Pięć po dwunastej: Rising

Kiedy człowiek ponownie postawił stopę na Księżycu, a kilka lat później finalnie dotarł na Marsa, w ludziach zapłonęła nadzieja na to, że to dopiero początek wielkiej ery. Mieli rację, chociaż większości nie było dane dożyć momentu, w którym futurystyczna wizja ludzkości dominującej w kosmosie w końcu się ziściła. Dzisiaj kolonia na Marsie to nie odległa mrzonka, a rzeczywistość, zaś podróże między układami przestały być fikcją powielaną w dziełach kultury. Dzisiaj każdy może pozwolić sobie na podróż w kosmos, dzisiaj każdy może unieść w zatłoczonym mieście głowę, by ujrzeć przelatujące w powietrzu samochody i statki kosmiczne.

    Klimaty science-fiction zawsze fascynowały rzesze fanów bez względu na to, przez jakie medium były odbierane. Książki czy produkcje filmowe i telewizyjne od lat cieszą się ogromną popularnością. Świat PBFów także postanowił się zapuścić w te rejony. Rising, które otwarło się na początku lutego tego roku, postawiło na nieco inne rejony sci-fi niż pozostałe dostępne na rynku fora.

    Akcja na forum rozpoczyna się w roku 2150, a Ziemia jest podzielona na trzy mocarstwa: Stany Zjednoczone, Federację Narodów Europecjskich (FEN) i Sojusz Rosyjsko-Chiński (RCA), z Afryką będącą schronieniem dla wszelkiej maści przestępców wraz z kwitnącym tam czarnym rynkiem. Na księżycu powstała kolonia karna, a odsiadujący w niej wyroki więźniowie pracują przy wydobyciu Helu-3. Skolonizowany został też Mars, który obecnie posiada własny suwerenny rząd, a pomiędzy nim a Ziemią znajduje się potężna stacja kosmiczna Rising.

    Kompendium wiedzy zawiera kilkanaście tematów przedstawiających realia fabularne. Poza wstępem, który zawiera rys fabularny, znajdziemy tutaj tematy opisujące mechaniki postaci, statków oraz broni i kombinezonów (opierające się o statystyki oraz kostkę d20), a także kalendarium przedstawiające najważniejsze wydarzenia ze stu trzydziestu jeden lat poprzedzających aktualną datę. Administracja postarała się również o dokładne opisy USA, FEN, RCA, Afryki i Marsa oraz Rising Corp. i Księżycowej Kolonii Karnej. Nie zabrakło też danych o Ziemi, Marsie, Księżycu i stacji RSS, a nawet tak podstawowych informacji o życiu codziennym ludzi, kulturze, sztucznej inteligencji, zarobkach, łączności, używkach, walucie, zarobkach, czy ilości czasu potrzebnego, aby przebyć drogę z Ziemi na Marsa lub stację RSS. W kompendium również znajduje się lista postaci niezależnych.
    Pozostała część informacyjna to trzy sekcje. Pierwsza nich z newsami podzielona jest na kilka tematów, które odnoszą się do poszczególnych lokacji. Kolejna to dział ogłoszeń, w którym znajdują się między innymi regulamin oraz tematy z avatarnią, nieobecnościami, pytaniami czy poszukiwania współgraczy lub mistrzów gry zwanymi Narratorami. Ostatnia zaś jest przeznaczona na akta osobowe postaci oraz ich statków.
    Rising oferuje także kreator statków kosmicznych, dzięki któremu gracze mogą nie tylko przypisać ich pojazdowi statystyki (np. na wytrzymałość osłon czy prędkość), ale też stworzyć schemat pomieszczeń, jakie się w nim znajdują. Na uwagę zasługują tu również warsztat kosmiczny wraz z punktem handlowym. W tym pierwszym przy odpowiedniej ilości posiadanych kredytów można wyposażyć swój statek w lepsze silniki, osłony czy uzbrojenie, podczas gdy w drugim jest do zakupienia uzbrojenie, kombinezony i implanty dla postaci gracza.
    
    Rozgrywki się toczą w najlepsze i na chwilę obecną skupiają się głównie na Ziemi, Rising Space Station i Przestrzeni kosmicznej z drobnym udziałem Marsa. Księżyc wraz z jego kolonią karną pozostaje na razie dziewiczym terytorium dla graczy. Każdy temat zawiera dokładny opis danej lokacji, spora część z nich również poglądowe zdjęcie.
    Sesje toczą się zarówno pomiędzy samymi graczami, jak i z udziałem Narratora. Rising nie posiada osobnego konta czy kont dla mistrzów gry. Rozwiązano kwestię wyróżniania postów Narratora poprzez ich obramowanie i dorzucenie na górze napisu „Mistrz Gry”.
    
    Szata graficzna Rising jest minimalistyczna i utrzymana niebieskawo-szarej tonacji z ciemnoróżowymi akcentami i dzięki temu nie męczy oczu o żadnej porze dnia czy nocy. Nagłówek przedstawia zarys gór i drzew na tle zachodzącego słońca z ciałem niebieskim na dalekim planie. Poniżej jest prosty box, w którym wyświetlają się newsy, a pod nim umieszczono czat. Nawigację umieszczono w panelu po prawej stronie wraz z miejscem na wymianę banerową oraz listą aktywnych osób na forumowym discordzie. Układ forum jest kafelkowy, a każdy z kafelków zawiera prostą grafikę, liczbę tematów i postów w danym dziale oraz w części fabularnej krótki opis lokacji. Całość jest uporządkowana i ze względu na to, że fora dzielą się tylko na trzy kategorie (części: techniczną, fabularną, offtop) nie sposób się pogubić. Czcionki są wyraźne i nieco większe niż standardowo, ale przez to czytelne dla każdego bez względu na stan wzroku.

    Rising z pewnością wnosi powiew świeżości do science-fiction rozgrywającego się w kosmosie. Autorska, dopracowana w wielu detalach fabuła oraz techniczna strona forum pozwalają każdemu wczuć się w klimat sesji i dobrze bawić, nawet jeśli wcześniej nie miało się zbyt wielkiej styczności z tym gatunkiem PBFów.

Jane Weller

rising-pbf.pl

Additional Info

  • Data publikacji: Piątek, 08 Marzec 2019

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (6)

Dodaj komentarz