Hogwart Dream obchodzi dziewiąte urodziny! To szmat czasu spędzonego na wspólnej grze i zabawie. W ciągu tych dziewięciu lat przenieśliśmy się na inny hosting, kilka razy zmienialiśmy cały styl, rozbudowywaliśmy świat, udoskonalaliśmy system i przeszliśmy przez pięć fabularnych lat wychodząc poza ramy książkowego czasu akcji, a tym samym sięgając jeszcze dalej w przyszłość. Ostatni rok był jednak wyjątkowo bogaty w różne modyfikacje i przeobrażenia, którym ulegało forum i o nich tu właśnie chciałam napisać.

Zmiany w dużej mierze objęły genetyki i umiejętności. Oprócz tego, że doszło kilka nowych specjalności, o które się można starać poprzez napisanie podania jak legilimencja, oklumencja oraz magia bezróżdżowa, umożliwiono rozwój genetyk poprzez ćwiczenia z Mistrzem Gry oraz zmieniono zasady otrzymywania tych zdolności. Ukończono spisywanie forumowej Kroniki prezentującej najważniejsze wydarzenia fabularne na przestrzeni lat oraz stworzono Halę Sław, w której swoje miejsce znalazły wszystkie postacie, które szczególnym zaangażowaniem zasłużyły się dla rozwoju fabularnego forum. Ponadto poprawiono i rozbudowano wiele opisów lokacji aby jeszcze bardziej przybliżyć graczom cały świat przedstawiony oraz podjęto kilka ważnych zmian w celu zerwania więzi łączących nas z kanoniczną linią fabularną, którą pożegnaliśmy już jakiś czas temu. Ostatnią tak istotną metamorfozę przeszedł styl forum, który całkiem niedawno został zmieniony na nową szatę graficzną.

Największe przeobrażenia przeszedł jednak system statystyk. Pozostawiono główny trzon mechaniki, natomiast znacznie rozbudowano poszczególne magiczne dziedziny składające się na ten system. I tak Eliksiry otrzymały zupełnie nową klasyfikację, przy czym sprecyzowano zasady warzenia tych czarodziejskich mikstur oraz opracowano Zielarstwo umożliwiając poszukiwanie oraz hodowle magicznych roślin, a także dzieląc je na kilka kategorii. Modyfikacje dotknęły także tego co stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego świata czyli Zaklęcia. Poprawiono opisy czarów, zrezygnowano z wyszczególniania wymowy zaklęć, za to wyodrębniono chwyty i manipulacje różdżki, dodano krótkie charakterystyki poszczególnych typów magii oraz na bardziej wymagające zaklęcia nałożono dodatkowe obostrzenia w postaci minimalnej sumy punktów statystyk potrzebnych do rzucenia danego czaru. Największe przeobrażenia przeszła czarna magia, której podniesiono rangę, żeby uczynić z niej coś naprawdę mrocznego, zakazanego, tajemniczego i potężnego. Modyfikacje nie mogły też ominąć Miotlarstwa, które potraktowano bardziej drobiazgowo, w szczególności z myślą o miłośnikach quidditcha. Zwieńczeniem tych wszystkich zmian była rozbudowa podstawowej rozpiski statystyk o dodatkowe reguły i wskazówki oraz dodatkowe obostrzenia (bądź zezwolenia) w temacie z zawodami. Bardziej konkretnie ukierunkowane profesje (także stanowiska nauczycielskie i profesorskie) wzbogacono o minimalne progi statystyk wymagane do wykonywania danego zajęcia. Cały ten pakiet zmian był największą modyfikacją systemu forum od momentu jego powstania.

W międzyczasie wprowadzano inne drobne poprawki, o których tutaj już wspominać nie będę. Ten rok na Hogwart Dream obfitował w wiele istotnych modyfikacji, które znacznie rozbudowały nasz świat i system. Wzbogacono realia o wiele czarodziejskich elementów, a mechanikę ukierunkowano głównie na rozwój postaci. Pominę tutaj wydarzenia fabularne, chociaż było ich naprawdę wiele. Niedawno rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Hogwarcie. Kolejne wyprawy do Zakazanego Lasu, kolejne zmagania z licznymi niebezpieczeństwami i kolejny raz rywalizacja o Puchar Domów. O tym jak zacięte jest to współzawodnictwo pokazuje różnica między pierwszym a drugim miejscem w tabeli z zeszłego roku szkolnego. Liczy się każda oddana praca domowa, każda aktywność na lekcjach! Ale to nie oznacza, że tylko uczniowie i nauczyciele Hogwartu odnajdą się na fabule. Nie jeden dorosły czarodziej będzie miał tu pełne ręce roboty wykonując różne zadania i uczestnicząc w barwnych wydarzeniach.

Po tych dziewięciu latach mogę powiedzieć, że to nie jest jeszcze koniec i będziemy dalej tworzyć fantastyczną rzeczywistość pełną magii i dalej będziemy pracować nad tym, żeby forum jeszcze lepiej oddawało ten fascynujący świat. Dziękuję wszystkim za wkład i grę, zapraszam pozostałych i oczywiście liczę na więcej (potu, łez i krwi)!

 

Jass

More in this category: « Tło Licznik ma moc »

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz