Monterey

Miasteczko położone jest na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia nad Zatoką Monterey. Łączy w sobie długą historię z bogatą kulturą, na którą wpłynęły lata przyległości do indiańskiego plemienia Ohlone, następnie Hiszpanii, a później Meksyku, nim Kalifornia stała się częścią USA. Architektura miasta odzwierciedla tę wielokulturowość. Ma ugruntowaną pozycję miejscowości turystycznej, dzięki bogatej faunie i florze morskiej, pięknym kąpieliskom i pobliskim górom. Jednak życie w Monterey nie ogranicza się jedynie do okresu wakacyjnego. Wysoko rozwinięty przemysł rybacki, wytwórnia serów i liczne inne biznesy sprawiają, że miasto tętni życiem cały rok. Szczegółowy opis poszczególnych dzielnic można znaleźć tutaj, a rozpiskę lokalizacji tu.

Nieco ponad godzina jazdy samochodem na północ dzieli miasteczko od znacznie większego San Jose. Znajdują się tam placówki, z których mieszkańcy Monterey często korzystają lub znajdują zatrudnienie: uniwersytet i oddział policji. Jako część technologicznej Doliny Krzemowej w San Jose mieszczą się biura Apple, Tesli i innych korporacji.

Na południe od Półwyspu Monterey rozciąga się Big Sur - ok. 140 km malowniczego wybrzeża silnie kojarzonego z Kalifornią. Przy dwupasmowej, wijącej się wzdłuż niego autostradzie H1 znajdują się liczne przystanki i punkty widokowe, z których można podziwiać piękno górzystych terenów, plaże, a także wylegujące się na nich foki oraz inne zwierzęta, Najpopularniejszym punktem na mapie tych terenów jest Most Bixby, bohater ujęć z licznych filmów i seriali osadzonych w tej części kraju. Nad tym kawałkiem wybrzeża położonych jest kilka miejscowości, w tym turystyczne Carmel-by-the-Sea.

Nieopodal Monterey znajduje się również fabryka znanego na całym świecie sera Monterey Jack, a krócej Jack cheese. Dostarcza ona zatrudnienia części mieszkańców miasteczka.

monterey-pbf.pl

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz