Psi i wilczy zywot

 

   Zwierzęce fora od zawsze cieszyły się popularnością. Można powiedzieć, że były tymi nielicznymi, które już sześć czy siedem lat temu przyciągały do siebie tłumy graczy. Najstarsze fora, które udało mi się znaleźć dotyczyły właśnie tej tematyki i pochodziły z 2007r. Być może spora część aktualnych graczy PBF nie miała jeszcze wówczas zbyt wielkiego pojęcia o terminie "play by forum" i właśnie takim sposobie prowadzenia rozgrywki tekstowej. Dzisiaj chciałam, nawiązując właśnie do futerkowców, przedstawić cztery PBFy związane z wilkami i psami zarówno w tradycyjnej formie, jak i tymi bardziej antropomorficznymi. Wszystkie cztery fora znajdowały się na zamkniętym już hostingu mojeforum.net, więc pozostałości po nich nie znajdziecie już nigdzie indziej.

piwz1

   Pierwsze z forów o jakich napiszę nie należy może do typowych PBFów zwierzęcych, ale jest dość mocno związany z tą tematyką. Podobnym aktualnie działającym forum jest Ylo, które jakiś czas temu recenzowane było na łamach Vision Lighthouse. Jak najłatwiej opisać na czym tu polegała gra? A więc mamy psy i ludzi, którzy ze sobą współegzystują. Jak łatwo się domyślić, nie było tu żadnego skomplikowanego systemu, nie było żadnych długich opisów, żadnej mechaniki. Ponadto PBF powstał w 2009r., a wtedy na tego typu forach królowały jednozdaniowe posty, emotikonki zastępujące wyrażenia dotyczące mimiki, grafika ograniczona do minimum i avatary na pół strony. W tym przypadku nie jest wcale inaczej. Przechodząc jednak do treści w jakiś sposób regulujących rozgrywkę, mamy tu psy dzielone na domowe i uliczne. Te pierwsze zajmowały się karierą sportową, policyjną bądź służyły jako przewodnicy, te drugie zaś prowadziły dość beztroskie życie. Żeby ta beztroska nie była taka niczym nie ograniczona, wprowadzono możliwość pochwycenia przez hycla takiego ulicznego psa. Mało tego, psy mogły posiadać zawody, a wśród nich znaleźlibyśmy krótko opisane: przewodnika, psa policyjnego, ratownika i psa wystawowego. Zarówno dla ludzi jak i czworonogów przewidziano rangi. Wśród ludzkich rang można było znaleźć chociażby takie jak: właściciel hodowli, treser, weterynarz, psi psycholog, wolontariusz, strażnik miejski, hycel, mieszkaniec miasta. O ile tutaj znajdowało się choć zdanie czy dwa na temat funkcji samej rangi, o tyle w przypadku rang dla psów było to tylko wymienienie kilku określeń w stylu: Tropiciel, Hultaj, Karierowicz, Domowa przytulanka itp.

piwz2   W samym regulaminie znajdowało się kilka ciekawych zwrotów, jak choćby konieczność cenzurowania starania się o potomstwo, wymóg płacenia podatku za psa, zakaz bilokacji (tak modnej na dzisiejszych PBFach), możliwość zabijania (co dzisiaj często jest nie do pomyślenia), zezwolenie na grę innym zwierzęciem za zgodą administracji czy też, w przypadku ludzi, zakaz rozumienia co mówi pies, zaś w przypadku czworonogów możliwość rozumienia tego, co mówi do niego człowiek. Zakładanie kart postaci odbywało się przez zapisy w jednym temacie, jak to i dzisiaj bywa czasami, przez wypełnienie bardzo krótkiego formularza. Zapisy graczy były oczywiście wyjątkowo skromne, ograniczające się najczęściej do krótkich wyrazów, rzadziej do zdań. Bardziej można powiedzieć, że rolę kart postaci przejmowały podpisy, ponieważ zwykle były kilkukrotnie dłuższe niż sam główny zapis, zawierające wiele dodatkowych opisów bohatera, wierszyków, grafik.

   Fabuła opierała się na niczym innym, jak na relacji psów z psami, ludzi z ludźmi i psów z ludźmi. W tym ostatnim przypadku nacisk kładziono na opiekę nad zwierzęciem, tresurę, wspólne zabawy oraz organizowane zawody. Posty były zaledwie kilkuzdaniowe i nie brakowało w nich popularnych emotek. Pola profilu ograniczono do minimum, opisy lokacji zawierały co najwyżej dwa zdania na krzyż, a i same opisy działów były raczej dość ubogie. Oprócz obrazka w headerze grafiki nie było w zasadzie żadnej, zaś ogłoszenie uproszono do zaledwie jednej ramki. Forum dożyło do lutego 2010r. z liczbą niemal dziesięciu tysięcy postów.

piwz3

   Kolejne forum, jakby wbrew temu poprzedniemu mimo, że psy odgrywają tu również dominującą rolę, jest dużo bardziej rozbudowane. Powstałe w marcu 2010r. cieszyło się swojego czasu całkiem sporą liczbą użytkowników. Fabuła była dość nieskomplikowana - jej opis to zaledwie wzmianka o rywalizujących klanach Jasnych Ślepi i Cienistych Kłów, a także neutralnym klanie Wieczornych Duchów. Każdy nowy użytkownik zaczynał swą zabawę od rangi początkowej po to, by później wspinać się po szczeblach hierarchii. W każdym klanie naczelną rolę pełnił Przywódca i jego Zastępca. Każdy pies mógł bez specjalnego ukierunkowania przechodzić standardową drogę rozwoju, bądź ukierunkować się na jedną z trzech ścieżek: militarną, dyplomatyczną bądź medyczną. Ponadto wyróżniono najważniejsze rangi rządzące pozostałymi na danym stopniu rozwoju, a także uwzględniono samotników. Na forum występowały również statystyki. Szczenięta dysponowały siłą i szybkością równą dziesięciu jednostek, zaś w przypadku dorosłych psów było to na start pięćdziesiąt jednostek, przy czym można było otrzymać dodatkowe dwadzieścia za kartę postaci, a dalsze punkty zdobywało się już w trakcie gry. Szczeniaki po osiągnięciu wieku młodzieńczego przechodziły specjalne szkolenie na odpowiednią rangę. W przypadku Uzdrowicieli przyznawano im pewną kwotę "pieniędzy" na zakup rzadkich ziół. Wyróżniony został regulamin porwań, a także spis całkiem dobrze opisanych chorób i trucizn oraz kwestie związane z potomstwem i ciążą. Szczególne miejsce zajmowało Stowarzyszenie Krwawej Zemsty, które to czuło niezwykły pociąg do krwi i zadawania innym bólu. W osobnym temacie wyjaśniono również bardziej skomplikowane koligacje rodzinne.

piwz4  W regulaminie Miasta Filestorm nie zabrakło co ciekawszych zapisów. Wśród nich można wymienić choćby całkowity zakaz przeklinania, możliwość posiadania nieograniczonej ilości kont, brak możliwości usunięcia konta na forum, które to zostaje tylko dezaktywowane, konieczność organizowania zebrań klanowych co najmniej trzy razy w miesiącu przez każdy klan, sugestia co do niepozostawania przewrażliwionym na punkcie swoich postaci, czy też możliwość zabijania za zgodą Mistrza Gry. Na PBFie działała dość aktywnie gazetka "Głos Filestorm", której kilka wydań na pewno uprzyjemniło życie graczom. W każdym wydaniu znajdowały się informacje o bieżących wydarzeniach, wywiady, humor czy rozrywka w stylu choćby psiego horoskopu. Formularz zapisu karty postaci zawierał tylko kilka podstawowych punktów, zaś same karty postaci były bardzo zróżnicowane. Na początku istnienia PBFa widać tendencję do charakterystycznych, szczególnie na zwierzęcych forach, krótkich zapisów zawierających co najwyżej kilka zdań, natomiast w miarę rozwoju forum i upływu czasu te zapisy wydłużały się, a same karty postaci przybierały formę zbliżoną do aktualnych.

   Co się działo na fabule? Były porwania, były sprzeczki i psie zwady, aczkolwiek to, co mnie zainteresowało, mimo wspomnienia w regulaminie Miasta Filestorm o tym, że na forum nie ma magii, to zdarzały się zdolności telekinezy u psów, magiczne obroże, panowanie nad tornadem czy błyskawicami. Dużą rolę odgrywały różnego rodzaju psie relacje - zdrady, romanse, aczkolwiek w tym przypadku był to czynnik najczęściej napędzający rywalizacje między klanowe. W ważnych momentach, jak polowania czy poważne walki, do akcji wtrącał się Mistrz Gry. Można więc powiedzieć, że mimo prostoty fabuły, akcja rozgrywała się całkiem dynamicznie. Posty w miarę upływu czasu przekształciły się z kilku zdań, na bardziej rozbudowane wypowiedzi. Graficznie PBF był na przeciętnym poziomie jak na tamte czasy. Obrazek znajdujący się w headerze był dość duży, nie zabrakło również grafik w działach prezentujących specyfikę lokacji, zaś kolorystyka była stonowana. Chociaż forum umarło śmiercią naturalną we wrześniu 2011r. z liczbą niemal trzynastu tysięcy postów na koncie, to w ogłoszeniu można jeszcze było przeczytać o przewidywanym powrocie. Ten jednak nie nastąpił, a przynajmniej nie za czasów egzystencji na hostingu mojeforum.net.

piwz5

   Przed nami forum wilcze, ale nie w typowym stylu, ale tzw. "anthro". Oznacza to, że wilki chodzą na dwóch łapach, mają chwytnie przednie kończyny, zachowują się jak ludzie, noszą ubrania. Innymi słowy to taki człowiek tylko z futerkiem. Dzisiaj jeżeli trafią się podobne fora to nie osiągając zbyt wielkiej popularności, a parę lat temu natrafić na tego typu forum wcale nie było trudno i granie takimi "dziwacznymi" stworzeniami nie postrzegano jako coś ekscentrycznego. Sunclaws powstało w lutym 2010r. W zasadzie nie było tu żadnego opisy fabuły, natomiast był podział na klany: Natury, Wody, Ognia, Cienia, Magii oraz wyróżnieni zostali Samotnicy. Klany te charakteryzowały się specyficznymi umiejętnościami i magią oraz tym, że z jednymi lubiły się bardziej zawierając z nimi sojusze, z innymi mniej, co prowadziło do rywalizacji. W każdym klanie obowiązywała hierarchia z typowymi dla wilczych forów rangami. W zasadzie żadne więcej informacje nie opisywały rozgrywki.

piwz6   Były za to regulaminy, które porządkowały najważniejsze wydawać by się mogło elementy, czyli walki, porwania i wyprawy. Walki były dość ograniczone ponieważ nie tylko nie można było zabić przeciwnika bez jego zgody, ale również nie można było poważnie go uszkodzić łamiąc mu choćby jedną z kończyn. Co do porwań, schwytany wilk mógł przebywać w lochach maksymalnie dwa tygodnie, głównym celem porywań było zażądania w zamian okupu, natomiast w stosunku do porwanego była większa swoboda tortur. Z kolei wyprawy były niczym innym jak misjami, za które można było zdobywać srebro oraz przedmioty, a także punkty zdrowia, siły, zręczności, szybkości i doświadczenia. Regulamin główny przyzwalał na posiadanie nieograniczonej ilości kont, zakaz popełniania samobójstw przez postacie czy ograniczenia dotyczące używania emotikon. Formularz zapisu miał bardziej rozbudowaną formę niż w poprzednich PBFach i zalecał wypisywanie takich informacji jak posiadana biżuteria czy opisanie swojego strachu, same zaś karty postaci były dość różnorodne - raz bardziej rozbudowane, raz ograniczające się do kilku zdań.

   Jeśli zaś o samą fabułę chodzi to skupiała się ona na porwaniach, torturach i walkach w największym stopniu. Oczywiście nie zabrakło takich wątków jak romanse, zdrady czy zwykłe nawiązywanie relacji. Walki były prowadzone dość niezdarnie, ponieważ nie określono dla mocy postaci żadnych ograniczeń, nierzadko dochodziło do sytuacji, w których każdy z walczących uważając siebie za niepokonanego próbował narzucić to przeciwnikowi, a ten ponieważ myślał tak samo, to zamiast gry toczyła się dyskusja kto ma większe prawo do bycia tym niepokonanym. Moce poszczególnych bohaterów należały z kolei do tak bardzo zróżnicowanych, że nawet dla samej administracji problemem było określenie tego, która moc neguje jaką i w jakim zakresie. Mimo wszystko akcja toczyła się dynamicznie, zaś posty były różnej długości. Zdarzały się i te kilkuzdaniowe, i takie naprawdę obszerne. W przypadku grafiki, można ją określić raczej jako dość przeciętną jak na tamte czasy. Obrazek w headerze nie był najlepszej jakości, pozostałe grafiki na forum były raczej skromne, chętnie zaś bawiono się w kolorowanie czcionki w działach, co odróżniało poszczególne tereny od siebie. Tabelka w ogłoszeniu była prosta i również upstrzona kolorami, no i oczywiście nie mogło zabraknąć długich podpisów, często pełniących rolę skróconych kart postaci. Forum przetrwało do listopada 2010r.

piwz7

   Na następnym forum również nie uświadczymy "normalnych" wilków. Co prawda nie jest to kolejne "anthro", ale mamy tu do czynienia z drapieżnikami rysunkowymi, a więc o różnych, barwnych kolorach futra, fantastycznych dodatkach i pyskach czasem niczym zwierzęta z filmów Disneya. Wolves Land powstał we wrześniu 2008r., czyli jest to PBF, którego prawdopodobnie mało kto z dzisiejszych graczy będzie pewnie pamiętał, ale jednocześnie okres powstania już wskazuje na to, czego możemy się po treści takiej rozgrywki forumowej spodziewać. Opis fabuły zastąpił tzw. "Schemat gry", czyli kilka punktów na temat porwań, funkcji rang, zabijania, waluty jaką były diamenty oraz dowolności odnośnie mocy bohaterów, z zaledwie delikatną sugestią by "nie przesadzać". Na PBFie działały watahy: Mroku, Ognia, Natury, Śniegu. Każda z nich została krótko opisana przez podanie najważniejszych cech charakteryzujących członków. Jak to zwykle bywa, były i watahy złe i te dobre, i neutralne. Oczywiście w każdej watasze obowiązywały rangi zależne od awansu postaci w hierarchii, a także miana określające choćby szczeniaka, moderatora klanu czy wilka umarłego. I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o jakikolwiek opis gry.

piwz8   Regulamin Wolves Landu był prostym i krótkim wyliczeniem co ważniejszych punktów, wśród których znalazł się zakaz bilokacji, obowiązek stosowania cenzury w przypadku starania się o szczeniaki, przyzwolenie na posiadanie przez jednego bohatera jednej umiejętności specjalnej, a także informację o tym, że walkę wygrywa ten wilk, którego post będzie bardziej urozmaicony. Formularz zapisu był niezwykle ubogi, bowiem nie wymagał podania ani opisu wyglądu, ani charakteru, ani historii postaci, a zaledwie kilka podstawowych informacji jak imię, wiek, rangę, powód wstąpienia do danej watahy i dodatkowe uwagi. Idąc tym tropem same "karty postaci" były zaledwie formalnymi zapisami liczącymi nawet nie zdania, a co najwyżej kilka wyrazów w każdym punkcie.

   Fabuła toczyła się bardzo swobodnie. Mieliśmy tu mniejszy nacisk na dynamiczną akcję i walki, zaś wątki w przeważającej mierze były typowo obyczajowe. Zdarzały się porwania i jakże modne wtrącanie do lochów, chociaż i to prowadzono w sposób całkiem łagodny. Wątki obracały się przede wszystkim wokół nowych znajomości i wspólnych, wilczych zabaw. Ponieważ PBF należy do tych wczesnych, można było się tu natknąć na jednozdaniowe posty, emotkionki zastępujące opis emocji, natomiast bardziej rozbudowane wypowiedzi należały do rzadkości. Grafika była ograniczona tylko do głównego obrazka oraz widoczków przedstawiających określone działy lokacji, a html przejawiał się właściwie jedynie w kolorowaniu linków, a także skromnym komunikacie zamiast standardowej tabelki na ogłoszenie. Forum zamarło w styczniu 2010r., osiągając liczbę prawie osiemnastu tysięcy postów.

   Jak zatem widać, większość forów związanych z psami bądź wilkami było tworami charakteryzującymi się niezwykłą prostotą. W znacznej mierze polegały na istnieniu kilku klanów wzajemnie ze sobą rywalizujących, bądź zawierających między sobą sojusze. PBFy bardziej rozbudowane jak Miasto Filestorm należały do rzadkości. Popularność tej tematyki utrzymuje się przez cały czas, bowiem i dziś nie brakuje tego typu gier tekstowych, ze szczególnym naciskiem na wilcze fora. Mimo wszystko wydaje mi się, że dziś przez większe rozdrobnienie nie mogą one skupić aż tak licznego grona jak kiedyś. Może zatem warto postarać się o zjednoczenie zamiast podziałów.

Jass

 

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz