pieprzo wieprzy hogwart powrot

Od kiedy zaczęłam grę na forach, PBFy potterowskie już były popularne. To jest chyba jedna z niewielu tematyk, która cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród graczy. Poruszano różne wariaty fabularne, różne okresy czasowe i pewnie niemożliwym jest wspomnieć chociaż o połowie z wszystkich kiedykolwiek powstałych tworach kręcących się wokół Hogwartu. Dlatego skupię się na kilku, które według mnie zostawiły dość mocny ślad w historii forów potterowskich i które naprawdę zasługują na zapamiętanie.

Hogwart RPG

Forum powstało w lutym 2011r. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to regulamin dotyczący tworzenia postaci kanonicznych oraz ich przejmowania. Był też spis już zajętych kanonów. Istniały dwa konta ogólnodostępne: Poppy Pomfrey oraz Sowa, z których mógł korzystać każdy użytkownik. Gracze mogli tworzyć własne zaklęcia, ale jeśli chodzi o spis tych obowiązujących z książki... to w temacie z zaklęciami mogliśmy znaleźć tylko link do wikipedi. Lepiej zostały potraktowane jedynie Zaklęcia Niewybaczalne. System walki ograniczał się do krótkiego opisu jak wymieniać posty podczas pojedynku. Genetyki czyli tzw. specjalne właściwości bohaterów opisano przez dosłownie kilka krótkich zdań. Podobnie wyglądały tez wytyczne odnośnie uzyskania takiej genetyki. Na lekcjach dopuszczano bilokacje. Bardzo krótko scharakteryzowano poszczególne Domy, wypisano także rangi możliwe do przyjęcia na PBFie. W przeciwieństwie do zaklęć, dużo bardziej skrupulatnie potraktowano eliksiry uwzględniając nie tych ich sposób działania, ale także przygotowanie i składniki. Oczywiście jak to na forum potterowskim nie mogło zabraknąć różnych spisów zarówno kadry nauczycielskiej, wszystkich uczniów jak i członków drużyn quidditcha.

Co ciekawe na forum wymagano avatarów rysunkowych, a zabronione były te realne. Jeśli chodzi o karty postaci, biografia nie była wymagana. Same zaś prezentacje bohaterów były w większości dość niedbałe, tylko część wyglądała dość starannie. Sama fabuła toczyła się na bardzo różnorodnym polu. Były i zwykłe wątki nie mające nic wspólnego z magią, były i czarodziejskie sytuacje kierowane przez samych użytkowników. Same posty często okazywały się jednozdaniowcami, czasem w tym samym poście nie tylko wchodziło się i wychodziło z tematu, ale również dokonywało kilku czynności edytując wpis co parę minut. Niezwykle rozpisane zostały pola profilu, które niekiedy były bogatsze niż same karty postaci. Co do wyglądu PBFa był on raczej mocno przeciętny. Obrazek w nagłówku prezentował rysunkową sówkę, zaś tabelka ogłoszenia stanowiła bardzo prosto zbudowany komunikat z pokolorowanymi czcionkami. Poszczególne działy posiadały tylko nieznaczny opis, grafik też nie było zbyt wiele, a tło to typowy pattern upstrzony charakterystycznymi wzorkami. Hogwart RPG przetrwało do września 2012r. czyli ponad półtora roku i zakończyło swoją działalność z ponad 600 zarejestrowanymi kontami oraz niemal czterdziestoma tysiącami postów.

The Real Hogwart

PBF powstały w lipcu 2010r. Akcja działa się w czasach gdy Harry Potter nie uczęszczał już do szkoły. Opisu fabuły jako takiego nie było, natomiast był ciekawy system punktów przyznawanych ze względu na znajomość określonego przedmiotu. Dodatkowo punkty te stopniowane były w zależności od roku nauki ucznia. W zakresie edukacji określono ile punktów można przyznać poszczególnym uczniom za konkretne zachowanie. Oczywiście nie brakowało różnego rodzaju spisów zarówno kadry szkolnej jak i drużyn quidditcha. Prefekci posiadali swój własny, krótki regulamin, administracja zaś wystosowała nawet specjalny apel do użytkowników wzywając ich do większej staranności w zakresie postów. Opisy genetyk były krótkie, uwzględniały za to ograniczoną ilość graczy z tymi specjalnymi zdolnościami.

Odnośnie regulaminu na The Real Hogwart całkowicie zakazywał on publikowania treści erotycznych, za to dopuszczano już multilokację. Ukazały się dwa wydania gazetki forumowej streszczające ostatnie wydarzenia, a ponadto zawierająca wywiady, część rozrywkową, porady oraz ogłoszenia. Szkoda, że były to tylko dwa numery. Wzór karty postaci nie był zbyt skomplikowany, zaś same prezentacje były już nieco bardziej rozbudowane i staranne. Co się działo na fabule? Trochę szkoda, że było tak mało dynamicznych akcji... uczniowie przechwalali się znajomością czarnej magii, chodzili z papierosami po szkole, śmierciożercy z łatwością wkradali się w tłum. Ta forumowa zabawa nie była zbyt wymagająca, nawet posty często ograniczano do kilku zdań. PBF był praktycznie pozbawiony grafiki, szare tło i skromny obrazek w headerze to nie było zbyt wiele, w dodatku kolory grup były dość jaskrawe, zaś avatary mogły mieć szerokość nawet 320px. Osobny swój dział miały Dzienniki, Sowy i Relacje, niestety brakowało opisów lokacji. The Real Hogwart przetrwał do listopada 2011r. z niemal dwustoma użytkownikami na konie i prawie piętnastoma tysiącami postów.

Inne

Parę słów też napisze o innych forach potterowskich, które według mnie miały duże znaczenie w świecie PBFów. Nie opiszę ich w tak dokładny sposób jak powyższe twory, bo niestety albo w momencie poszukiwania informacji o nich były już zamknięte albo nie miałam z nimi zbyt wielkiej styczności. Pierwszym takim forum jest Hogwart Live. Dla mnie ten PBF, który istniał może osiem, a może dziewięć lat temu na obecnie nieaktywnym hostingu mojeforum.net był jak protoplast innych forów potterowskich, które odniosły większy bądź mniejszy sukces. Z HL bowiem wywodziło się kilku administratorów innych PBFów rozgrywających się w Hogwarcie (w tym ja, pewnie stąd mój sentyment). Działo się dużo. Nie pamiętam za bardzo tego okresu, byłam tam dość krótko na początku swojej przygody w rozrywkę play by forum, ale było sporo dynamicznych wydarzeń. SB tętniło życiem, organizowane lekcje, atmosfera była miła, jednak z czasem jak to nie rzadko bywa wszystko zaczęło się psuć. Innym forum, o którym na pewno warto wspomnieć jest Wizarding War, który skupiał się wyłącznie na postaciach dorosłych, co ponad trzy lata temu zapewniło mu spore zainteresowanie. Ostatnie forum potterowskie to Confundus, o którym niestety nie napiszę zbyt wiele z powodu zupełnego braku informacji, natomiast pamiętam, że przyciągnęło ono sporo graczy i dość głośno kiedyś się o nim mówiło.

Być może dla części graczy, niektóre z tych tytułów mogą być mało znane, natomiast brałam pod uwagę swoją prawie ośmioletnią kadencję na forach i z tej perspektywy starałam się uchwycić te PBFy, które stały się na swój sposób kultowe. Fora potterowskie wciąż powstają, co chwilę jedne są zamykane, inne zapowiadane i jak na razie nic nie wskazuje na zmierzch ich popularności. Potteromania trwa!

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

  • Hogwart RPG kojarzę, co prawda niesamowicie mgliście, ale ta "puszysta" sówka jest tak charakterystyczna, że nie sposób jej nie pamiętać. No i Hogwart Live, z którym zaczęła się moja przygoda z potterowską magią na PBFach. Wielka szkoda, że nikt nie zachował kopii HL, by chociaż wrzucić to gdzie indziej aby pozostało w formie miłej pamiątki dla graczy. Teraz jedynie pozostaje to, co udaje się wydłubać z Wayback Machine.

  • Jak zaczynałam grać 7/8 lat temu, to było jeszcze forum hogwart.fora.pl (wydaje mi, że to żadne z opisanych), ale zapewne istniało równoległe do któregoś z nich. Karty postaci były tam wymienieniem 5 cech charakteru, ale podobało mi się, że w temacie z opisem wszyscy starszy gracze witali nowego :D. Padło zdaje się jakieś 6 lat temu, trochę przed otwarciem Czaro, głównie przez dziwne konflikty między różnymi osobami.

Dodaj komentarz