Cień PBF

 Jako że zauważyłem, że co poniektórzy wyrażają chęć do poczytania nieco o technikaliach internetowego pbfowania, to zerwę ze swoim postanowieniem i jednak coś na VL napiszę.

 

Wyjaśnienie...

Jeśli spodziewaliście się ode mnie szerokich porad programistycznych, to niestety muszę was zawieść - nie znam się na tym. Co prawda posiadam wiedzę teoretyczną, ale języków php, html czy css nie znam w tym stopniu. Większości rzeczy nauczyłem się sam przez doświadczenie oraz mnóstwo prób i błędów. Jednak może jest w tym nuta pocieszenia - żeby zrobić coś samemu, bez całej tej programistycznej wiedzy, nie potrzeba tak naprawdę wiele. Przepraszam też wszystkich tych, którzy spodziewają się, że powiem coś o darmowych serwerach ? nie mam o nich zielonego pojęcia. Jedyny mój kontakt to CBA.pl, z którego przenosiłem pewne forum na normalny serwer.

 

Narzędzia i warunki brzegowe

Skoro wyjaśniłem, że nie ma się co po mnie cudów spodziewać, przejdę do, według mnie, najpotrzebniejszych narzędzi i warunków pracy. Jest to subiektywna lista, więc jeśli ktoś używa innych alternatyw, to nie widzę sensu ich zmieniania.

Pierwsze, najważniejsze, to oczywiście edytor tekstu, a raczej kodu. Chciałem napisać, że nie wszyscy będą go potrzebować, ale to nieprawda. Prędzej czy później to ustrojstwo się przyda? Mój wybór to darmowy Notepad++ - jego główną zaletą jest to, że widzimy kod tak, jak został napisany, a do tego mamy jeszcze numerowane linijki. Ma dużo więcej zalet, ale nie ma sensu ich wszystkich wymieniać.

Kolejnym narzędziem, które dobrze uzupełnia się z edytorem, to program przeszukujący. Jeśli nie potraficie sami napisać stylu, to prawdopodobnie, tak jak ja, będziecie posługiwać się metodą wstecznej inżynierii i edytowali jakiegoś gotowca. Najprostszą metodą jest znalezienie przy pomocy przeglądarki (o tym jak, za chwilę) interesującego nas elementu i namierzenie linijek kodu z nim związanych. Gdy to się uda, potrzebujemy przeszukiwacza.

Dość dobrym i sprawnie działającym (choć ma swoje ograniczenia), jest darmowy Agent Ransack, dzięki któremu jesteśmy w stanie przeszukiwać pliki nie po nazwach, a ich zawartości tekstowej. Namierzenie wybranych elementów forum jest dość proste dzięki nowoczesnym przeglądarkom. Opera posiada Dragonfly`a (Plik -> Strona -> Narzędzia developerskie -> Opera Dragonfly lub crtl+shift+i), a Chrome narzędzie dla programistów (plik -> narzędzia -> narzędzia dla programistów lub crtl+shift+i). Podejrzewam, że Firefox nie pozostaje w tyle. Po zaznaczeniu odpowiedniego elementu, naszym oczom ukaże się związany z nim kod, który będzie celem poszukiwań.

Kolejny program to klient ftp. Wielu ludzi używa Total Commandera, ja sam preferuje FileZille, dzięki której połączymy się z naszym kontem ftp i ściągniemy lub wyślemy pliki na serwer.

Ostatni na mojej liście jest rozpoznawacz koloru, który jest szalenie przydatny, jeśli o wymianę barw na forum idzie. Darmowych programów w tym stylu jest od zatrzęsienia - sam używam kilku, zależnie od maszyny na której pracuje, ale, z tego co widzę, w domu korzystam z ColorPic. Przy pomocy tego programu, który rozpoznaje kod koloru nad którym znajduje się kursor, jesteśmy w stanie rozpoznać barwy, które chcemy wymienić, a także poznać kod zamienników. Przeszukiwanie plików po samym kodzie koloru może być trudniejsze, bo jeśli jest on popularny może się powtarzać w kilku różnych plikach.

Wróćmy do warunków brzegowych - żeby nasze wysiłki miały jakikolwiek sens, potrzebujemy serwer dający nam możliwość ściągnięcia plików na nasz dysk, co jest niezbędne, aby manipulować sprawnie przy forum. Oczywiście, miło, jak da radę ściągnąć także i bazę danych dla bezpieczeństwa, mieć phpMyAdmina oraz narzędzia, które pozwolą na edycję plików online, ale generalnie potrzebujemy mieć dostęp do FTP, co pewnie każdy darmowy hosting zapewnia. Jak widać, na start potrzebujemy bardzo niewiele, choć z biegiem czasu przydaje się możliwość tworzenia dodatkowych baz, choćby kopii, aby mieć forum testowe, zanim będziemy grzebać przy żywym. Bardzo ważne jest także tworzenie kopii modyfikowanych plików, żebyśmy nie położyli forum na amen.

 

Co teraz?

Zainstalowaliśmy phpbb3 (wymieniam to forum, bo sam przy takim pracuje) na serwerze, wrzuciliśmy wybrany przez nas styl i pragniemy coś w nim zmienić. Musimy pamiętać także o nazwach plików - wszystko, co związane z wyglądem forum (prawie wszystko, bo zdarzają się też style, które potrafią odwoływać się do stylu domyślnie dostarczanego z forum, choć nie jest to zbyt popularne), znajduje się w sciezka_naszego_forum/styles/nazwa_stylu. Dlatego, jeśli szukacz lub nasz mądry nos nie do końca wie, który plik zawiera to, co nas interesuje (np. dana linijka występuje w dwóch innych plikach), zwracajmy uwagę na nazwy. Main body, footer czy header są niezłą podpowiedzią o którą część forum się rozchodzi. Warto też pamiętać o ikonkach, które mieszczą się w folderze sciezka_naszego_forum/styles/nazwa_stylu/imageset. Na ogół język naszego forum zmieniamy na polski po dograniu polskiej paczki, ale nie znaczy to, że styl sam się o tym zorientuje (tak naprawdę, nie dotyczy to tylko stylów; równie dobrze mody cierpią na ten sam problem) i jeśli znajdziemy w nich katalogi językowe ?en?, to musimy albo zmienić im nazwę na ?pl?, albo stworzyć kopie tego katalogu o nazwie ?pl? - inaczej w ogóle nie zostaną wyświetlone.

Dobra, było dużo gadania i mało konkretów - miałem tego nie robić, ale można wykonać małą symulację tego, co napisałem i przedstawić bardziej graficznie. Załóżmy, że na forum VL chcielibyśmy zmienić kolor tła w mChacie. Pierwszym punktem będzie otwarcie narzędzia developerskiego i zlokalizowanie problemu.

 

 

 

Jak widać, wykorzystałem w tym przypadku ColorPica oraz Dragonfly`a, przy pomocy Operowej Ważki namierzyłem odpowiedni element, a po prawej odczytałem wartość koloru tła (2D2D2D) - jak widać, ColorPic to potwierdził. W tym akurat przypadku można sobie skrócić cały proces używając tylko ColorPica i przez wyszukanie samemu domyślić się o który plik chodzi, ale zróbmy to bez skrótów i użyjmy Ransacka.

 

 

 

Krótkie objaśnienie jeszcze samego programu:

- File Name: - pomijamy, nazwa pliku nas nie interesuje

- Containing text: - zawartość interesującej nas linijki

- Look in: - wskazujemy folder, w którym znajduje się nasze zrzucone forum na dysku (zaznaczamy opcję subfolders)

W tym przypadku nie wpisałem po prostu kodu koloru, bo jest on zbyt popularny na całym forum, więc użyłem czegoś konkretniejszego: ?div.mChatHover:hover {?, czyli funkcja opisująca tło po najechaniu na nie myszą. Ransack wyświetlił nam rezultaty, a interesuje nas plik, którego nazwa nie brzmi jak cache i dotyczy konkretnie naszego stylu. W tym przypadku nasz nazywa się ?ximenia?. W takim razie nie wypada nam zrobić nic innego, jak odpalić ten plik przy pomocy Notepada++ i użyć kombinacji ctrl+f.

 

 

 

Jeśli znamy angielski, szybko zorientujemy się, że tak naprawdę nie chodziło nam o tło podświetlenia, ale tło samego mChata. Odszukujemy więc obie wartości u góry (np. poprzez kod koloru) i modyfikujemy według potrzeby. My treningowo użyjemy wściekłego różu o kodzie ?FF00D4?.

 

 

 

Po zapisaniu zmian przechodzimy do naszego klienta ftp i podmieniamy pliki, po wcześniejszym stworzeniu kopi bezpieczeństwa. Jeśli ze strachem, irytacją i pasją klikamy F5 w celu odświeżenia strony po wysłaniu plików i nic się nie dzieje, znaczy to prawdopodobnie, że musimy wyczyścić cache. Wystarczy zalogować się do panelu administratora i w głównym oknie wyczyścić cache. Jeśli to nie pomoże, sprawdźmy jeszcze na innej przeglądarce lub tej samej z wyczyszczoną historią i ciachami. Efekt naszej pracy powinien dać wyborny efekt:

 

 

 

Był to mój pierwszy i możliwe, że nie ostatni artykuł krążący wokół kuchni samych PBFów. Jeśli coś jest do poprawki, albo niejasno wytłumaczone, brakuje informacji - piszcie na forum. Możecie też dać jakieś sugestie czy podobne artykuły są potrzebne i na czym mogłyby się skupiać, o ile mój stan wiedzy na to pozwoli.

 

Otorek


Additional Info

  • Data publikacji: Sobota, 15 Wrzesień 2012

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz