Całe dziesięć lat - urodziny X-Men RPG

Piątek, 14 lipca 2007…
Nieduże miasto w zachodniej Polsce…
Godzina 12:01…
Został kliknięty przycisk „Załóż forum”…

14 lipca 2017
Minęło równe dziesięć lat od powstania X-Men RPG. Nawet dzień tygodnia się zgadza, bo i dziś jest piątek. Aż trudno uwierzyć, że aż tyle czasu przeleciało odkąd ten projekt powstał. Forum obecnie różni się od tego, co było równą dekadę temu nie tylko adresem i wyglądem, ale też treścią, sposobem rozgrywki czy ilością Marvela w fabule. XR przechodziło stopniową rewolucję od luźnego projektu w to, czym jest obecnie – grą osadzoną w pewnych określonych ramach, co prawda elastycznych, ale nadal trzymających kształt. Jedyne co się przez te lata nie zmieniło, to fakt, że główną osią forum byli i nadal są X-Men.

Czy sądziłam, że kiedykolwiek XR doczeka dziesiątych urodzin? Z pewnością nie. Byłam świadkiem zamykania i upadku wielu forów w ciągu tych wszystkich lat. Sama też raz byłam bliska zamknięcia swojego forum, gdy na pewien czas zostało zepchnięte na boczny tor jakieś pięć lat temu. Jednak godziny spędzone na grze, na edycji stylu, na sprawdzaniu kart postaci, na cudownych i szalonych rozmowach na SB uświadomiły mi, że nie potrafię porzucić projektu, w który tak wiele włożyłam i na którym spędziłam rok i nieco ponad trzy miesiące życia.

Co się zmieniło przez ostatni rok na forum? Nie były to tak rewolucyjne zmiany, jak w okresie poprzedzającym dziewiąte urodziny XR. Uściśliliśmy kilka zapisów w regulaminie, między innymi dotyczące niebezpieczeństw w trakcie sesji, nieaktywności postaci czy definitywnego odcięcia się od serialowej części Marvela. 22 października 2016 roku nasz licznik osiągnął dwieście tysięcy postów, zaś 3 grudnia 2016 wprowadziliśmy formularz Kartoteki Personalnej, dzięki której gracze mogą aktualizować działania i postępy swoich postaci, być na bieżąco z listą zakończonych sesji (co jest niezwykle pomocne w przypadku postaci kanonicznych, które trafiają w ręce nowych graczy) i gdzie Mistrzowie Gry mogą dodawać informacje od siebie. 3 stycznia 2017 do grona MG dołączyła Icy. Największą nowością w tym roku było natomiast zrezygnowanie z prowadzenia konta na Twitterze i zastąpienie go blogiem na Tumblrze, gdzie w każdy weekend od piątku do niedzieli pojawiają się po trzy wpisy z cytatami z postów trzech różnych postaci.

Dziesiąta rocznica istnienia przywołuje wiele wspomnień o początkach XR, o tym jak to wyglądało wtedy i jak bardzo się różni ówczesna gra od tej, która jest prowadzona obecnie. Jednak najwięcej ciepłych wspomnień pojawia się o graczach, którzy rozkręcali XR i pozostawili na forum ciepłą, rodzinną atmosferę. Chociaż już większość z nich nie uczestniczy w obecnym życiu forum, to na zawsze pozostaną częścią XRowej rodziny. Poprosiłam dwie osoby, które razem ze mną budowały X-Men RPG, aby napisały kilka słów o początkach swojej przygody z XR.

Do XR trafiłem w wieku 15 lat. Poszukiwałem portalu, na którym można łączyć rozwój umiejętności pisania historii oraz dobrą zabawę. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z niektórymi uczestnikami gry, chociaż, gdy niegdyś doszło do spotkania to głupio było mi przyznać się znajomym czy rodzicom, że spotykam się z ludźmi z forum internetowego. W erze Facebooka to normalne, sporo osób tak zawiera znajomości, ale gdy żadne z nas nie wiedziało jak wygląda druga osoba, było to nietypowe. Czasem wracam myślami do czasu spędzonego na forum i za każdym razem dobrze wspominam ten okres.

PiotrN

 

Przygodę z PBFami zaczęłam 11 lat temu i jak się domyślacie, nie było to XR, ale dokładnie tam w rezultacie trafiłam. Początkowo posty były dość krótkie, właściwie na szybko, byle szybciej poznać ruch drugiego gracza. Dopiero kolejne stały się bardziej ambitne, zaglądające w głąb postaci i analizujące jej charakter oraz przede wszystkim coraz to mocniej wczuwające się w postać. Przez te wszystkie lata XR nie tylko dało miejsce, gdzie mogłam się wykazać, ale również graczy od których sporo się nauczyłam. Lecz to nie jest najważniejsze. Największą wartością zyskały znajomości i przyjaźnie jakie dzięki forum się wytworzyły. Dlatego dziękuję.

Scar

 

Mamy dekadę za sobą. Co przyniesie kolejna? Tego nikt nie wie. Jedno jest jednak stuprocentowo pewne – XR będzie istnieć tak długo, jak długo będą chętni, by zagrać w cudownych realiach Marvela. Dziękuję wszystkich byłym i obecnym graczom za to, że razem stworzyliśmy świat, w którym możemy oderwać się od codziennej rzeczywistości i stać się, chociaż na chwilę, kimś niezwykłym.

Jane Weller i ekipa X-Men RPG

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz