jak ulozyc sesje

Bardzo często bywa tak, że jest niedobór pełnoetatowych Mistrzów Gry, dostępnych graczom na każde skinienie. Nawet jeśli nabór na tę posadę jest otwarty i każdy może spróbować swoich sił, prowadząc jedną, dwie, trzy czy osiem misji na próbę to ciągle mało. Duża ilość graczy wymaga uwagi i poświęcenia, a nie zawsze grono administracyjne jest w stanie zająć się każdym użytkownikiem z osobna. Co więc robić, kiedy ręce są pełne roboty, a pragnących rozrywki graczy przybywa? Wyjść im na przeciw i umożliwić swobodną grę.

Z tego też powodu mam pewną propozycję, czy może bardziej poradę, która powinna usprawnić grę, albo przynajmniej pozbyć się nudy i skrócić czas oczekiwania, aż jakiś Mistrz Gry będzie wolny i zechce nas pomęczyć w misji. Otóż chodzi o to, by w sumie każdy gracz mógł poprowadzić coś w rodzaju minimisji, jakiegoś wydarzenia losowego, czy po prostu spotkania z postacią niezależną dla siebie bądź też dla towarzysza jeśli pisze razem z nim w temacie. O co mi chodzi? Pokażę na przykładzie z Hellgates, tak będzie chyba najlepiej, bo to właśnie tam zostało to wprowadzone i spotkało się z dobrym przyjęciem.

Gracz A i gracz B siedzą w temacie i piszą razem ze sobą, dyskutując o obecnej sytuacji w Podziemiu. W pewnym momencie gracz A stwierdza, że usłyszał jakiś hałas za gruzowiskiem, a po chwili stamtąd wybiega zapłakana, przerażona, krwawiąca z licznych ran dziewczyna, ścigana przez wielkiego basiora z żółtymi kłami i cieknącą śliną z mordy. Gracz B reaguje, strzelając z pistoletu i raniąc piekielnego ogara, a gracz A dobija potwora mieczem i opisuje, jak dziewczyna pada na kolana i dziękuje za ratunek.

Po całej sytuacji jeden z graczy informuje dowolnego Mistrza Gry, że coś takiego miało miejsce, ten natomiast może przejrzeć posty i w razie czego skorygować błędy i udzielić rad, jeśli coś było nie tak. Część graczy może i coś takiego już robiła (sam na początku kariery na Hellgates załatwiłem w ten sposób piekielnego ogara, a następnie spaliłem jego zwłoki, by mieć podstawę do rozmowy z innym graczem), część może nie, a część może to praktykuje, tylko w inny, nieco odmienny sposób. Nie wiem, nie znam się i nie mam możliwości, by śledzić wszystko na każdym forum. Sądzę jednak, że coś takiego jest warte zainteresowania. Ba, żeby nie męczyć już dłużej, mogę nawet podać przykładowe "tematy rozgrywki", że tak powiem, wzięte z moich notatek z czasów studiów reżyserskich.

Podana niżej lista tematów/pomysłów może wydawać się bezsensowna, jednak jeśli się człowiek chwilkę zastanowi, to może za ich pomocą zrobić coś naprawdę dobrego, i to nie tylko wykorzystując jeden, ale i łącząc tyle, ile tylko zechce. Jeśli więc ktoś zechce wykorzystać numer 28 "Obłąkanie, szał", to może zacząć pisać, że widzi po drugiej stronie ulicy jakiegoś obłąkanego chłopaczynę, który uderza pięścią w ścianę czy też słup z ogłoszeniami i mamrocze coś do siebie. Proste? Wydaje mi się, że tak, jednak wymaga to odrobiny wyobraźni i kreatywności, ale w sumie każdy ma takie rzeczy, jeśli decyduje się na grę na pbfach.

1. Nagła bieda, nagłe nieszczęście.
2. Katastrofalna nieostrożność.
3. Błaganie.
4. Prześladowany.
5. Ofiara.
6. Porwanie.
7. Ocalenie.
8. Poświęcić coś dla osób bliskich.
9. Poświęcić coś w imię wiary, przekonań, idei.
10. Poświęcić dobro/życie kogoś bliskiego.
11. Ktoś bliski popełnił czyn niegodny.
12. Nienawiść do osoby bliskiej.
13. Utrata osób/osoby bliskiej/bliskich.
14. Przyczynić się do śmierci bliskiego/bliskich bez wiedzy o tym.
15. Zemsta za kogoś bliskiego.
16. Zemsta śladem popełnionej zbrodni.
17. Rywalizacja osób bliskich.
18. Rywalizacja nierówna.
19. Przeszkody w miłości.
20. Miłość do wroga.
21. Zdrada małżeńska.
22. Zbrodnia małżeńska.
23. Miłość wskutek niewiedzy staje się zbrodnią.
24. Miłość zbrodnicza.
25. Wyrzeczenie się czegoś dla namiętności.
26. Zazdrość/zawiść o coś/kogoś.
27. Wyrzuty sumienia.
28. Obłąkanie, szał.
29. Bunt, spisek, rewolta.
30. Śmiały wyczyn.
31. Ambicja i żądza władzy.
32. Osiągnięcie czegoś.
33. Walka z bóstwem o coś/kogoś.
34. Omyłka sądowa.
35. Zgubione, znalezione.
36. Zagadka, znajdowanie prawdy.
37. Artysta w poszukiwaniu utworu.

Ponadto jeśli Mistrz Gry cierpi na niedobór pomysłów, niech śmiało korzysta z tej listy, bo prawdę mówiąc, na podstawie każdego z tych punktów można zrobić jakiś scenariusz czy krótką misję, a jak się zacznie je łączyć, to dopiero zacznie się prawdziwa zabawa. To coś jak klocki, które pojedynczo nie są zbyt atrakcyjne, ale jak się je zacznie układać, to widać doskonałe dzieło. Przykład? Oto on, w ciągu kilkunastu sekund wybrałem kilka punktów, potem ułożyłem je w odpowiedniej kolejności i... mam gotowy szkic. Teraz tylko dopracować i gotowe, wzór scenariusza do misji na dowolne forum o dowolnej tematyce jest gotowy. Numery, jakie wykorzystałem do poniższego przykładu to 1, 14, 13, 27, 28, 30, 8, 32.

Nagła bieda, nagłe nieszczęście. Przyczynić się do śmierci bliskiego/bliskich bez wiedzy o tym. Utrata osób/osoby bliskiej/bliskich. Wyrzuty sumienia. Obłąkanie, szał. Śmiały wyczyn. Poświęcić coś dla osób bliskich. Osiągnięcie czegoś.


Mortarion

 

Źródła i autorzy użytych grafik:

Daniel Hayman

Additional Info

  • Data publikacji: Piątek, 24 Sierpień 2012
More in this category: O tym, jak serwować mindfuck »

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

  • Bardzo przydatna sprawa :) kawał dobrej roboty. Nie dość, że początkujący prowadzący mają świetną bazę pomysłów, to i starzy wyjadacze mogą z tego wiele wykorzystać.

  • Ten artykuł tutaj leży i leży, a dopiero teraz na niego wpadłem :D Bardzo przydatne informacje :D Sam podejrzewam, że będę z tego korzystał, następnym razem, jak będę planował komuś misję. Niby tyle lat temu było to wydane, a temat wciąż aktualny. Cieszę się, że tutaj trafiłem. Muszę przeszukać forum w poszukiwaniu większej liczby takich przydatnych poradników. A wszystko po to, żeby graczowi grało się lepiej :D

Dodaj komentarz