pierwsze urodziny morsmordre

Morsmordre dziękuje za wspólny pierwszy rok!
 

Dziś mija rok, od kiedy wielomiesięczne prace nad forum zostały ukończone, a forum udostępnione graczom do wspólnej zabawy. W tym okresie na forum zarejestrowano setki kont, zaakceptowano 337 kart postaci, a treści forum zostały wzbogacone o ponad 52 tysiące postów graczy; zorganizowano w tym czasie 39 wydarzeń zarówno ogólnofabularnych, jak i prywatnych. Czas zleciał szybko, a Morsmordre nieustannie się rozwijało. Administracja dziękuje za ten rok wspólnej zabawy – to naprawdę niesamowite, jak wielu graczy jest z Morsem od początku aż do teraz, przez okrągły rok. Podziękowania kierowane są do wszystkich, zarówno starych, jak i nowych Morsów – wraz z nadzieją, że za kolejne 365 dni, kiedy forum świętować będzie drugie urodziny, wciąż wszyscy będą się na nim świetnie bawić, wątki będą równie fascynujące jak do tej pory, a Mistrz Gry nie spocznie na laurach i wciąż będzie porywał graczy do wspólnej zabawy – zawsze lepiej i bardziej. Chcemy, żeby wiadomym było, że administracja zdaje sobie sprawę, komu forum zawdzięcza ten niewątpliwy sukces i że to właśnie aktywność forumowiczów, ich wyjątkowe osobowości oraz niecodzienne kreacje postaci czynią to forum szczególnym. Dziękujemy i z tej okazji przygotowaliśmy na forum kilka zmian.

Biegłości
Prawdopodobnie największą zmianą i najmocniej ingerującą w postaci graczy, są punkty biegłości. Zostały one połączone z punktami genetyki i wyrażają umiejętności życiowe, takie jak gotowanie, haftowanie czy latanie na miotle oraz znajomość działów magii, których nie wyrażają statystyki. Pełny tekst o biegłościach można znaleźć w tym temacie.

Pewna pula punktów przydzielana jest na starcie, więcej można otrzymać udzielając się w różnego rodzaju aktywnościach fabularnych lub kupić za punkty doświadczenia.

Z oczywistych względów w stosunku do postaci istniejących już na forum nie jest wymagane bezwzględne uzasadnienie wszystkich biegłości w karcie postaci, jednak ogólne uzasadnienie powinno zostać przedstawione. Więcej na ten temat w tym wątku.

Biegłości mają być dopasowane do postaci graczy, do tego, co one potrafią, ale też pozostając przy tym jak najbardziej ogólnymi, żeby mogły mieć wszechstronne zastosowanie. Jeśli postać posiada jakąś biegłość, wynikającą z jej kreacji, karty, gry, etc., ale nie można jej dopasować do żadnej z przedstawionych biegłości, każdy z graczy może zgłosić to pod odpowiednim tematem. Wątek, w którym będzie możliwe rozdawanie biegłości postaciom, udostępniony zostanie dopiero za trzy dni.

Naturalnie, dodanie kolejnych biegłości do aktualnego spisu będzie możliwe również później, jednak najlepiej, aby zrobić to jak najprędzej – żeby jak najwięcej osób skorzystało na ewentualnych pomysłach graczy.

Biegłości zamiast statystyk są wykorzystywane w prowadzeniu badań naukowych.

W związku z wprowadzeniem powyższych zmian powstał temat określający biegłości potrzebne do wykonywania zawodów postaci. Tabelki, które się tam znajdują zawierają sugerowaną wiedzę, jaką postać powinna posiadać. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by przykładowo badacz nad wilkołakami posiadał wysoki poziom w biegłości historii magii i w swojej pracy koncentrował się na tychże aspektach. Zbiór zawodów ma ułatwić graczom tworzenie postaci, jednocześnie w żaden sposób nie ograniczając ich kreatywności. Jeśli na liście brakuje któregoś z zawodów, uwagi można zgłaszać pod ogłoszeniem na forum lub na drodze PW do administracji.

Osiągnięcia
Osiągnięcia są głównie uśmiechem dla tych, którzy przez dłuższy czas istnienia forum cechowali się aktywnością. Zebrane zostały czynności, które z różnych powodów zasługują na uwagę czy to ze względu na wyjątkowe szczęście lub pecha, czy to ze względu na niebanalny wysiłek, czy to ze względu na innowacyjność pomysłów i nagrodzone zostały punktami doświadczenia.

Pełna lista osiągnięć wraz z tematem, w którym można zgłaszać się po punkty, znajduje się tutaj. Gracze mogą upomnieć się o tytuły z osiągnięć, których wymagania zostały już spełnione przez czas ich dotychczasowej gry na forum.

Co więcej, stały rozwój osiągnięć przewidywany jest w zależności od aktywności graczy. O szczegółach można przeczytać w powyższym wątku, a zgłaszanie własnych propozycji przez graczy możliwe jest poprzez prywatne wiadomości do administracji forum.


Sklepik mistrza gry
Biorąc pod uwagę rok gry oraz ilość doświadczenia zdobytego przez najbardziej aktywne postaci zadecydowano o zmianie cen w sklepiku. Zmianie uległo większość przedmiotów, również ceny statystyk, mało zmian zostało dokonanych jedynie w cenach umiejętności. Jak zawsze, administracja zobowiązuje się do zwrócenia różnicy PD wszystkim postaciom (jedynie na korzyść graczy, ceny podwyższone nie będą korygowane), jeżeli zaś przedmiotu nie ma w sklepiku, oznacza to, że można uzyskać zwrot całości wydanych punktów, a sam przedmiot tego zakupu już nie wymaga.

Usunięcie niektórych przedmiotów nie oznacza jednak, że sklepik opustoszał, w niektórych z kategorii znalazły się nowe przedmioty, a także te stare wzbogacone o dodatkowe właściwości wpływające na postaci graczy pod kątem mechaniki forum. Mowa tu m.in. o podręcznikach, zaklętych przedmiotach czy też umiejętności oburęczności. W związku z wprowadzeniem biegłości punkty genetyk zamienione zostały się na punkty biegłości. Dodatkowo został zmieniony system fabularnej nauki umiejętności i od dzisiaj gracze mają do wyboru jedną z czterech opcji.

Gracze, którzy przepłacili w trakcie tworzenia karty postaci, mogą poprosić o korektę początkowego zakupu, wykorzystując nadmiar punktów, który pozostał im w ramach początkowych 900 (tj. jeżeli gracz ma kupioną sowę, za którą otrzymuje 50 pkt zwrotu, a łącznie z punktami, które zostały mu po akceptacji, wychodzi suma np. 60 punktów, może zakupić dodatkowy punkt statystyk za cenę 60 pkt, która obowiązuje w trakcie tworzenia KP).

Prośby o zwroty zgłaszane są w tym temacie. Punkty biegłości wraz ze wsiąkiewkami można otrzymać dopiero od styczniowych rozliczeń.

Moderacja rodzin
Do każdego z rodów i opisanych rodzin, posiadających aktywnych członków został przypisany jeden z graczy, tzw. moderator rodziny. Do niego nowi gracze, zainteresowani dołączeniem do rodziny, mogą kierować się z pytaniami dotyczącymi rodziny. Do innych obowiązków moderatorów rodzin należy także przeprowadzenie rozeznania nowego gracza w sytuacji rodzinnej, ustalenie lub zaproponowania pokrewieństwa, w przypadku, gdy w rodzinie poszukiwany jest jeden z jej członków np. brat. Pomoc z miejscem zamieszkania ma na celu zachęcenie do tworzenia posiadłości zamieszkiwanych przez więcej niż jeden odłam gałęzi familii. Równie ważne są niuanse, które nie są uwzględnione w opisie rodziny, a które pojawiły się już na fabule.

Jednym słowem, to oni stoją na straży ładu w rodzinie. Z pełnym spisem obowiązków moderatora rodziny można zapoznać się w personelu pomocniczym. Natomiast lista osób piastujących to stanowisko znajduje się przy opisie danej rodziny.

Ugrupowania: Zakon Feniksa, Rycerze Walpurgii
Zmianie uległ regulamin. Oprócz ujęcia kilku zasad, które dotychczas były przestrzegane, a nie zostały nigdzie spisane, dodany został punkt VII. dotyczący ugrupowań. Umożliwia on umieszczenie dwóch postaci jednego gracza na wątkach grupowych powiązanych z organizacjami obecnymi na forum – oznacza to, że w obu organizacjach można od teraz rozwijać dwie postaci zamiast jednej. W regulaminie zawarte zostały również zasady oraz znaczenie ściągania kolorów ugrupowań – stosowane przez administrację wcześniej, jednak nigdzie do tej pory nie opisane.

Dla obu grup powstały również wyspecjalizowane biegłości dające postaciom pewne wyjątkowe zdolności. Ich poziomy będą rosły wyłącznie w zależności od zaangażowania fabularnego w życie ugrupowań. Więcej o nich można przeczytać w wątkach przeznaczonych ugrupowaniom: Rycerze Walpurgii, Zakon Feniksa. Pojawił się również wątek z opisem Zakonu Feniksa.

Jedną z ważniejszych zmian w funkcjonowaniu ugrupowań jest wprowadzona opcja, dzięki której gracze będą mogli pokazać własne zaangażowanie w życie organizacji poza wydarzeniami głównymi, rekrutacjami oraz spotkaniami ugrupowań. Zapraszamy do zapoznania się z tematem dotyczącym misji pobocznych. Zadania te nie są obowiązkowe, dlatego chęć udziału gracze mogą wyrazić na początku każdego miesiąca fabularnego w odpowiednim [url=temacie]temacie[/url]. Aktywność podczas misji pobocznych ma pomóc postaciom we wspinaniu się po hierarchii ugrupowania oraz w zdobyciu unikalnych powiązanych z nimi biegłości.

Przewodniki
Morsmordre w ciągu roku swojego istnienia rozrosło się do rozmiarów, jakich, nie ukrywając, nikt się nie spodziewał. Forum dla nowego gracza może wydawać się obszerne, a odnalezienie sie we wszystkich tematach stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego stworzony został specjalny poradnik, który ułatwi zaaklimatyzowanie się na forum. Zostały tam poruszone takie kwestie jak: najważniejsze pierwsze kroki na forum, system rzucania zaklęć, zdobywanie doświadczenia, zgrupowania oraz przydatne linki wraz z dodatkowymi rzeczami, które uatrakcyjniają fabułę forum.

Został także poszerzony temat dotyczący tworzenia kart, o treści, które zwykle stanowią najczęstszy problem przed akceptacją kart postaci graczy. Zawarte tam uwagi powinny znacznie zmniejszyć ilość poprawek przed wkroczeniem na fabułę.

Powyższe przewodniki mają przede wszystkim odpowiadać graczom, toteż administracja nieustannie poszukuje feedbacku o najbardziej problematycznych kwestiach, pochodzącego od samych graczy.

Inne zmiany
Utworzony został nowy dział, dział poszukiwań, do którego przeniesione zostały uprzednio rozsiane po całym forum wątki: Czary Ognia, poszukiwań postaci, poszukiwań towarzystwa, powiadomień o wydarzeniach prywatnych, poszukiwania osób do odegrania lustra Ain Eingarp. Nowe posty z tego działu wyświetlane są teraz u dołu forum w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się relacje postaci, w celu ułatwienia graczom śledzenia tych wątków.

W skrytkach bankowych pojawiły się nowe opcje: wynajęcie bandytów oraz wręczenie łapówki.

W ramach uporządkowania przebiegów wydarzeń został założony temat gromadzący w sobie zasady zarówno samych misji, jak i zapisów na nie. Administracja wyraża nadzieję, że proponowane reguły pozwolą graczom na swobodne zgłaszanie się na wydarzenia.

Został stworzony dział poświęcony postaciom niezależnym, zastąpił on wcześniej istniejący temat z opisami. Obecnie w subforum znajdują się szczegółowe opisy najważniejszych postaci prowadzonych przez Mistrza Gry. Jednakże to nie wszystko, ponieważ dział może być rozwijany również przy wykorzystaniu pomocy graczy. Przyjęte zostaną wszelkie opisy postaci ważnych dla kreacji postaci graczy lub tych prowadzonych fabularnie z konta Ain Eingarp.

Dla fabularnego urozmaicenia został wprowadzony system mini gier – więcej o zasadach znaleźć można w temacie mechaniki gier i sportów. Gry można rozgrywać w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach – wszystkie z nich znajdują się w nowej kategorii lokacji dodanej do mapy lokacji. Udanych rozgrywek!

Ponadto na forum znaleźć można jeszcze więcej magicznych lokacji, natomiast do spisu zaklęć zostało dodanych ponad trzydzieści czarów w różnych kategoriach.

Do istniejącego już wcześniej spisu absolwentów magicznych szkół został dołączony spis stanowisk szkolnych: prefektów, członków chóru, zawodników Quidditcha oraz członków Klubu Ślimaka. Jeśli postać pełniła którąkolwiek z funkcji, fakt ten należy zgłosić w temacie aktualizacji; jednakże w przypadku zajmowania stanowiska prefekta oraz członkostwa w Klubie Ślimaka, drużynie Quidditcha fakt ten musi być zawarty w karcie postaci.

Na forum wprowadzono kolejną, czwartą gazetę, której tematyka dotyczy badań naukowych. Administracja zachęca do zapoznania się z pierwszym numerem. Częstotliwość ukazywania się kolejnych publikacji, zależy od aktywności graczy zaangażowanych w grupy naukowe; informacje o postępach w prowadzonych badaniach gracze mogą przesyłać na skrzynkę pocztową morsowej redakcji.


Lista wątków, w których zaszły zmiany
Ain Eingarp
Badania naukowe
Mechanika
Regulamin forum
Rody krwi szlachetnej
Rodziny graczy
Rycerze Walpurgii
Sklepik MG
Skrytki bankowe
Tworzenie postaci
Zdobywanie punktów


Nowe tematy
Biegłości
Magiczne zawody
Mechanika gier i sportów
Misje poboczne
Misje poboczne – zapisy
Osiągnięcia
Postaci NPC – subforum
Poszukiwania – subforum
Przewodnik po mechanice
Oburęczność
Zakon Feniksa
Zwroty punktów doświadczenia


Nowe lokacje
Arena Carringtonów – subforum
Camden Market
Gospoda "Złota Gęś"
Kasyno "Szczęśliwy Galeon"
Klub dżentelmenów
Kora Dębu
Lasy Northamptonshire
Magiczna Oranżeria
Malinowy las
Muzeum Brytyjskie
Plac zabaw
Potańcówka braci Fancourt
Pub "Pod Wypatroszonym Zającem"
Pub "Stepujący Leprokonus"
Salon wróżbity
Teatr na klifach
Zaczarowane wesołe miasteczko – subforum

Co planujemy na przyszłość?
Forum rozwija się nieustannie, nie wszystkie z zaplanowanych rzeczy zostały wprowadzone z okazji urodzin, ale z pewnością administracja nie zrezygnuje z tych pomysłów. Czego gracze mogą spodziewać się w niedookreślonej przyszłości? Wyzwania podobne do zadań pobocznych, przeznaczone już dla wszystkich postaci, również neutralnych i w tym przypadku nagradzane na pewno punktami biegłości. Główna fabuła Morsmordre powiększy się o wątki, w których bez szkody dla kreacji postaci będą mogły wziąć udział arystokratki i inne kobiece postaci jakim aktualnie zbyt wielu rzeczy nie wypada.

Konkurs pozafabularny
W związku z pierwszą rocznicą istnienia forum przygotowana została także drobna atrakcja pozafabularna – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami i aktywnego udziału.

 

Administracja Morsmordre
Grafika - forum Morsmodre

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz