balmain o dodatkach

Karta postaci, która pełni najczęściej rolę prezentacji bohatera nie jest w stanie pomieścić wielu dodatkowych informacji, z których część aktualizowana jest co jakiś czas. Poza tym... nie ma nawet takiej potrzeby, żeby wrzucać wszystko do tego jednego zapisu. Dlatego powstają subfora z licznymi dodatkami pełniącymi funkcję wspomagającą charakterystykę postaci oraz uzupełniającą pewne kwestie fabularne. Żeby dokładnie zapoznać się z przeważającą większością tych załączników, pozaglądałam na różne fora, zajrzałam do wielu szaf i garaży, a wszystkie wnioski spisałam poniżej.

Dwa takie najpopularniejsze działy uzupełniające to Relacje i Informatory. O Relacjach pisałam już całkiem niedawno, natomiast kwestia Informatorów przewija się gdzieniegdzie w tekstach Mortariona, dlatego tutaj tylko krótko o nich wspomnę. Relacje przez długi czas uważano za jeden z najbardziej kontrowersyjnych dodatków, który upraszcza fabularne zawieranie znajomości do tego stopnia, że chociaż w teorii mamy spis kilkunastu znajomych i dwóch romansów, to w praktyce... wszyscy wiedzą, że wygląda to różnie. I zwolennicy i przeciwnicy tego działu zwykle uparcie nie chcą dostrzec argumentów drugiej strony. Bo brak takiego subforum nie oznacza przecież, że każdą znajomość trzeba zaczynać od "Cześć, jestem Ania. A Ty?" tak samo jak występowanie tego dodatku nie oznacza, że mamy już wszystkie więzi zaplanowane od początku do końca. Relacje mogą się przydać do uporządkowania zawartych znajomości, aczkolwiek wybieganie w swoich zażyłościach w przyszłość i ustalanie z kim będzie Best Friends Forever, a kto będzie naszym mężem jest już sporą przesadą. Informatory z kolei znane są w dwóch wersjach. Pierwsza wersja zakłada uzupełnienie wiadomości o bohaterze o bardziej szczegółowe informacje. Wówczas z takiego informatora możemy poznać wzrost postaci, wagę, grupę krwi, jej zalety, wady, umiejętności i jest to chyba najlepsza wersja tego dodatku, która gromadzi w jednym miejscu zespół detali pozwalających lepiej scharakteryzować postać. W drugiej wersji Informator to spis różnych dolegliwości, w którym gracz określa co wolno Mistrzowi Gry, a co niewolno. To rozwiązanie również ma swoich zwolenników i przeciwników i o ile jeszcze do przyjęcia jest ustalenie pewnych kategorii dolegliwości w zależności od ich natężenia, o tyle spotkałam się z Informatorami, w których gracz może nie wyrazić zgody nawet na najmniej szkodliwe przypadki. Wówczas dochodzi do absurdalnej sytuacji, w której bohater może być wszechpotężnym tworem odpornym nawet na lekki katar i użądlenie osy, bo zaznaczył w Informatorze, że nie wyraża zgody na takie dolegliwości.

Kolejna grupa dodatków wiąże się z przeszłością postaci bądź stanem bieżącym, który bohater opisuje w swoich notatkach. Z tego co zauważyłam dużą popularnością cieszą się retrospekcje. Jest to nic innego jak fabularne wątki toczące się przed aktualnym czasem akcji. Mogą to być zarówno krótkie epizody na zaledwie kilka postów jak i nieco dłuższe przygody. Zwykle odnoszą się do dwóch postaci (czasem do ich większej liczby) opisując bądź to etap poznania się bądź pewne jednostkowe sytuacje, które miały wpływ na taki, a nie inny stan rzeczy obecnie. Oprócz tego udostępniane są często różnego rodzaju subfora określane jako Pamiętniki, Dzienniki, Notatniki czyli zbiór zapisków bądź wspomnień bohatera związanych bądź z jego przeszłością bądź z tym co obecnie przeżywa i potrzebuje gdzieś zanotować. Te działy jednak nie cieszą się jakąś specjalną popularnością, zwykle zawierają jednostkowe tematy, w których ktoś coś rzeczywiście zapisuje. Warto zaznaczyć, że o ile jeszcze retrospekcje pojawiają się na innych rodzajach forów niż second life'y, o tyle PBFy mangowe czy zwierzęce raczej nie zasypują swoich użytkowników całą serią dodatków. Często informacje uzupełniające zbierane są w jednym dziale, ewentualnie osobny dział wyznacza się na bardziej rozbudowane historie bohaterów czy relacje.

Następna porcja dodatków powiązana jest z kontaktem bohatera z pozostałymi postaciami. Przybiera to zwykle różne formy w zależności od tego z jakim światem mamy do czynienia. W realiach potterowskich będą to tzw. "Sowy", natomiast przeważnie spotkamy się z Telefonami. Mogą to być standardowe rozmowy telefoniczne bądź smsy. Z tego co udało mi się zauważyć bardziej popularną formą kontaktu są wiadomości pisane na telefonie. Zwykle otrzymujemy pewien "wzór" smsa i chcąc przekazać komuś wiadomość piszemy w temacie jego telefonu. Ponieważ wiele tematyk zakłada czasy współczesne nie może oczywiście zabraknąć internetu, który występuje pod naprawdę wieloma postaciami. Niesłabnącą popularnością cieszy się Instagram, do którego postacie wrzucają fotki ze swojego życia i obecnie bije on na głowę właściwie wszelkie inne formy kontaktu internetowego. A jest tego jeszcze sporo. Czasem spotkamy się z twitterem czy emailami, chociaż działy z tymi dodatkami raczej nie znajdują uznania. Pojawia się także subforum ze snapchatem czy facebookiem czyli wszelkie formy portali społecznościowych, które akurat są modne. Niektóre PBFy inwestują w wymyślone przez siebie blogi czy portale skupiające się na określonej społeczności danego miasteczka.

Ostatnią grupę stanowią już takie dość standardowe dodatki w pełnym tego słowa znaczeniu. Najczęściej są to chociażby Szafy zawierające tzw. garderobę naszego bohatera. Czasem jest to zaledwie prezentacja samej szafy od wewnątrz w postaci odpowiednio dopasowanej grafiki, czasem gracze zamieszczają tutaj jakieś wyjściowe komplety ubrań, nie spotyka się jednak tu zbyt dużo postów. Oprócz tego znajdziemy także subforum z wszelakim transportem. Transport publiczny raczej jest rzadziej spotykany, częściej wstawia się tu po prostu fotki "własnych" aut bądź motorów. Jak łatwo się domyślić nie spotkamy tutaj wysłużonego poloneza. Co ciekawe odbywają się tu także sesje fabularne, które można zaliczyć do tych odbywających się "w drodze". Ostatnim takim działem jest miejsce przeznaczone na prezentacje swoich zwierzaków, chociaż nie zauważyłam, żeby ten dodatek cieszył się jakąś szczególną popularnością.

Podsumowując tych dodatków mamy ogólnie całkiem sporo. Nie brałam tu pod uwagę działów, które dopasowane szczególnie pod pewien świat i system zawierają chociażby indywidualne tematy z magią postaci czy technikami walki. Czy wszystkie te uzupełnienia są nam naprawdę potrzebne? O ile niektóre mogą rzeczywiście w jakiś sposób ułatwić zbiór pewnych informacji, o tyle większość jednak wydaje się próbą urozmaicenia na siłę. Tym bardziej, że w sporej liczbie przypadków nawet jeśli użytkownicy decydują się na pewne dodatki w teorii, w praktyce tematy często wiszą zupełnie niepotrzebne i nieaktualizowane. Trzeba pamiętać również by ta część forum nie przytłoczyła zupełnie rozgrywki fabularnej, bo widok setek postów nabitych w Relacjach, podczas gdy na samej fabule jest kilkanaście czy kilkadziesiąt, raczej odstrasza, a nie zachęca.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

  • Bardzo ciekawy temat. Nawet nie przypuszczałam, że na niektórych forach są takie dodatki. Co do telefonów, internetu, to dla mnie lekka przesada-wystarczy porozumieć się z Graczem postaci, do której nasza postać ma się odewać i tyle. To fajny dodatek, ale moim zdaniem przesada.

    Jeszcze raz gratulacje za dobry artykuł ;)
    Relacje-na moim forum są dlatego, że gdzie się nie spojrzało, to wszędzie się ten motyw na ogół przewija. Nie popieram jednak zakładania z góry, co ma łączyć postacie. Lepiej poczekać na rozwój fabuły i dopiero opisać ciekawą relację. Chyba, że ktoś chce już wcześniej jakoś połączyć postacie-nie ma sprawy. To sprawa między Graczami, ale niech będzie jakaś podstawa i to dość mocna.

    Co do zdolności magicznych i czy chociażby ekwipunku-z racji realiów panujących na moim forum, gdzie obie rzeczy mogą się zmieniać, wolę mieć to w oddzielnym dziale. Ciągłe zmiany w KP mogłyby narobić nie lada kłopotu. Natomiast dla nas MG, będzie to dużo łatwiejsze. Ot, prowadząc sesję wchodzę w konrketny dział, temat nie muszę przekopywać całego KP by dostać się do konkretnego fragmentu. Tym bardziej, że niektórzy robią naprawdę obszerne KP.

    Jednak, co za dużo to nie zdrowo. Moim zdaniem, wszystko jest dozwolone, ale z umiarem i głową.

Dodaj komentarz