konkursyiplebiscyty

Na jednych forach to niemal stały element, na innych zbędny dodatek, ale tak czy inaczej konkursy i plebiscyty stały się ważnym urozmaiceniem w środowisku PBFowym. Mają różne cele, przybierają różne formy, czasem sprzyjają zatrzymaniu użytkowników na dłużej, innym razem kończą się fiaskiem i brakiem zainteresowania. Chciałam się przyjrzeć jak wyglądają, jak często są organizowane i jaką funkcję pełnią. Dlaczego lubimy się bawić w konkursy i co można zdobyć dzięki takiej rywalizacji?

Zaczynając od konkursów zrobiłam mały przegląd PBFów, żeby pokazać jak i gdzie są organizowane. Jedne z najciekawszych konkursów pojawiają się na Pokemon Crystal. Ponadto mają miejsce one dość często i tak można tu natrafić na konkurs fotograficzny, plastyczny, a także polegający na stworzeniu reklamowej prezentacji forum czy na pokazywaniu swoich zdjęć z dzieciństwa bądź tworzenia hipotez związanych z jakimś elementem PBFa. Shinobi no Mono organizowało chociażby konkursy związane z pisaniem opowiadania ze swoją postacią w roli głównej czy odegranie komicznej akcji pomiędzy co najmniej dwoma bohaterami. Magiczna Kołysanka z kolei oferowała konkurs na najlepsze sposoby na połączenie jak najlepiej dopasowanych do siebie zaklęć, które razem dadzą zupełnie inny efekt. Na Królu Lwie odbyły się konkursy na tło forum, na opis forum, ale chyba najciekawiej prezentuje się Secret Santa. Zabawa to polega na mikołajkowym rysowaniu dla siebie nawzajem i jest rozgrywana już od kilku lat. Death City z kolei kończy już konkurs, który polegał na oddaniu pracy nawiązującej do określonego hasła powiązanego z Halloween. Darkest Night bawiło się w tworzenie kartki z pamiętnika postaci czy opisanie wakacji bohatera w towarzystwie fanatyków religijnych palących wampiry. Poke Tail zaś organizowało konkurs pisania wakacyjnego opowiadania z udziałem postaci z forum. Dość interesująco przedstawia się pomysł konkursu polegającego na stworzeniu sima, który wygląda jak nasz bohater, czego można było doświadczyć na American Dream. By the Bay urządziło zabawę wiążąca się z dodaniem określonych zdań czy słów do swoich postów, a także konkurs polegający na pokazanie siebie z dzieciństwa czy zdjęcia sławy wykorzystywanej na wizerunku w dzieciństwie. Virus z okazji Wielkanocy i mikołajek obdarowywał się stworzonymi przez użytkowników pracami, a oprócz tego tworzył popularne demoty, zamieniał ciałami postaci czy wyznaczał fabularne zadania, które należało wpleść w spotkania postaci. Hogwart Dream z kolei swojego czasu zorganizowało konkurs na sformułowanie nowej pieśni Tiary Przydziału, a całkiem sporo konkursów odbyło się także na Atarashii. Miał tam miejsce konkurs na legendę powiązaną ze światem, stworzenie pewnych wulgarnych zwrotów, opisanie świętego Mikołaja, scharakteryzowanie czarodzieja szkolącego młodych magów czy pokazanie z udziałem swojej postaci skrawka z przeszłości uniwersum. Raashtram natomiast ogłosiło konkurs na historię ras. Całkiem sporo konkursów można doszukać się na Herbii. Gracze opisywali tam śmierć swojej postaci, bohatera osadzonego w roli ucznia bądź studenta, tworzyli zarys dziecka-NPC, opis "wielkanocnego" jaja, kreowali przerażające sceny z udziałem swoich postaci, charakteryzowali rasę trolli, przeprowadzali rozmowy między dorosłymi bohaterami, a ich dziecięcymi wcieleniami, przedstawiali wzór swojego idealnego ukochanego czy też pisali kartę postaci leśnego elfa.

Zupełnie inaczej wyglądają plebiscyty nazywane przez niektórych targowiskami próżności. Nie jest to może zupełnie adekwatna nazwa, aczkolwiek trudno czasem odnieść wrażenie, że plebiscyty pełnią jakąś bardziej kreatywną rolę. Mimo pozornie oryginalnych nazw i pomysłów, tak naprawdę wszystkie polegają na tym samym, czyli wybraniu najlepszej bądź najbardziej pasującej postaci w danej kategorii. Czasem tych kategorii może być kilka, czasem kilkanaście bądź kilkadziesiąt. Nie należy jednak zupełnie lekceważyć tej formy rozrywki, ponieważ jej głównym celem jest wyróżnienie konkretnych postaci czy graczy, czyli wskazanie tych, którzy najbardziej na pewne tytuły zasłużyli. Tego typu plebiscyty organizowane są zwykle z bardziej podniosłych pobudek jak choćby urodziny forum. W większości jednak spotyka się okazjonalne wybory mające charakter żartobliwy bądź sezonowy związane z pewnymi świętami czy np. porami roku. Innym rodzajem plebiscytu są miesięczne wybory. Spotyka się je na różnych PBFach, chociaż w większości dotyczą second life'ów i polegają na wybraniu postaci miesiąca czy też pary miesiąca.

Powiązaną z konkursami czy plebiscytami kwestią są nagrody. W przypadku tych drugich sprawa jest dużo prostsza, ponieważ wyróżnieniem może być specjalna ranga czy ozdobna grafika bądź sam tytuł. Jeśli zaś chodzi o konkursy nagrodami są najczęściej dodatki fabularne czy to specjalne przedmioty czy obowiązujące w określonym PBFie pieniądze czy jakieś umiejętności. Warto pamiętać o tym, by wartość takiej nagrody była odpowiednia do wyzwania jakiego użytkownicy się podjęli, ale nie zawyżona, by nie doprowadzić do kuriozalnej sytuacji, w której postać buduje swoją siłę wyłącznie w oparciu o zdobywane nagrody. Rzadkością są wyróżnienia materialne czyli nagrody rzeczowe. Panuje bowiem przekonanie, że to co wirtualne powinno pozostać wirtualne. Ponadto biorąc pod uwagę nietrwałość forów pod wieloma względami byłby to pomysł nieopłacalny. Nagroda rzeczowa może być atrakcyjnym urozmaiceniem z powodu ważnego święta forum, ale bardziej mogą się pokusić o taką inwestycje PBFy z większym stażem o bardziej pewnej stabilizacji.

I tu powstaje pytanie... po co? Po co nam te wszystkie konkursowe rywalizacje? Bo to też jest urozmaicenie, może nie takie jak działy z Relacjami czy Telefonami bohaterów, ale na pewno pełni jakąś funkcję integracyjną, pomimo tego, że polegają na współzawodnictwie. Więcej jednak w tym współzawodnictwa jest zabawy niż rzeczywistego konkurowania ze sobą. Dla wielu organizatorów konkurs z kolei jest nie rzadko dobrym sposobem na uzupełnienie braków fabularnych – historii, opisów czy lokacji. Konkursy jako narzędzie zachęcające pełni też funkcję reklamującą określony PBF, ale urządzane zbyt często mogą się szybko znudzić i stać mało wciągającą rutyną. I przede wszystkim to co robimy czy to zadanie polegające na rysunku czy to zadanie polegające na stworzeniu pewnej historii też jest dla nas zazwyczaj pewną formą rozrywki.

Konkursy i plebiscyty były na forach, są i będą i chociaż czasem poddaje się w wątpliwość sens organizowania podobnych zabaw, to ich popularność wskazuje na to, że użytkownicy po prostu lubią w ten sposób prowadzić rywalizację. Stanowią pewną formę integracji na PBFie w drodze do określonego celu i pobudzają kreatywność, a czasem stanowią wyróżnienie dla określonych graczy. I tylko w tym wszystkim dobrze jest pamiętać o tym, że to jednak tylko dodatek, który nie powinien przysłaniać sensu gry.

 

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz