Znane anime2 SM

   Jeszcze przed zamknięciem hostingu mojeforum.net zdążyłam się przyjrzeć trzem forom opierającym się na znanych tytułach anime, forom niegdyś odwiedzanym przez grono użytkowników, natomiast teraz spoczywającym w opustoszeniu. Ten artykuł ma uratować je od całkowitego zapomnienia (chociaż zapewne w pamięci wielu graczy wspomnienia odbytych tam sesji wciąż pozostaną żywe). Cała trójka istniała na wymienionym wyżej hostingu, co zresztą nie powinno nikogo dziwić - mojeforum.net było niegdyś kolebką PBFów mangowych, tutaj powstawało i rozkwitało najwięcej tworów wykorzystujących piękno japońskiej kreski. Przechodząc jednak już do konkretnych tytułów, zajrzymy w mury Ouran High School, przyjrzymy się mafijnej rodzinie Vongoli oraz zbadamy relacje demonicznego lokaja z przeklętym hrabią.

zta2 1

   Anime pod tytułem "Ouran High School Host Club" kojarzy zapewne przede wszystkim damska część odbiorców i ciężko ukrywać, że właśnie po to, by je zachwycać wielobarwnymi grupami bishounenów powstał ten twór. Ta dwudziestosześcio odcinkowa seria miała swą premierę w 2006 roku i choć od tego czasu minęło już ładnych kilka lat, wciąż się wydaje być jednym z bardziej rozpoznawalnych symbolów konwencji shoujo. Wchodząc jednak w szczegóły... Ouran to liceum dla chorobliwie bogatych uczniów zapewniające swym podopiecznym nie tylko edukację na wysokim poziomie, ale również wszelakie rozrywki czy zajęcia dodatkowe. W placówce funkcjonuje tzw. "Host Club" założony przez Tamakiego Suou, którego członkowie postawili sobie za zadanie umilać czas dziewczętom znajdującym się wokół nich. Do szkoły trafia Haruhi Fujioka, która nie ma nic wspólnego z bogatym życiem, a jednak zostaje wciągnięta w działalność klubu towarzyskiego. Do recenzji tego komediowego anime zapraszam tutaj, a do przyjrzenia się szkole Ouran w postaci PBFa zapraszam na tekst poniżej.

zta2 2   Ponieważ jest to po prostu mangowy second life, nie było sensu spodziewać się tutaj zbyt rozbudowanego opisu gry. Znalazł się za to opis wyjaśniający czym jest "PBF", jak postępować krok po kroku w celu rozpoczęcia zabawy oraz jak wgrać avatar. Sam temat szkoły nie został tu potraktowany zupełnie po macoszemu, gdyż nie tylko załączono rozpiskę roczników i wyjaśnienia co do ich oznaczenia, ale również wzór noszonych w Ouranie mundurków. Temat z rangami poświęcono zarówno uczniom jak i nauczycielom po prostu krótko opisując ich funkcję (bez wymyślnego nazewnictwa jak to często bywa z rangami na mangowych forach), co więcej natrafiłam i na temat poświęcony opisom znaków zodiaku i krótką notkę o orientacji seksualnej, która jak się później okazało ma na fabule naprawdę duże znaczenie. W szkole działały cztery kluby: klub Hostów, klub Zuka, klub Czarnej Magii i klub Dziennikarski - każdy z krótkim opisem, uwzględnieniem podziału na tytuły i rangi. Karty postaci, które miałam okazje przeglądać nie były zbyt rozbudowane, ale wydaje mi się, że to kwestia bardziej specyficznego wzoru, mianowicie formularz do złożenia zapisu został podzielony na trzy części: podstawowe informacje, karta, medyczna, inne. O ile w tej pierwszej faktycznie podawało się takie aspekty jak imię, nazwisko, rodzina, to w tej drugiej wszystko od koloru oczu, włosów, fobii i uzależnień, a w trzeciej z kolei umiejętności czy hobby. Innymi słowy nastąpiło większe skonkretyzowanie kosztem mniejszym możliwości rozpisania się w poszczególnych punktach. Oryginalnie przedstawiono regulamin zastępując standardowe wypunktowanie opisem, co mnie osobiście trochę przeszkadzało, aczkolwiek nie można zaprzeczyć, że takie rozwiązanie występowało i występuje wyjątkowo rzadko.

   Sama fabuła była przeprowadzana w sposób typowo szkolny, chociaż obyło się bez lekcji i miałam wrażenie, że znaczenie klubów zostało znacznie zminimalizowane, w trakcie przeglądania wątków wyłapałam tylko kilka momentów odpowiedniego wykorzystania ich roli. Sam temat z orientacją seksualną w opisie gry również jak się okazało znalazł się nie na darmo, bowiem występowało tu i yaoi i yuri, a zdecydowana większość postaci miała wpisana w tymże polu profilu "biseksualny/a". Dość konsekwentnie kadra nauczycielska podchodziła do różnych wydarzeń w Ouranie - za przewinienia karano, za dobre zachowanie nagradzano, chociaż zdarzały się i różne przekręty, jak romans profesora z uczennicą.

W wyglądzie forum dominował błękit i zmniejszenie roli grafiki na rzecz rozbudowanych opisów poszczególnych działów fabularnych. Całość nie raziła po oczach i nawet kolory grup miały łagodny odcień. Sam PBF istniał całkiem niedawno, bo jeszcze w 2012 roku, początkowo na hostingu mojeforum.net pod adresem: http://okhk.mojeforum.net/index.php, później przeniesiono go na cba czyli tutaj - http://ouran.cba.pl/, jednak nie wiemy jak dalej potoczyły się losy Ourana, gdyż strona została zamknięta.

zta2 3

   Niektórym może ten tytuł niewiele mówić, ale Ci bardziej obeznani z gatunkiem shounen na pewno powiążą go z "Katekyo Hitman Reborn!", czyli anime liczącego dwieście trzy odcinki (plus jeden specjalny), które swą premierową emisję miało w latach 2006-2010. Sama fabuła opiera się na losach Tsunayoshi Sawady - chłopca wyjątkowo niezdarnego, który zostaje wybrany na dziesiątego szefa najpotężniejszej z mafii Vongoli. Przygotować do tej roli ma go Reborn - wyglądający jak dziecko najlepszy zabójca rodziny, wysłany przez aktualnego "Dziewiątego" szefa mafii. Jak łatwo się domyślić, nie wszystko idzie po myśli bohaterów i będą mieli oni do czynienia nie tylko z takimi przeciwnikami jak przestępcy zbiegli z więzienia, ale również konkurencja do stanowiska, jakie ma zająć Tsunayoshi, nie wspominając już o innych skonfliktowanych rodzinach... do recenzji samego anime ponownie odsyłam na stronę Tanuki, podczas gdy my zajrzymy w forumowe szeregi Vongoli.

   zta2 4Tutaj już miałam znacznie więcej do przeczytania, gdyż forum było naprawdę rozbudowane systemowo na kilkadziesiąt tematów. Samej fabuły nie będę przetaczać z uwagi, że temat jaki z nazwy wskazywałby na to, że ją zawiera, jest wypełniony skróconymi dziejami graczy na fabule z przeciągu dwóch lat, a co za tym idzie, świeży użytkownik jest w stanie z tego zrozumieć bardzo niewiele. Więcej można było się dowiedzieć ze "skrótu fabuły", który opisywał początki PBFa, pierwsze próby wprowadzenia fabuły, pierwsze walki. W tej plątaninie tematów całkiem potrzebny okazał się starter wyjaśniający jak postępować krok po kroku, by rozpocząć grę. Kolejno zostały przedstawione tematy z rodzajami walk i sposobem ich prowadzenia; etapy i wymagania uwzględniane przy treningu płomienia, a także jego powiązania z charakterem; prezentacja państwowego Ragno pełniącego funkcję wykwalifikowanej policji; zasady zlecania zabójstw, dokładny opis działania trucizn; stosunki dyplomatyczne poszczególnych rodzin; bogaty spis talentów; wzmianki o rodzicielstwie, ślubach czy śmierci postaci; opis sztuki iluzji, kwestie zarobku; przedstawienie "Sześciu Dróg Reinkarnacji", zasady dotyczące podróży czy też postaci specjalnych; hierarchie rodzinne; poziomy doświadczenia i wreszcie opisy rodzin i organizacji. Naprawdę, tych informacji związanych z grą było mnóstwo i nie sposób tego przytoczyć w krótkim tekście. Na PBFie funkcjonowała bankowość w postaci zakładania własnych kont bankowych, dużo miejsca poświęcono tworzeniu własnych trucizn, technik czy też własnych broni. Z kart postaci, które przeglądałam trafiło się i kilka niedbałych, ale większość była całkiem staranna i przyzwoita. Sam wzór był prosty, uwzględniający informacje jakie będą potrzebne do rozpoczęcia gry. O dziwo, regulamin przedstawiał się dość nieskomplikowanie i zawierał najważniejsze uregulowania, wśród których nie było żadnych niespodzianek.

   Technicznie forum również zostało rozbudowane, począwszy od miejsc przeznaczonych na napisanie podań o awanse, przez miejsca, gdzie można zgłosić się po zlecenia, skończywszy na miejscach, gdzie gracze losowali talenty dla swych postaci. Oczywiście nie brakowało też tematów przeznaczonych na ogłoszenia użytkowników, newsy przekazywane przez administracje czy zwykłe propozycje odnośnie ulepszenia forum. Odbywały się też różne konkursy. Co do samej fabuły, to prowadzono ją w naprawdę ciekawy sposób. W większości wątków, które przejrzałam pojawiał się MG prowadząc przygody, pojawiało się mnóstwo NPC, organizowano zarówno większe eventy, jak i pojedyncze zlecenia. Pod tym względem gra była naprawdę świetnie zorganizowana, rzadko kiedy dzisiaj takie się spotyka. Jeśli chodzi o wygląd PBFa to nie był on powalający. Grafiki przy poszczególnych działach były słabej jakości, brakowało jakiejkolwiek edycji stylu, ale jak na tamte czasy i tak nie było źle. Forum powstało w połowie lutego 2010 roku i padło pod koniec roku 2011. Znajdowało się pod adresem: http://vongolafamigli.mojeforum.net/.

zta2 5

   Kilka lat temu wiele serc wielbicieli japońskiej kreski podbił tytuł "Kuroshitsuji". Wyemitowano anime podzielone na dwie serie (pierwsza dwadzieścia cztery odcinki, druga dwanaście), tylko początkowo powiązane z mangą (która notabene wciąż jest wydawana). Światek PBF doczekał się kilku forów nawiązujących do tego tytułu, z których tutaj przedstawię największy. O czym zaś opowiada ta seria? Głównym bohaterem jest zaledwie trzynastoletni hrabia Ciel Phantomhive, który w tajemniczych okolicznościach traci rodzinę, sam zaś zostaje porwany przez sektę i torturowany. Zdesperowany chłopiec wzywa demona, który ratuje go z opresji i obiecuje spełnić żądzę zemsty dziecka na swych oprawcach, w zamian za jego duszę. I tak na mocy kontraktu demon staje się posłusznym lokajem. Jako, że akcja dzieje się w wiktoriańskiej Anglii, możemy spodziewać się nie tylko kryminalnych zagadek na miarę młodego Sherlocka, którego rolę spełnia Ciel, ale i pewnych niewyjaśnionych tajemnic związanych choćby z majestatycznymi bogami śmierci. Do recenzji anime zapraszam na stronę Tanuki.

   I pierwsze pytanie związane z forum Kuroshitsuji RPG: czy była tu jakaś fabuła? Ano tematu z wyjaśnieniem takowej niestety nie znalazłam. Za to zamieszczono mały poradnik "Jak zacząć?", który sugerował pierwsze kroki na forum, sposoby zaklimatyzowania się czy wreszcie rozpoczęcia fabularnej przygody. Wypisano również oraz krótko opisano rasy (ludzie, demony, upadli, anioły, demoniczne zwierzęta, shinigami, lalki), same zaś opisy zawierały jednak wiele niedopowiedzeń, zaś temat z mocami zawierał wręcz błędy odnośnie mocy poszczególny ras – czy były one celowe czy też zwykłe omyłki, tego nie udało mi się stwierdzić. Oddzielny temat poświęcono pozycji społecznej shinigami, wyróżniono również anioły dopisując im hierarchię, co nie występowało w anime, no i oczywiście nie mogło zabraknąć tematu z postaciami kanonicznymi, a konkretnej ich listą. Pewne informacje można było również wyczytać z tabelki ogłoszenia. Ot, choćby fakt, że PBF był przeznaczony wyłącznie dla osób znających anime (co według mnie jest głupotą, bowiem przy odpowiednim przedstawieniu świata Kuroshitsuji można i bez problemu wciągnąć do gry osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tym tytułem), nakaz zapoznania się z czasami wiktoriańskimi, o których jednak nie znalazłam ani słowa wyjaśnienia na samym PBFie czy też wskazówki odnośnie konkretnych ras. Karty postaci były naprawdę różnorakie, więc trudno mi tu jednoznacznie ocenić, coś co jednak mi się bardzo nie spodobało, to pole "orientacja" wymagane przy zapisie. Regulamin oprócz podstawowych zasad dotyczących funkcjonowania forum, zawierał również reguły walk, zawierania kontraktów czy zasady, jakimi powinni się kierować w swej pracy shinigami. Nie jestem przekonana co do tego, że wszystkie te rzeczy powinny się znaleźć akurat w regulaminie.

zta2 6   Oczywiście na PBFie nie mogło zabraknąć miejsca na wszelakie ogłoszenia, zapisy na eventy czy usprawiedliwienia nieobecności. Teoretycznie prowadzono również gazetę "The Times", w praktyce było to niestety tylko sześć bardzo krótkich notek lekko zarysowujących pewne wydarzenia. Jak wyglądała fabuła? Cóż... przede wszystkim polegała na interakcjach pan-sługa, czyli zatrudnianie kolejnych pokojówek tudzież kucharzy czy lokajów przez ludzką arystokrację i nie tylko. Niekiedy zdarzały się bale czy bardziej rozbudowane incydenty, jednak należało to do rzadkości. Całkowicie zepsuto konwencję demonicznych zwierząt, które przekształcono na zmiennokształtnych, a akcja jakby obracała się wokół zawierania kolejnych znajomości. Przeprowadzono kilka rozgrywek z Mistrzem Gry, jednak było tego zdecydowanie za mało jak na takie realia. Co do samych postów to przeważały kilkuzdaniowe, często niedbałe, ale to jednocześnie znak tamtych czasów, więc nie należy się temu dziwić.

   Wygląd forum to przede wszystkim wszechogarniająca czerń i szarość. Główny obrazek w headerze przedstawiał logo "Kuroshitsuji", tabelka z ogłoszeniami była tylko prostą ramką, a obrazki w działach poszarzałymi fragmentami zdjęć czy też grafikami z mangi. Mimo naprawdę wielu niedociągnięć i braków PBFa opartego o znany tytuł anime, przetrwał on od końca 2009 roku, kiedy to został założony, do połowy 2012 roku, czyli liczył spokojnie ponad dwa lata. Znajdował się pod adresem: http://kuroshitsujirpg.mojeforum.net/.

   Na tym zakończymy mały przegląd popularnych jakiś czas temu forów, które opierały się o konkretne tytuły anime. Starałam się wybrać takie PBFy, które faktycznie cieszyły się popularnością, które sama pamiętam, że odwiedzało wiele osób, a co za tym idzie, gra na tych tworach na pewno była przyjemną zabawą. Dzisiaj również impulsem do zakładania nowych PBFów są mangowe tytuły, które zyskały liczne grona odbiorców. Warto tu wspomnieć o Shingeki no Kyojin, Fairy Tail czy wciąż cieszącymi się gronem fanów Naruciakach. Jeśli będą należycie prowadzone, a administracja nie straci szybko zapału, pewnie minie sporo czasu zanim będziemy mogli wrzucić je do szufladki z etykietką "przeszłość".

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz