po raz pierwszy ukazała się 23 sierpnia 2006 roku, z kolei emisja serialu anime datowana jest na 12 października 2009 roku. Historia rozpoczyna się tym, że czarodziejka, Lucy, wyrusza do krainy Fiore, aby dołączyć do którejś z popularniejszych gildii magicznych, a jej celem jest jedna z najlepszych gildii w królestwie – Fairy Tail. Na swojej drodze, przez przypadek, spotyka Natsu i jego kompana, Happy'ego. Natsu pomaga Lucy, a następnie proponuje, by dołączyła ona do gildii. Popularność tego tytułu znacznie przygasła, bo kiedyś równocześnie egzystowały nawet cztery PBFy opierające się o ten tytuł i każdy z nich liczył spore grono graczy. Z ważniejszym warto tutaj wspomnieć o Fairy Tail New Generation, które swojego czasu zjednoczyło wielu miłośników tej serii. Nie można jednak przy tym forum pominąć Feari Teiru Rebellion of the Dragons, które w zasadzie było protoplastą New Generation. Niezbyt zgrabnie prezentujący się pun wymieniono na forumpolish, co nadało temu tworowi dużo większe możliwości, chociażby w zakresie estetycznego dopasowania wyglądu. Z tego co możemy zobaczyć wynika, że forum prezentowało się estetycznie, czytelnie i przetrwało ponad półtora roku z 147 zarejestrowanych użytkowników i 23902 napisanymi wiadomościami. Na szczęście PBF ten zostawiono do wglądu, dzięki czemu stęsknieni gracze mogą odbyć sentymentalną podróż przez prowadzone sesje, chociaż nie udało mi się doszukać tutaj tematów informacyjnych o świecie, czyli prawdopodobnie zostały one ukryte przed wzrokiem postronnych.

 

Stray Dogs

Krótko jeszcze wspomnę tu o jednym forum, które istniało przez około rok czasu i o którym jak myślę, warto tutaj wspomnieć. Stray Dogs było PBFem z postaciami kanonicznymi opierającym się o tytuł anime/mangi Bungou Stray Dogs. Historia tego japońskiego dzieła zaczyna się losami wyrzuconego z sierocińca Atsushiego Nakajima, który błąkając się po Jokohamie poznaje dwóch członków nietypowego biura detektywistycznego, którego pracownicy obdarzeni są nadnaturalnymi mocami. Forum było dość chaotyczne i o ile początkowo skupiało trochę graczy, o tyle ostatnie miesiące jego egzystencji były coraz mniej aktywne. Ten twór (kiedyś już przeze mnie recenzowany) stanowił zresztą dowód tego, że fora z postaciami kanonicznymi zdecydowanie odchodzą już w przeszłość, bo o ile fabuła samego anime jest dość prosta, to jego bohaterowie w większości jednak zostali ciekawie skonstruowani. Mimo tego postawienie na PBFie na takie postacie okazało się nie najlepszym rozwiązaniem.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

  • Gość (Lis Internetu)

    Odnośnik bezpośredni

    Sprostuje tylko kwestię co do FTNG i Death City. W przypadku Shibusena była kwestia, że head admin poszedł sobie w diabli i moderatorzy z grafikiem nie mogli ingerować w templates bez passów. Każdy kto trochę koduje wie, że zrobienie ładnej szaty graficznej bez tego udogodnienia jest niemalże niemożliwe i cholernie obciąża stronę. Tak więc moderatorki postanowiły założyć Death City. Przeniosły tematy, KP, a nawet wszystkie pozostałe działy. Forum miało być kontynuacją. Niestety zawistny admin, który wrócił postanowił rozpętać niewypowiedzianą gównoburzę bo został odsunięty od władzy i nagle stało się jasne, że nie nadaje się na to stanowisko. Były ataki na forum przez trolle nasyłane z innych for. Bluzgi, spamowanie w tematach itp. Wiem, bo grałem na tym forum bardzo długo i byłem świadkiem. Potem wyszła kwestia, że główna adminka Death City również nie nadawała się do tej roli i przekazała pałeczkę Caril, która przejawiała podobny syndrom. Potem ktoś znowu dostał death city i wyczyścił WSZYSTKIE tematy, usunął użytkowników i znowu nic nie zrobił w kwestii dobrego zarządzania forum. A szkoda, bo Death City miało potencjał, gdyby tylko trzymało się kanonu (w głównej mierze chodzi o zasady świata. Notoryczne randki uczniów z wiedźmami jak również obecność potworów w szkole to tylko drobne przykłady naruszenia zasad świata). Obecnie forum stoi jak stało, zmienili tylko grafikę. Nie powinno się bezcześcić pamięci zmarłego, ale tego trupa próbowano reanimować zbyt wiele razy.

    FTNG natomiast miało w pewnym momencie tą samą administrację co Death City. Kompletny brak balansu na forum, odstępstwa od regulaminu (bo #kolega) oraz brak twardej ręki, by zbanować ludzi siejących ferment na forum ostatecznie przyczyniły się do upadku forum, które miało fajną mechanikę i nawet nie kulało tak bardzo jak death city fabularnie. Znaleźli się tam ludzie spoko, ale było też zdecydowanie za dużo osób, które nie bały się konsekwencji swoich czynów oraz zachowania, a jako MG wyciągać jakiekolwiek konsekwencje względem zachowania fabularnego to był grzech śmiertelny. No i w pewnym momencie administracja wywinęła fajny numer w postaci zamknięcia forum z dnia na dzień, bo zamiast przekazać komuś pałeczkę by forum działało (adminka tłumaczyła się tym, że nie miała czasu go prowadzić) to stwierdziła, że je zamknie bo jak pies ogrodnika sama nie zje i drugiemu nie da. Jak ja wspominam to forum z perspektywy gracza? Fajnie się grało dopóki nie widziało się tego co było za kulisami. Jak oceniam jako były członek kadry forumowej? Straszna patola i brak jakiejkolwiek organizacji. Mnóstwo nieprzemyślanych decyzji i brak schematu działań.

Dodaj komentarz