PIERWSZA CZĘŚĆ WYWIADU


MASHI  (http://narutolife.cba.pl/index.php Uważam, że mechanika naszego forum reprezentuje bardzo wysoki poziom. Wiele razy sprzeczano się na forach, na których kiedyś grywałem o to, kto ma rację - gracz, czy mg. Nasz system rozwiewa wszelkie wątpliwości, pozwala samemu dojść właściwej wersji wydarzeń. Oczywiście zbytnia mechanizacja forum to zło, ponieważ nie każdy chce się bawić w obliczanie każdego kroku. Z tego też powodu system jest tylko połową oceny. Na drugą połowę składa się jakość posta, zgodność posta z charakterem naszej postaci, oraz ogólny całokształt.
   Jeśli chodzi o walki, to trudno jest wypowiedzieć się jednoznacznie. Ja sam uważam, że walki są po prostu przyjemnością! Człowiek od zawsze żyje, by rywalizować i udowodnić przez tą rywalizację innym, że czyni postępy i staje się silniejszy. Jednakże, rozwój postaci nie musi się opierać jedynie na walkach. Pozwolę sobie wziąć za przykład Shiori - naszą koleżankę, która ma na forum najwięcej postów, a co za tym idzie - najwięcej technik. Shi wyprzedza wszystkich innych o masę postów, jednak jeśli chodzi o walki, to w ciągu całej swojej gry(czyli połowy roku) stoczyła ich może trzy, lub cztery. Dlatego też jestem zdania, że da się rozwijać postać bez udziału w walkach.
AMY (http://shinnobi.cba.pl/pbf/ Mechanika jest podstawową cechą Shinnobi. Jest dość skomplikowana i określa zarówno zmienne technik uwarunkowane od cech indywidualnych postaci (to samo jutsu w wykonaniu różnych ninja może się zupełnie różnić), rozwój i doświadczenie postaci (jak pisałam powyżej nawet osoby biorące te same specjalizacje, będą zupełnie różne jeśli inaczej rozdadzą statystyki, wezmą inne techniki, czy klan) jak i rozwój wiosek. Staramy się zawsze odpowiadać na oczekiwania graczy. Zatem rozpisane są budowle i możliwości rozwoju wiosek i organizacji, zarabianie przez poszczególnych graczy i wioski, opracowywanie własnych technik czy mikstur. Wszystko co tylko gracze zapragną. Mogę zdradzić, że pracujemy nad mechaniką surowców, który spowodowałby kolejne zaganianie fabularnej, jak handel, pomiędzy wioskami.
   Czy chodzi tylko o rozwój postaci i walki? Zależy od gracza. Jeden lubi walczyć i tak, będzie się na tym skupiał, inny woli grać w storytelling i będzie pisał piękne historie z grupką osób, poszukując ukrytego skarbu. Rozwój postaci jest wpisany w rozgrywkę, ale mądry gracz nie będzie tylko walczył (chyba że to lubi). Rozwijać postać można przez misje, fabułę, i zaangażowanie w życie w wiosce. Świadczą o tym chociażby osoby grające po kilka miesięcy, a mające na swoim koncie dosłownie kilka sparingów, mimo to świetnie sprawdzają się jako nauczyciele. Ale forum jak zwykle wychodzi na wprost oczekiwaniom graczy. Nie chcą walczyć – nie muszą. Chcą prowadzić sklep – zostanie to tak skonstruowane, tak by mogli być sprzedawcami i też cieszyć się grą. Chcą grać sobie w SimsNaruto – proszę bardzo. Wybór jest w rękach graczy. My tworzymy świat i ogólne zasady, dajemy pole do popisu, nieukształtowaną fabułę, która gracze sami sobie stworzą. Zmienią według potrzeb, lub rozwalą i zaczną od nowa. Od nich zależy czego chcą i czego oczekują. My im to dajemy, po to, by każdy mógł znaleźć to co go najbardziej interesuje. Swojego czasu istniało nawet konto psa, z klanu Inuzuka, bo jedna osoba zafascynowana forami o psach chciała i tu mieć takie konto. A więc proszę bardzo. Kwestia pomysłu i odwagi by go zaproponować.
KATSURO (http://www.ninjaclanwars.pun.pl/)  No właśnie w tym sęk, że ta liczna grupa, uważająca PBF-y Naruto za gry, w których chodzi jedynie o stworzenie super postaci i nieustanne walki, najzwyczajniej w świecie się myli. Owszem, mają do tego podstawy w postaci licznych wyrobów "pbfopodobnych", lecz znaczące fora oferują dużo więcej. Na NCW gracza ogranicza jedynie wyobraźnia i chociaż to bardzo wyświechtane hasło zawiera w sobie dużo prawdy. Nasza mechanika wręcz wymusza na użytkownikach inne działania, poza treningami i walkami. Jeśli dana postać nie będzie podróżowała i poznawała nowych krajów, krain, innych postaci będzie po prostu upośledzona i gorsza od innych, doświadczonych przeciwników i podczas potyczki traci już na samym starcie. Walki też nie sprowadzają się tylko do konieczności wygrania, postać musi analizować, zapamiętywać wszystkie zaobserwowane posunięcia, by móc później wykazać się znajomością działania danej techniki lub umiejętności i skutecznie się przed nią obronić. Nie dopuszczamy do sytuacji, w której ninja walczący po raz pierwszy wie o wszystkim i np. nie patrzy w oczy użytkownikowi Sharingana tylko dlatego, że gracz oglądał anime/czytał mangę i wie jak sobie z tym radzić. Koniecznością jest również przeprowadzanie działań dyplomatycznych, szukanie wśród innych przyjaciół, którzy w przyszłością mogą stanąć w naszej obronie. Przy tworzeniu wszystkich reguł staramy się możliwie najlepiej odwzorować prawdziwe życie ninja, sprawdzić, żeby gracz musiał planować każdy swój krok, tak jak w prawdziwym życiu i wyeliminować sytuację, w której gracz posiada wszystkie techniki i zdolności. Istnieją ograniczenia, które dodatkowo zmuszają do wysiłku. Przykładem może być możliwość opanowania przez członka klanu jedynie jednej umiejętności dodatkowej. Co to oznacza w praktyce? To, że np. postać będzie trudniła się medycznymi zdolnościami lub zostanie napiętnowana przeklętą pieczęcią. Żeby opisać wszystkie zależności musiałbym napisać obszerne wypracowanie dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się poradnikami zamieszczonymi na forum.
BLIZZ  (http://shinobi.gaiden.pl/) Większość for tego typu mylnie nieco uzależnia rozwój postaci od tego jaką posiada ona rangę w osadzie. Nijak zresztą ma się to do samej mangi gdzie tytułowy bohater będąc najniższym szeregowym ninja potrafi pojedynkować się z Shinobi wysokiej klasy na ich poziomie. Dlatego też system na Shinobi Gaiden zakłada rozwój punktowy w których określana jest siła naszej postaci a punkty można rozkładać na konkretne Statystyki naszego bohatera. W pewnym sensie tego rodzaju system może przypominać typowego RPG co też może ułatwiać szybkie rozeznanie się w nim. Jednak tego rodzaju rozwiązanie ma także swoje konsekwencje..
   Jest nimi właśnie nastawianie się niejako na szybki, dynamiczny rozwój co w pewnym stopniu sprowadza grę do walk między graczami i nieco mniejszym nacisku na fabułę. Wszystko ma swoje mocne i słabe strony. Jednak czy tylko o to w forach o Naruto chodzi? Spierałbym się z takim generalizowaniem. Wszystko zależy głównie od graczy to nie administracja ani system narzucają im jak grać. Po za tym mocny nacisk w tego typu PBFach prócz walk kładzie się również na wykonywanie misji czy zleceń przez które postać się rozwija.
MORION (http://shinobinomono.xaa.pl/) Mechanika jest podstawą każdej rozgrywki. Kwestia nie jest podejścia do niej podczas gry – to jest niezmienne. Zasady to zasady, skoro wchodząc do gry mówimy, że czegoś nie wolno zrobić, to tego nie wolno zmienić – to jak naruszenie umowy. Mechanika kształtuje całość rozgrywki.
Ważne jest, by mechanika nie przeciążyła rozgrywki. Gdy graliśmy w Dungeons and Dragons ze znajomymi byliśmy zafascynowani mechaniką, jednak spowalniała ona grę. Natomiast grając w system oparty na Świecie Mroku rozgrywka była bardzo płynna. Temu też każdy twórca mechaniki do gry musi mieć kotwicę, która go zatrzyma w porę.
Właśnie dzięki takiej kotwicy na Shinobi no Mono udało się stworzyć mechanikę kształtującą całość rozgrywki w sposób nie powstrzymujący graczy przed dynamiczną rozgrywką i dowolnością działań fabularnych. Tworzenie mechaniki oparliśmy na jednym założeniu: Najlepszy pomysł, o ile nie wykracza poza możliwości postaci, będzie lepszy niż najwyższe poziomy atrybutów postaci. Nie wystarczy zdobyć dużej ilości punktów doświadczenia i wrzucić je w postać – nawet najpotężniejszy gracz musi stale skupiać się podczas rozgrywki i myśleć w sytuacjach zagrożenia, inaczej pokona go ktoś słabszy.
   Wracając do kwestii rozwoju postaci, błędy i niedociągnięcia rozwoju postaci mogą zablokować wykonanie wspaniałych pomysłów – tak, to bardzo ważny element gry. Jednak nie trzeba zdobyć wszystkiego, by stworzyć silną postać. Nie trzeba nawet stworzyć Power Gamingowej kombinacji zdolności. Kluczowym elementem jest tu dopasowanie rozwoju postaci do swojego stylu rozgrywki. Dopasowanie to jest tak naprawdę kluczowym elementem gry. Co z tego, że ktoś stworzy silniejszą postać, skoro ta postać będzie wymagać działań, na jakie ten gracz nigdy nie wpadnie?
   Co do kwestii walk między postaciami, czy są najważniejsze? A czy to prawda, że w grze strategicznej ważna jest tylko strategia? A czy to prawda, że Second Life’ach ważne są tylko relacje między grającymi? A czy to prawda, że Pokemonach ważne są tylko Pokemony?
   Każdy temat ma coś, co jest najważniejsze. To jakby w Dragon Ballu spodziewać się, że po trzech seriach anime (dwóch seriach mangi) powstanie nowa seria, która skupi się na miłości Bulmy i Vegety oraz na tęsknocie Chi Chi za wiecznie nieobecnym Goku. W Naruto prawie każda aktywna postać zmuszona jest stoczyć kluczową dla siebie walkę. Jednak nie jest to jedyny cel gry. Nie raz można się w takich grach spotkać z postaciami knującymi jak obalić rządy, jak oszukać organizację, jak zbawić świat. Medium Naruto to Jutsu – są one kluczowe i służą głównie do walki. Nie można więc wymagać, by skończyć z wojnami w Naruto. To jakby powiedzieć, by Hentailand skończyło z miłością. Czepić się walk w tym temacie, to jak czepić się kryminalnego elementu gry w PBFach o Mafii. To po prostu śmieszny zarzut.
YORUICHI SHIHOIN (http://ninjagaiden.pl/ To prawda, że duża ilość graczy kładzie nacisk na "bycie najlepszym i najsilniejszym", chociaż jeszcze więcej uważa, że takie zwykłe porozmawianie w fabule, chodzenie gdzieś z kimś do baru, na podróże i inne - jest priorytetem. Tak samo zresztą sądzę i ja. Mechanika u nas - z punktu widzenia Administratora - jest zrobiona tak, aby jak najbardziej sprzyjała graczowi. Faktem jest, że nie wszystkim da się dogodzić, więc staramy się niektóre granice zetrzeć, a inne dorysować. Jako forum opisowe nie lubimy liczb, jednak w pewnej części ich po prostu potrzebujemy. Przychodzą gracze, którzy chcą jak największej dokładności co do oceny sędzi w walce, więc zdarzają się chwile, w których musimy posłużyć się liczbami, aby nie tylko zadowolić gracza/y, lecz także dokonać odpowiednio dokładnego werdyktu. Cały czas rozwijamy forum i szukamy nowych systemów do rozgrywki, aby użytkownicy znaleźli coś dla siebie, więc chyba mogę powiedzieć, że nasza strona działa jak jeden wielki organizm. Jeśli coś będzie nie tak w jednym miejscu, to popsuje się także reszta i znajdą się luki, które gracze mogą wykorzystać. Nie można jednak zapomnieć o tym, że nie wszystko wychodzi tak jak należy i w pewnych momentach potyka się nam, Administracji, noga. Łagodnie ujmując, oczywiście.
RAFIKI (http://densetsu-senshi.pl/) Mechanika, która obowiązuje na forum Densetsu-Senshi.pl jest dość prosta i przejrzysta. Opiera się na dwóch pojęciach, talent i ranga. Czym jest talent? Jest to predyspozycja określająca Naszą postać. W danej dziedzinie Shinobi czuje się jak ryba w wodzie, nauka przychodzi łatwiej, a techniki są silniejsze od innych. Talent dla Naszego bohatera wybieramy spomiędzy następujących dziedzin: Taijutsu, Ninjutsu, Genjutsu, Fuuinjutsu, Iryojutsu, Kenjutsu, Jeden z pięciu żywiołów. Gracz posiada automatycznie rangę D w tej dziedzinie, co pozwala Mu na opanowanie technik tej dziedziny z tej rangi.
   Postać startuje z rangi Gennina z dziedziną talentową na randze D. Posiada też określoną liczbę Punktów Talentowych (PT), dzięki którym może opanować inną dziedzinę, a to następnie pozwala na opanowanie kolejnych technik z innego zakresu. Awansując na kolejną rangę przybywają graczowi kolejne PT na wykupienie kolejnych rang w danych dziedzinach i naukę kolejnych technik wybranych przez gracza. Ilość możliwości jest tak duża, że praktycznie zapewnia unikalność każdej postaci.
   Nie oznacza to jednak, że istnieje jakaś odgórna granica co do awansowania czy też doskonalenia postaci. W pewnym momencie możliwe jest wyjście poza ogólnie przedstawione ramy, gdzie nie są potrzebne kolejne rangi postaci, by ta mogła się uczyć nowych możliwości. Rozwój jest otwarty i nieograniczony. Ale czy każdemu starczy sił i wytrwałości, by z mało znaczącego adepta sztuki Ninja stać się bohaterem na skalę całego Uniwersum? Potencjalny przyszły Graczu, rzucam Ci wyzwanie!  
   A teraz druga część pytania.  Oczywiście, że NIE! Gry typu PBF nie powstały po to, by expić postać i spędzać Nią godziny w jakiejś sali treningowej klepiąc post za postem jakie to techniki i ruchy poznaje postać. Gry te powstały po to, by wbić się w skórę wymarzonej postaci stworzonej przez samego siebie na podstawie danego dzieła, w tym przypadku z „Naruto”, by poczuć ten klimat i odegrać swoją unikalną rolę, wziąć udział w pięknej i nieprzewidywalnej przygodzie, gdzie akcja może osiągnąć swój punkt kulminacyjny w najmniej oczekiwanym momencie, gdzie ilość zmiennych jest kilkunastokrotnie większa od ilości graczy, gdzie zwycięstwo i porażkę dzieli przerażająco cienka granica a osoba z drugiego krańca świata może być Ci bliższa, niż najstarszy i najwierniejszy przyjaciel. Niestety, większość ludzi myśli tak, jak to zostało przedstawione w pytaniu. Wbić rangę, nauczyć się wszystkiego co możliwe nie patrząc, czy to w ogóle pasuje do charakteru i predyspozycji stworzonej postaci, powalczyć, zebrać jakieś cyferki i znów awansować, z czego tworzy się błędne koło, które nigdy nie zamknięte może się znudzić bardzo szybko. Na szczęście istnieje garstka ludzi, którzy myślą „poprawnie”, są żywymi dowodami na poparcie mojego skromnego zdania. Musze także w tym miejscu pochwalić się, że na „DS’ie” nie tylko zawiązują się nowe przyjaźnie, ale także rodzą większe i silniejsze uczucia…

MASHI  (http://narutolife.cba.pl/index.php) Oczywiście, uczestniczymy w rozgrywce. Jak powiedział Kirito z SAO ,,Co za przyjemność patrzeć, jak ktoś inny gra w naszego RPGa?". Jeśli chodzi o nasze postaci, to już zależy bezpośrednio od nas. Emiya ma bardzo silną postać w klanie lalkarzy, jednak znam przynajmniej dwóch graczy, którzy mogliby mu dokopać. Moja postać w klanie Uchiha jest dopiero 11-letnim geninem, jeszcze długa droga przede mną, żeby dołączyć do czołówki. Seth również w klanie Uchiha jest obecnie dosyć słaby, jednak to już jego wina - biedaczek nie ma za dużo czasu, aby rozwijać swoją postać.
AMY (http://shinnobi.cba.pl/pbf/)  Nie spotkałam się z forum, na którym administracja by nie grała. Co do teorii o sile postaci administratorów zgadzam się w 100% na większości forów (swoją drogą dlatego też po części był rozpad Shinnobi, bo nie zezwoliłam, by byli admini stawiali siebie ponad graczami). Nie raz nowi gracze którym tłumacze zasady gry i zaczynają grę z moją postacią, dziwią się, że mimo, że jestem administratorem nie mam najbardziej pożądanego w grze klanu, bijuu, CSa czy też żadnego artefaktu. Poza tym moja postać zdecydowanie nie należy do silnych. Bo po co? Jestem adminem, tworzę grę innym, sama gram, często po to by przetestować coś, lub rozwinąć fabułę (tak wiem, że to dla większości szok, ale konto admina da się i można zabić – patrz ja, a gracz który się tego dopuści nie dostanie bana. Gra to gra i wiele osób w tym adminów musi się tego nauczyć). Kim bym była zabierając te najfajniejsze rzeczy dla siebie? Więc wcale nie dziwą mnie komentarze osób grających na shinnobi, którzy nie życzą sobie adminów-bogów. Administracja ma być dla forum i graczy, a nie gracze dla forum i administracji. Admini tworzą grę dla innych nie dla siebie, a jeśli jest inaczej, po co im gracze skoro najlepiej czują się we własnym towarzystwie? Mimo to nigdy nie uniknie się komentarzy na temat tego, że administracja robi coś pod siebie, szczególnie kiedy gracze nie potrafią przegrywać, i grają z nastawieniem, że admin musi przegrać bo jest adminem, i kiedy przeliczą się powstają różne sytuacje.
KATSURO (http://www.ninjaclanwars.pun.pl/) Przy tworzeniu forum staraliśmy się tak opracować mechanikę, żeby udział administracji w grze był możliwie jak najmniejszy, żeby gracz nie był zależny od naszej obecności. W tym celu wprowadziliśmy system, który umożliwia każdemu graczowi przeprowadzanie fabularnych sesji innym graczom. Doświadczeni i przede wszystkim chętni użytkownicy pełnią rolę nauczycieli w Szkole Ninja, Mistrzów Gry, a nawet sędziów, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Administracja jest od zapisywania nowych do wybranych klanów/organizacji, sprawdzania treningów, zezwalania na naukę zdolności. Wszystko to sprawia, że nasza całodniowa nieobecność nie wpływa na przestoje, gracze sami sobie prowadzą fabułę, kontrolują się, pełnią również funkcję informatorów dla nowych, niedoświadczonych użytkowników.Co zaś się tyczy naszego uczestnictwa w grze to tak, staramy się również ciągnąć fabułę poprzez swoją obecność. Faktycznie, na początku istnienia forum mieliśmy stworzone bardzo silne postaci, które były liderami głównych klanów, jednak było to zrobione bardziej ze względu na dalszą historię świata gry, ponieważ te nieżyjące już persony są obecnie legendami, które w pewien sposób ukształtowały obecne wydarzenia. Teraz każdy z nas posiada NPC do napędzania rozgrywki. Nie jesteśmy pełnoprawnymi graczami, nie mamy możliwości zdobywania nowych "mocy", naszym zadaniem jest pisanie fabularnych postów i przyczynianie się np. do większego zainteresowania danym regionem. Próbujemy namieszać tam gdzie panuje stagnacja. Co zaś się tyczy siły, nasi najlepsi gracze posiadają postaci dużo lepsze niż te oznaczone symbolem [NPC]. Równie dobrze moglibyśmy w ogóle nie mieć określonych zdolności, lecz wymaga tego mechanika, poza tym dałoby to możliwość posiadania odpowiedzi na każdy ewentualny atak, a to mało realistyczne.
BLIZZ  (http://shinobi.gaiden.pl/)  Wydaje mi się, że rola administratora na każdym PBFie wygląda tak samo. Pilnowanie porządku, troszczenie się o to by gra toczyła się swoim rytmem, by nie łamano regulaminów czy reperowanie luk systemu. Pod tym względem nic się nie różni. Druga część pytania.. Musiałbym skłamać by powiedzieć, że jest inaczej. Przynajmniej w przypadku systemów gdzie obowiązują profity za tzw. ‘zasługi’ przydzielane przez administrację. Nie jest to żelazną regułą ale przykrym zjawiskiem.  Co do jego aktywności.. Administrator który na własnej skórze nie czuje tego jak działają jego i innych pomysłów nie będzie wstanie sprawnie zarządzać forum i poprawianiem jego funkcjonalności.
MORION (http://shinobinomono.xaa.pl/)    Rola administracji na forum Naruto jest taka sama jak na każdym innym forum. Choć ze względu na rozwiązania ukrytych ruchów, tak popularne w forach Naruto, administracja przeważnie musi mieć dwa konta – konto administratora i konto gracza. Tu należy więc liczyć, że administrator nie będzie z premedytacją mylił konta zaglądając do tematów. Oczywiście, że administracja uczestniczy w grze. Co za przyjemność patrzeć na ciastko i nie spróbować go.
   To pytanie jest najtrudniejsze. W pewnym sensie jest to prawda. Ale nie wynika to z oszustw. Choć nie zawszę, znałem i takich, co oszukiwali. Jeden nawet z mojej winy – to ja udostępniłem mu odpowiednią do tego wiedzę (od tamtej pory mało kto poza mną niestety umie przyłapać go na gorącym uczynku).
Sam też wielokrotnie o to byłem oskarżany (choć bez powodu, siłę moich najbardziej znanych postaci zdobyłem zanim, zostałem administratorem).
   Fakty są dwa. Pierwszy z nich dotyczy długości gry. Administrator jest osobą, która widzi jak gracze przychodzą i odchodzą. On sam zaś tkwi na forum. Zdobywa więc doświadczenie jako grający. Ktoś, kto gra na forum cztery miesiące ma małe szanse przechytrzyć kogoś, kto gra od lat. Choć i to jest możliwe, bo nawet spryt administratora ma swoje granice.
Drugim faktem jest zawiść graczy. Gdy coś im się nie udaje, co udaje się innym, to trzeba mu dokuczyć. Jak dokuczyć komuś, kto ma dostęp do Panelu Administracji, może edytować każdy temat na forum i co weekend plotkuje z innymi administratorami forum? Oskarżyć go o specjalne względy i układy z resztą administracji.
   Wykorzystywanie pozycji administratora w przypadku Naruto jest dokładnie takim samym problemem jak w przypadku Star Warsów, HellGatesów itp. Jest takim samym zagrożeniem dla forum Naruto, jak i dla każdego innego. I tak, jak nie można o to oskarżyć bezpodstawnie Mgławicy Mocy, czy innego szanowanego forum, tak samo nie można rzucić tych oskarżeń wobec przeciętnego forum Naruto. Jednak tak, jak to bywa na różnych innych PBFach, może też zdarzyć się taki przypadek w Naruto. Pod tym względem Naruto nie różnią się od innych gier. Skupić się należy nie na temacie, a na przypadkach poszczególnych osób.
YORUICHI SHIHOIN (http://ninjagaiden.pl/ Tak. Administracja uczestniczy w życiu fabularnym na forum tak jak każdy inny gracz. Co więcej, nie wiem jak jest dokładnie na innych forach, ale u nas ci, którzy zasiadają przy stołku Administratora/ki, byli wcześniej "zwykłymi" graczami jak cała reszta użytkowników. Mimo to, staramy się wydawać jak najbardziej sprawiedliwe wyroki potrafi jeśli chodzi o np. walki Administrator kontra Gracz. Nie lubimy faworyzowania typu "Ten jest wysoko postawiony i jest Administratorem, to jakoś to ustawimy i na sto procent wygra.", ponieważ w taki sposób najzwyczajniej w świecie traci się użytkowników. Trzeba też powiedzieć, że "musimy być wszędzie", ponieważ dużo lokacji jest aktywnych, gdzie gracze albo rozmawiają ze sobą w fabule, albo się potyczkują, albo robią jeszcze coś innego, wchodząc w interakcję z inną osobą. W jednym miejscu przyglądać się odpowiednim osądom sędziego, w innym urozmaicić graczom rozgrywkę jakimś losowym, spontanicznym zdarzeniem, lub po prostu rozdać jakieś punkty. Co do najsilniejszych, bądź jak to niektórzy mówią "przesadzonych Adminowskich postaci", to jestem akurat przykładem, że jest to nieprawdą. Nie ukrywam, że na różnych forach zdarza się różne mniemanie Administratorów o samych sobie, którzy uważają, że powinni trzymać porządku nawet w fabule i tworzą przepotężne postacie, mające na celu... w zasadzie to według mnie nie mające jakiegokolwiek sensu. U nas jednak każdy Administrator czy Moderator posiada postać, z którą zaczyna od zera jak każdy normalny gracz.
RAFIKI (http://densetsu-senshi.pl/) Rola Administracji jest bardzo odpowiedzialna i wielowymiarowa. Fora typu PBF potrzebują ciągłej i czułej opieki stosowanej na wielu płaszczyznach. Administracja jako twórca gry musi być jednocześnie opiekunem jak i sędzią, nagradzającym i karzącym, twórcą fabuły i jej weryfikatorem. Administrator musi wiedzieć, że każdy gracz jest równie ważny i każdemu okazać tyle samo serca i wsparcia. Nie jest to prosta sprawa, wymaga wiele czasu i samozaparcia, ale jeśli choć jeden gracz w pewnym momencie powie „Dzięki za pomoc” albo „Masz rację, zapomniałem o tym punkcie regulaminu”, to oznacza, że praca nie poszła na marne.
   Osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której administrator nie byłby czynnym graczem forum. W końcu administratorzy są wybierani spośród osób zarejestrowanych i grających. Z resztą, czemu administrator ma się poświęcać jedynie natłokowi obowiązków, jakie łączą się z tą posadą? W końcu im też należy się coś od życia, prawda? Idąc dalej tym tropem, Administratorem zwykle zostaje dobry gracz, który przestrzega regulaminów dotyczących gry i ma dobrze rozwijającą się fabułę, a jednocześnie jest chętny do pomocy innym użytkownikom forum. To nie jest tak, że najpierw zostaje się administratorem, a potem po znajomości dostaje się różne prezenty. Każdy gracz może stworzyć bardzo silną i świetnie rozwiniętą postać z bogatą fabułą. Administracja może w tym pomóc nagradzając pewnymi prezentami, przyznawanymi za pewne osiągnięcia, czy za pomoc w ogarnianiu tego całego forumowego chaosu z pozycji moderatorskiej, bo przecież jest to naturalne, że za dobro się nagradza, prawda? Jest tez i druga strona medalu, czyli za złe się karze. Wtedy rodzi się w umyśle gracza ta niepokojąca i jakże niepoprawna myśl: „Zostałem niesłusznie skazany”. Kolejnym stopniem prowadzącym na ciemną stronę mocy jest ślepa, nieracjonalna  zazdrość skierowana na gracza nagradzanego: „Bo On nie został ukarany, a ja tak. Administracja jest nie fair”.  Problem więc nie tkwi w jakichś wyimaginowanych układach na wyższych stanowiskach, lecz na błędnym myśleniu graczy, którego, niestety, ciężko jest się pozbyć.
   Czyżby więc na końcu był szary gracz? Nie. To od gracza się wszystko zaczyna. Hierarchia nie stanowi więc jedynie kolejności, który użytkownik jest ważny, ale który jest potrzebny. Sprowadza się do tego, by każdy zarejestrowany fan danego uniwersum mógł spędzić miło czas przy dobrym PBFie.
   Cytując jednego z graczy „Densetsu-Senshi”: „Ponadto administracja to nie banda zwyrodniałych potworów, które każą składać sobie ofiary z ludzi, więc nie będzie tak źle. ” Na koniec chciałbym zaznaczyć, że opisane tutaj sytuacje dotyczą forum Densetsu-Senshi i nie muszą mieć miejsca na innych forach PBF o tej tematyce. Inne fora, administracje czy gracze z innych PBF mogą mieć inne zdanie na ten temat.       

MASHI (http://narutolife.cba.pl/index.php) Cóż, zmyślać można wiele kolorowych historyjek, na temat tego co tu jest, a czego nie ma u innych. Wolę jednak powiedzieć szczerze - my po prostu dobrze się bawimy! Jeżeli nie jesteś sztywniakiem, lubisz się bawić i chcesz poczuć na własnej skórze jak tajemniczy i groźny jest świat shinobi - zagraj u nas! Grono administratorów pomaga jak tylko może, na forum co chwilę prowadza się coś nowego, a wszystko to, aby uprzyjemnić wszystkim grę! Lepiej nie zaspać, bo z miesiąca na miesiąc NL to zupełnie inna gra!
AMY (http://shinnobi.cba.pl/pbf/)  Najlepiej zapytać graczy, czemu wybierają shinnobi, a nie inne PBF. Na pewno z powodu atmosfery. Nikt nie znęca się nad nowymi nabijając na nich punkty. Na pewno przez mechanikę, różną od innych forów, pozwalającą na zbilansowany, równomierny rozwój. Bez ram czasowych będących dużą niesprawiedliwością, bo ktoś może mieć dziennie 30minut na grę a inny 4h. Oryginalne opracowania zasad. Może i świadomość tego ze Shinobi istnieje już ponad 5 lat, a więc jest stabilne w przeciwieństwie do innych stron robiących co roku resety lub zmieniających serwer. Uczciwość w stosunku do graczy zarówno administracji, jak i zasad. Kiedy ktoś pyta nas o opinię na dany temat zawsze ją dostanie, ale wybór podejmie sam, tak samo jak konsekwencje z niego wynikające. Na tym polega Shinnobi – na braniu odpowiedzialności za swoją postać, decyzje i publikacje.  Nikt za nikogo nie będzie myślał. Oczywiście mylić się jest rzeczą ludzką, ale klasą już przyznanie się do pomyłki. Więc nie umiesz przegrywać – nie graj, nikt tu nie będzie się nad Tobą użalał z tego powodu. Dlatego też chyba każdy gracz Shinnobi usłyszą kiedyś ode mnie, że nie musi grać jeśli coś mu nie odpowiada i mogę mu zaproponować inne fora. Gracze wiedzą, że szantaże w stylu 'ma tak być bo przestanę grać' nie mają sensu, bo wbrew pozorom zdecydowanie przyjemniej gra się z 50 graczami, gdzie nie ma wojen i kłótni niż prawie z setką wiecznie żrących się osób. Niby to gracze-statystyki-prestiży, ale shinnobi nie powstało po to by zajmować pierwsze miejsca na toplistach czy w konkursach. Jest póki ludzie chcą na nim grać. Jeśli przestaną – umrze, ale choćby chciało grac 5 osób – niech gra. Forum jest graczy, a admini pilnują by te 5 osób mogło i miało gdzie grać.
   W związku z tym nigdy nikogo nie skreślamy, co widać po osobach grających, które można by pomyśleć jeszcze niedawno walczyły o upadek Shinnobi, mimo to wrócili do gry. Poza tym u nas nigdy nikt kto prosi o pomoc nie usłyszy „daj mi spokój, nie mam czasu, znajdź sobie w zasadach” a rozmawiając z graczami, i pytając czemu wybrali Shinnobi, często to zdanie adminów ich odstraszało, i co smutniejsze, wiąże się to z forami których byście o to nie posądzili. Może i jestem tylko administratorką-kobietą, często zbyt emocjonalnie i indywidualnie podchodzącą do graczy, jednak jak widać, sporej grupie to odpowiada. W końcu chyba lepiej mieć ludzkiego admina, który czasem się pomyli, czasem zirytuje bez powodu, niż pół-boga który ma forum dla siebie i swoich kolegów, a inni gracze... to tylko ładne cyferki w modzie 'kto był przez ostanie 24h na forum”.
KATSURO (http://www.ninjaclanwars.pun.pl/) Od początku stawialiśmy na oryginalność. Może nie w każdy aspekcie udało się to zrealizować, przecież na zawsze oryginalne musi być dobre/lepsze, ale sądzę, że pod tym względem wypadamy bardzo dobrze. Wyróżnia nas przede wszystkim fabuła. Zawsze budziła zainteresowanie, tym bardziej teraz, gdy w mandze wiele mówiło się o losach ninja na długo przed wybudowaniem Ukrytych Wiosek. Mało tego, okazało się, że wykreowaliśmy świat bardzo podobny do tego, który przedstawia teraz w retrospekcjach Masashi Kishimoto. Czasami wydawało się jakby autor zaglądał na NCW i podkradał nasze pomysły  Gdy wszyscy kojarzyli tryb mędrca z paktem z żabami my umożliwialiśmy opanowanie tej zdolności posiadając np. pakt z wężami. Co się później okazało? Kabuto, posiadający wężowy pakt, opanował sennin modo. Wspomniana mechanika również sprawia, że możemy powiedzieć o sobie ryginalni". Systemy takie jak "pamiętnik", które uniemożliwiają graczom na posługiwanie się wiedzą, której postać w fabule nie zdobyła, sprawiają, że rozgrywka jest atrakcyjniejsza. Poprzez niektóre zakazy także, wbrew pozorom, urozmaicamy użytkownikom życie. Jeśli nie wybiorą specjalizacji ninjutsu nie opanują najsilniejszych technik z tej klasy, jeśli nie wybiorą profesji specjalisty w taijutsu mogą zapomnieć o możliwości otwarcia wszystkich poziomów bram życia. Przykłady można mnożyć, sprawiają one, tak jak wspomniałem wcześniej, że bez myślenia, kombinowania i zaangażowania nie da się stworzyć dobrej postaci i nie myślę tu jedynie o jej potencjale niszczycielskim. Przecież w Naruto nie każdy musiał walczyć, byli medycy, tropiciele, ogólnie piszą jednostki, które stanowiły wsparcie dla wojowników. Ostatnia, chyba najważniejsza rzecz to ciągły rozwój. Nigdy nie zatrzymaliśmy się przy tym co mamy, stale udoskonalamy, wspólnie z graczami, nasz projekt. Jeśli ktoś do nas zajrzy, wybierze klan lub organizację i spostrzega, że zdolność główna jest słaba, nie odzwierciedla faktycznych możliwości nie musi klikać "wyloguj" i więcej do nas nie zaglądać. Owszem, może to uczynić, nic na siłę, lecz wystarczy odrobina inicjatywy, przedstawienie problemu i zostanie on sprawnie załatwiony. Wystarczy spytać obecnych graczy, by się o tym przekonać.
BLIZZ  (http://shinobi.gaiden.pl/ Cecha charakterystyczna... Wolny rozwój postaci nie ograniczony pewnymi sztywnymi schematami, spory wybór możliwości rozwoju naszego Shinobi w zasadzie aż do uzyskania mistrzostwa w każdej z dziedzin. Rzecz jasna to jednak wymaga nakładu czasu, wysiłku i aktywnej gry.
Największa różnica wg mnie leży w systemie. Przede wszystkim jako pierwsze forum wykorzystaliśmy system punktowy o który zbudowaliśmy resztę. W dużej ilości for mógłbym też punktować elementy systemu, które przewijają się na innych forach a które to czerpane są ze starego PBF-a Shinobi Online. W przypadku Shinobi Gaiden nowa mechanika systemu i napisanie go od kompletnych podstaw pozwoliło uzyskać zupełnie inny rodzaj rozgrywki. Jednak i ten system należy dopracować. 3 lata to dość by wyciągnąć wnioski i iść naprzód bo chyba najważniejszą, ostatnią cechą jest nieustanne rozwijanie się systemu i staranie się by wiernie odzwierciedlał mangę Naruto.
MORION (http://shinobinomono.xaa.pl/) Shinobi no Mono jest grą skupioną na jak największym odwzorowaniu świata Naruto przy jednoczesnym wprowadzeniu zmian koniecznych dla stworzenia prostej i zbalansowanej mechaniki. Jest to pierwsza z ważnych cech SnM. Wiele for wprowadza zmiany na wielką skalę, czasem modyfikując pewne zdolności w skali tak dużej, że praktycznie można by je nazwać czymś całkiem nowym. SnM wprowadza też w porównaniu z innymi grami jak najmniejsze zmiany w takich elementach gry jak lokalizacja klanów i grup Shinobi – staramy się zachować jak największą zgodność z mangą pod tym względem, na wszystkie modyfikacje szukając realnego uzasadnienia.
Można tu dodać, że Shinobi no Mono jest jedną z niewielu bezpośrednich kontynuacji wydarzeń z mangi. Wiele gier umiejscowiło akcję przed wydarzeniami z mangi, lub też tworzy historię alternatywną (jedno nie wyklucza drugiego). Większość gier jakie znam, których akcja dzieje się po mandze, również tworzy w pewnym sensie alternatywę. Alternatywę do tego, czego jeszcze nie znamy. Gry te często kontynuują mangę wymyślając własne zakończenie aktualnej wojny. SnM opiera się na niedomówieniu. Akcja dzieje się kilkadziesiąt lat później, zaś postacie znane z mangi są bohaterami z podręczników od historii. Założyliśmy, że niezależnie od zakończenia tej historii plan Madary nie ma szans dojść do skutku, a resztę na bieżąco umiejscowimy w naszej luce historycznej. Temu też nasze plany fabularne dotyczące forum stale modyfikujemy, by wprowadzić je w odpowiednim momencie nie kolidując jednak z nowo poznanymi w mandze faktami.

   Drugą cechą SnM jest dynamika rozwoju postaci. Jest ona większa niż na innych forach, choć nie porównałbym tego do gry w mmo na wysokich ratach. Celem jest umożliwienie graczom zdobycia poziomu postaci rzadko spotykanego w innych forach Naruto. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie rozgrywki na poziomie wydarzeń z mangi bez potrzeby skazywania na nie najsłabszych reprezentantów Shinobi.

   W kwestii rozwoju postaci SnM również nie przypomina innych for. Postaraliśmy się zrezygnować z większości ograniczeń rozwoju, także tych wrodzonych. Dzięki temu nie trzeba zmieniać postaci, gdy chcemy spróbować całkiem nowego stylu gry. Wystarczy wrócić do podstaw tą samą postacią i nowo zdobytym doświadczeniem od podstaw rozwinąć nowe zdolności. Dzięki temu gracze nie muszą zmieniać postaci, jeśli źle rozwiną zdolności – wystarczy, że poświęcą trochę więcej wysiłku w celu przestrojenia swojego stylu gry. Spowolni to rozgrywkę, jednak nie skazuje na prowadzenie fabuły postaci od podstaw. Jedynymi elementami, jakich nie da się nadrobić, to wybór klanu czy też atutów wrodzonych. Nie posiadamy jednak jak wiele innych for ograniczeń takich jak popularny system talentowy (talent definiuje, jaka dziedzina może osiągnąć maksymalną wydajność). Zastąpiliśmy go predyspozycją postaci wpływającą na szybkość treningu. Jeśli więc gracz wybierze złą predyspozycję jedyną karą za pomyłkę będzie zmuszenie go do poświęcenia większego wysiłku na rozwój postaci. Tym samym zmniejszyliśmy skupienie na rozwijaniu postaci.
   Nie posiadamy też popularnych w wielu grach ograniczeń względem dostępnych do rozwijania dziedzin dla członków poszczególnych grup Shinobi – opanowanie większej ilości zdolności nie da większej siły graczom, każda zdolność ma swoje ustalone w grze granice. Wszystkich umiejętności na raz się nie wybierze, nie zależnie więc, czy ktoś opanuje tylko kilka zdolności, czy też większość dostępnych technik, gracz musi wybrać ich odpowiednią kombinację. Udostępnienie takiej ilości zdolności każdej postaci nie daje więc naszym graczom większe siły – umożliwia im tylko tracenie czasu na treningi, jeśli im zależy.

   Podstawową cechą SnM nie jest jednak nic z powyższych. Dla nas rozbudowany rozwój postaci, szeroki dostęp do zdolności, to jedynie nagroda dla graczy, umożliwienie im przyjemnej zabawy postacią. Rozgrywka jednak nie skupia się na punkach itp. – są one dodatkiem ułatwiającym podejmowanie decyzji Mistrzom Gry, oraz stawiającym pewne wymagania graczom, którzy rozwijają swoje postacie. Dla nas jednak najważniejsza jest pomysłowość, odnalezienie się w określonych warunkach, jak najlepsze wykorzystanie sytuacji, w jakiej znajdzie się gracz. Jeśli grający się stara, wnosi wiele do rozgrywki swoim działaniem należy to nagradzać, niezależnie od tego, czy posiada trzeci poziom siły czy też piąty. Jeśli ktoś czuje napięcie, jeśli skupi się na wysiłku podniesie kilka kilogramów więcej, niż by to podniósł na co dzień. A pomysłowy gracz sam, bez takiej ‘łaskawości’ administracji znajdzie pomysł jak pokonać swoje ograniczenia. I taką właśnie pomysłowość według Shinobi no Mono należy nagradzać.
YORUICHI SHIHOIN (http://ninjagaiden.pl/) Nasze forum charakteryzuje się szeroką gamą możliwości dla postaci gracza, która poszerza się wraz z rozwojem jego postaci. Nie trzeba zatem zbyt dużo się zastanawiać nad tym, że im więcej zdobędziesz lub osiągniesz, tym więcej możesz zrobić. Z tym jednak wyjątkiem, że do wszystkiego można dojść i szybko po skrótach, i na spokojnie, wcale nie wymyślając wyszukanych sposobów. To, co nas wyróżnia spośród reszty forum o tematyce Naruto, to z pewnością możliwość zagrania zwykłym Mieszkańcem. Czasami ktoś nie chce być niesamowitym ninją, który zabija wszystko wokół, albo jest bohaterem i niszczy całe zło, jakie napotka na swojej drodze. Taka osoba bierze wtedy w swoje ręce postać, będącą mieszkańcem i posiadającą tak samo dużo dróg rozwoju, jak ninja.
RAFIKI (http://densetsu-senshi.pl/ Co Nas charakteryzuje? To, że liczymy się z głosem każdego usera. Z tego też powodu postanowiłem to pytanie zadać graczom DS.’a. Oto ich wypowiedzi:
Kazuna: „Aktywna Administracja i pomocna administracja. Przeważnie przyjemny klimat. Częsty udział administracji w życie pbf'a - chociażby stałe wypowiadanie się w tematach, uzupełnianie braków na forum (Techniki). Również organizowanie przez administracje Eventów by poruszyć fabułę.”
Musei: „Nasze forum nie działa na zasadzie sztywnych statystyk, a kreatywności i pomysłowości graczy. Wszyscy tworzą unikalną i klimatyczną fabułę, w której zawsze się coś dzieje, a gracze nigdy się nie nudzą. Uzupełnianie braków i błędów na forum z pomocą graczy? (chodzi mi głównie o techniki)
Fukachi: „Dobre warunki do rozwoju postaci. Bycie "kimś" jest możliwe i potrzebuje pewnego nakładu pracy. Bycie istnym koksem również jest możliwe, ale tym bardziej wymaga od nas robocizny. Ograniczenia technik są również jak najbardziej w porządku. Nie można mieć wszystkiego, ale można mieć wystarczająco wiele, jeśli nie nieco ponad "wystarczająco' i to nie od zaraz. Jeszcze należy dorzucić niejasne statystyki. Tak - jako, że są niejasne, to dla mnie jest na plus.
To o niebo lepsze niż nabijanie Jounina po dość krótkim czasie gry na jednych forach, sranie dalej, niż się widzi, próbując to samo osiągnąć na innych, liczb rodem z komputerowych RPG'ów w statach na kolejnych i jako wisienka na szczycie tortu niedorzeczności - nauki technik za nabicie konkretnej ilości postów, co od zawsze było moim głównym rozśmieszaczem i demotywatorem w jednym, bo sporo osób jest ku czemuś takiemu przychylna. Śmiechłęm i żalę.”
Gakushi Hei: "Z pewnością cechuje je prosty aczkolwiek dość skuteczny system który w aktualnym momencie jest 'unikatem' wśród istniejących pbf Naruto które poznałem. Najbardziej podkreśliłbym system punktów talentu które w chwili aktualnej są rzadko spotykane, aktualnie raczej pbfy Naruto stawiają na systemy statystyk więc czym więcej będziesz spamował misji tym więcej osiągniesz, a tutaj punkty są jasno z góry zatwierdzone co z jednej strony jest ogromnym plusem i balansem, z drugiej jednak nie daje nam dogodnego rozwoju postaci ale tak, jakby ktoś mnie zapytał o to co charakteryzuje Densetsu-Senshi to właśnie odpowiedź byłaby prosta: System. No i ludzie ale to już opinia niedotycząca ogółu forum, a użytkowników więc mijałoby się to z zadanym pytaniem.”
Akaime Unmei: „DS nie jest skomplikowany, posiada system, który po krótkim zbadaniu może zrozumieć każdy. Ważna jest również atmosfera. Mówiono, że to forum jest jak bumerang albo magnes, tak czy siak przyciągnie jeśli zdecydowałeś się zrezygnować. Kolejnym pozytywnym aspektem jest aktywność sięgająca nieraz wyżyn. Najważniejszym punktem jest... Zbiorowość userów, jaką tworzymy. Wejście otwarte jest dla każdego, a wkraczając za próg stajesz się częścią wesołej ferajny. ;P”
Gashi Hanae: “Każdy kto przychodzi na DSa może zobaczyć dosyć staromodny układ okien, stary styl, może lekko zmieniony. Nie widać na pierwszy rzut oka by ktoś się przykładał do tego. Odświeżasz i bah! zmienia ci się logo, czyżby jednak coś było nie tak? Potem zauważasz przypisy, zwój po lewej, coraz to bardziej kolorowe obrazki. Wreszcie będąc na samym dole zmieniasz styl na ciemny. Zaskoczenie? No pewnie, bo kto by się spodziewał zupełnie innego wystroju, trochę innego układu strony. Ciekawe? Pewnie. Takie szczegóły pozwalają na przyciągnięcie usera. Wpływają na ciekawość i na chęć sprawdzenia tego, co ma do zaoferowania ta strona. Myślę że resztę powiedzieli inni :D”
Shirafune: “Jestem tutaj od ponad 4 lat, czy tam około.. w każdym razie praktycznie od powstania. Na przestrzeni tego czasu widzę jak bardzo forum ewoluowało, stwarzało coraz to ciekawsze systemy i co najważniejsze administracja stawała się lepsza i lepsza. Aczkolwiek brakuje mi tutaj Kazuo, który moim zdaniem był najlepszym adminem, lecz o tym nie teraz. Wygląd forum nie zmienił się już dosyć dawno, ale to też jest plus gdyż ten jest dosyć poręczny i nawigacja jest bardzo prosta. Aktualna wersja "DS'a" to najlepszy PBF Naruto jaki może być. C:”
   Podsumowując, na Densetsu-Senshi.pl zapraszamy wszystkich, którzy kochają gry typu RPG, nienawidzą zbyt rozbudowanego systemu statystyk, chcą pobyć w miłym towarzystwie i stworzyć coś z niczego. Zapraszamy każdego, kto uważa się za człowieka z wyobraźnią i na serio lubi pisać, bo należy pamiętać, że PBF nie jest tylko tanią rozrywką, ale też treningiem umysłu, nauką czytania ze zrozumieniem i poprawnego pisania. Zapraszam każdego, kto chce poczuć klimat jednego z najstarszych for o tej tematyce, którego historia sięga starego projektu zwanego „Droga Shinobi”, który ewoluował w ostateczny twór, nadal zwany „DS-em”. Zapraszam wszystkich spragnionych czegoś nowego, spragnionych rozgrywki, która ma najlepszą możliwą grafikę, czyli własną wyobraźnię i najlepszą możliwą fabułę, bo wymyśloną przez Nas samych. Stań się herosem i uratuj setki istnień. Stań się złoczyńcą i wybij wioskę pełną niewinnych ludzi. Bądź kim tylko zechcesz na Densetsu-Senshi.pl!

Dziękuję Wam wszystkim za wywiad i poświęcony czas. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże wielu osobom zrozumieć fenomen Naruto i zasady, jakimi rządzą się fora na nim oparte.

Rozmawiał Kelan

źródło grafiki: http://bl4ckburn.deviantart.com/

Additional Info

  • Data publikacji: Środa, 01 Maj 2013

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz