magiczna szkola recenzja amaimonu

Coraz mniej w naszym środowisku jest PBFów charakteryzujących się mangową grafiką, podobnie jak niewiele jest forów autorskich, które nie bazują na żadnym konkretnym tworze. Nic więc dziwnego, że Amaimon szybko zwrócił uwagę miłośników takich klimatów korzystając ze sprawdzonego schematu szkoły, w której edukują się przedstawiciele różnych fantastycznych ras. Jak sprawdza się ten twór w praktyce?

Amaimon to liceum dla młodzieży z nadnaturalnymi mocami. Szkołą tą rządzi obecnie potężna czarownica wraz z mężem, a nauka tutaj ma przede wszystkim na celu nauczyć panowania nad mocami i naturą drzemiącą w uczniach różnych ras. Szkoła istnieje na wyspie, na której kiedyś panował demon. Azyl ten wytwarza własny prąd, obowiązuje tu waluta wyrabiana przez centaury, zaś sam Amaimon jawi się jako szkoła pełna atrakcji, przypominająca nieco Hogwart. Cały opis fabuły jest po prostu opisem funkcjonowania szkoły i jej najbliższego otoczenia z wyszczególnieniem wielu elementów, które chyba nie powinny się tu znaleźć. Zamiast obok fabularnego wprowadzenia do gry zawrzeć w osobnym wątku różne elementy funkcjonowania Amaimonu jak początek i koniec roku szkolnego, kwestie egzaminów czy wydawania posiłków w tej placówce, wszystko chaotycznie wrzucono do jednego tematu. Nie przedstawia się to najlepiej. Na Amaimonie możemy być władającymi magią czarodziejami, żywiącymi się krwią wampirami, związanymi z naturą elfami, groźnymi wilkołakami, krzyżówkami tych ras czyli hybrydami, a za zgodą administracji nawet demonami. Rasy te zostały jednak opisane krótko, niedbale i w zasadzie po przeczytaniu takiej miniaturowej charakterystyki trudno wyróżnić nawet podstawowe cechy każdego z tych gatunków. Temat z grupami zawiera właściwie tylko spis funkcji (typowo szkolnych), na szczęście nieco lepiej potraktowano temat ze szkolnymi przedmiotami porządkując je według klas i wyposażając w krótkie charakterystyki. Część z tych zajęć nieprzypadkowo zapewne skojarzyć się może ze światem Harry'ego Pottera. Trochę to jednak psuje odbiór, bo mamy tutaj w zasadzie zupełnie inną rzeczywistość i administracja zamiast pokusić się o oryginalność postawiła po prostu na co jest znane, ignorując, że może niekoniecznie dopasować się to do wymyślonych przez nich realiów. Innymi słowa, twórcy poszli tutaj na łatwiznę. Graficznie zaprezentowano wygląd szkolnych mundurków, jest też temat z magicznymi artefaktami, aczkolwiek również jego zawartość nie zachwyca, jednak prawdopodobnie w miarę rozwoju fabuły wątek ten będzie rozbudowywany o nowe przedmioty. Podsumowując ten zbiór wiedzy, przedstawia się on dość ubogo i niedbale. Przydałoby się nie tylko odpowiednio uporządkować ten bałagan, ale i spora część zagadnień wręcz prosi się o rozbudowanie.

Regulamin przedstawia się standardowo i zawiera najważniejsze reguły rządzące forum. Co ważne zabroniona jest tu bilokacja, co zwiększa realizm rozgrywki, a maksymalna liczba multikont wynosi cztery. Znajdziemy tu także typowy wątek z zajętymi wizerunkami, miejsce do zgłaszania planowanych lekcji czy temat z poszukiwaniami. Wzór karty postaci wymaga podania tylko najważniejszych, podstawowych informacji o bohaterze, zaś same karty postaci przedstawiają się na szczęście w większości całkiem starannie. Osobne działy poświęcono na telefony i relacje, a oprócz tego funkcjonuje tu radio Imperius zbierające plotki ze szkolnych korytarzy.

Większość lokacji zawiera jedynie grafikę, natomiast fabuła skupia się głównie na szkolnej rzeczywistości z uwzględnieniem nadnaturalnych elementów. Mamy tu krótkie spotkania postaci, narady, lekcje, konflikty oraz różne magiczne odniesienia, czy to do natury uczniów czy to poprzez pojawiające się okazjonalnie eliksiry bądź zaklęcia najwyraźniej zaczerpnięte ze świata potterowskiego. Brakuje tutaj większych, bardziej dynamicznych wydarzeń z udziałem Mistrza Gry, natomiast jednym z takich bardziej swobodniejszych eventów jest zorganizowany bal. Posty przedstawiają się różnorako, można trafić i na krótkie i na dość rozbudowane odpisy.

Wygląd forum delikatnie mówiąc nie zachwyca. Całość utrzymana jest w niebieskiej kolorystyce, co akurat pozwala uniknąć problemów z dobraniem pasujących do siebie kolorów, więc jest rozwiązaniem względnie bezpiecznym. Mimo tego nagłówek ciężko komponuje się z resztą, chociaż sam w sobie wygląda nie najgorzej. Tabelka z ogłoszeniem jest dość duża i trudno nie odnieść wrażenia, że ten sam pakiet informacji można by zamieścić na sporo mniejszej przestrzeni. Ponadto czcionka jest tu za ciemna i kontrastuje z dużo jaśniejszą czcionką w opisach działów. Poszczególne działy nie wiadomo w jakim celu otoczono koszmarnie wyglądającymi białymi ramkami, które kompletnie do niczego nie pasują. Kolejne kategorie działów rozdzielają dość prosto wycięte grafiki, które tak naprawdę niewiele mówią o tym, gdzie kończy się część organizacyjna forum a gdzie zaczyna część fabularna. Niektóre elementy PBFa zostały jakby pominięte, skutkiem czego odnośniki zaraz pod nagłówkiem są dziwnie przesunięte w lewo, podczas gdy dużo lepiej prezentowałyby się wyśrodkowane, natomiast w innych elementach to wyśrodkowanie jest zupełnie zbędne jak zawartość pól profilu, których nazwy porozdzielano z treścią. W prezentacji tego forum zupełnie zapomniano o estetyce.

Amaimon to forum, które sprawia wrażenie PBFa stworzonego lekką ręką w zaledwie kilka dni. Jest tu sporo braków zarówno merytorycznych jak i technicznych i niestety straszny bałagan. Twór ten na pewno jest odpowiedzią na niedosyt forów w podobnym klimacie, natomiast obecna treść może jednak nie przekonać wszystkich spragnionych podobnej zabawy. Mnie na pewno nie przekonała.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (12)

 • Gość (pozytywnaforumowiczka)

  Odnośnik bezpośredni

  jeżeli byśmy obiektywnie spojrzeli na to forum, to one jest dosyć świeże, i co tydzień osoby prowadzące to forum dodają nowe rzeczy na nie i z czasem tylko udowadniają, ze starają się stworzyć to forum nie dla siebie, ale dla użytkowników. W momencie, kiedy ktoś nie jest ekspertem od grafiki i html’ów, a po prostu miłośnikiem literatury i kreatywnego pisania, dlaczego w tak negatywny sposób, jest to forum opisane? Sprobuj dodać recenzję za 6 miesięcy kiedy faktycznie się rozwiną :)
  Pozdrawiam.

 • Nie zauważyłam żadnego komunikatu na forum, że jest jeszcze ono w budowie albo przeprowadzane są na nim gruntowne zmiany czyli można z tego wywnioskować, że jest już ono gotowe do gry. Świadczy też o tym ok. 50 kart postaci na forum oraz ok. 1000 postów fabularnych.
  Ponadto wcale nie trzeba być ekspertem od grafiki i htmlu, żeby stworzyć po prostu estetyczne forum.
  Co więcej, ponad połowa powstających forów nie dożywa nawet 4 miesięcy (sprawdziłam na podstawie danych wprowadzanych do bazy na portalu), więc... nawet trzymając kciuki za to forum, skoro w momencie pisania recenzji było ono aktywne i fabularnie rozwinięte, nie było żadnych przeciwwskazań do napisania recenzji.

 • Gość (Pozytywnaforumowiczka)

  Odnośnik bezpośredni

  Nie wspominałam nic o tym, że nie mają prawa zostawić żadnej recenzji, a, aby zrecenzować to forum po 6 miesiącach. Nie wiem, nie znam się na żywotności forów w internecie. To, że forum jest otwarte do gry nie oznacza, że nie można wprowadzać żadnych estetycznych i innych dodatkowych zmian? Chyba, ze jest to zabronione? Jeżeli tak to przepraszam bardzo i zwracam honor :) skoro jest tam ponad 50 użytkowników to chyba to forum idzie w dobrym kierunku i robi coś jednak dobrze? Zamiast zostawiać cała negatywna recenzje i sprawiać, ze ktoś poczuje się gorzej to może i lepiej byłoby pozostawić i pozytywy i negatywy tej strony, a nie rzucając ja tylko i wyłącznie w złym świetle co w mojej opinii subiektywna recenzja w ogóle nie jest, ale nie zapominajmy, nie jestem ‚profesjonalną recenzentką’. Pozdrawiam

 • Pozytywna forumowiczko, bez przesady. Forum jest otwarte (i oczywiście niech się rozwija dalej), administracja nie przerwała współpracy z VLem (raczej od Latarnii nie byłoby darcia kotów w takim wypadku), dlaczego miałoby nie otrzymać recenzji? Nie jest czysto negatywna, a negatywy ujęto raczej w formie sugestii, że to czy tamto dobrze byłoby poprawić. Jeśli admini ciągle coś robią, to może niech wezmą ten tekst pod uwagę. O pomoc z layoutem można zawsze poprosić. I tak jest lepiej niż jakiś czas temu, gdy forum było upstrzone przypadkowymi gifami i się prawie nie ładowało, oby tak dalej. Można by było dopasować wygląd forum do ogłoszenia, bo prezentuje się chyba najlepiej. Szkoda, że wzór karty nie uwzględnia słabości (sugeruje idealizowanie postaci), zwykłych umiejętności i nie zawiera informacji o ograniczeniach umiejętności magicznych (te dwa sugerują w sumie, że postaci są lub mogą być wszechmogące) i że nie ma żadnych objaśnień. Balans jest jednak ważny, a aktualny system pozwala w pewnym sensie zrobić one punch mana, który jednym ciosem może zniszczyć świat. Jedyną przeszkodą na jego drodze byłby rozsądek sprawdzających kartę. Niefajnie też, że są tam postaci kanoniczne (np. Kuroko Tetsuya i Heine Rammsteiner), mieszanie uniwersów wygląda mało profesjonalnie. Ow, no i niepouzupełniane tematy i opisy działów tak samo. Jeśli admini nie mają czasu, a chcą sobie zostawiać rzeczy do uzupełniania, lepiej będzie umieszczać je na ukrytym forum, do którego dostęp mają tylko oni. "Soon" w paru miejscach widniejące od dłuższego czasu sugeruje niedbałość, niestety. Dla postronnego obserwatora takie coś jest lepiej widoczne niż "ciągle coś robią", bo widać to na pierwszy rzut oka.

 • Gość (Pozytywnaforumowiczka)

  Odnośnik bezpośredni

  Tylko, że to forum nie polega na typowych bitwach statystykach etc. Chodzi po prostu o naukę w tej Magicznej szkole, i o lekcje tam prowadzone, nie ma tam żadnego mistrza gry, bo to widać, ze nie jest w ich stylu. Poza tym już nie będę się spierać na temat tego forum bo jak wspomniałam powyżej, coś musza robić dobrze skoro maja tyle użytkowników i tym użytkownikom najwyraźniej niektóre niedociągnięcia nie przeszkadzają. Co do mieszania uniwersjada, jeszcze raz wspomnę to jest ich forum, a skoro ktoś ma za ulubiona postać kogoś z anime, a ktoś kogoś z mangi lub i nawet z harry’ego Pottera cyz tez władcy pierścieni, co Ty jako osoba, która nie jest użytkownikiem na tym forum ma do powiedzenia? :) jakbym założyła tam konto to bym była zadowolona z faktu, ze mogę być kim chce i nie ma żadnego regulaminu typowo rygorystycznego, ze będę się bała adminów i czuła się jak gowno tak jak czułam się, kiedy byłam użytkownikiem tych typowo kanonicznych i statystycznych HP/mana etc forów.
  Pozdrawiam.

 • Gość (Pozytywnaforumowiczka)

  Odnośnik bezpośredni

  Co do mieszania uniwersów(wybacz, mieszkam w UK i ciagle klawiatura mi się zmienia)

 • >mieszkam w UK
  nikt nie daje o to xDD

 • Film Kac Wawa swojego czasu ściągnął do polskich kin największą liczbę widzów, ale to nie świadczy od razu o tym, że jest to film, który zasługuje na pochwały.

 • Gość (pozytywnaforumowiczka)

  Odnośnik bezpośredni

  Wiesz, wolałam powiedzieć dlaczego są jakieś literówki na wypadek jak któreś z Was się i o to przysra :) a to ma do tego, ze pisze z telefonu i mam ustawiona angielska klawiaturę geniuszu :) Jass, widać, ze ze zrozumieniem to Ty w ogóle nie potrafisz czytać, skoro napisałam, ze skoro maja tyle użytkowników to chyba oznacza, ze tym użytkownikom podoba się na tym forum? Chyba ważniejsze jest to, ze coś się podoba osobie, która z czegoś faktycznie korzysta, aniżeli zwracać uwagę na to co ktoś myśli na jakiś temat i zmieniać zdanie pod wpływem opini osób trzecich. Jeżeli tobie się jakiś film spodoba, a inna osoba zrówna to z gównem to i Tobie się przestanie ten film podobać? Żenada.

 • Droga Pozytywna Forumowiczko,
  Zanim napiszesz tu kolejny post, to proponuję, abyś wczytała się i to powoli i porządnie zarówno w samą recenzję, jak i w komentarze własne i innych osób, bo umknęło ci parę istotnych rzeczy z tym, czym jest recenzja na czele. Recenzja ma na celu wykazanie i pozytywnych i negatywnych stron/cech przedmiotu recenzji. Nie jest rzetelną recenzją jeśli któreś z tych aspektów są pomijane, zatajane lub przeinaczane.
  Fajnie, że forum ma użytkowników, że podoba im się gra, ale to nie ma nic do rzeczy z napisaną recenzją, a ty ciągle jedziesz w swoich komentarzach na tym, że "skoro jest tam tyle graczy, to..." i tak naprawdę to nic merytorycznego z twoich komentarzy nie wynika. Jeśli jesteś autorką stylu lub jesteś członkiem administracji, to weź tę recenzję na klatę. Piszesz, że admini ciągle pracują na swoim forumowym dzieckiem, więc recenzja może być wskazówką dla nich w jakim kierunku te zmiany powinny/mogą pójść. Tak jak się pisze tekst - autor nigdy przenigdy nie da rady wyłapać wszystkich usterek tak jak potrafi to zrobić jego edytor.
  Jeśli natomiast czujesz się w nastroju, aby wyrazić swoje zdanie na temat innych recenzji, w których wyrażono się negatywnie na temat elementów na innych forach, zarówno tych, które dziś już nie istnieją, jak i tych, które nadal działają, to mamy cały dział z recenzjami. :)

 • Jejku, Pozytywna, jaka ty jesteś... Negatywna, wroga i niemiła. Mam nadzieję, że wiesz, że jeśli ktoś ma odmienne zdanie od ciebie, to nic złego? Nikt nie mówi, że "to forum jest be, okropne, grajom tam gupki, usuńcie to". Wskazujemy raczej dość drobne niedociągnięcia, które nie powinny być większym problemem dla adminów, jeśli, jak sama mówisz, ciągle coś robią. Ludzie chcą tam grać i dobrze się bawią? Super. Zwyczajnie będą jednak tacy, których wszechobecny chaos i niemożliwość wyłuskania jakichś dodatkowych informacji + możliwość robienia overpowerów odstraszy. Tylko nie rozumiem jednego, co mają umiejętności i słabości do rozbudowanych systemów i rozgrywek z MG? Poza tym, w jaki sposób one przeszkadzają i są be dla forum, gdzie MG nie ma, a umiejętności magiczne są jak najbardziej okej? I bardzo przepraszam, ale... Fora kanoniczne same w sobie mają średnią reputację, jeśli zezwalają na grę kanonami. Przenoszenie kanona do innego świata daje jednak brakiem wyobraźni. Jeśli jest jakieś dobre wytłumaczenie, czemu niemagiczny psychol jest dyrektorem szkoły, do której uczęszcza również nie do końca magiczny koszykarz, to zwracam honor. I tak naprawdę zamiast robić kanona można zrobić postać z jego wizerunkiem i dać jej podobny charakter. Postaci kanonicznych nie da się pisać bez wychodzenia z charakteru. v: i niestety, jak coś jest w internecie i jest publiczne, to mam prawo to komentować zarówno ja, jak i inni.

 • Gość (Tak Naprawde Jestem Miły, Ale Nikt Tego Nie Docenia KC WAS)

  Odnośnik bezpośredni

  @pozytywnaforumowiczka

  Wiesz, wolałam powiedzieć dlaczego są jakieś literówki na wypadek jak któreś z Was się i o to przysra :) a to ma do tego, ze pisze z telefonu i mam ustawiona angielska klawiaturę geniuszu


  Tyle że polska klawiatura zawiera wszystkie znaki potrzebne do napisania tekstu w języku angielskim, więc po co zmieniać?

Dodaj komentarz