atmosfera

To, że atmosfera jest ważna na forum wiedzą wszyscy i wszyscy powtarzają to jak jeden mąż. Bo PBF wciąż jest przecież formą rozrywki, spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy i dlatego istotne jest, by czuć się na nim dobrze. I tak jak dbamy o to, by nasz twór się dobrze prezentował i wszystko w nim było sensownie poukładane, tak i o atmosferę trzeba nieustannie dbać. To nie jest coś, co można zaniedbać, bo czasem może wyglądać na to, że klimat właściwie sam się buduje i nie potrzebuje pomocy, ale w rzeczywistości ten motor napędzający dobrą atmosferę powinien być cały czas pod czujnym okiem.

Najpierw wyjaśnimy sobie o czym mowa. Dołączamy do jakiejś społeczności i nawet jeśli nie znamy tych ludzi to każdy zaraz się wita, siłą rzeczy zostajemy wciągnięci do rozmowy, pożartujemy, coś napiszemy o sobie w jakimś temacie, ktoś nas zauważy, kogoś znajdziemy do wspólnej fabuły i społeczność, która była nam obca staje się społecznością całkiem przyjemną w obyciu. Przy czym jest to dość duże uogólnienie, bo atmosferę tak naprawdę każdy ocenia indywidualnie. Ktoś może lubić rzucać niewybrednymi żarcikami, ktoś może lubić tego słuchać, a ktoś może nie czuć się najlepiej czytając coś takiego. Ktoś może poczuć się samotny i odrzucony, gdy na kilkukrotne zawołanie do wspólnej sesji na sb nikt nie odpowie, a ktoś inny napisze w jakimś temacie przeznaczonym do zamieszania tego typu ogłoszeń i zaraz zostanie otoczony wianuszkiem chętnych. Atmosferę buduje wiele różnych czynników, przy czym najważniejsze jest chyba to, żeby poczuć się częścią tej małej społeczności i dobrze się tam bawić. Oczywiście trudno jest dostosować tak atmosferę, by każdy czuł się dobrze, bo nie wszystkim pewien stan klimatu może odpowiadać. Ważne jest jednak, aby przynajmniej wystrzegać się tego, co może doprowadzić do zepsucia tej atmosfery i będąc adminem pilnować żeby każdy znalazł dla siebie przynajmniej chociaż trochę tej dobrej energii.

Bardzo łatwo jest źle zinterpretować atmosferę na forum. Wiadomo, że jak dołączamy do jakiegoś przybytku, który już trochę istnieje to część rozmów czy żartów może nam wydać się zupełnie niezrozumiała i co poniektóre osoby od razu odbierają to jako niezbyt życzliwe podejście i zamkniętą społeczność, podczas gdy jest to absolutnie normalne, że ludzie, którzy już trochę czasu przebywają ze sobą zdążyli już wykształcić pewne wspólne tematy i nawiązać wspólny język. Wystarczy dać sobie trochę czasu na to, by wniknąć w tą grupę osób i bardzo szybko można zorientować się o kim czy o czym mowa i dołączyć do tych pogaduszek. Przede wszystkim trzeba też samemu wykazać się pewną otwartością. Nie można oczekiwać od samego początku, że na samo nasze zalogowanie się wszyscy będą radośnie nas witać i każdy będzie z miejsca proponować wspólne sesje. Pierwsze kroki trzeba wykonać samodzielnie starając się nawiązać kontakt z pozostałymi graczami i niestety, ale nikt tego za nas nie zrobi.

Często można odnieść wrażenie, że atmosfera to taka samonakręcająca się machina, która puszczona raz w ruch cały czas będzie działać niezmiennie. Nie ma nic bardziej mylnego. Oczywiście, nie trzeba ingerować w nią nieustannie, bo użytkownicy pod tym względem całkiem dobrze radzą sobie sami i zanim się admin obejrzy już pół forum będzie się dobrze dogadywać i planować kolejne szalone akcje na fabule. Jaka jest więc tutaj rola admina? Przede wszystkim puszczenie tej machiny w ruch, doglądanie jej i ingerowanie w sytuacjach kiedy komfort gry słabnie bądź pojawiają się pewne okoliczności konfliktowe. Sprowadza się to do pełnienia funkcji gospodarza PBFa o czym już wspominałam kilka razy, który graczy wita i oferuje im to, co ma najlepszego na swym tworze. W pierwszej kolejności chodzi o to, by nikt nie czuł się na forum zagubiony, niechciany czy odrzucony i ciężar tego zadania spada właśnie na administratora. Dlatego grzecznie się witamy, nawiązujemy rozmowy, dopytujemy, doradzamy i wykazujemy zainteresowanie tym przyszłym użytkownikiem. To już na sam początek punktuje tym, że admin nie jest tylko zjawą, która kompletnie nie zwraca uwagi na swoich "podopiecznych", ale czynnym uczestnikiem tej społeczności. Trzeba też doglądać atmosfery, czyli mieć oko na to, co się dzieje i oczywiście brać w tym udział pokazując, że admin jest nie tylko naczelnikiem strony, ale także użytkownikiem tak, jak pozostali. Kiedy mamy wrażenie, że atmosfera staje się bardziej leniwa, a gracze zniechęceni można wprowadzić jakiś smaczek bądź jakąś zabawę, która zaktywizuje użytkowników. I tutaj ważne jest, by nie prezentować się jako ten sztywny zarządca, tylko czasem przymknąć oko na przyjęte wstępnie konwenanse. PBF przecież to nie ma być miejsce, w którym będzie monotonnie i rutynowo, tylko jest to miejsce dobrej zabawy i oderwania się od codziennej rzeczywistości, dlatego naprawdę warto pamiętać, że tak to właśnie powinno wyglądać. Kolejna istotna sprawa to odpowiednie reagowanie w sytuacjach konfliktowych. Kiedy na forum zwykła wymiana zdań zaczyna przeradzać się w kłótnie, trzeba odpowiednie szybko ingerować, bo takie sytuacje natychmiast zatruwają atmosferę. Inni gracze bądź zostają wciągnięci w konflikt bądź czują się nieswojo w takim klimacie. Takie sprawy powinno się zatem załatwiać w miarę możliwości drogą prywatną, zaś na forum zadbać o jak najbardziej sprawne przywrócenie dobrej atmosfery.

Oprócz samej atmosfery oczywiście wiele innych czynników determinuje to, jak czujemy się na danym PBFie. Mówiąc o klimacie można mieć na myśli chociażby to czy gra jest klimatyczna, czyli toczy się w oparciu o przyjęte założenia, można mieć na myśli również sprawne funkcjonowanie forum, czyli notabene sprawne prowadzenie przez adminów oraz dobre interakcje admin-gracz, można mieć na myśli grywalność, czyli to, jak wygląda w praktyce rozgrywka — czy wlecze się jak ślimak czy jest ciekawa i wypełniona wydarzeniami, czy raczej nudna i monotonna. To wszystko wpływa na to, jak użytkownik odbiera i samego PBFa i bawiących się na nim graczy. I nawet jeśli ten nasz twór ma jakieś niedociągnięcia, nie jest tak idealny, nie jest tak odpicowany i nie wygląda jak ósmy cud świata, a dobra atmosfera cały czas na nim panuje, to użytkownicy bardziej będą się go trzymać niż miejsca, na którym nie spędzą czasu aż tak przyjemnie. Właśnie dlatego jest to element tak istotny, co zresztą często jest podkreślane przez samych użytkowników. Oczywiście nie wystarczy w reklamie forum zapewnić, że jest to miejsce ze świetnym klimatem, ale trzeba ten klimat stale urzeczywistniać. Wtedy na pewno gracze docenią takie miejsce i na pewno je zauważą.

To wszystko oczywiście teoria, ale każdy gracz styka się z tym wchodząc za każdym razem na forum z atmosferą i każdy gracz ją współtworzy. Rola admina sprowadza się tutaj do dbania o dobry klimat i właściwych reakcjach w przypadkach tego wymagających. Nie traktujmy PBFa jako czegoś śmiertelnie poważnego, bawmy się zarówno grą, jak i tym co poza pisaniem kolejnych postów. Bo przecież o to chodzi, o miłe i ciekawe spędzenie czasu.

 

Jass

More in this category: « Kiedyś vs dziś Rasa »

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz