after all this time

Tematyka potterowska jest jedną z najbardziej popularnych pośród forów bazujących na książkach, filmach. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę sławę jaką zyskały produkty związane z historią chłopca z blizną w kształcie błyskawicy na czole. Rozległość świata stworzonego przez J.K.  Rowling oraz jego plastyczność, którą udowodniły kolejno powstające PBFy sprawiły, że tematyka ta na długie lata związała się z rynkiem tekstowych gier forumowych. Ostatnio jednak Hogwart staje się coraz mniej pożądanym miejscem.

Od lutego 2017r. do czasu obecnego powstało jedno forum potterowskie (nie liczę Petersburga, którego właściwie bezpośrednim protoplastą jest Koldovstoretz), a konkretniej mówiąc quasi-potterowskie, które nie przetrwało do teraźniejszości. Co prawda jest jeszcze za wcześnie, by mówić o rzeczywistym kryzysie, ale da się zauważyć, że Harry Potter nie jest już tak pociągającym tematem jak lata temu. Tematyka potterowska przez jednych jest uwielbiana za to wszystko czego możemy doświadczyć i co możemy przeżyć bawiąc się w czarodzieja, przez innych znienawidzona właśnie z tego powodu, że kiedyś kolejne Hogwarty mnożyły się jak króliki i co rusz zaraz wyrastała nowa Szkoła Magii i Czarodziejstwa, która po prawdzie mówiąc nie zawsze oddawała cały urok świata przedstawionego. Ten czas już jednak minął i obecnie temat ten wywołuje coraz mniejsze poruszenie, chociaż oczywiście od czasu do czasu padają jeszcze jakieś głosy, że ktoś pilnie poszukuje jakiegoś "świeżego" Pottera.

Na spadającą popularność tej tematyki składa się wiele czynników. Wyjść należy od ogólnie zauważalnego spadku graczy bawiących się na forach tekstowych oraz związanej z tym mniejszej liczby powstających PBFów. Nasze społeczeństwo się starzeje, a zatem i kurczy. Wielu z obecnych użytkowników to osoby bawiące się na forach już lata, brakuje świeżej krwi, która wzmocniłaby szeregi obecnych graczy, a potem zajęłaby miejsce dorosłych pochłoniętych życiem zawodowym i rodzinnym.

Kolejnym powodem, który wynika niejako z powyższego jest to, że starszym użytkownikom nie zawsze wygodnie jest wcielać się w młodego ucznia. Warto zauważyć, że niegdyś naprawdę niewiele tworów potterowskich szukało nie powiązanych z Hogwartem opcji rozgrywek. Tworzono głównie tą najbardziej znaną szkołę magii plus dodatkowe zaplecze dla postaci dorosłych, ale to na Hogwart kładziono największy nacisk akcji. Nic dziwnego, byliśmy dużo młodsi, więc stosunkowo łatwiej było nam się wcielić w ucznia mającego lat piętnaście czy siedemnaście. Dzisiaj, gra nastolatkiem, który dla części użytkowników może być nawet dekadę młodszy, nie wydaje się już tak atrakcyjna. Wiele osób woli postacie starsze. Co za tym idzie, Hogwart przestał być sam w sobie tak fascynującym miejscem zabawy. I stąd właśnie wzięła się popularność tematyki quasi-potterowskiej czyli wszelkich uniwersytetów, akademii albo w ogóle zupełnie odrębnych lokalizacji przestrzeni fabularnej, która oczywiście czerpie z tematyki potterowskiej, ale kładzie nacisk na nieco starszych bohaterów i ich bardziej dojrzałe życie.

Nie można też zaprzeczyć, że coraz mniej źródeł daje napęd tej tematyce. Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II miało premierę w połowie 2011r. Popularność samych filmów przez długi czas była paliwem dla PBFów potterowskich. Do tego dochodziły jeszcze różne smaczki w postaci rozwijającego się pottermore, dodatkowo publikowanych opowiadań, ale w końcu paliwo zaczęło się kończyć i ekscytacja tą tematyką jakby zaczęła ustawać. Jeszcze nadzieję przyniosła popularność Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć, które premierę miały ponad rok temu i wieszczono, że zaczną wkrótce wyrastać czarodziejskie fora, których akcja osadzona będzie w tamtych realiach, ale do obecnej chwili nie doczekaliśmy się ani jednego takiego tworu, chociaż gdzieś jakieś chęci stworzenia czegoś w oparciu o ten film się tliły.

Następną rzeczą jest ogólne znudzenie. Po tym jak standardowa wersja historii znana z książek zaczęła być monotonnie powtarzanym na PBFach tematem (bo kiedyś niejeden użytkownik chciał wspólnie z kanonicznymi postaciami przeżywać dobrze znane przygody), coraz bardziej popularny stał się trend szukania czegoś nowego. Wymyślano różne czasy akcji, różne warianty i udziwnienia, cofano się w przeszłość i wybiegano w przyszłość, tworzono nowe szkoły magii, umiejscawiano rozgrywkę w różnych częściach świata. Przerobiono już tyle różnych rozwiązań i kombinacji, że coraz trudniej jest wymyślić coś zupełnie odmiennego, a co mogłoby zagwarantować takiemu PBFowi sukces. Faktem jest, że nadal są chętni do gry w tej tematyce, ale tak wiele scenariuszy już przerabiano, że naprawdę problematyczne może być znalezienie satysfakcjonującego wariantu.

I na pewno jakimś powodem jest również istnienie kilku forów, które stabilnie egzystują na naszej scenie tekstowych gier forumowych od lat. Co prawda to żadna przeszkoda dla ewentualnych, przyszłych świeżaków, ale są użytkownicy, którzy będą woleli zagrzać miejsce na czymś pewniejszym niż inwestować swój czas w coś co nie wiadomo czy wypali. Dodatkowo obecnie stworzenie takiego PBFa wymaga mnóstwa nakładu pracy. Być może nieco młodszym użytkownikom wyda się to szokujące, ale kiedyś świat forów potterowskich składał się jedynie ze spisu postaci kanonicznych, spisu drużyn quidditcha, ewentualnego spisu zaklęć skopiowanych z wikipedii i paru słów odnośnie toczących się lekcji. I to wszystko! Nie było żadnych systemów, obszernych kompendiów wiedzy, bogatych opisów, a mimo to takie PBFy istniały przez długi czas. Dzisiaj wymaga się aby forum w tej tematyce było zbudowane z najwyższą dbałością o szczegóły, posiadało wiele charakterystyk dotyczących świata przedstawionego i skomplikowane mechanizmy funkcjonowania wszystkich elementów magicznych. Stworzenie takiego tworu jest więc czasochłonne, wymaga wiele pracy i cierpliwości, dlatego nie każdy chce poświęcać swój wysiłek na coś co może przynieść zabawę na krótko.

Na naszym rynku tekstowych gier forumowych wciąż utrzymuje się kilka tworów potterowskich, które oferują całkiem stabilne miejsce do zabawy i mimo tego, że nadal jest to tematyka popularna, jej sława z roku na rok maleje i coraz mniej możemy uświadczyć nowych PBFów, które pozwolą nam wcielić się w czarodzieja. Harry Potter nie prędko przestanie być ciekawym motywem, jednak szał na te tematykę coraz bardziej pozostaje już tylko wspomnieniem.

Jass

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz