mementomori

Memento Mori wypełniło lukę na naszej scenie tekstowych gier forumowych stając się przyczółkiem dla tych, którzy pragną wcielić się w wampira, wilkołaka czy demona. Forum z elementami nadnaturalnymi z pewnością przykuwa uwagę, a jak się na nim odnaleźć i co nas czeka po rejestracji? Porozmawiałam z administracją o tym co ten PBF ma do zaoferowania i jak wygląda na nim rozgrywka.

Jass: Co aktualnie dzieje się na fabule Memento Mori?
Administracja Memento Mori: Tak na dobrą sprawę, fabuła toczy się na kilku płaszczyznach, które w odpowiednim momencie zejdą się w jedną całość, więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mamy serię dziwnych i niewytłumaczalnych napadów agresywnych zachowań wśród ludzi. W Europie doszło do katastroficznego w skutkach ataku na stolicę Unii Europejskiej, co zaowocowało całkowitym rozbiciem tejże. Granice Afryki zostały zamknięte w związku z szerzącą się tam epidemią eboli. Cały świat zaczyna powoli odczuwać, że chociaż zło było, jest i będzie, coś jest inaczej. Odczuwają to również nasi gracze, na razie w mniejszej skali; obecnie na własnej skórze przekonują się, jak smakuje piekło, w trakcie misji w kopalni, którą ledwo co zamknięto w związku z tajemniczym wypadkiem. Nikt prócz prowodyrów całego zamieszania, demonów, nie ma pojęcia, że za tymi wszystkimi niewytłumaczalnymi zjawiskami stoją pieczęcie, których przełamywanie ma na celu przyzwanie potężnego sojusznika dla istot piekielnych. Oprócz głównego nurtu fabuły, każda rasa ma również swoje wewnętrzne konflikty, związane z walką o wpływy, polityką czy relacjami między postaciami.

Jass: Jakie znaczenie mają statystyki w grze i jak można je rozwijać?
Administracja Memento Mori: Statystki są na forum istotne, gdyż to głównie o nie, odrobinę storytellingu oraz kostki, opierają się rozgrywki. Używanie mocy przed istoty nadnaturalne jest całkowicie zmechanizowane. W rozgrywkach prywatnych pozostawiamy graczom decyzję, czy chcą korzystać z mechaniki, ale w sesjach z MG jest to obowiązkowe. System rozwoju opiera się na wykupowaniu statystyk za punkty doświadczenia, które gracze mogą zdobywać pisząc posty oraz biorąc aktywny udział w fabule. Ponadto każda postać (oprócz ludzi) ma swój poziom, który może podnosić, dzięki czemu wraz z jego wzrostem korzystanie z mocy przychodzi łatwiej, a bohater staje się silniejszy. Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych graczy, którzy cenią sobie obserwowanie rozwoju swojej postaci.

Jass: Czym inspirowano się tworząc Memento Mori?
Administracja Memento Mori: Jedną z głównych inspiracji był serial Supernatural, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Sporą rolę odegrały klasyki kina grozy, takie jak Egzorcysta, Omen czy Martwe zło. Można by wymienić też całą listę lektur, takich jak Lemegeton, apokryfy biblijne czy wybrane mitologie, w tym wierzenia Azteków czy Indian Ameryki Północnej. Tak naprawdę za każdą z ras stoi cały szereg inspiracji, które zostały usystematyzowane i podane graczom. W przypadku ras tak popularnych jak wampiry, wilkołaki czy demony, ciężko o ich jednoznaczny obraz w popkulturze; stąd też inspiracje były czerpane z wielu źródeł i dopasowywane do naszej koncepcji.

Jass: Jak na forum działa Mistrz Gry?
Administracja Memento Mori: MG prowadzą misje związane z głównym nurtem fabuły. Na wyraźną prośbę gracza, mogą również w miarę możliwości poprowadzić sesję wg jego pomysłu. MG (a także prowadzone przez nich postacie NPC) może też dowolnie wtrącić się w rozgrywkę graczy, czego należy mieć pełną świadomość. Nie funkcjonuje u nas coś takiego jak zgoda na ingerencję Mistrza Gry — ten może pojawić się w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie. Żadna postać nie jest nietykalna, a decyzje podejmowane przez gracza mogą okazać się dla postaci zgubne w skutkach.

Jass: Dlaczego wzór karty postaci nie uwzględnia opisu charakteru bohatera, a jest jedynie możliwość wyszczególnienia wad i zalet?
Administracja Memento Mori: Charakter bohatera jest według nas płynny, zmienia się na przestrzeni czasu i tego, co fabuła i interakcje z innymi postaciami przynoszą. Z własnego doświadczenia wiemy, że niejednokrotnie pierwotnie zakładany charakter postaci nie ma odzwierciedlenia w fabule i pozostaje tylko suchym opisem. Uznaliśmy zatem, że wady i zalety są znacznie bardziej przystępną wersją takiego pola w karcie postaci. Uważamy też, że przy pomocy historii można bardziej przekonująco pokazać, kim nasza postać właściwie jest i osobne pole na charakter bohatera nie jest potrzebne.

Jass: Wampiry i wilkołaki to bardzo „popularne” rasy na forach. Czy na Memento Mori również wiodą prym na fabule?
Administracja Memento Mori: Największą popularnością cieszą się u nas ludzie i to oni są najliczniejszą grupą. Wampiry uplasowały się na drugim miejscu, natomiast wilkołaki również radzą sobie nieźle, choć z pewnością nie można stwierdzić, jakoby wiodły prym. Odeszliśmy od popularnego konceptu wojny pomiędzy tymi dwoma rasami, zmęczeni już przedstawianiem wilkołaków jako dzikich pupilów krwiopijców, niejako rozdzielając całkowicie te dwie rasy, a ich losy splatając z innymi.

Jass: Kto najlepiej odnajdzie się na Memento Mori?
Administracja Memento Mori: Każdy pełnoletni gracz ze zdroworozsądkowym podejściem, chętny do współpracy i niedrżący o dobro swojej postaci, otwarty na ewentualne sugestie i niebojący się podejmować wyzwań. Rozgrywka toczy się u nas w swoim własnym tempie, nie bierzemy udziału w żadnym wyścigu szczurów. Memento sprawdzi się więc również dla tych graczy, którzy szukają miejsca na dłużej, bez poganiania ze strony innych.

 

Dziękuję za rozmowę.
Jass
Grafika: administracja Memento Mori.

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

Dodaj komentarz