Kolejny artykuł o forach cieszących się niegdyś popularnością zabierze nas do PBFów powiązanych z konkretnymi tytułami mang i anime. Nie będą to jednak wciąż rozrastające się i niemal masowo tworzone gry nawiązujące do "Naruto" czy "Bleach", ale tytuły o których jeszcze jakiś czas temu dużo się mówiło... o których zresztą do dziś dużo się mówi, chociaż już z mniejszym zapałem. Pamiętam okresy kiedy liczba użytkowników na tychże dziełach nie schodziła poniżej trzydziestu licząc na dwadzieścia cztery godziny. Dzisiaj takim sukcesem może pochwalić się naprawdę nie wiele stron, a i żywotność ich jest o połowę krótsza. Tekst podzieliłam celowo na dwie części, ta pierwsza opowie o grze na Soul Eater, PBFie powiązanym z postacią półdemona Inuyashy czy o wciąż mogącym liczyć na spore zainteresowanie światem wykreowanym w "Vampire Knight". Dla każdego fana japońskiej kreski są to pozycje niemal obowiązkowe, których znać przynajmniej ogólnikowo po prostu nie wypada.

Soul Eater

   Zaczęło się od mangi, wydanej w postaci one-shotów przez Atsushiego Okubo, natomiast kilka lat później emisji doczekał się serial anime składający się z pięćdziesięciu jeden odcinków. Krótko mówiąc na temat fabuły rozwija się ona wokół uczniów Shibusen położonej w Death City, która to kształci wychowanków do walki ze złem w postaci demonów czy też wiedźm. Założona została przez boga śmierci (shinigami) w celu nie dopuszczenia do odrodzenia demona Kishina. A, że chętnych do przywrócenia wszechobecnego chaosu i zniszczenia nie brakuje, uczniowie mają pełne ręce roboty... Recenzje samego anime można przeczytać na stronie Tanuki, ja zaś spróbuję przyjrzeć się PBFowi, który powstał właśnie w oparciu o ten tytuł.

   Forum powstało w grudniu 2008r. czyli już od założenia minęło ponad pięć lat. Chociaż aktualnie jest zasypane przez boty można jeszcze wydobyć z niego kilka ciekawych elementów. Przede wszystkim brak fabuły. W temacie gdzie powinna się znajdować jest tylko kilka krótkich wzmianek o tym, że akcja forum toczy się przed uwolnieniem Kishina, zaś głównym motywem jest walka Shibusenu z Medusa Team. Niestety, PBF najwyraźniej został przystosowany wyłącznie dla osób znających anime. Mało tego wątki jakie ponoć przeprowadzono tyczyły się wyłącznie przeżyć admina, co może sugerować, że tak naprawdę Soul Eater PBF został stworzony ku chwale i dla zabawy jednej osoby. W samych informacjach o grze zawarto również spis postaci służących za tzw. "bronie" oraz postaci służących za tzw. "mistrzów" co również jest specyfiką tego tytułu. Poza tym znajdziemy wręcz ułamkowe wzmianki o zadaniach mistrza gry i osób pełniących te funkcję. Sam zaś regulamin to luźne wypunktowanie ogólnych zasad, a większą rolę zdawał się odgrywać tutaj regulamin walk. Powstał również dział dla wypisywania nieobecności oraz dla propozycji mających pomóc rozwinąć się forum. Wzór karty postaci zastąpiono przykładowymi kartami dla przedstawiciela każdej z grup (wiedźma, broń, mistrz, demon, człowiek), same zaś prezentacje bohaterów to albo krótkie wypunktowanie mające na celu zapełnić pola karty postaci albo już nieco bardziej obszerne opisy z naciskiem w szczególności na historię postaci.

   Forum nie pożyło długo, ale przynajmniej nie można stwierdzić, że nic się na nim nie działo. Dochodziło do potyczek, walk, nawet zaczęto misję. Posty zaledwie kilkuwyrazowe w większości, rzadkością było wręcz spotkanie kilku rozbudowanych zdań. Niektóre wątki były dosyć... płytkie, polegające niemal tylko na przywitaniu się i kolokwialnie mówiąc "rozmowie o pogodzie", ale akcja jakoś się rozwijała. Tworzeniu własnych technik oraz przedstawieniu tych kanonicznych służył osobny dział, zaś oprócz tego na PBFie można znaleźć miejsce, w którym gracze opowiadali o sobie albo przedstawiali swoją twórczość. Wizualnie Soul Eater przedstawiał się dość skromnie i choć zaopatrzony został w grafiki lokacyjne, to nie znajdziemy tu żadnych oznak htmlu czy cssu, za to ogromne dopuszczalne wymiary avatarów (300x500) mogą skutecznie przysłonić pół strony. Jak na rok 2008, forum przedstawia się całkiem poprawnie, chociaż dla dzisiejszego pokolenia PBFów taka wizja miejsca do gry i taki sposób jej prowadzenia może się wydawać dość abstrakcyjny.

Link do forum: http://souleaterlive.mojeforum.net/

Sankontetsou

   Ta dla niektórych dość dziwna i niewiele mówiąca nazwa forum odnosi się do firmowego ataku niejakiego Inuyashy - półdemona pochodzącego z czasów feudalnej Japonii. Imieniem głównego bohatera nazwano mangę autorstwa Rumiko Takahashi na podstawie której nakręcono również anime liczące 167 odcinków. Sama zaś seria rozpoczyna się od momentu gdy niepozorna uczennica Kagome cofa się w czasie do średniowiecza Kraju Kwitnącej Wiśni i uwalnia Inuyashę. Perypetie tej dwójki obracają się wokół poszukiwań odłamków klejnotu Shikon no Tama, który właścicielowi daje potężną siłę oraz dążeniu do zemsty przez naszego półdemona pragnącego wziąć odwet za śmierć swojej dawnej ukochanej (notabene jej reinkarnacją okazuje się Kagome). Do recenzji anime znowu odsyłam na stronę Tanuki, sama zaś przyjrzę się forum, które powstało w oparciu o ten właśnie tytuł.

   PBF pochodzi z drugiej połowy 2009r. czyli powstał niemal rok później niż poprzednio zaprezentowany Soul Eater. Fabuła forum obraca się w dużej mierze wokół tego co samo anime czyli poszukiwania odłamków klejnotu, a kim mogliśmy tam zostać? Grupami występującymi na forum byli youkai czyli demony (często związane ze zwierzętami), hanyou czyli półdemony, szkoleni od najmłodszy lat łowcy youkai, mnisi i kapłanki posiadające świętą moc, wynajmowani przez Lordów Feudalnych wojownicy, arystokracja, zwykli ludzie, a także wszelakiej maści potwory czyli Oni. Na PBFie wprowadzono również do użycia pieniądze, a nawet statystyki dzielone na szybkość, siłę, inteligencję, wytrzymałość i youki (demoniczną energię). Sporządzono także system rozgrywania walk przypominający bardziej krótki opis jak trzymać się realizmu podczas pojedynków, a pomoc w poruszaniu się na forum zapewniał poradnik gracza oraz temat z FAQ czyli najczęściej zadawanymi pytaniami. Opis gry zatem przedstawia się choć prosto to w sposób poruszający konieczne zagadnienia na forum. Regulamin został napisany w sposób dość ciekawy, zwracający się bezpośrednio do czytelnika, a przy tym zwięzły i zrozumiały. W zapisach znajdziemy krótki wzór karty postaci, nie uwzględniający choćby tak popularnych pól jak "charakter" czy "wygląd". Co ciekawe niemal odwzorowaną wersję karty postaci każdego gracza prezentują pola profilu. Karty może nie są zbyt staranne, ale historie bohaterów zawierają na szczęście w większości przypadków coś więcej niż kilka zdań na krzyż.

   Akcja rozgrywała się dość dynamicznie. Nie brakowało "wolnych" wątków, które płyną swoim własnym biegiem, ale generalnie spotykało się wiele potyczek, konfliktów na linii youkai-hanyou-człowiek, gracze potrafili bardzo dobrze sami zapewnić sobie dużo rozrywki, prowadzone były nawet misje tzw. "wyprawy". Co ciekawe posty na początku działalności forum zawierały często pojedyncze zdanie w porywach do kilku, zaś im bliżej połowy 2010r. tym były dłuższe, zdarzały się nawet tak obszerne jak występują i gdzieniegdzie dzisiaj. Poza tym na PBFie można znaleźć dział w którym zamieszane były opisy broni oraz ataków, luźne miejsce na propozycje, przedstawienie siebie czy też popularne gry forumowe. Sam wygląd jest dość... kolorowy, chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że dominuje szarość. Różnobarwne czcionki i grafiki wprowadzają spore ożywienie. Ogłoszenie to nic innego jak prosta tabelka i jedyne co wyjątkowo tutaj psuje odbiór to pływające toplisty czy bannerki. Kolejny raz spotkamy się z dość dużymi rozmiarami avatarów, w tych czasach jednak nie było to nic dziwnego. PBF istniał gdzieś ponad rok i zakończył swoją działalność, a szkoda bo muszę przyznać, że to było najlepsze forum powiązane z Inuyashą i jego przygodami.

Link do forum: http://sankontetsou.mojeforum.net/

Bloodroses

   Następne dwa PBFy będą dotyczyć jednego tytułu, który nawet dziś cieszy się dość znaczącą popularnością. Mowa o Vampire Knight autorstwa Hino Matsuri na podstawie, którego powstały dwie serie anime po trzynaście odcinków każda. Główną bohaterką opowieści jest Yuuki Cross, uczennica Akademii Cross. Sama placówka jest dość nietypowa bowiem podzielona na dwie klasy - dzienną i nocną, przy czym uczniami tej drugiej są... wampiry. Krwiopijcy spożywają specjalne tabletki jakie mają im zastępować krew co pozwala uniknąć niepotrzebnych ofiar wśród zwykłych uczniów, natomiast tajemnicę klasy wampirów strzegą prefekci, wspomniana już piętnastoletnia Yuuki i drugi podopieczny dyrektora Zero. Recenzję anime można również przeczytać na stronie Tanuki, a ja tymczasem popatrzę jak to rozegrano swojego czasu na dwóch dość obleganych forach.

   Wprowadzenie do fabuły dla osób nie zaznajomionych z akcją anime może niezbyt wiele mówić. Sprzymierzenie wampirów i ludzi odchodzi w pamięć, zaś ludzie zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach... nie rozwinięto jednak kwestii jakie mogłyby pomóc osobom z zewnątrz się dostosować do fabuły. Dalej, przeczytamy również bardziej szczegółowe zasady odnośnie samego uczęszczania do Akademii; krótkie, aczkolwiek wystarczające wyjaśnienie funkcji Prefekta oraz Łowcy; spis postaci (nieuzupełniony z uwagi na nieudaną reaktywację), temat poświęcony wprowadzeniu pieniędzy na forum oraz cennik podstawowych towarów, a co więcej... punkty doświadczenia. Te ostatnie miały służyć oznaczaniu poziomu postaci oraz możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Regulamin to krótkie wypunktowanie najważniejszych zasad na forum, zaś co ciekawe samego opisu ras doszukałam się dopiero w archiwum, być może to kolejna pozostałość po nieudanej reaktywacji. Karty postaci z upływem czasu stają się coraz bardziej rozbudowane: od zaledwie pojedynczych zdań na początku do kilkunastu, a nawet i więcej pod koniec działalności forum, a co więcej rośnie ich kreatywność i zarówno moce jak i historie są coraz ciekawsze.

   Biorąc pod uwagę, że na forum napisano niemal trzynaście tysięcy postów, bliższe przyjrzenie się samej akcji wymagało ode mnie trochę więcej czasu. I muszę powiedzieć, że jak na dość dość dużo zapełnionych lokacji i toczonych wątków żadnych spektakularnych wydarzeń tam nie znajdziemy. Sama fabuła toczyła się bardziej wokół rozwijaniu kontaktów wampirów z ludźmi, odkrywania tożsamości krwiopijców oraz łamaniu szkolnych zasad, które chyba tak naprawdę wyłącznie po to rozpisano. Sam PBF dość szybko zakończył swój żywot po kolejnej reaktywacji jaką spotkała absolutna klęska, dlatego całej historii Bloodroses należy szukać przede wszystkim w jego archiwum. Odnośnie wyglądu strony jest ona dość standardowa jak na tamte czasy: krótkie opisy działów zaopatrzone w niewielkie obrazki lokacyjne, dominująca szarość i czerń, nawet bez tabelki ogłoszenia. Forum rozpoczęło swoją działalność na początku 2009r. i zmarło kolokwialnie mówiąc "śmiercią naturalną" w połowie 2010r.

Link do forum: http://bloodroses.rpgforum.pl/

Cross Academy

   Jak sama już nazwa wskazuje i tym razem mamy do czynienia z PBFem związanym z Vampire Knight. Ten jednak jest dużo bardziej obszerny niż jego poprzednik, ale przejdźmy do konkretów. Strukturalnie o dziwo jest naprawdę znacznie skromniejszy. Nie znalazłam tu żadnego opisu fabuły, szczegółowego wyjaśnienia dotyczącego grup oraz ich funkcji, tym bardziej informacji odnośnie funkcjonowania całej Akademii. Całość zaś zastępował najwidoczniej krótki temacik ze spisem rang z jednozdaniowym wyjaśnieniem. Raczej taki zabieg nie sprzyjał zachęcaniu do gry osób, które VK nie widziały na oczy. Regulamin nie zawiera nic nadzwyczajnego, jedyne zaś co szczególnie zwróciło moją uwagę to nietypowe wymiary avatarów: maksymalnie 340x390. Dużo więcej uwagi niż samym elementom tworzącym świat VK poświęcono spisowi administracji wraz z opisaniem ich charakteru i obowiązków. Karty postaci jak na każdym PBFie, który powstał ładnych parę lat temu, na początku zawierały kilka słów i chociaż dziś nie jedna taka prezentacja bohatera wołałaby o pomstę do nieba, to wówczas parę podstawowych informacji wystarczyło by rozpocząć rozgrywkę. Z czasem jednak użytkownicy zaczęli coraz bardziej się rozpisywać tworząc coraz bardziej rozbudowane karty postaci.

   Samej fabule przyjrzałam się dość pobieżnie, powiem szczerze. Na ponad pięćdziesiąt siedem tysięcy postów dokładne prześledzenie wątków zajęłoby naprawdę dużo czasu. Kilka rzeczy udało mi się jednak zaobserwować. PBF powstał pod koniec 2008r. i wówczas panowała moda na jednozdaniowe, a czasem wręcz jednowyrazowe posty, nie rzadko wypełnione emotikonami, w których czynności i myśli zawierało się w gwiazdkach. I dopiero teraz zrozumiałam, że tak naprawdę na początku żadne szczegółowe opisy nie było potrzebne, bo wątki obracały się wyłącznie wokół znajomości, romansów... ba, nawet ciężko było odróżnić która postać jest człowiekiem, a która wampirem. Dopiero z czasem się to zaczęło rozwijać, chociaż wciąż dominowały głównie wątki obyczajowe. Wygląd PBFa to standardowa szarość i czerń charakterystyczna dla stylu AdInfinitum, obrazki lokacyjne z krótkimi opisami i nad wyraz skromna tabelka. Wiadomo, że Cross Academy przeżywało ciężkie losy - raz było słabiej, raz lepiej, ale z dumą dożyło do początków 2012r czyli jego działalność można liczyć na ponad trzy lata. To dość imponujący staż patrząc z pryzmatu dzisiejszych czasów, kiedy to fora ledwo dociągają do roku istnienia.

Link do forum: http://academycross.mojeforum.net/

   Po tej wycieczce w przeszłość można zauważyć, że fora powiązane z konkretnymi tytułami anime cieszyły się dość dużą popularnością mimo tego, że ich konstrukcja była w większości przypadków banalnie prosta i ograniczona często tylko do osób, które miały styczność z daną serią. Jak widać nie przeszkodziło to w zebraniu im pewnej, całkiem licznej populacji graczy. Rozgrywka układała się różnie... bądź ograniczała się tylko do wątków obyczajowych bądź rzeczywiście wiązała się z akcją, potyczkami i różnorakimi wydarzeniami. Zresztą, to nawet dzisiaj się nie zmieniło i nic dziwnego nie ma już w tym, że fora gdzie powinna występować akcja, zawężają się tylko do "second life'owania". A zatem to był koniec części pierwszej, w części drugiej postaram się przybliżyć kolejnych kilka popularnych tytułów jakie przeniesiono na grunt PBF.

Jass

 

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (6)

 • Zawiodłem się z powodu początku artykułu. Soul Eater w temacie powrót do przeszłości? Do brzmi jak klasyki anime: naruto. Naruto nie jest żadnym klasykiem. A Soul Eater nie jest powrotem do przeszłości. To, że jest już anime zakończone o niczym nie świaczy. Przeszłość kończy się w roku 2001 w najlepszym wypadku.

 • Czegoś chyba nie zrozumiałeś Zanzazaar ^ ^ Seria artykułów "Powrót do przeszłości" tyczy się forów, które kiedyś istniały, nie zaś konkretnych tytułów anime. To czy anime zostało zakończone w 2001r. czy w 2013r. nie ma tutaj żadnego znaczenia, bowiem seria tyczy się samych forów czyli m.in. forum opierającego się o Soul Eater, które istniało kilka lat temu.

 • Od drugiej strony, ale to anime jest z 2008 roku, forum nie może być starsze, takie młodziaki jako "dawno temu w ameryce?" :D
  Swoją drogą pamiętam rozmowę o tych artach i MF na chacie, przydałoby się wrzucać screeny z for jakieś z okolic headerów, bo jak MF zamkną to wtedy naprawde będą elementem przeszłości :P

 • Życie pbfów jest bardzo krótkie... wiele z nich istnieje tylko kilka miesięcy, aktualnie sukcesem jest jak forum przeżyje rok, dlatego przeszłość w rozumieniu PBFów też nie może być liczona w dziesiątkach lat (po prostu ich wtedy nie było). Archiwum forów z MF rozpoczyna się gdzieś koło 2007r, więc od tego momentu "liczona jest" przeszłość tych forów. Omawiane forum Soul Eater powstało pod koniec 2008r. czyli z punktu widzenia dziejów PBFów jest ono naprawdę stare i tutaj kwestia tego kiedy powstało, a kiedy zakończyło się dane anime jest absolutnie odrębna, nie mająca nic wspólnego z serią artykułów "Powrót do przeszłości".

  Co do screenów to buduję bazę forów z MF do tej właśnie serii artykułów, zbieram screeny, informacje itp. i będę je podrzucać Kelanowi do zamieszczenia.

  Komentarz ostatnio edytowany około 6 lat(a) temu przez Jass
 • To ja taki wymagający, że nie traktuję poważnie PBFów młodszych niż 2 letnie? Mój ma półtorej roku to już mogę uznać za sukces?
  Słabe czasy, kiedy to fora żyją krócej niż powstają.

 • Gość (Kelan)

  Odnośnik bezpośredni

  Nie określaliśmy konkretnych ram czasowych, umieszczających dane PBFy w grupie nadającej się do tej serii. Nie będziemy raczej wspominali rzecz jasna o forach, które ledwo co zostały zamknięte. Podstawowym warunkiem jest zakończenie działalności danego tworu, a w przypadku powyższych warunek ten został spełniony. Skoro przeszłości mielibyśmy nadać górną granicę w postaci roku 2001, nie byłoby tu za bardzo o czym pisać ;)

Dodaj komentarz