licznik ma moc

Wskazujący na to, ile postaci było zalogowanych na forum przez ostatnie 24/48/72h godziny licznik ma ogromną moc. Pomimo tego, że to świat i toczone wątki powinny odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o rejestracji, dla niejednego potencjalnego użytkownika jednym z decydujących powodów jest również liczba kont przewijających się przez ostatnie x godzin. Czy to rzeczywiście prawidłowy wyznacznik?

Kiedyś standardem było to, że większość PBFów jak jeden mąż miała ustawiony licznik na ostatnie 24h. Mniejsze wartości pojawiały się niezwykle rzadko. I liczba tych kont pojawiających się przez ostatnią dobę potrafiła być naprawdę spora. Ale czasy się zmieniają i zmienił się również tryb funkcjonowania użytkowników na forach. Kiedyś gracze pojawiali się niemal codziennie, całe sesje pisano w ciągu jednego dnia wrzucając post za postem co kilka czy kilkanaście minut. Ale od tego okresu minęło już ładnych parę lat, tempo naszego realnego życia przyspiesza, a w związku z tym nie jesteśmy w stanie już spędzać przed komputerem całych godzin dzień po dniu, wydłużyły się nasze posty czyli wydłużył się też czas oczekiwania na odpisy i lista postaci pojawiających się na forum przez jedną dobę już nie zawsze oddaje faktyczną liczbę aktywnych kont. Dlatego starnadrowe 24h w liczniku na wielu PBFach zamieniono na 48 czy 72h, bo jeszcze jak jakaś postać pojawia się co dwa czy trzy dni, to wcale nie musi oznaczać, że jest to bohater mało angażujący się. Po prostu nie wszyscy codziennie mają czas.

Nieco mniej adekwatnie przedstawia ten obraz wyższe ustawienie licznika. Jak ktoś pojawia się raz w tygodniu to trudno oczekiwać od takiej osoby aktywnej gry. Ponadto jeśli nie ma kogoś od kilku dni i ten ktoś nie zgłosił swojej nieobecności, to może sugerować, że ta nieobecność potrwa dłużej bądź ten użytkownik zniknął już bez wieści z forum i albo się pojawi albo nie. Przy okazji chciałabym podkreślić tutaj jedną rzecz. Staram się tu przedstawić to, jak zaobserowałam, że wiele osób interpretuje te wyższe wartości licznika, ale nie możemy również zapominać o tym, że są PBFy na których gra toczy się takim wolniejszym tempem. Na takich forach dostaje się odpis od innego gracza czy Mistrza Gry raz na tydzień czy raz na miesiąc i pomimo tego, że w ciągu pojedynczego dnia czy kilku dni nie dzieje się zbyt wiele i nie pojawia się zbyt wiele kont, to z perspektywy kilku miesięcy czy lat rozgrywka toczy się nadal, sesje dzięki stałym graczom idą do przodu i ten licznik w zasadzie nie oddaje tego, że na tym forum wciąż bawi się jakaś grupa graczy.

To ile osób pojawia się przez ostatnie 24/48/72h (w zależności od ustawienia licznika) ma często decydujące znaczenie przy rejestracji. Jeśli bowiem żadna postać nie przewija się przez ten określony okres to najczęściej oznacza, że forum wymiera albo jest już wymarłe. Nie zawsze jednak tak jest. Spotkałam się z PBFami, gdzie przez tydzień czy dwa tygodnie nie pojawia się żaden post, nie loguje się żaden użytkownik, a jednak forum to żyje, bo odpisy pojawiają się raz na kilka tygodni, a gracze wchodzą na PBF tylko wtedy gdy mają odpisać. Jeśli widzimy na forum, że jest mnóstwo zarejestrowanych kont to od razu budzi to skojarzenie z PBFem aktywnym. Nawet gdy przyjmiemy, że rzeczywista graczy bawiących się na tym tworze jest dużo mniejsza, bo każdy użytkownik ma kilka multikont, którymi loguje się codziennie lub prawie codziennie, to i tak pokaźna liczba postaci świadczy o konkretnej grupie graczy, która w mniejszym bądź większym stopniu jest w stanie obsługiwać kilka kont oferując nimi grę. Co za tym idzie od razu pojawiają się skojarzenia, że na takim forum na pewno znajdziemy kompanów do wspólnej zabawy. Jeśli tych kont przewija się w ciągu jednej czy kilku dób mniej to automatycznie możemy odnosić wrażenie, że na tym forum może nie być łatwo ze znalezieniem towarzyszy do wspólnej gry, nawet pomimo tego, że PBFy kameralne potrafią również oferować świetną zabawę.

Tak jak wspomniałam, trzeba też mieć świadomość tego, że wiele z tych pojawiających się kont to multikonta jednej i tej samej osoby. A zatem gdy ona przestanie udzielać się na forum, liczba pojawiających się postaci zmaleje o kilka kont. Ponadto to, że na forum pojawia się w ciągu ostatniej doby czy dwóch gromada postaci nie oznacza, że wszystkie są dyspozycyjne. Niektóre tylko logują się na PBFie. A inne wcale nie muszą aktywnie uczestniczyć w grze, a tylko udzielają się w ramach jednej społeczności tworzonej w ramach danego tworu czy to poprzez prowadzenie wspólnych pogaduszek na sb/cb czy poprzez uczestniczenie w offtopowych zabawach.

Są fora, które decydują się na całkowite wyłączenie tych statystyk wobec tego nie wiemy kto pojawiał się w ostatnim czasie na PBFie. Jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie, bowiem co prawda wskazuje na to, że forum nie kieruje się tym aby pokazywać jaka gromadka użytkowników go odwiedza, ale jednocześnie może u potencjalnego gracza wzbudzać niepewność czy aby na pewno twór ten nie jest tylko wegetującym w otchłani internetowej bytem. Dla forów, które odwiedza dość liczna grupka nie jest to dobry pomysł, bo duża liczba odwiedzających może działać zachęcająco, ale dla bardziej kameralnych tworów akurat takie rozwiązanie może działać na plus, bowiem "chowamy" to, że na PBFie nie jest zbyt tłoczno, a zatem to w pierwszej kolejności świat i prowadzone wątki powinny decydować o ewentualnym zarejestrowaniu się potencjalnego użytkownika.

Zdarzają się też przypadki mniejszego bądź większego "fałszownia" licznika. Mianowicie fora ukrywają to wyrażenie "Przez ostatnie 24/48/72 godziny byli na forum" zostawiając tylko liczbę postaci, które pojawiły się przez ten okres. I teraz nowy gracz nie wie jaki okres uwzględnia ta lista użytkowników... czy to dawniej popularne 24h czy może 48 albo 72? A jeszcze jeśli administrator wykorzystując ukrycie tego sformułowania jednocześnie podkręci liczbę godzin... użytkownik, który był przyzwyczajony, że licznik na danym forum odzwierciedla liczbę 48h, nie zawsze będzie w stanie zorientować się na pierwszy rzut oka, że w panelu podkręcono licznik do 96h. Najbardziej skrajne tego typu lekkie "zafałszowanie", z którym się spotkałam dotyczyło ukrycia tego standardowego wyrażenia z jednoczesnym podkręceniem wyświetlanej liczby użytkowników do ostatnich 1000 godzin, zaś już prawdziwym oszustwem było zafałszowanie licznika dwudziestoczterogodzinnego tak aby pokazywał postacie zalogowane przez... kilka miesięcy! Jak łatwo się domyślić dla niezorientowanego gracza lista ostatnio zalogowanych kont przywodziła na myśl tłumnie odwiedzanego PBFa, a dodatkowo stosunkowo niewielka liczba działów umożliwiała zachowanie tych pozorów, bo przecież jakieś posty się pojawiały. Dopiero po kliknięciu w profil danego konta można się było zorientować, że większość odwiedziła dawno temu.

Tego typu statystki prezentujące ostatnio zalogowane konta są przydatną wskazówką, która może być dla potencjalnego użytkownika podpowiedzią, ale nie warto oceniać ich zbyt pochopnie. Trzeba pamiętać, że część tak zalogowanych postaci to multikonta, część pojawia się na forum tylko symbolicznie, a i administratorzy stosują coraz bardziej przebiegłe sztuczki aby zachęcić niezdecydowanego do rejestracji. Nie warto więc kierować się tylko tym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o dołączeniu do wybranego tworu.

 

Jass

Additional Info

 • Data publikacji: Sobota, 15 Czerwiec 2019

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (4)

 • Gość (Bobby)

  Odnośnik bezpośredni

  Ja zawsze wchodząc pierwszy raz na forum sprawdzam ilość osób zalogowanych w ciągu 24h i ilość postów z 24h. Oczywiście trzeba brać poprawkę na okres sprawdzania bo wiadomo że podczas świąt te statystyki będą niższe. Są to jednak pomocne wskazówki mówiące o tym jak forum sobie radzi.

 • Skąd to założenie autorki, że pojawiamy się na forach rzadziej i nie mamy czasu pisać całych sesji w dzień. Owszem postarzeliśmy się jak gracze, ale ciągle napływa też świeża krew. Zawsze byli starsi i młodsi gracze, jakoś nie widzę by to się szczególnie zmieniło. Ba! Pokusiłbym się o stwierdzenie wręcz odwrotności - żyjemy w czasach gdzie ludzie coraz więcej czasu spędzają w internecie.

  Jeśli chodzi o "podkręcanie" statystyk, pytam się po co? Owszem może zachęci to do rejestracji, ale ostatecznie i tak jak po zarejestrowaniu się okaże że forum jest padnięte to taki user się wycofa, a jeśli jeszcze zorientuje się w całym procederze to będzie to dla niego dodatkowy czynnik odstraszający.

 • Owszem postarzeliśmy się jak gracze, ale ciągle napływa też świeża krew. Zawsze byli starsi i młodsi gracze, jakoś nie widzę by to się szczególnie zmieniło.


  To, że tego nie zauważasz nie oznacza, że nic się nie zmieniło. Popytaj adminów forów, porozglądaj się po działających PBFach, zrób rozeznanie i dopiero wtedy dostrzeżesz zmiany, które z pewnością spora część PBFowych graczy widzi. Dopiero taki research pozwoli na stawianie odpowiednich twierdzeń. Ja jestem po takim researchu i widzę, że średnia wieku graczy podniosła się o kilka lat. Tam, gdzie dominowali kiedyś uczniowie szkół średnich, teraz dominują studenci, tam gdzie kiedyś dominowali studenci teraz dominują pracujący. Być może ludzie coraz więcej czasu spędzają w internecie, ale coraz mniej młodych osób widzi rozrywkę w pisaniu na forach.

 • A to zwracam honor. Po prostu u siebie nie zauważyłem zmian w tej materii ^^

Dodaj komentarz