Jaki hosting wybrać? To pytanie zadaje sobie w końcu każdy twórca PBF, dobrze byłoby więc aby VL pomógł w tym wyborze. Z przyczyn dla jednych oczywistych, a dla innych niejasnych, to mnie przypadło napisanie czegoś w tej sprawie. Na wstępie muszę się więc przyznać, że w tym temacie nie lubię darmowych rozwiązań, a slogany typu – „Nielimitowana ilość miejsca, nielimitowany transfer, 100% procesora na PHP, nielimitowana ilość baz MySQL, Kreator Stron, Żadnych Reklam.” - śmierdzą mi na kilometr. Nie wgłębiajmy się jednak w moje wątpliwości i ciągle wibrującą w głowie myśl, że wole już tani hosting i wypłyńmy razem na ogromne oceany darmochy.
   Zacznijmy od wiadomych minusów tego typu hostingów, żeby nikt nie czuł się zwiedziony. Jak każdy wie, nie ma nic za darmo, dlatego też na znakomitej większości darmowych hostingów są reklamy. Wiadomym jest także, że na znakomitej większości darmowych (szczególnie tych nowych i małych) hostingów, support ssie pałkę. Dodatkowo wiadomym jest, że pewna ilość darmowych hostingów padnie pozostawiając swoich klientów bez opieki.
   Niewiadomym jest dla sporej ilości administratorów, że na znakomitej większości darmowych hostingów niejasne są, i często mocno trzymające za jaja, ograniczenia: ilości zapytań do bazy na dzień/godzinę, ilości jednoczesnych połączeń do bazy, procentu obciążenia procesora. Zazwyczaj limit obciążenia hostingu współdzielonego utrzymuje się na poziomie <5% maszyny referencyjnej, a to jest raczej mało. Przekroczenie takich „nieistniejących limitów” zazwyczaj kończy się wypowiedzenie umowy z "innych przyczyn". Czy w ogóle zatem warto bawić się w tego typu podchody? No jasne że tak, w końcu to jest za „darmo”, a sporo z powstających PBF i tak nie przetrzymuje pierwszego roku, a do owych limitów nawet nie podchodzi.
   W tym miejscu powinno nastąpić solidne ocenianie najlepszych/najpopularniejszych/największych/najnajnaj darmowych hostingów. Mamy cba, friko, webplus, forumpolish i kilka tuzinów innych rozwiązań. Po paru dniach testów miałem wrażenie, że dziennie powstaje kilka nowych (i kilka ginie w odmętach świadomości potwornego Internetu) i nie mnie się z tym mierzyć! Owszem mógłbym wypisać techniczne informacje, wyniki testów wydajnościowych, subiektywne odczucia… tylko co Wam to da? W szerszym spojrzeniu informacje zmienią się za kilka miesięcy i nie daj mój borze ktoś będzie miał do mnie żal, że polecany przeze mnie hosting zabrał grabki z piaskownicy i teraz sprzedaje jabłka na targu, bo to było jego powołaniem.
   VL zadeklarował jednak pomoc dla twórców, a ze swojej więc strony wpadam na pomysł, aby zamiast jednego tekstu zawierającego subiektywną opinię, stworzyć poddział na forum, w którym każdy twórca będzie mógł się wypowiedzieć i pytać na temat wybranego hostingu, co stworzy dążącą do obiektywizmu spójną opinię dla reszty. W takim dziale proponowałbym także temat mówiący o ewentualnych wiadomych usterkach, a wisienką na torcie byłyby celowane tutoriale obejmujące wykonywanie większości niezbędnych czynności na danym wybranym przez userów hostingu. O ile bardziej pomocny będzie taki żywy twór zamiast suchej listy, z którą spore grono by się nie zgodziło? Zobaczymy sami, w tym momencie jestem pełen optymizmu i zapraszam do żywych dyskusji.

Hiob

DZIAŁ NA FORUM VL

Additional Info

  • Data publikacji: Sobota, 26 Październik 2013

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

Dodaj komentarz