Podtytuł nie jest przypadkowy i odnosi się w 100% do mojej osobistej opinii, z którą naturalnie część z Was może się nie zgadzać. Największy grzech userbarów na PBFach można określić trzema literami - GIF. O ile na forum ogólnotematycznym da się to jakoś strawić, to na PBFie mającym stawiać na klimat jest absolutną grozą. Ta wzrasta, jeśli PBF nie należy do grupy Second Life'ów, gdzie jest to już pewnym standardem i większości osób absolutnie nie rusza. Wszak oglądanie zapętlonego Legolasa mrużącego oczy, tuż obok - uśmiechającego się, a jeszcze dalej bezdźwięcznie poruszającego ustami, nie jest czynnością, której chcemy się poświęcać na forum fantasy. Userbar powinien pełnić konkretną funkcję i w przypadku gier RPG rozgrywanych za pomocą forum, nie jest to przedstawienie swoich preferencji muzycznych, ulubionych gier, czy aktorów. W poniższym tekście postaram się przedstawić sposoby tworzenia userbarów tak, by pasowały do całości konceptu forum i były pomocą dla Mistrzów Gry.

O userbarach słów kilka
   Jak napisałem powyżej, na przyzwoitym, chcącym być funkcjonalnym PBFie, userbary powinny pełnić dość istotną funkcję, która wzrasta w sytuacji, gdy używając jednego konta, prócz postaci głównej prowadzimy również postaci poboczne. Mianowicie być linkiem do Karty Postaci bohatera, którego dotyczy. Ułatwia to pracę Mistrzom Gry, którzy w dowolnej chwili mogą w prosty sposób sprawdzić historię czy usposobienie postaci której wątek prowadzą. Userbary powinny również tworzyć integralną i oczywistą część stylu graficznego forum, będąc jego dodatkową ozdobą. Kwestia wizualna zależy już od Waszej wyobraźni, lecz 20% ekranu migające tak, że nie wiemy na co mamy patrzeć, nie jest zdecydowanie efektem, który chcemy uzyskać. Nim przejdziemy do projektowania chciałem pokazać kilka przykładów, lecz ku mojemu ogromnemu zdziwieniu jedynymi forami, na których odnalazłem ujednolicone userbary były Cytadela i Mgławica Mocy. Oba są forami SciFi, więc postanowiłem na szybko sklecić dwa proste przykłady userbarów nadających się dla tematyki fantasy. Na pozostałych PBFach (a przekopałem naprawdę sporą ich ilość) userbary nie występują wcale (co nie jest też złe, gdyż zachowana zostaje jednolitość), tworzone są przez użytkowników na własną rękę (tutaj już nie jest różowo, gdyż panuje kompletna samowolka i pojawiają się podpisy dłuższe niż posty graczy), bądź przybierają postać otępiającej miganiny (tu komentarz zbędny).

    Pierwszym naszym celem będzie Cytadela. Jako, że na forum osadzonym w uniwersum Mass Effect występują statystyki (które powoli zaczynają mieć chyba wpływ na rozgrywkę), a umieszczone są na innej podstronie niż karta postaci, użyto całkiem ciekawego rozwiązania. Mianowicie grafika podzielona została na dwie części, gdzie prawa jest taka sama dla każdego gracza, zaś jedynie lewa ulega zmianie. Do oddzielenia obszarów roboczych, użyto tu znaczka frakcyjnego (jeśli jest to coś innego, najmocniej przepraszam – przygodę z ME zakończyłem na dwukrotnym ukończeniu części pierwszej i trzykrotnych próbach przekonania się do części drugiej). Tak więc lewa strona prowadzi do karty postaci, zaś prawa do jej statystyk. Tło na Cytadeli jest jednolitego, czarnego koloru, stąd można było pozwolić sobie na stworzenie szablonu, w którym pola, poza samą ramką, wypełnione są czarnym kolorem, więc zbyteczne staje się wycinanie grafiki znajdującej się pod nią. Jest to chyba najwygodniejszy sposób utworzenia szablonu, lecz sprawdzi się on jedynie przy jednolitych tłach.
  

   Drugim userbarem, któremu się przyjrzymy będzie ten z Mgławicy Mocy. Rozłożymy go później na części pierwsze, gdyż posiadam już jego gotowy szablon, więc łatwiej będzie mi pewne rzeczy pokazać. Na MM funkcjonuje system multiavatarów, dzięki któremu używając jednego konta możemy wybierać dowolny portret bohatera. Sygnatury ułatwiają tu zorientowanie się kto jest kim i załatwiają problem zbędnego bałaganu. Aby całość była funkcjonalna, prócz imienia i nazwiska postaci, pojawia się tu również ich profesja. Jako, że postać główna przeważnie jest najistotniejsza, otrzymała ona większy userbar niż postaci poboczne, lecz wszystkie zawierają dokładnie te same informacje.

   Ostatnie dwa są zrobionymi na szybko podpisami pasującymi do forów fantasy. Pierwszym z nich chciałem pokazać, że podpis nie musi wcale zawierać skomplikowanej grafiki, by dodawać uroku forum, pełniąc przy okazji funkcję pomocniczą dla Mistrzów Gry. Wykorzystałem czcionkę elficką, dla której ustawiłem odpowiednią przezroczystość, zaś całość ograniczyłem ozdobnym podkreśleniem. Efekt nie jest z pewnością piorunujący, lecz przy odrobinie pracy można w ten sposób stworzyć coś naprawdę fajnego. Mi wykonanie widocznego, zajęło 5 minut.
   Ostatni z userbarów jest typowym przedstawicielem gatunku. Faktura skały jest wymazana w miejscu, w którym znajduje się wizualizacja naszego bohatera, stąd wsunięcie pod nią jakiejkolwiek grafiki da nam efekt identyczny z przedstawionym.
Skoro jesteśmy już przy tematyce fantasy, na jednym z forów znalazłem w podpisie gracza coś takiego: http://24.media.tumblr.com/tumblr_ltla9k8uct1qm1vj5o1_500.gif . Nie będę tego tu komentował, lecz wzniosę po prostu mały apel do administracji, jeśli jakimś cudem czyta ten tekst - nie pozwalajcie ludziom na takie rzeczy.
Przejdźmy jednak do meritum sprawy, czyli do tworzenia szablonu userbarowego.

Szablon – by żyło się łatwiej
   Odpowiednie przygotowanie szablonu, podobnie jak w przypadku tego avatarowego, będzie w stanie zaoszczędzić Wam sporo pracy. W przypadku prostszych projektów stworzonych w ogólnodostępnym programie graficznym, userbar będzie w stanie stworzyć sobie praktycznie każdy gracz. Przykład którym się zajmiemy będzie tym odrobinę bardziej skomplikowanym, więc powinny znaleźć się tu również rady przydatne dla projektów prostszych. Opis opierał będę na Photoshopie, choć również GIMP pozwoli na osiągnięcie bardzo podobnych efektów, a i ułożenie warstw itp. będzie identyczne.


1. Rozmiar
Wbrew pozorom jest to najistotniejszy punkt, gdyż źle dobrany wymiar userbara może popsuć cały efekt naszej pracy, nieważne jak udany byłby on pod względem graficznym. Pamiętajcie, że niektóre ze styli zmieniają swój rozmiar w zależności od rozdzielczości jakiej używamy. Na ekranie o układzie 4:3 będzie przez to wyglądało inaczej niż na tym 16:9, czy innym. W takim wypadku nie mamy innego wyjścia, niż dostosowanie rozmiaru do rozdzielczości, poniżej której granicy mało kto już pracuje. Granicą tą będzie obecnie pewnie 1280px, będąca domyślną szerokością na starszych 19’ monitorach 4:3. Jeśli rozmiar stylu jest stały bez względu na rozdzielczość, problem nie istnieje i z tym wariantem będziemy mieć styczność w większości przypadków.
Planując rozmiar userbara skupić trzeba się na trzech podstawowych czynnikach:
- dostępności grafik, z których będziemy korzystali i ich rozmiarach
- szerokości pola w którym userbar się znajdzie
- treści, które chcemy na nim umieścić
Zbyt szeroki userbar będzie wyglądał na pusty, jeśli nie znajdziemy odpowiednich elementów do jego wypełnienia, zaś na zbyt wąskim nie zmieścimy niezbędnych informacji.
2. Typ
Mam tu na myśli kwestię wypisaną powyżej, pod trzecim myślnikiem. Przed przystąpieniem do prac zastanówcie się jakie konkretnie informacje chcecie zamieścić na userbarach. Nie ma sensu wpychać tam na siłę całego stosu danych, które jedynie wprowadzą zamęt. Ot wystarczy imię postaci, jej zawód, czy przynależność frakcyjna. Userbara projektujcie jednak w odniesieniu do treści, które chcecie na nim umieścić, a nie na odwrót.
3. Tworzymy potwora
Mamy więc plan na to, co chcemy by na naszych userbarach się znalazło i ich rozmiar. Tutaj w gruncie rzeczy następuje pełna dowolność uzależniona od wielu czynników. Każdy projekt będzie inny i każdy stworzony zostanie inaczej. Mam jednak nadzieję, że rozbijając na części pierwsze szablon userbarów Mgławicowych, podsunę Wam chociaż kilka pomysłów i rozwiązań. Poruszać będziemy się od warstwy ulokowanej najwyżej, do tej najniższej.


   Na samym szczycie drabinki umieściłem warstwę tekstową odpowiedzialną za profesję postaci. Musiała znaleźć się w tym miejscu, gdyż w innym wypadku zostałaby zasłonięta przez ramkę samą w sobie. O zasadach umieszczania tekstów napisałem jeszcze poniżej, lecz w tym konkretnym przypadku użyłem opcji wypośrodkowania tekstu, gdyż powinien się on zawsze znajdować w centralnym punkcie pola.
   Poniżej umieszczamy ramkę, która będzie ograniczała pole graficzne, a przy okazji pomagała nam przy ewentualnych wycinkach. Osobiście wykorzystałem tu standardowe narzędzie Photoshop’owe umożliwiające stworzenie figury o zaokrąglonych rogach. Na warstwę nałożyć można dowolne filtry, a szczególnie przydatnym dla ramki będzie cień rzucany w jej wnętrze, co nada całości odrobinę plastyczności. Zwróćcie jednak uwagę, że cień rzucany będzie również przez dolną krawędź poza interesujący nas obszar. W takim wypadku najlepiej wyglądającym i nie wymagającym ręcznego czyszczenia rozwiązaniem jest podjęcie następujących kroków: tworzymy kopię warstwy – na jednej z kopii usuwamy filtr z cieniem – warstwę z cieniem obcinamy z całej dolnej krawędzi – łączymy warstwę w jedną. Dzięki temu zabiegowi cień znajduje się jedynie wewnątrz ramki.
   Na kolejnej warstwie, na omawianym userbarze, dodałem efekt lekko wizualnie uwypuklający podpis, a przy okazji łamiący trochę kolorystykę w przypadku grafik zamkniętych w jednej grupie kolorystycznej. O ile pasuje to do forum SciFi, w przypadku forum fantasy będzie wyglądało słabo. W ich przypadku można pobawić się chociażby efektem palonego papieru.
Dalej przechodzimy do elementu najistotniejszego, czyli imienia postaci. W przypadku Mgławicy tworząc pole tekstowe, zaznaczyłem opcję równania do prawej, dzięki czemu napisy na wszystkich userbarach będą się kończyły w tym samym miejscu. Warstwę możemy potraktować naturalnie zestawem filtrów, które zostaną zachowane dla wszystkich kolejnych imion. Wystarczy wybrać opcję tekstową i kliknąć na pole tekstowe, by móc swobodnie je edytować.
   Pod imieniem standardowym umieściłem je raz jeszcze, tym razem zapisane w Gwiezdno Wojennym alfabecie – Aurabeshu. Tutaj sprawa ma się dokładnie jak w powyżej przedstwoionej warstwie, z drobną różnicą polegającą na ustawieniu przezroczystości. Czcionka ustawiona dla danej warstwy nie zmienia się po wklejeniu w nią nowego tekstu.
Zbliżamy się powoli do ostatniej warstwy. Na pierwszej z nich umieszczonej ponad główną grafiką postanowiłem umieścić łagodne przejście w czerń. Powody są bardzo proste – na czarnym tle tekst prezentuje się o wiele lepiej niż na kolorowym, a dodatkowo uzyskujemy efekt jednolitości wszystkich podpisów. Czerń jest ponadto najbardziej uniwersalnym z kolorów i w kompozycji z każdym innym będzie wyglądała dobrze. Płynne przejście wykonane za pomocą myszki o zmiękczonych krawędziach jest dzięki temu praktycznie niezauważalne, stając się naturalnym elementem grafiki.
  Na koniec część, o której nie można dużo napisać, czyli grafika bazowa. Zależna jest ona naturalnie od używanego przez nas materiału, jego wielkości itd. Jedyną radą jaką mogę tu dać, jest nie trzymanie się sztywno całej twarzy, czy postaci danego bohatera, gdyż będzie on raczej mizernych rozmiarów. Userbar nie służy wizualnemu przedstawieniu postaci, gdyż funkcję tę spełnia avatar. Sygnatura będzie wyglądała dobrze nawet w momencie, gdy znajdą się na niej jedynie oczy, czy usta protagonisty. Nie bójcie się eksperymentować.

Zakończenie błyskotliwe inaczej
   Powinienem teraz w błyskotliwy sposób podsumować powyższy tekst, lecz skończy się raczej na ogranych metodach i zwrotach. Jak ze zdziwieniem zauważyłem, moje dwa poprzednie teksty poświęcone avatarom i lokacjom stały się jednymi z częściej czytanych na portalu i za to jestem Wam bardzo wdzięczny. Mam nadzieję, że udało mi się pewne kwestie wyjaśnić w sposób raczej klarowny i zrozumiały, lecz gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania, lub wątpliwości, z przyjemnością pomogę, czy wyjaśnię. Jeśli choć jedno, czy drugie forum pomyśli dzięki temu artykułowi o wprowadzeniu ujednoliconych sygnatur, cel tego tekstu zostanie osiągnięty. Gdybyście w kolejnej odsłonie artykułów graficznych chcieli poczytać o jakimś konkretnym zagadnieniu, chętnie zobaczylibyście na VL jakiś samouczek graficzny, czy też jakiś poradnik – piszcie śmiało w komentarzach, a na pewno każdy z nich wezmę pod uwagę.

Kelan

Additional Info

 • Data publikacji: Wtorek, 16 Lipiec 2013

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (3)

 • Tekst dobry, przejrzysty i klarowny. Gifowe podpisy, bo trudno tu mówić o userbarach, to zgroza i jednocześnie wizytówka większości 2nd life'ów. O ile te wymyślne z toną html'u (kwadraty w kółkach i inne pierdoły) idzie jakoś znieść z tego względu, że od jakiegoś czasu zaczynają się robić coraz mniejsze, o tyle ten podany w artykule to zgroza i woła o pomstę do nieba.
  No i Kel, jesteś moim Guru jeżeli chodzi o szablony, ramki i inne tego typu sprawy. Ile razy męczyłem się godzinami, aby zrobić coś przyzwoitego a potem Ty strzelasz coś "ot tak" i zbieram szczenę z podłogi. Za każdym razem proste, genialnie wykonane i przde wszystkim funkcjonalne. Mam nadzieję, że w moim śnie też uda mi się zrobić proste, cyberpunkowe userbary, które nie będą odstraszały swoim wyglądem i będą przede wszystkim funkcjonalne.
  Artykuł jak najbardziej na plus.

 • Gość (Leniwy Mortarion)

  Odnośnik bezpośredni

  To... może generator userbarów? Coś jak programik do avatarów, ale nieco inny :)

 • Gość (Kelan)

  Odnośnik bezpośredni

  Dzięki za miłe słowa. Niezmiernie cieszę się, że artykuł można uznać za względnie przydatny.

  Co do generatora userbarów, ze względu na gigantyczny zbiór czcionek, konieczności przycinania wartstw itd. raczej nie przejdzie. Zaskoczymy za to może czymś innym :)

Dodaj komentarz