hd5lat

Pisanie tego tekstu po raz kolejny nie jest wcale łatwe. Bo o czym powinnam tym razem wspomnieć? O ostatnich wydarzeniach? Nie... o tym informuję na bieżąco. O tym, co działo się przez ostatni rok czasu? To właściwie jest suma wszystkich tych zdarzeń, przygód i tego magicznego szaleństwa. O początkach forum? O tym też już kiedyś pisałam. Ale z drugiej strony pisanie tego artykułu jest na swój specyficzny sposób bardzo przyjemne i satysfakcjonujące. Wow, udało się! W czasach, w których osiągnięcie przez PBFa wieku pół roku świętowane jest z pompą, bo to wydarzenie naprawdę rzadkie, a roczne fora traktowane są już jako sędziwe staruszki, granica wieku pięciu lat to musi być naprawdę kosmos. A w takim razie bardzo chętnie pobujam sobie gdzieś po tym wszechświecie.

No dobra, dobra. Ktoś może podsumować powyższy wstęp jako mocno przesadzone twierdzenie, ale popatrzmy na tematykę, którą reprezentuje jubilat. Potter. Kolejny Hogwart. Ile "Hogwartów" powstaje rocznie? Przypuszczam, że koło kilkunastu. W takich warunkach utrzymanie forum przez lata graniczy z cudem. Tym bardziej, jeśli admin nie jest specjalistą od grafiki i nie zna się na skomplikowanych linijkach kodu html czy css. Bo się nie znam! Czasem tylko uda mi się coś posklejać, żeby miało ręce i nogi. Obecna wersja szaty graficznej na HD jest już piątą odsłoną. Za każdym razem staram się, żeby było coś innego, ale jednocześnie zachowało klimat, cząstkę tego, co udało Nam się zgromadzić przez te pięć lat. Cały czas staram się też dodawać coś nowego, udoskonalać forum i pracować nad jego rozwojem. Wiele się zmieniło od czasów, gdy zakładałam tego PBFa, jeszcze na hostingu mojeforum.net — zarówno system, jak i lokacje uległy rozbudowaniu. Przy okazji dopilnowuję, żeby materiału na forum nie było przesadnie dużo i był on przyswajalny dla każdego. Bo gra powinna być przede wszystkim dobrą zabawą z wykorzystaniem tego, co oferuje forum i tego, co jest możliwe w danym uniwersum.

Hogwart Dream zawsze dawał i wciąż daje mnóstwo możliwości w zakresie rozgrywki i rozwijania swojej postaci. To nie jest też tak, że każdego męczymy sesjami z Mistrzem Gry i ograniczamy swobodę użytkowników. Jak najbardziej można tu przeżywać swoje bardziej obyczajowe losy, miłości, dramaty, wzloty i upadki. To, co wydawało mi się zawsze najmocniejszą stroną forum to równe dla każdego szanse na bajeczne przygody i rozwijanie swojego bohatera pod każdym względem. Wystarczy tylko chcieć. Chcesz zostać panem inferiusów i wydawać rozkazy "żywym trupom"? Żaden problem. Planujesz badać dzikie tereny w poszukiwaniu nowych gatunków magicznych stworzeń? Ależ oczywiście. Pragniesz zagłębić tajniki czarnej magii i posiąść wiedzę o przerażających klątwach? W porządku. A może skupiasz się na karierze politycznej i podporządkowaniu sobie Ministerstwa Magii? Da się zrobić! Staramy się tak kreować fabułę, żeby była najbardziej oddana temu, co stworzyła Rowling, żeby grając na forum można było się poczuć tak jak przy czytaniu książki — wszechobecna magia, tajemnice, bogaty świat i kolejne wyzwania. Dlatego ważnym elementem jest aktywna obecność Mistrza Gry, bo bez niego nie dałoby się tego wszystkiego zrobić. Teoretycznie nawet nie ma czegoś takiego, że gracz nie ma z kim pisać, bo MG jest od tego, żeby zapewnić użytkownikom rozrywkę (nie zawsze wiążącą się z zagrożeniem życia i skończeniem w Skrzydle Szpitalnym albo Mungu), ale w praktyce wiadomo... nie każdy właśnie w ten sposób chce zapełniać sobie fabułę. Właściwie nie pamiętam, żebym komuś kiedykolwiek odmówiła sesji jako Mistrz Gry, wręcz przeciwnie, zawsze do nich zachęcam.

Przez te pięć lat sporo się nauczyłam. I jako admin, i jako Mistrz Gry, i jako użytkownik. Myślę, że forum też na swój sposób zdobyło bagaż doświadczeń. Działy się na nim różne rzeczy będące odskocznią od otaczającej nas rzeczywistości. Wspólne żarty, dyskusje czy zwykłe zwierzenia. Ludzie, którzy związali się z nami na trochę dłuższy czas, sądzę, że dość szybko poczuli się jak w rodzinie. HD stało się miejscem nie tylko wspólnej gry, ale także miejscem, do którego można wpaść i pogadać. Nigdy nie twierdziłam, że jesteśmy forum idealnym, ale to nawet dobrze, bo gdybym tak zaczęła określać Hogwart Dream, to znaczy, że przestałabym go rozwijać. Brak rozwoju forum wiąże się ze stagnacją. Spoczywanie na tym, co już się osiągnęło nigdy nie było dobrym rozwiązaniem. Myślę, że możemy jeszcze wiele zrobić, wciąż mam sporo pomysłów i planów na fabularne wydarzenia i na kolejne przygody. Co jakiś czas przychodzi mi do głowy coś nowego, kolejny zwrot akcji, odsłonięcie kolejnej tajemnicy i kolejne magiczne zabawy w świecie pełnym czarów. Jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia!

Tak trochę powiało ckliwą sentymentalnością, ale czego się spodziewać po pięciu latach spędzonych na jednym forum? Działamy praktycznie bez przerw, przeszliśmy od czasów odpowiadających V części książki — "Harry Potter i Zakon Feniksa", aż do okresu po słynnej Bitwie o Hogwart. Spotykaliśmy na swej drodze mnóstwo magicznych stworzeń, wykorzystywaliśmy czarodziejskie przedmioty, zwiedzaliśmy cały świat, warzyliśmy tajemne mikstury i praktykowaliśmy kolejne zaklęcia. I wciąż kontynuujemy naszą przygodę. Jestem dumna z tego, co udało Nam się wspólnie stworzyć, dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili i na sam koniec zapraszam tych, którzy chcą wkroczyć do tego szalonego, nietuzinkowego świata magii.

http://hogwartdream.cba.pl/

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

Dodaj komentarz