Niedoliski

Pierwsze wzmianki na temat Niedolisek, które można znaleźć w archiwach sięgają połowy XVIII wieku. Sama wieś położona jest w województwie Podkarpackim, w dolinie Sanu. Usytuowana jest u na zboczach Połoniny Wetlińskiej, która rozciąga się nad miejscowością i skraju Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Najbliższym większym miastem jest Sanok, znajdujący się około sześćdziesięciu kilometrów od Niedolisek, a w połowie drogi do niego znajduje się Solina wraz z przepięknym Jeziorem Myczkowskim. Po samych Niedoliskach najłatwiej poruszać się pieszo lub własnym środkiem transportu, działa też jednak linia PKS, która łączy miejscowość z okolicznymi wsiami.
Jeśli ktoś decyduje się na wyjazd na studia woli jednak wybrać Rzeszów lub Kraków, który daje zdecydowanie więcej możliwości oraz większy wybór uczelni i to właśnie tam w ciągu ostatnich kilkunastu lat najchętniej przenoszą się młodzi ludzie urodzeni w Niedoliskach, szukając większych perspektyw i lepszych ofert pracy.
Do granic ze Słowacją i Ukrainą jest raptem kilkanaście kilometrów, chociaż wszystko liczone jest w linii prostej, a przeszkodą są góry. Ludność Niedolisek szacuje się na blisko 13 tysięcy, tym samym czyniąc je największą wioską w kraju. Od długich lat miejscowi walczą o przyznanie praw miejskich lecz są to działania nieskuteczne, a głównym powodem odrzucania kolejnych wniosków o nadanie praw miejskich jest brak całkowitego oświetlenia wioski. Do tego dochodzi kwestia dużej liczby gospodarstw wiejskich i brak całkowitego skanalizowania oraz oczyszczalni. Wobec tego ludzie z okolicznych miasteczek przekornie nazywają tutejszych wieśniakami albo wsiurami, a takie słowa strasznie irytują i denerwują populację, nomen omen, wioski. Na północ od Niedolisek znajduje się wiele hektarów uprawnych pól, natomiast z innych stron ciągną się połacie lasów. Miejscowość jest ostatnią znajdującą się przed wyjściem na Połoninę Wetlińską, dlatego jest często odwiedzana przez turystów, którzy urządzają sobie w Niedoliskach bazę wypadową.

W samych Niedoliskach znajduje się szkoła podstawowa wybudowana tuż po II wojnie światowej, która przez długi czas była jedyną szkołą obecną w miejscowości. Kolejne reformy edukacji, a także rozwój wioski spowodowały wybudowanie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a także rozbudowanie szkoły podstawowej, by lokalne dzieci nie musiały dojeżdżać do gimnazjum w okolicznych miejscowościach. Najnowszą szkołą jest wybudowane blisko dekadę temu Technikum Przemysłu Drzewnego, gdzie lokalna młodzież zdobywa praktyczną wiedzę na temat stolarstwa i obróbki drewna, gdyż okolica obfituje w rozmaite zakłady stolarskie, tapicerskie oraz liczne tartaki. W Sanoku znajdują się licea ogólnokształcące, czy większe miejsca pracy dla osób ceniących sobie mieszkanie w pobliżu natury, a dojazd umożliwiają autobusy, którymi podróż trwa niecałą godzinę. Nieco dalej położone są Rzeszów i Kraków, umożliwiające większe szanse rozwoju dla młodych ludzi, oraz powroty do rodzinnego domu w weekendy, dzięki linii kolejowej, łączącej z Niedoliskami.
Do tego nieco bliżej znajduje się Krościenko nad Dunajcem, centrum spotkań młodzieży z Ruchu Światło-Życie, zwanego też Oazą, przez co okoliczne miejscowości często goszczą rekolekcyjnych uczestników w wakacje, a szkoły i inne budynki, nieużywane podczas lata, zapełniają się młodymi ludźmi, często nawiązującymi znajomości z tubylcami.

niedoliski.forumpolish.com

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz