Długo zbierałem się w sobie, by napisać jakiś tekst poświęcony stronie wizualnej forum. Nawet teraz, gdy drogi czytelniku masz go przed swoimi oczami, nie jestem w stu procentach pewien, czy był to dobry pomysł. Nie będzie to z pewnością tekst, w którym pokażę krok po kroku jak coś zrobić - w tym celu napisano już setki różnorakich poradników, które w sposób lepszy i przystępniejszy przekażą to, czego ja mógłbym nie być w stanie przekazać. Na samym wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem żadnym grafikiem, a samoukiem, który zawsze interesował się rysunkiem, a w pewnym momencie swojego życia po prostu zaopatrzył się w tablet. Poniższy tekst opieram głównie na swoim zmyśle estetycznym. Równocześnie jestem świadom, że ile osób, tyle gustów, więc wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości biorę bezpośrednio na klatę - poniższe słowa są jedynie moimi subiektywnymi odczuciami. Kelan's Art Workshop jest nazwą, którą trzy lata temu nazwałem dział graficzny na Mgławicy Mocy i tak jakoś przylgnął do tego, co robię w światku PBFów od strony wizualnej, że i tutaj postanowiłem go umieścić.

Avatar - kilka słów tytułem wstępu
       Aby ten tekst był idealnym przykładem sztampowego nudziarstwa, powinienem zamieścić tu definicję podręcznikową pojęcia "avatar". Choć obecnie próba wyszukania frazy w Google kończy się przeważnie zalewem zdjęć niebieskich stworzeń, dzielnie rozprawiających się z ludzkimi najeźdźcami, avatar jest po prostu wizualnym przedstawieniem naszego wirtualnego alter ego. W odniesieniu do PBFów jest elementem nieodzownym i niezmiernie istotnym, choć często przez osoby odpowiedzialne za forum traktowany z dużą dozą dowolności. Mieszanie stylów, różne rozmiary czy kompletne niedopasowanie do realiów świata przedstawionego na PBFie to tylko niektóre z głównych "grzechów", które można zaobserwować. Nie można jednak powiedzieć, że wynika to z braku odpowiednich umiejętności graficznych wśród ekipy zarządzającej forum. Przycięcie obrazka do odpowiedniego rozmiaru jest wszak podstawową umiejętnością, którą można wykonać w każdym programie graficznym, a w razie wątpliwości wujek Google zawsze chętnie posłuży radą.
       Istnieją setki sposobów przedstawienia postaci na forum. Portret można umieścić w odpowiedniej ramce, wycieniować czy po prostu umieścić w standardowej formie. W poniższym tekście postaram się pokazać jak jednorazowym wysiłkiem (jeśli nie potrafimy sami - wystarczy poprosić osobę, która ma jakąkolwiek styczność z grafiką) sprawić, że forum stanie się zdecydowanie estetyczniejsze i przyjemniejsze dla oka. Jakiekolwiek działania graficzne będziecie prowadzić na Waszych forach, pamiętajcie o jednej złotej zasadzie:

Przede wszystkim jednolitość
       Nie trzeba szalonych wodotrysków, by sprawić, że postaci graczy przedstawione będą w odpowiedni, estetyczny sposób. Nie trzeba projektować specjalnych pól otaczających avatary czy ramek na owe. Naturalnie, wtedy osiągnięty przez nas efekt nie będzie może wyjątkowo spektakularny, co nie zmienia faktu, że przy zachowaniu jednolitości portretów, osoba mająca jakiś zmysł estetyczny po wizycie na stronie nie zamknie się w sobie na kilka dni, odmawiając przyjmowania posiłków. Pisząc "jednolitość", mam na myśli określony rozmiar i styl grafik. O ile pojęcia ujednolicenia rozmiarów tłumaczyć chyba nie muszę, to sprecyzuję może kwestię stylu. Tworząc przykładowo forum fantasy, będziemy najpewniej korzystali z różnorakich, ręcznie tworzonych grafik, które będą do siebie dość podobne z technicznego punktu widzenia. Decydując się już na styl, w jakim forum ma przedstawiać się oczom odwiedzających, często nie zwracamy uwagi na fakt, iż portrety niektórych graczy nie do końca z naszą wizją się pokrywają. Avatar utworzony ze zdjęcia i nie poddany żadnym przeróbkom, nijak nie pasuje do forum tworzonego w oparciu o ręcznie tworzone grafiki. Podobnie ma się kwestia umieszczania na takowym PBFie grafik natury mangowej (chyba, że forum o taką tematykę się opiera. Wtedy zasada działa w drugą stronę). Naturalnie, zdarzają się sytuacje, w których odpowiedniej grafiki nie da się po prostu znaleźć. Są zdjęcia, szkice, ale artworka ni chu chu. W takiej sytuacji pozostają nam dwie opcje: machnąć ręką i wrzucić jak jest, bądź jeśli posiedliśmy jakiekolwiek umiejętności obsługi programów graficznych i jesteśmy posiadaczami odpowiedniego programu - własnoręcznie stworzyć grafikę ze zdjęcia. Nie mówię tu o rysowaniu czegoś na nowo, bo trochę ocierałoby się to o kuriozum. Istnieje wiele filtrów i nakładek, dzięki którym za pomocą kilku kliknięć zmienimy zwykłe zdjęcie w szkic czy też obraz olejny. Przykładowy opis zmiany zdjęcia na obrazek olejny za pomocą Photoshopa CS6 na stronie poniżej:
http://www.animhut.com/tuts/psd/photoshop-cs6-tutorials-create-oil-painting-photo-effects/
Podobne rzeczy można znaleźć również do innych programów graficznych. Polskie strony są pod tym względem dość ubogie, lecz na zagranicznych serwisach z pewnością znajdziemy to, czego szukamy. Wróćmy jednak do samych avatarów.

Wielkość i forma
       Trudno tu jednoznacznie nakreślić receptę na to, by avatar dobrze wyglądał. Do różnych forów pasować będą różne rozwiązania. Cała tabela z portretami, imionami postaci itd., nie powinna jednak zajmować takiej samej szerokości jak sąsiadujące z nią pole tekstowe. Planując rozmiar awatarów, pamiętajmy o fakcie, że gracze będą musieli skądś brać odpowiednie grafiki. By ułatwić sobie i naszym użytkownikom życie, pomyślmy o tym fakcie już na początku. Przykładowo ustalając rozmiar awatarów na ok. 150x200px, dajemy naszym graczom i sobie samemu możliwość z korzystania ogromnej bazy awatarów Drakonis (link na dole tekstu).
Mamy już jednak grafikę i zastanawiamy się w jaki sposób ją zaprezentować. Spójrzmy na cztery przykładowe sposoby przedstawiania postaci na kilku polskich PBFach:

       Pierwsza od lewej strony grafika, pochodząca z niedziałającego już Kiel Elghinn, obejmuje nie tylko sam avatar, który jak widać jest standardowym obrazkiem bez żadnych ingerencji graficznych, mających dostosować go do stylu forum. Tutaj osoba projektująca ujednoliciła obszar otaczający portret, w klimatyczny sposób wkomponowując w niego imię i profesję postaci. Wymaga to jednak głębszej ingerencji w kod stylu, więc może to utrudnić sprawę osobom, które na tym obszarze nie posiadają szerszej wiedzy.
       Drugi avatar, pochodzący z Mgławicy Mocy, prezentuje odmienne od powyższego podejście do kwestii portretu postaci. Oczywista jest tu ingerencja grafika. Portret wbity jest w standardowy szablon, a dodatkowo znajduje się na nim imię przedstawionej postaci. Takie przedstawienie ma sens tylko, gdy w polu pod awatarem nie znajduje się imię bohatera bądź w momencie, gdy, tak jak na Mgławicy, obecny jest mod multiavatarowy (nie ma multikont, a gracz zawsze pisze z konta swojej głównej postaci, przed wysłaniem wybierając po prostu poczynania którego z bohaterów przedstawia napisany tekst). Minusem jest przymus stałego zaangażowania grafika forumowego, który na stworzonym wcześniej szablonie, musi umieszczać imię każdej postaci z osobna.
       Kolejny avatar, pochodzący z Cytadeli, jest przedstawicielem grupy, w której teoretycznie każdy gracz, może, korzystając z utworzonego szablonu, dostosować swój avatar do norm przyjętych na forum. W jaki sposób to zrobić, opiszę trochę dalej. Wymaga jednorazowej ingerencji grafika, który musi ramkę zaprojektować.
       Ostatni z przykładów, pochodzący z recenzowanego na łamach VL Vampire Knight, jest przykładem portretu, na który naniesiono po prostu imię postaci. Ta forma jest dość popularna, choć z oczywistych względów obejmuje grafiki o sporych rozmiarach. Często niestety zbyt dużych.
       Naturalnie są jeszcze typowe awatary umieszczane na standardowych obszarach, ale umieszczanie takowego w powyższym porównaniu uznałem za bezcelowe.
       Twory pokroju: http://www.mystic-high-school.wxv.pl/users/wxvphpbb_32082/images/avatars/2.gif pominę milczeniem.

Tworzymy szablon
       Sposób przygotowania szablonu, którego mogliby używać gracze, nie jest tak problematyczny, jak mogłoby się wydawać. Naturalnie, niezbędna jest osoba, która daną ramkę zaprojektuje, lecz później wszystko leci już z górki. Spójrzmy, jak mogą wyglądać ramki dla różnych typów forów:

       Stworzyłem 3 typy ramek (oraz jako czwartą dodałem tę mgławicową - żeby wytłumaczyć później zasadę robienia ramek z edytowalnym imieniem postaci nie chciało mi się specjalnie tworzyć nowej ;) ). Jak sami widzicie, pierwsza idealnie wkomponowuje się w klimaty fantasy, druga jest dość uniwersalna i może, podobnie jak pierwsza, nieźle wyglądać na forum fantasy, jak i PBFie o posępniejszym klimacie, jak choćby powstająca Maskarada. Trzecia ramka jest typowym przedstawicielem gatunku sci-fi, zaś czwartą zajmiemy się na samym końcu. Druga wydaje się najbardziej problematyczna w obsłudze, więc użyjmy jej jako przykładu.
       Wymyśliliśmy sobie więc taką nieregularną, postrzępioną ramkę i chcemy, by gracz był w stanie sam skomponować własny avatar. Jeśli pracujemy w Photoshopie, warstwy będą wyglądały mniej więcej tak:
Górną warstwę stanowi ramka sama w sobie. Pod nią umieszczamy warstwę z kolorem tła na którym avatar się znajdzie. Naturalnie, można się jej pozbyć, lecz wymusi to na graczach samodzielne przycinanie obrazka tak, by nie wystawał poza obszar ramki. Na samym dole znajdzie się avatar, choć w przypadku otwierania pliku przez gracza dwie górne warstwy zbite będą w jedną. Całość zapisujemy w pliku obsługującym przezroczystość (pamiętając równocześnie, by wyłączyć wyświetlanie tła), np. PNG, i umieszczamy na naszym forum do ściągnięcia.
       I w tym momencie pojawia się drobna niedogodność. Mianowicie, by być w stanie nałożyć plik z przezroczystością, dana osoba musi posiadać program przezroczystość obsługujący. Niestety, standardowy dla każdego systemu operacyjnego Paint natychmiast wypełni przezroczystą część wspaniałą bielą. Idealnym rozwiązaniem jest ściągniecie GIMPa ? darmowego programu graficznego (link na dole strony), który bez problemów pozwoli na przeprowadzenie operacji. Ot, otwieramy plik z szablonem, w ten sam plik wklejamy podobiznę naszego bohatera i umieszczamy go pod warstwą z ramką (jeśli ktoś miałby problemy, wystarczy wpisać w Google "layers in GIMS", a otrzymamy multum poradników w jakiejkolwiek formie sobie zażyczymy). Całość ogranicza się do przeciągnięcia jednego pliku pod drugi. Zapisujemy jako jpeg i voila! Powyższy sposób sprawdza się również w przypadku, gdy samemu chcemy tworzyć portrety dla graczy na forum. Sprowadza to cały proces do przeciągnięcia pliku graficznego i zapisania całości.
Obiecałem, że poruszę też kwestię ostatniego z przedstawionych awatarów, na których znalazło się imię postaci. Tu sprawa też jest prosta, choć niestety każdy z portretów musi być stworzony przez forumowego grafika. Nad warstwy zaprezentowane powyżej dodajemy po prostu linię tekstową. Najlepiej przy tworzeniu pierwszego imienia ustawić opcję centrowania i manualnie ustawić tekst w miejscu, które nam odpowiada. Jeśli odpowiednio ustawimy formatowanie tekstu, to przy każdym kolejnym imieniu, które będziemy w linii tekstowej wklejali w miejsce poprzedniego, zachowa dokładnie ten sam układ tekstu.

Linki:
http://www.drakonis.org/ - największa w sieci strona z avatarami
http://www.gimp.org/ - oficjalna strona darmowego programu graficznego GIMP

Od autora
Nie wiem, czy powyższy tekst komukolwiek do czegoś się przyda, lecz jeśli choć jedna osoba uzna go za pomocny, oznaczać to będzie, że warto było go napisać. Jeśli jakąś kwestię pominąłem bądź ktoś miałby dodatkowe pytania, niech śmiało pisze pod tym tekstem. Postaram się w miarę możliwości i wiedzy odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeśli powyższy tekst przypadł Wam do gustu, postaram się w podobnym stylu poruszyć również kwestie loga forum, userbarów oraz grafik działów. Jeśli macie jakiś inny pomysł na tekst dotyczący strony wizualnej forum, również umieszczajcie swoje propozycje, a postaram się i te tematy poruszyć w ewentualnych przyszłych wypocinach.

UPDATE: Można też po prostu skorzystać z Vision Avatars - narzędzia pozwalającego w łatwy sposób na stworzenie avatara bez znajomości jakichkolwiek programów graficznych.

Kelan

Additional Info

  • Data publikacji: Niedziela, 28 Październik 2012

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

Dodaj komentarz