na zarty czy na serio

Mimo upływu czasu, zmieniających się trendów i postępującego rozwoju PBFy to nadal forma rozrywki. Różne osoby różnie to pojmują, czasami można odnieść wrażenie, że dla niektórych jest to śmiertelny obowiązek, inni z kolei lekką ręką podchodzą do kolejnych tworów, zaraz po zamknięciu jednego forum otwierając kolejne. Jeśli jest to tylko niezobowiązująca zabawa, to dlaczego tak się staramy aby nasze fora wypadały jak najlepiej? Kto zyskuje więcej? Twórcy, którzy przykładają się do swoich dzieł czy może ci, którzy traktują je niedbale?

Nie trzeba wcale daleko szukać aby zauważyć, że wśród PBFów są i takie sumiennie dopracowywane i te niekoniecznie. W pierwszym przypadku wystarczy, że popatrzymy na dany twór i już widzimy, że administracja nie próżnowała. Mamy bogato rozpisany świat, wyróżnione wszystkie jego części składowe, które odpowiednio zaprezentowano, poukładano, nic tutaj nie bierze się z przypadku. Wygląd też jest staranny, prezentacja szaty graficznej dodaje klimatu, dopełnia całość, opisy lokacji wyglądają na wyczerpujące, elementy systemu i organizacji dobrze zaplanowane, innymi słowy... wszystko dopięte na ostatni guzik. Mamy też fora z przeciwnego bieguna czyli... ktoś miał jakiś pomysł, ale wykonanie już pozostawia trochę do życzenia. I tak oto mamy pewne często powielane schematy, świat jakby stworzony z przypadku, poszczególne elementy ograniczają się do ogólników, wygląd przeważnie jest niestaranny bądź uproszczony tak, że w zasadzie forum wygląda dość sucho, opisy lokacji ograniczają się do paru zdań albo nie ma ich wcale i tak naprawdę nie bardzo wiadomo w jakim kierunku ma tutaj zmierzać fabuła i czy w ogóle dokądkolwiek zmierza. I co ważne oba typy forów znajdą swoich graczy, którzy będą się tam bawić.

Z czego to wynika? Zdarza się, że z lenistwa, to na pewno. Stworzenie dopracowanego forum wymaga włożenia mnóstwa czasu i wysiłku w kreowany twór. Nic nie zrobi się samo. Niektórzy nie będą mieli na to dość czasu, inni stracą ochotę w połowie prac, bo tworzą i tworzą, a końca nie widać. Nie każdy też uważa, że to opłacalne spędzać kilka miesięcy czy nawet dłużej nad kreowaniem PBFa, który nawet nie wiadomo czy znajdzie swoich odbiorców. W dużej mierze jednak zależy to od podejścia. Jedni się będą świetnie bawić w bardziej złożonym świecie nastawionym na rozwój fabuły oraz postaci. Inni z kolei rozrywki szukają w czymś luźniejszym, niekoniecznie zamkniętym w sztywno opracowanych ramach, czymś co pozwoli im się trochę powygłupiać, odprężyć po ciężkim dniu szkoły czy pracy na czymś zupełnie niezobowiązującym i wcale nie jest im do tego potrzebne rozbudowane uniwersum, a i byle jaka szata graficzna im nie przeszkadza. I nie ma znaczenia tutaj tematyka, bo trafią się zarówno PBFy opierające się o zwykłe życie, w których zadbano o wiele aspektów świata, a trafiają się i też fora nadnaturalne czy fantasy, w których przedstawia się to dość nijako.

Można zakładać, że ci, którzy nie starają się stworzyć dopracowanego PBFa zdają sobie sprawę, że to rozrywka na kilka miesięcy. Bo ogólnie fora nie cieszą się długą żywotnością... czasem już po paru tygodniach istnienia padają i te mangowe i te zwierzęce. A admin takiego tworu stworzonego lekką ręką, jak tylko graczom się znudzi, może stworzyć kolejne dość spontanicznie albo przenieść się na inne forum. Często zdarza mi się zauważać na tego typu PBFach te same nicki, te postacie... po prostu tak sobie wędrują od jednego tworu do drugiego. Na dobrą sprawę stworzenie podobnego forum to kwestia kilku dni czy tygodni... i gotowe! Przeważnie ci, którzy decydują się na włożenie więcej pracy i wysiłku w swoje dzieło nastawiają się na jego dłuższe istnienie. I można powiedzieć, że rzeczywiście w sporej licznie przypadków takie PBFy nieźle się trzymają przez dłuższy czas. Ale zdarzało mi się też obserwować niezwykle sumiennie i starannie skonstruowane PBFy, które padały po kilku miesiącach. Zapewne administracja sporo przesiedziała przed ekranem komputera tworząc wygląd takiego forum, tworząc system, opisy świata... i to wszystko dość szybko poszło na marne. Otwieranie jakiegokolwiek PBFa zawsze jest obłożone ryzykiem czy akurat przypadnie ono do gustu odbiorcom, czy spełni ich oczekiwania... i nie wszyscy chcą mierzyć się z tym ryzykiem. O powodzeniu forum decyduje wiele czynników i nawet najpiękniej lśniące perełki mogą iść szybko na dno oceanu.

PBFy mają przede wszystkim bawić. Każdy z nas ma jakiś tam gust, każdy z nas lubi jakąś tam formę zabawy i dlatego wybiera akurat takie fora, a nie inne. Niektórzy wolą iść na łatwiznę. Na prosto tworzonych forach pojawiają się przeważnie te same schematy, nie trzeba więc poświęcać zbyt wiele czasu na analizowanie świata, by w tym wszystkim się odnaleźć, zaś bardziej skomplikowane twory to nierzadko grupy tematów z bogatymi opisami, które mniej więcej trzeba przyswoić, żeby odnaleźć się w rozgrywce. Ponadto na prosto zbudowanych PBFach gra często jest luźniejsza. Ktoś ma pomysł na jakieś wątki, ktoś potrzebuje miejsca do ich zrealizowania i ktoś odnajduje je właśnie na takim nieskomplikowanym forum, gdzie nie ma żadnych rozbudowanych systemów. Porównajmy to sobie do oglądania filmów czy seriali... ktoś lubi ciężkie, psychologiczne kino, ktoś lubi ambitne podejście do tematu, ale... ktoś też lubi obejrzeć sobie odmóżdżającą komedię z Adamem Sandlerem czy Benem Stillerem w rolach głównych.

Różne są fora, tak jak i różni są ludzie. Musimy pamiętać, że nasza PBFowa rzeczywistość jest bardzo krucha i zdecydowana większość z powstających forów nie jest w stanie przetrwać kilku lat, najczęściej to rozrywka na kilka miesięcy czy też nieznacznie dłużej. Wobec tego nie każdy chce ryzykować wkładając mnóstwo pracy w coś co może nie przetrwać tej próby czasu. I tak samo jak są gracze wymagający, szukający bardziej rozbudowanych PBFów, tak samo są też użytkownicy potrzebujący luźniejszej, niczym nie skrępowanej zabawy, których wymagania są absolutnie minimalne. I jedni i drudzy kierują się w swych wyborach przede wszystkim możliwością dobrej zabawy, a o to w PBFach pierwotnie miało chodzić.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

  • Istotne jest jeszcze to, czy chcesz pisać z obcymi osobami, czy też tworzysz forum na potrzeby grupki przyjaciół. W drugim przypadku gdy wszyscy się znają i mogą szczegóły obgadać przez komunikator, rozbudowany opis nie jest potrzebny. Ponadto jeśli coś tworzy się w znanym uniwersum (książka, film, setting RPG), jest wiele materiałów dostępnych o nim poza forum i większość osób wie czego oczekiwać.

  • PBF, tworzenie ich i postaci na ich potrzeby, wszystko to zależy od nas. Inaczej niż w obieranych przez nas settingach, nie musimy się mierzyć z międzygalaktycznymi wojnami, armiami złoczyńców, apokalipsami zombie czy chmarami potworów, rzucając na szalę własne życie. Gramy na nich i tworzymy je dla przyjemności. Ale... Nie, właśnie dlatego możemy się tym wszystkim jarać. Dlatego, że to gra, możemy ją brać na poważnie.

    ________________________
    10 punktów dla tego, kto zgadnie z jakiego to anime~

Dodaj komentarz