powrot do przeszlosci kolorowe demony

Fora rozwijające się na nieistniejącym hostingu mojeforum.net były zdominowane przez kilka poszczególnych tematyk. Jednym z głównych rodzajów PBFów były te charakteryzujące się mangową kreską. Niektóre opierały się o konkretne tytuły anime, inne były już bardziej autorskie. Chciałam wrócić wspomnieniami do tych kilku PBFów, na których główną rolę odgrywały demony. Przynajmniej teoretycznie była to jedna z ras najchętniej wybieranych, często wręcz dominujących, chociaż... demon demonowi nie ówny, a te z poniższych forów wcale nie były aż tak groźne, jakby się mogło wydawać.

Hinoiri

Forum z połowy 2009r... czyli dawno, dawno temu. Z czym mieliśmy tu do czynienia? Początek opisu fabuły opowiadał o wielkiej wojnie. Na Ziemi oprócz ludzi istniało wiele nadnaturalnych istot, przy czym ich szczególne moce nie były wrodzone. Pochodziły od tajemniczego źródła. Bóg niezadowolony z takiej ilości różnych dziwnych stworzeń wysłał do świata swoje zastępy anielskie. Udało im się odbić część tego źródła, pozostałą część zaś zniszczono. Jeżeli nadnaturalnym zależy na odzyskaniu swojej dominującej pozycji, to oczywiście powinni zabrać się za poszukiwania informacji o magicznych źródłach i o tym, jak uzyskać do nich dostęp. Tak to mniej więcej wygląda, muszę przyznać, że fabuła była rozpisana dość niedbale, ale chyba każdy chociaż trochę rozumiał o co chodzi. Dostępnych było kilka ras. Wszystkie miały ludzką formę bez możliwości jej zmiany (nawet wilkołaki). Kim można było zagrać oprócz zwykłego homo sapiens? Były wampiry, demony, elfy, zwierzołaki, wilkołaki, koszmary, anioły, upadłe anioły i byłe bóstwa. Każda z tych ras miała cztery umiejętności specjalne narzucone już odgórnie, a postać decydująca się na daną rasę mogła dodatkowo wybrać jeszcze cztery umiejętności. Opisy grup nie były zbyt szczegółowe, ale jak na luźne forum wystarczające. Był też temat z bestiariuszem zawierający niestety tylko trzy stwory oraz spis byłych bogów wraz ze specjalizacjami, którymi patronowali. Prawdopodobnie w związku z pewnymi niedopowiedzeniami na fabule stworzono również temat porządkujący rasy pod względem kryteriów, takich jak szybkość, siła oraz wyczulenie zmysłów. To by było tyle jeżeli chodzi o cały system i całe kompendium wiedzy dotyczące forum.

Jeśli chodzi o regulamin PBFa to znalazłam tam kilka ciekawych rzeczy. Zabroniona wszelka bilokacja (kiedyś to było niemal tak samo popularne jak dzisiaj bilokacja i wszelka multilokacja) oraz fakt, że każda postać miała trzy życia. Co do regulaminu walk, szczególnie spodobał mi się dopisek w punkcie o śmiertelności postaci: "I nie płakać, że postać umarła. Było się nie bić". Wzór karty postaci prezentował raczej zbiór podstawowych wymagań dotyczących opisu bohatera. Same zaś karty postaci były w miarę schludne, zwykle średniej długości, chociaż zdarzały się również miniaturowe opowiadania. A jak dokładnie wyglądały rozgrywki fabularne? Było to zwykłe życie: nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z różnymi dylematami, zdobywanie miłości, jak i wrogów, mniejsze czy większe sprzeczki. Nie zauważyłam tu zbyt wiele magii czy elementów nadnaturalnych oprócz tej różnorodności ras. PBF miał bardzo prostą szatę graficzną. Kolorystycznie był dość jednolity, jedynie poszczególne działy oznaczono niewielkimi obrazkami i krótkim opisem. O ile zwykle fora z tego okresu miały bardzo rozbudowane pola profilu, o tyle w tym przypadku ich ilość skrócono do minimum, natomiast cały ciężar dodatkowych informacji o postaciach przeniesiono do podpisów. Hinoiri przetrwało do listopada 2010r. z liczbą ponad dwustu użytkowników i ponad szesnastu tysięcy postów.

Arasoi

Kolejne ze znanych PBFów z dominującą kreską japońską oscylujące wokół tematyki demonów powstało w styczniu 2011r. Arasoi to miasto, które prowadzi podwójne życie. Za dnia zdominowane przez ludzi, w nocy zaś królują tu różne istoty nadnaturalne. Nie wszystkie z nich mają dobre zamiary, jak można łatwo się domyślić. Funkcjonowały tu również dwie zwalczające się organizacje: Equites Nocte oraz Fukkatsu. Tyle wiemy o fabule, właściwie wskazuje ona głównie na duże znaczenie rywalizacji między istotami i grupami o władzę. Na PBFie funkcjonowało konto "NPC" po to, by odgrywać bohaterów pobocznych, ważnych jednak dla losów konkretnych osób. Utworzono nawet listę takich postaci. Można było tu również znaleźć spis medykamentów i trucizn. Nie był on zbyt obszerny, aczkolwiek opisy konkretnych roślin i substancji skonstruowano dość skrupulatnie. Oczywiście nie mogło zabraknąć charakterystyki dwóch głównych organizacji. Fukkatsu miała zajmować się ochroną świata przed złem, organizacja Saibansuru to partyzantka grupująca wyłącznie ludzi, zaś Equites Nocte było to zrzeszenie nadnaturalnych elit, którzy tworzyli mafię przejmującą władzę nad miastem, a liczba ich członków nigdy nie mogła przekroczyć trzynastu. Ponieważ było to dość znaczące ograniczenie, wsparciem dla Equites Nocte byli Protegowani będący pod ochroną mafii jednak w zamian za spełnianie wszystkich ich zachcianek. Każda z tych organizacji była skrótowo opisana, a ponadto miała swoje własne, unikalne rangi. A kim tak naprawdę mogliśmy grać na Arasoi? Były wampiry, zwierzołaki, demony, anioły, upadli oraz hybrydy, czyli krzyżówki różnych ras. Każda z tych ras została krótko opisana (za wyjątkiem Upadłych, bo im poświęcono tylko dwa zdania... czyli wybitnie krótko).

Na PBFie można było znaleźć krótki poradnik opisujący pierwsze kroki oraz oczywiście regulamin. Co ciekawe znalazły się w nim takie zapisy jak zezwolenie na użycie kolorów w postach, pod warunkiem, że jeden kolor będzie wykorzystywany przez jedną postać i to wyłącznie w dialogach. Już wtedy zezwolono na bilokację, zaś kwestię śmierci bohatera rozstrzygał w każdym indywidualnym przypadku administrator. Wzór karty postaci zawierał właściwie podstawowe formułki, chociaż co do niektórych brakowało wyjaśnienia. Przykładowo o dozwolonych mocach mogliśmy przeczytać tylko w objaśnianiach co do wzoru i to bardzo niewiele, ponieważ jedynie to, że postać mogła wybrać trzy moce, a poszczególne rasy powinny zwrócić uwagę na ich bardziej ofensywny czy defensywny charakter (w zależności od gatunku). Same karty postaci w większości przypadków były o dziwo dość rozpisane i posiadały całkiem rozbudowane historie. Sama fabuła w praktyce sprowadzała się do odgrywania niespecjalnie dynamicznych wątków. Aczkolwiek całkiem sporo było konfliktów i zajadłych dyskusji, czasem nawet dochodziło do użycia siły, chociaż nie czuć było tej całej rywalizacji związanej z poszczególnymi organizacjami. Same zaś posty były przeciętnej długości, jedne mniej staranne, inne bardziej, czasem zawierały typowe dla tamtego okresu wstawki userskie. Sam wygląd PBFa był mocno krwisty, nie zawierał zbyt wielu grafik oprócz obrazka w headerze, za to opisy poszczególnych działów już nie były takie ubogie. Tabelka w ogłoszeniu miała prostą, podstawową budowę, zaś co ciekawe w dziale z kartami postaci oprócz prezentacji bohaterów były również subfora z miejscami na rozbudowane historie, telefony czy nawet dowody osobiste. Arasoi zakończyło swoją działalność w kwietniu 2012r. z liczbą ponad 350 użytkowników i ponad trzynastu tysięcy postów.

Another Day

PBF powstał w połowie 2010r. Jego fabuła dotyczyła w dużej mierze genezy ras występujących na forum. Ludzie mieli się dobrze, budowali swoje osady, ale że powstało wiele różnych teorii dotyczących kreacji świata, a nie wspominano w nich o Bogu, stworzył on posłów, którzy mieli być jego uszami na Ziemi i szerzyć wiarę. Nie wszystkim się to spodobało, część istot nadnaturalnych się zbuntowała i tak została stworzona rasa zmiennokształtnych, którzy mieli podawać się za ludzkie bóstwa. Jako sprzymierzeńców aniołów powołano elfy — opiekunów natury. Były również nimfy będące wyłącznie kobietami, a także Wampiry i Mroczni. Ci pierwsi mieli już własny system rządów, ci drudzy lubowali się w szerzeniu zła. Z kolei ziemię zaczęły opanowywać demony rozsiewające głód i klęski. W wyniku szerzącego się chaosu powołano do życia organizacje Copertina, której zadaniem było chronić ludzi przed prawdą. Tak to wygląda, trzeba przyznać, że fabuła została dość skrupulatnie rozpisana (może nawet za bardzo szczegółowo). Kolejne tematy były głównie charakterystyką poszczególnych grup. Zaprezentowano Cesarstwo Wampirów dzieląc je według pozycji, rozpisując podstawowe prawa i kary. Można było również tu znaleźć temat dotyczący NPC stworzonych przez mistrza gry, temat dotyczący władców i ich cech charakterystycznych ze względu na rasę, bestiariusz zawierający całkiem porządny spis stworów oraz oczywiście cały spis ras. Rasy same w sobie nie zostały zbyt obszernie przedstawione, ale za to wyróżniono plusy jak i minusy każdej grupy. W przypadku ludzi uwzględniono sposoby przemiany w inne gatunki. Scharakteryzowano także główną organizację — Copertina i to zarówno pod względem siedziby, działalności oraz hierarchii. Dość obszernie potraktowano kwestię rang poszczególnych grup, a że ras było sporo to i tych tytułów było niemało. Do gry wprowadzono również statystyki ograniczone jednak tylko do takich atrybutów jak siła, zręczność i psychika. Ogólnie podsumowując tę bazę wiedzy była ona całkiem rozbudowana i barwna.

Regulamin przedstawiał się bardzo zwięźle. Z tych punktów, które zwróciły mogą uwagę warto wymienić zakaz bilokacji, zakaz zabijania postaci bez zgody użytkownika i admina, nakaz posiadania w podpisie linku do karty postaci oraz aktualnego ubioru, możliwość pisania na fabule bez akceptacji karty (ale bez użycia mocy), a także maksymalna wielkość avatarów — 300x450px czyli jak na nasze czasy kolosalnie duże. Oprócz tego zamieszczono również krótki regulamin misji. Wzór karty postaci nie był zbyt wymagający, ograniczał się raczej do podstawowych danych. Karty postaci graczy były zróżnicowane: od przesadnie krótkich do przeciętnych, ale raczej rzadko zdarzały się te dość bogato rozpisane. Jeśli zaś chodzi o samą fabułę w praktyce była to mieszanina zarówno zwykłego życia bohaterów, jak i różnych wydarzeń. Mistrz Gry bowiem działał, odbywały się eventy (może nie za często, ale jednak), więc gracze raczej się nie nudzili. Co ciekawe prowadzono także gazetkę informującą o ostatnich wydarzeniach, a w dziale z kartami postaci do dyspozycji bohaterów były też subfora z historiami, pamiętnikami i komunikacją. Sam wygląd Another Day był dość przyjemny, dopasowany kolorystycznie z mangowymi grafikami. Pola profilu nie wlekły się długo za avatarem, aczkolwiek tabelka w ogłoszeniu mogła być trochę schludniejsza niż prosta ramka z komunikatem. Był to najbardziej dopracowany z PBFów, które przedstawiłam dzisiaj, a ponadto najwięcej się na nim działo. Niektóre sesje były dość wciągające (jak chociażby atak żywych trupów). Samo forum przetrwało do połowy 2012r., czyli istniało mniej więcej dwa lata i zakończyło działalność mając na koncie niemal 500 użytkowników oraz ponad dwadzieścia osiem tysięcy postów.

 

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz