lesne licha recenzja

Pośród autorskich forów fantasy, których nie uświadczymy wcale tak wiele, trafiają się czasem takie twory, które wprowadzają nas w baśniowy świat cudacznych istot i mistycznych przygód. Leśne Licha wyglądają absolutnie niepozornie i przypominają trochę PBF tworzony na "starą modłę", ale wystarczy się wgłębić w tą rzeczywistość, żeby przekonać się jak bardzo ta niepozorność może zwodzić.

Wiosna, Lato, Jesień i Zima definiują tutaj nie tylko charakterystykę określonych terenów, ale także cechy wyróżniające ich mieszkańców. Każdej przypisano określony rodzaj magii, który w danej porze roku jest najpopularniejszy. Nad każdą z tych pór pieczę sprawuje inny Władca. Opisano nie tylko jego charakter, ale także najbardziej rzucające się w oczy cechy szczególne oraz umiejętności. Całość przedstawiona jest w sposób ciekawy i intrygujący. Na Leśnym Lichu możemy być ciekawskim Krasnoludkiem, magiczną Wróżką, drobnym Zwierzem, hybrydą czyli inaczej Zwierzołakiem, mitycznym Cudakiem, łuskowatym Wodnikiem oraz roślinnym Florkiem. Poszczególne rasy krótko opisano dopuszczając dużo swobody kreacji w obrębie każdej z nich, bo taki Cudak może oznaczać zarówno gryfa, jak i smoka czy chimerę. Z jednej strony pozwala to dowolnie wzbogacać i rozbudowywać świat w obrębie jednej "grupy", z drugiej zaś brak ograniczeń może obrócić się przeciwko realiom. Każdą rasę wyposażono w bonusy oraz uwypuklono ich słabości, co pozwala je bardziej zróżnicować. Same realia opisano treściwie w jednym z tematów wskazując na wiele aspektów życia w Gościńcu jak chociażby żywność, ekonomia, religia. W autorskim świecie są to elementy bardzo istotne, bo kształtują całą otaczającą postać rzeczywistość. Można odnieść wrażenie, że niektóre z tych sfer potraktowano nieco po macoszemu i ten świat można by jeszcze bardziej ubarwić i urozmaicić, ale z pewnością dobrze, że taka charakterystyka w ogóle znalazła się na forum. Na Leśnych Lichach mamy do czynienia z magią. Jednym opanowanie tej sztuki przychodzi nadzwyczaj łatwo, dla innych jest to dużo trudniejsze, a każda pora roku ma na magię swój własny pogląd. Określone ścieżki magii (a trochę ich tu mamy) bądź są tylko bardzo popularne w danej porze roku bądź dostępne dla istot wyłącznie z danej pory roku. Dodatkowo każdy mag wybiera też sposób władania magią. Wszystko to tworzy ciekawy krajobraz magii funkcjonującej na forum i możliwości jakie mamy w tym zakresie. Przy tworzeniu karty postaci można wybrać jedną ścieżkę, wraz z jej używaniem rośnie jej siła, a maksymalnie można opanować do trzech ścieżek czyli żeby się rozwijać trzeba się angażować, nic nie przyjdzie za darmo. Na forum działa również Kronika zawierająca także mapę i tylko szkoda, że mapa ta nie ma podpiętych linków do konkretnych miejsc. Byłaby wtedy z pewnością bardziej funkcjonalna. Oprócz tego znajdziemy tu także poradnik, który jednak nie zawiera zbyt "przydatnych" informacji, a właściwie kilka wskazówek, które jednak merytorycznie nie mają zbyt wielkiego znaczenia.

Dość dużo miejsca poświęcono na postać w ujęciu mechanicznym. Mamy tutaj zarówno podział postaci ze względu na rozmiar jak i statystyki w skład, których wchodzi Siła, Wytrzymałość, Szybkość, Percepcja i Intelekt. Podczas gdy Atuty odpowiadają za predyspozycje postaci do opanowania i posługiwania się konkretnymi grupami umiejętności, same umiejętności podzielone są pomiędzy trzy ścieżki: Sowy, Niedźwiedzia i Pumy. Rozwijamy postać bądź samodzielnie bądź z pomocą innej osoby bądź poprzez przygody. Cała ta mechanika skonstruowana została z pomysłem i chociaż na pierwszy rzut oka forum nie sprawiało wrażenia wymagającego pod względem systemowym, to tutaj kształtuje się interesująca konstrukcja rozwoju postaci uwzględniająca wiele elementów. Jednocześnie wszystkie te mechanizmy nie są zbyt skomplikowane i każdy powinien się w tym odnaleźć i znaleźć tu coś dla siebie.

W regulaminie Leśnego Licha znajdziemy zezwolenie na posiadanie dowolnej ilości multikont pod warunkiem ich aktywności, a także zakaz bilokacji, który na pewno uczyni rozgrywkę bardziej realną. Zaznaczono również, że postacie nie są niezniszczalne i każda z nich może umrzeć, a to także ma wpływ na urealnienie zagrożeń, jakich bohaterowie mogą doświadczać w swych przygodach. Wzór karty postaci chociaż wygląda ładnie, to jest zbudowany tak, że może przyprawić o ból głowy. Naprawdę można było ten ciąg kodu skonstruować dużo prościej, a za to równie estetycznie. Same karty postaci poszczególnych bohaterów przedstawiają się dość przeciętnie, chociaż i nie brak bardziej rozbudowanych prezentacji. Na forum można także rozgrywać retrospekcje, a także prowadzić dzienniki zapisując tam swoje notatki czy obserwacje. Leśne Licha oferują także przystępny podział przygód jakie mogą przeżywać postacie wraz z treściwym poradnikiem, miejsce do zgłaszania się ochotników na takie wydarzenia czy temat z rzutami kośćmi.

Jak wygląda fabuła na forum? Lektura prowadzonych wątków może naprawdę zauroczyć. Jest baśniowo, jest magicznie, jest ciekawie i jest klimatycznie. Ingerencji Mistrza Gry jest naprawdę dużo, oferuje on różnego rodzaju przygody, wzbogaca zwykłe pogawędki postaci o nieprzewidziane zdarzenia. Pojawiają się elementy zagrożenia, pułapki, wyzwania, barwne zwroty akcji i zarówno gracze jak i sami prowadzący dokładają starań by kolejne sesje trzymały się tego niezwykłego klimatu i oddawały całą baśniowość tego świata. Niestety, w większości lokacji nie spotkamy opisów, a tylko luźno wrzucone grafiki i nad tym wypadałoby popracować, bo na pewno charakterystyki poszczególnych miejsc jeszcze bardziej ubarwiłyby część fabularną forum.

Wygląd PBFa może najbardziej zwodzić, bo forum prezentuje się bardzo przeciętnie. Nie jest może niechlujne czy nieuporządkowane, ale jest bardzo minimalistyczne, co w tym przypadku działa jednak na niekorzyść forum. Bo przy takiej tematyce szata graficzna forum powinna zachęcać i dawać nam namiastkę tego fantastycznego klimatu. Tutaj nie jest źle, ale nie jest też dobrze. Kolorowanie czcionki w poszczególnych działach fabularnych kojarzy mi się z forami sprzed siedmiu czy ośmiu lat, dodane do działów grafiki są skromne, chociaż całkiem estetycznie dobrane, ale chyba najbardziej razi biała ramka wokół działów, która nijak nie pasuje do pozostałej kolorystyki. Belki kategorii również można by trochę inaczej "pokolorować", żeby nie odstawały tak od reszty i trochę inaczej rozplanować tabelkę z ogłoszeniem, bo mamy tu mnóstwo niewykorzystanego miejsca, a zatem zupełnie niepotrzebny suwak z opisem administracji. Wystarczyłoby po prostu lepiej rozplanować ułożenie kolumn. Logo jest proste, bez udziwnień, ale i bez upiększeń. Myślę, że przydałaby się Leśnem Lichom dobra ręka do poprawy wyglądu.

Forum jest naprawdę obiecujące. Można tu poprawić jeszcze parę rzeczy, nad kilkoma elementami popracować, ale jeśli przymkniemy oko już teraz na te niedociągnięcia to wkroczymy w piękny i urzekający świat. Leśne Licha to PBF, który zapada w pamięć i mam nadzieję, że szybko z tej pamięci nie będziemy musieli go wyrzucać.

 

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz